MTZ Belarus

LJudi jel ima 1221 grejač i ako ima kako se koristi?
Što se tiče dekompresora i ja gasim traktor tako.Neznam kako se drugačije gasi.
 
LJudi jel ima 1221 grejač i ako ima kako se koristi?
Što se tiče dekompresora i ja gasim traktor tako.Neznam kako se drugačije gasi.
1221 ima grejače na svakom cilindru, kao na kolima a uključuju se čim daš kontakt. Imaš lampicu koja pokazuje grejač, kad daš kontakt na bravi ona se upali i za 10-15 sek. počinje da trepće i tek onda pališ traktor.
 
Kocnica mjenjaca je obicno komad drveta koji kad stisnes kvacilo do kraja upre u neki zupcanik i uspori mjenjac da ne krci kad se ubacuje u brzinu prvi put. Kad saltas u hodu ne stisces kvacilo skroz nego samo do pola i teras.

Americki kamioni s manuelnim mjenjacem SVI to imaju...

komad drveta upre u zupcanik,e ne da si ga sad lupio svaka cast.........to je rus a ne amerikanac,pre nego odvalis pogledaj negde u katalogu kako je to reseno na spojnickoj osovini

1221 nema uopste grejac motora,a 1221.3 ima grejace ispod svake dizne
 
Ne znam kako je kod rusa, ali kod amera tako radi... kocka drveta upire u zupcanik jedan ali ne takvom silom da ga moze odvaliti...

Ako su stavili na spojnicku jos i bolje...

Najveca greska je sto ljudi u puno slucajeva ne znaju za to, pa uvijek stiscu kvacilo do kraja kad u hodu saltaju, pa mjenjac krci... A da ne govorim medjugasa i stiskanju kvacila dva puta...
 
Ne znam kako je kod rusa, ali kod amera tako radi... kocka drveta upire u zupcanik jedan ali ne takvom silom da ga moze odvaliti...

Ako su stavili na spojnicku jos i bolje...

Najveca greska je sto ljudi u puno slucajeva ne znaju za to, pa uvijek stiscu kvacilo do kraja kad u hodu saltaju, pa mjenjac krci... A da ne govorim medjugasa i stiskanju kvacila dva puta...

a gde zavrsi ta piljevina? ona je bas zdrava za podmazivanje menjaca :)
 
Ne znam kako je kod rusa, ali kod amera tako radi... kocka drveta upire u zupcanik jedan ali ne takvom silom da ga moze odvaliti...

Ako su stavili na spojnicku jos i bolje...

Najveca greska je sto ljudi u puno slucajeva ne znaju za to, pa uvijek stiscu kvacilo do kraja kad u hodu saltaju, pa mjenjac krci... A da ne govorim medjugasa i stiskanju kvacila dva puta...

Yamolio bih te kolega da nam kayes ya drugi nacin prebacivanja na rusu, posto ja koristim bas taj ceo yivot kako ne treba.
 
Nema piljevine, tj tvrdo je drvo, namoceno u ulju i ako se piljevina i desi, jako jako je fina i ona se zadrzava u filteru mjenjackog ulja i ako redovno mjenjate ulje, nece biti problema. Ova drvena kocka traje dulje nego bilo koji mjenjac, tako da se ne moras bojati da ce mjenjacu nesto biti od ovog...

Nidza: Ovako se pravilno salta mehanicki mjenjac koji ima "kocnicu". Samo na pocetku se stisce pedala do kraja a dalje ne.... Istina, snimak je iz kamiona, ali je sustina ista. Medjugas se koristi samo u prebacivanju u nize stupnjeve i obavezno dvaput sitskati kvacilo.


Naravno, kad je traktor prazan i bolje se zaljece i ne moraju se brzine "razvlaciti" do kraja, moze se jednom kvacilo stisnuti i mjenjac ce raditi normalno. Pod teretom kad ga moras ubrzavati svaku brzinu do kraja, mjenjac ce krcati, pogotovo ako ides uzbrdo gdje traktor jako brzo usporava pod teretom.

Ovo je moj video saltanja pod teretom:

 
Staje kocnica menjaca?
Evo kocnica menjaca sa crvenom oznacen
fot0557.jpg
fot05581.jpg
:
 
Ovo je puno elegantnije rjesenje nego sto su prije imali...

Ispravite me ako grijesim. pricao mi je covjek koji je bio mehanicar u kombinatu da su imali na ruskim traktorima (ne znam jel MTZ ili nije) kocnicu unutar mjenjaca onakvu kakvu sam ja opisao. Kocku tvrdog drveta...
 
Да ли рус има добре кочнице и како су оне решене- јесу ли сложене за одржавање.
 
1221 uopste nema grejac, a ni dekompresor. 1221 bez grejaca mnogo lakse pali nego 1221.3 sa grejacima ispod svake dizne.
Kad mi je došao serviser povukao je kod prvog paljenja onu ručicu što se gasi.Kad sam ga pitao šta radi reče mi da svako prvo paljenje tako palim.
Zato sam mislio da je to dekompresor (čitajući postove mislio sam da je to) U suštini ni neznam šta je dekopresor i čemu služi.
 
Serviseri savetuju prvo jutarnje paljenje traktora sa upotrebom ručice za gašenje samo kod turbo motora. Kako su meni objasnili, treba ga startovati ali mu nedozvoliti da odma upali bar nekih 5-6 sec. da bi uljna pumpa mogla da dogura ulje do turbine . Na ovaj način produžavamo radni vek turbine ali ga istovremeno smanjujemo alnaseru! Napominjem: ovo savetuju serviseri samo za prvo paljenje u toku dana.
 
Isto tako su i nama savjetovali i još da ne palit traktor pod većim gasom, a niti ga gasit. Tijekom gašenja bi trebaolo smanjit gas do kraja, smirit ga i onda ga ugasit..
 
znaci svima su isto objasnili:osmeh: al mislim da je greska velika sto nemaju grejace, jer nebi sigurno mogao upaliti na ovaj minus.
gorane dal si probao da palis na ovaj minus, i kako je upalio? kod mene na neki stepen ispod 0 dosta vergla, tako da nemoram drzati rucicu STOP:osmeh: i kad upali treba mu neka sekunda da sastavi, do tad radi tunjavo-bolesno, kod mene je ceska pumpa! nema price da sa grejacem to nebi bilo tako, svaki diesel motor mora imati grejac.
 
Kad mi je došao serviser povukao je kod prvog paljenja onu ručicu što se gasi.Kad sam ga pitao šta radi reče mi da svako prvo paljenje tako palim.
Zato sam mislio da je to dekompresor (čitajući postove mislio sam da je to) U suštini ni neznam šta je dekopresor i čemu služi.

To su rekli i nama za 1025 da pre svkag prvog paljenja povučemo ručicu za gašenje i tako zaverglamo (a tonije dekompresor ) da bi naguralo malo ulja do turba a posle kad su došli da urade prvi servis ja tako palim da isteram iz šupe pa polsle onaj majstor to nesme tako da se pali nego odma pališ i ostaviš malo da radi na leru. Sad kad palim koristim oba sistema.
 
Nazad
Vrh