MTZ Belarus

Ja sam stavljao i pumpu i orbitrol jači i za nijansu bolje još uvjek teško na nižim obrtajima
 
Klip je slab, a ne pumpa. Treba staviti jac hidroulicni klip.

Nisi u pravu.
Kad kažeš treba jači hidraulični klip, verovatno misliš na hidrocilindar većeg poprečnog preseka. Može, ići će lakše, ali će ti trebati 7 krugova volana da skreneš u jednu stranu. Tako da za "veći klip" treba i pumpa većeg kapaciteta.
Radni pritisak i velikih i malih pumpi je uglavnom isti, ali je kapacitet različit.
Problem je u orbitrolu, a ne u pumpi ili hidrocilindru. On je taj koji određuje pod kojim pritiskom će da pusti određeni protok ulja u jednu stranu hidrocilindra.
Sve zavisi na koji radni pritisak je on naštelovan, kao i za koji protok ulja je predviđen.
 
Mozes to staviti I 1000 bara pritiska ako nemas dovoljno protoka, to jest kolicine,ulja nista nece vredeti.
 
narode nemojte bacati pare ja imam i i pumpu 16cu i orbitrol 160tku imao sam i danfosov nov orbitrol i sve isti klinac
 
Naravno da je tako jer nema snage u hidroulicnom cilindru, nema kapaciteta. Stavite jaci klip i resicete problem.
 
Naravno da je tako jer nema snage u hidroulicnom cilindru, nema kapaciteta. Stavite jaci klip i resicete problem.

Molim te bez uvrede:
Ako pumpa napravi pritisak od samo 80 bar-a, a prečnik klipa hidrocilindra je 60 mm (ne znam tačnu meru), u stanju je da savlada silu manju od 22.608 N, što bi značilo da klip može da podigne masu od oko 2,2 tone.

U koliko se pri motanju volana javlja sila od 1,5 tona, savladaće je bez problema (a ta sila nema ni 300 kg, a ne tonu).
Opet nagađam, da su oznake pumpi njihovi protoci pri maksimalnom pritisku, tako da ako pumpa ima protok 14 litara u minuti, to bi značilo da puni cilindar sa približno 0,25 litara u sekundi pri MAKISIMALNOM OPTEREĆENJU. Za prečnik klipa 60 mm i hod od 300 mm, motanje volana sa punog levog na pun desni potrebno je ~3 sekunde.

Zaključak: Pumpa sa protokom od 14 L/min, pri pritisku od 80 bar-a bi trebala da jebe kevu "klipu" čiji je prečnik 60 mm, jer su nazivni pritisci takvih pumpi oko 180÷200 bar-a.

P.S.

Tako da te priče kako nema snage i nema kapaciteta padaju u vodu. A ako staviš "jači klip" (hidrocilindar sa prečnikom klipa od npr 80 mm) sa protokom 14 L/min trebao bi ti manji pritisak, ali bi ti isto tako trebalo oko 6 sekundi za pun levi- pun desni, što je duplo više vremena za samo 20 mm veći prečnik klipa.

Nadam se da sam bar malo razjasnio neke elementarne stvari hidraulike. Ne može sve na O-ruk, prič'o mi Mika Đoka Pera i čitao sam na nekom forumu.
Još jednom, nisam hteo nikog da uvredim, ali 2+2 mora biti 4.
Pozdrav i :ppozdrav:
 
Pitanje za 1221, kako sam uzeo polovni pa mi je ovo malo cudno, sipao ulje ina super max , kad upalim motor i radi vrlo kratko i ugasim treba min 20 sekundi ili cak i pola minuta da mi upali lampicu za ulje kad je zagrijan cim se ugasi odma pali kako bi i trebalo. Nema nekih drugih nuspojava u radu.

Kod ostalih traktora mi se to ne dogadja, prvo mislio da je crko taj davac od ulja.
 
to je do pritiska ulja. hladno ulje je gusto i duze treba da izgubi pritisak da davac pusti struju da ti pokaze na instrument tabli. ako si nauso ulje koje odgovara specifikacijom onda nemas brige.
 
