MTZ Belarus

Ovako...ovih dana sam bio u poslu velikom,tako da nisam imao priliku da pisem o prednjoj vuci na 1025 i njenom koriscenju-naime,pravilno koriscenje koje cuva lamelice,prednji most i njegove sklopove,ukljucujuci i problem sa konusno-tanjirastim je:Uvek ukljuceno na stalno,jer ova druga opcija ne radi valjano(i po recima jednog mladog,ali najodgovornijeg po meni servisera AP)kada se radi tanjiranje,ako su uzglavnice vec uradjene,i postoji mekan sloj pod tockovima pri okretanju i ugao zakretanja nije veliki(potpun),nema potebe iskljucivati prekidac-u suprotnom malo rasteretiti pogon menjaca i iskljuciti do postavljanja tockova u pravac.kod oranja takodje uvek stalno ukljucena,stim kada se izlazi na put,iskljucuje se prekidac;time se izbegava kocenje traktora,naprezanja zupcanika koje dovodi do pucanja gore navedenih.inace ovo je za ravan most,jer kod obicnog(grbavog mosta) nije problem zbog sveobuhvatnih dimenzija pneumatika i manjeg kontakta sa povrsinom.prekidac iskljucivati u hodu sa rasterecenim pogonom(smanjenje broja obrtaja motora).ovako koriscenje obezbedjuje pravilno i dugotrajno funkcionisanje svih delova prednje vuce koja je,bar na nasem terenu-neophodna-i razlog vise ne izlagati se nepotrebnim troskovima.na seriji 1021/1221 postoji resenje za ovaj problem,tj postoji iskljucivac blokade i prednje vuce pri zakretaju tockova veceg od 19 stepeni,ali sam imao priliku da radim sa njim,i da ga otvorim,i ne svidja mi se,tj nisam siguran u rad(nekada omane),tako da sam i tamo koristio sistem koriscen na svom traktoru.bas se oduzilo,ali za sad toliko od mene.ako postoji neko pitanje od clanova,tu sam.

---------- Poruka napisana u 13:56 ---------- Prethodna poruka je at 13:51 ----------

juce oro duboko na capuru, bilo dosta tvrdo pa zakacio danas tanjiracu da razbijem to. radio sa 1025 i ferocoop 28 diskova. devetom ide dosta sporo, a desetom prilicno dobro radi, ali dize temperaturu. tone traktor dosta i dosta proklizavanja ima. upalim prednju vucu, savrseno, dobijem i brzinu i dobru trakciju (skoro da ne proklizava uopste), temperatura se vrati na 80 C. sad, koliko je pametno raditi sa stalno upaljenim prednjim pogonom. u oranju sam morao tako, vucem 4 x 35 po dosta tvrdom, ali mi ovde deluje dosta kao drndanje traktora. jel mu ne smeta sto gasim prednji pogon svaki put kad izlazim na uvratine? kod njega je elektro magnetna na taster. bojim se da mu ne razdrndam prednji most tim stalnim paljenjem i gasenjem. probao sam automatsku, al mi se uopste ne dopada kako ona cesto pali gasi prednji pogon. rus je kod mene 6 godina, nov je dosao i od prvog dana kad se upali prednji pogon oseti se vibriranje volana. jel to kod njih normalno ili sta? nisam imao ranije potrebu da palim prednju pa zato i pitam, nisam siguran jel to to.
Inace,u okolini postoji jos jedan traktor identican tvome,i poseduje identican problem sa temperaturom-cim ga optereti malo-povecava se i nikada ne moze da iskoristi snagu do granice koju taj traktor mora da ima.covek kaze od kada ga je kupio tako je:menjana glava,hladnjak,termostat,sat temperature,vodena pumpa,i bez uspeha,blok nisu hteli da menjaju u garanciji,inace traktor je uzet preko ZZ"Visnja".
 
Znaci da se taj sistem rada sa prednjom vucom i blokadom koristi i na 1221?Ja sam do sada uvek koristio onaj automatski polozaj prekidaca.
 
predvidjen je,ali citali smo sta se desava...jeste da je komplikovanije za rad malo,ali kad se uhodas,ide bez problema-kad jedan JD moze da ima sve moguce sisteme,a da ipak serviseri preporucuju da se prednja vuca pri skretanju naglom treba da se iskljucuje,mislim da ipak dobija na znacaju.
 