Nisam probao. Klip se moze napraviti po meri. Oni koji su na kombajnu stavljali adaptaciju znaju da kad se doda 3. klip, ili veci cilindri, nista se drugo ne menja.
 
Nisam probao. Klip se moze napraviti po meri. Oni koji su na kombajnu stavljali adaptaciju znaju da kad se doda 3. klip, ili veci cilindri, nista se drugo ne menja.

Niste mi jasni uopste! Lepo sam pitao da li je neko probao i resio problem. Kakvi kombajni i kombajnerke... Neko kaze problem je u pumpi, neko kaze u orbitrolu, neko kaze klip, a niko jos nije resio problem. Isti klip i pumpu imam na drugom traktoru i sve radi ok. Samo je orbitrol drugaciji a i serviseri iz Agro Panonke kazu da je do orbitrola.
 
Niste mi jasni uopste! Lepo sam pitao da li je neko probao i resio problem. Kakvi kombajni i kombajnerke... Neko kaze problem je u pumpi, neko kaze u orbitrolu, neko kaze klip, a niko jos nije resio problem. Isti klip i pumpu imam na drugom traktoru i sve radi ok. Samo je orbitrol drugaciji a i serviseri iz Agro Panonke kazu da je do orbitrola.

Ništa onda, ti stavi klip od dampera, duneš u volan i on se okreće... :ppozdrav:
 
Samo da se javim, posto sam imao ovakav problem.

Na mojoj breni se u leru volan jako tesko motao u lijevo (kad se klip izvlaci) Znaci kad mu treba biti lakse, njemu je teze... I kad sam radio prednji trap na traktoru tek onda skuzim da mi je cilindar volana (klipnjaca) pomotan. Dam napraviti novi klip i klipnjacu posto je cilindar iznutra bio uredan i zdrav. Stavili prepakovan cilindar na traktor, ista prica. Skinem pupu volana i odnesem na pregled i kazu mi da je dobra, malo je slinila na semeringu i on je zamjenjen, navodno da je tu vukla zrak. Vratili pumpu nazad, ista prica. Dodje u to kolegin tata koji je davnih dana imao brenu i kaze kad se pojavi problem da volan postane tezak da su metali manju remenicu na pumpu volana da se pumpa okrece brze i tako su "krpali" dok pumpa nije legla skroz da odgode kupovinu nove dokle god je moguce, kaze da je radilo super. Nabavim 10% manju remenicu, opet ista prica. nema sanse da na mjestu smotas u lijevo da je ne znam koliki gas... Skidao sam orbitrol i nosio majstoru, odmah ga covjek pred menom otvorio, pregledao, izmjenjao gumice, i kaze da je u njemu falila neka kuglica u ventilu i da je ok cirkulirao ulje i da je zivo cudo sto je uopce htio skretati traktor... Ajde, odradimo i to, vratim orbitrol nazad, ista prica.... POLUDIO SAM.

Jednom prilikom sam bio kod Kice i pitam ga da li ima orbitrol sa svoje brene sto je rastavio i kaze da ima negdje. Odnesem ga kuci, on zaglavljen... Opet nosi majstoru, odglavili smo ga nekako, sve unutra potopili u ATF-u, sastavili i stavio sam ga na traktor... PREPOROD MAJKE BOZIJE!!! sad se doslovce ne osjeti otpor na volanu. Na pola gasa zavrtim volan i on kad se zaleti ne staje dok tockovi ne lupe o granicnike. Kao kad prednji kraj traktora s mehanickim volanom dignete u zrak i skrecete. Toliko je volan sad lagan, cak i pre lagan. Sad mi orbitrol malo slini jer za ovaj majstor nije imao gumice ali cemo i to rijesiti...


Dobar orbitrol ZLATA VRIJEDI.
 
Nazad
Vrh