Inace,u okolini postoji jos jedan traktor identican tvome,i poseduje identican problem sa temperaturom-cim ga optereti malo-povecava se i nikada ne moze da iskoristi snagu do granice koju taj traktor mora da ima.covek kaze od kada ga je kupio tako je:menjana glava,hladnjak,termostat,sat temperature,vodena pumpa,i bez uspeha,blok nisu hteli da menjaju u garanciji,inace traktor je uzet preko ZZ"Visnja".
moj je isto uzet preko "pokojne" ZZ Visnje, i takodje oduvek ima taj problem, posebno u tanjiranju i spremanju. kazem, juce orao duboko na 28-30 u prilicno lakoj zemlji sa 4x35 i nikakvih problema, drzi na 80-83C. a kad su ti "laksi" poslovi koje bi morao da radi u bar za stepen vecoj brzini onda se desava ovo o cemu sam pisao. doduse spramac vuce od 4,0 m, pa i mora devetom, ali malo nervira kad vuce tanjiracu koja se oslanja na tockove pa mora da palim prednju vucu. me znam koliko bi pomoglo, i da li uopste moze da se uradi, da se stavi usisnik za vazduh kao na 1021, da bude pored kabine i jako podignut. da li je neko to radio?
 
Djasmu-kakav sat temperature imas?ovi elektronski lazu,pogotovo kada se ukljuce potrosaci struje tipa svetla,ventilator.meni se desavalo ceo dan drzi 80,padne noc,upalim svetla-on digne na 95,zeludac mi proradi od muke,napolju pala temp,a on digao za 15 stepeni.zato sam ugradio mehanicki(proveren na kljucanje),a zadrzao elektronski.razlika je za nepoverovati.elektronski laze za 3-4 stepena kada ne rade svetla i ventilator,a za oko 15 kada rade.a usis lako resis-180cm rebrastog debelozidnog PVC creva fi 90(kao za spartac,samo veci promer)stavis na filter,sprovedes do vrha kabine pored zmigavaca,pricvrstis-gore stavis pecurku i gotovo.metar creva je oko 900 din.
 
mehanicki, cela tabla mi je takva. 6 malih satova i veliki brzino-obrtomer. da li i ti imas problem sa relativnom kratkotrajnoscu termodavaca (ili kako se vec zove, srafi se u blok i povezuje sa satom od temperature) ili samo moj prodavac rezervnih delova ima sumnjiv kvalitet? bar 2 puta ga menjam u toku godine. poslednji put sam menjao pred jesenju sezonu, ispravan je, a i uvek mu tolerisem 3-4 stepena. mada kad digne preko 90 ili manji stepen prenosa ili pauza na uvratinama. a za usis, mislis da bi pomoglo? ja racunam da je gore hladniji i cistiji vazduh. ne znam da li da petljam ako nece da da rezultat. izgleda da te nisam dobro razumeo. mislis mehanicki kao na IMT? metalna zica od termodavaca do sata? kod mene na termodavacu ima buksnu i od nje ide kabl do sata
 
Nisam upoznat sa sistemom prednje vuče kod ovih traktora ,ali zašto isključivati prednju vuču ?
Komšija ima 892 sa ravnim mostom i u oranju ili tanjiranju prednja vuča koja se mehanički uključuje mu je uvek uključena.
Sa moji 820 ,bilo šta da radim u njivi prednju vuču obavezno uključim .
Stvarno ne razumem zašto se isključuje prednja vuča na kraju parcele.:sta:
 
mehanicki, cela tabla mi je takva. 6 malih satova i veliki brzino-obrtomer. da li i ti imas problem sa relativnom kratkotrajnoscu termodavaca (ili kako se vec zove, srafi se u blok i povezuje sa satom od temperature) ili samo moj prodavac rezervnih delova ima sumnjiv kvalitet? bar 2 puta ga menjam u toku godine. poslednji put sam menjao pred jesenju sezonu, ispravan je, a i uvek mu tolerisem 3-4 stepena. mada kad digne preko 90 ili manji stepen prenosa ili pauza na uvratinama. a za usis, mislis da bi pomoglo? ja racunam da je gore hladniji i cistiji vazduh. ne znam da li da petljam ako nece da da rezultat. izgleda da te nisam dobro razumeo. mislis mehanicki kao na IMT? metalna zica od termodavaca do sata? kod mene na termodavacu ima buksnu i od nje ide kabl do sata
da,mislim kao na imt ili starim 52/82-znaci sonda komplet...a za usis pokusaj-cistiji vazduh jeste,mada sumljam da moze pomoci vise od 3-4 stepena da spusti postojecu temperaturu motora.

---------- Poruka napisana u 16:39 ---------- Prethodna poruka je at 16:33 ----------

Nisam upoznat sa sistemom prednje vuče kod ovih traktora ,ali zašto isključivati prednju vuču ?
Komšija ima 892 sa ravnim mostom i u oranju ili tanjiranju prednja vuča koja se mehanički uključuje mu je uvek uključena.
Sa moji 820 ,bilo šta da radim u njivi prednju vuču obavezno uključim .
Stvarno ne razumem zašto se isključuje prednja vuča na kraju parcele.:sta:[/QUOTEKiraj,slazem se...i na nasem 82 dodjemo na njivu,rucica prvi stepen i kad zavrsavas njivu vracas nazad...ali taj sistem je skroz drugaciji nego na ovima-postoji prekidac,radi preko struje i ulja-i zahteva takav rad.e sad ko nije rad da tako radi,posle se hvata za glavu kada nesto pukne.ovom prilikom pozivam clana Petru da se javi i da nam objasni kako je radio sa njegovim traktorom 1025(kada pucaju konusni),ne bi li pojasnili bolje sta valja,a sta ne.
 
Ja kod mene izvadio termostat i u oranju drzi 60 stepeni,nema sanse da predje.Na malom Imt-u od kada je kupljen nov(1981) je izvadjen termostat i u opste nema problema.
 
Danas ljuta masina pocela da ore.
1672xav.jpg
 
da,mislim kao na imt ili starim 52/82-znaci sonda komplet...a za usis pokusaj-cistiji vazduh jeste,mada sumljam da moze pomoci vise od 3-4 stepena da spusti postojecu temperaturu motora.

---------- Poruka napisana u 16:39 ---------- Prethodna poruka je at 16:33 ----------

Nisam upoznat sa sistemom prednje vuče kod ovih traktora ,ali zašto isključivati prednju vuču ?
Komšija ima 892 sa ravnim mostom i u oranju ili tanjiranju prednja vuča koja se mehanički uključuje mu je uvek uključena.
Sa moji 820 ,bilo šta da radim u njivi prednju vuču obavezno uključim .
Stvarno ne razumem zašto se isključuje prednja vuča na kraju parcele.:sta:[/QUOTEKiraj,slazem se...i na nasem 82 dodjemo na njivu,rucica prvi stepen i kad zavrsavas njivu vracas nazad...ali taj sistem je skroz drugaciji nego na ovima-postoji prekidac,radi preko struje i ulja-i zahteva takav rad.e sad ko nije rad da tako radi,posle se hvata za glavu kada nesto pukne.ovom prilikom pozivam clana Petru da se javi i da nam objasni kako je radio sa njegovim traktorom 1025(kada pucaju konusni),ne bi li pojasnili bolje sta valja,a sta ne.

Da li ovo vazi za sve ruse od 105 ks(od 97 g. pa na ovamo) da imaju isti sistem ukljucivanja prednje vuce, koji zahteva da se ona iskljucuje pri okretanju?
 
prelistao sam celu temu i negde mi je promakla slika kardana prednje vuče sa onom spojnicom na kojoj se može isključiti kad se ne koristi prednja vuča,znam da negde ima ali nisam uspeo da je nađem...ako neko ima bio bih mu zahvalan da je postavi ili da mi pošalje na pp
 
e nemam...ali nema sta-na jedan deo ide osovinica,a na drugi kao caura gde legne spoljni deo lezaja...i sve osigurano sa 2 segera-jedan na osovinicu,drugi na cauru.jedAN spoljni,jedan unutrasnji.ti bi da namestis na imt?
 
Nazad
Vrh