MTZ Belarus

Ма јасно је то, али да ти се понавља пар пута годишње да у баш у атару радиш поправку... ја бих замрзео тај посао.
Чини ти се да би замрзео, то је изазов и одма добијеш, жељу да га решиш што пре ради себе и ради муштерије. И кад је муштерија задовољна теби срце буде пуно па брзо заборавиш на све муке.
 
Naišao sam na video na YT di je čovjek ugradio u MTZ-892 hladnjak vode od MTZ-1221. U videu (imaju titilovi u videu) se sve fino vidi šta je sve radio da bi ga ugradio. Jel netko od forumaša probao tako šta napravit? Jel isti hladnjak vode na 1025 i na 1221? Imam 892 pa bi se rado riješio tog problema sa grijanjem motora u toplim danima.

Video:

 
Jbg pa ja kao da volim da radim pored puta .
4b0248bdcf56f08c3ba1d8723a6dc4ac.jpg


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 
Koji je odnos količine rashladne tečnosti i zapremine motora kod rusa i npr. kod rakovice? Da li je tu možda problem sa grejanjem u toplim danima?
 
Koji je odnos količine rashladne tečnosti i zapremine motora kod rusa i npr. kod rakovice? Da li je tu možda problem sa grejanjem u toplim danima?
Meni je jedan majstor objasnio i pokazivao da su kanali ili kako da ih već nazovem kojima prolazi rashladna tečnost i hladi stubline mnogo manji iliti uži kod belorusa u odnosu na imt.
Verovatno za njihovu klimu je sve to ok.
 
Naišao sam na video na YT di je čovjek ugradio u MTZ-892 hladnjak vode od MTZ-1221. U videu (imaju titilovi u videu) se sve fino vidi šta je sve radio da bi ga ugradio. Jel netko od forumaša probao tako šta napravit? Jel isti hladnjak vode na 1025 i na 1221? Imam 892 pa bi se rado riješio tog problema sa grijanjem motora u toplim danima.

Video:

Meni na 1025 nikada nije digao temperaturu,ako izuzmemo situaciju da se nakupi amelja-pa treba izduvati...od 2009 te nikada ni opran hladnjak nije,samo se izduvava.u sistemu je G12.
 
И ја са два 820 никад за Века проблема издувавам наравно по готово у Пролеће у припреми,ко има канале и оне палаце или Тополу...јбт буде ћебе на саћу.Ту треба бити будан.
 
Kako bre niko ne vidi što se traktor greje tj pregreva.
Kako bre odma se svi hvatate za neke prepravke u budzenja.
Pre nekoliko nedelja se pregreva 1221,sad se pregreva 892.
Ako nešto ima fabricku grešku i zahteva neku vrstu prepravke evo primer 892 zašto se ne pregrevaju svi 892 traktori već samo negde neki?
 
Naišao sam na video na YT di je čovjek ugradio u MTZ-892 hladnjak vode od MTZ-1221. U videu (imaju titilovi u videu) se sve fino vidi šta je sve radio da bi ga ugradio. Jel netko od forumaša probao tako šta napravit? Jel isti hladnjak vode na 1025 i na 1221? Imam 892 pa bi se rado riješio tog problema sa grijanjem motora u toplim danima.

Video:

Ne kaže nigde da li mu je rešilo problem. Pretpostavljam da ljudi rade to i da može da pomogne u nekim slučajevima.
E sad ukoliko ti curi hladnjak i traba da ga menjaš sve jedno, svakako bih ti preporučio da staviš ovaj veći, ali ovako nije to baš mala investicija. Pogotovo što mislim da može da se reši mnogo jednostsavnije i bezbolnije po novčanik.
Rus je uvom video rekao jednu zanimljivu stvar, a to je da mu traktor greje samo u toplim letnjim danima pri teškim radovima i kada je vetrovito problem ima samo kada ide niz vetar dok kad ide na uz vetar ne greje. To me je sad uverilo da bi moja ideja defnitivno rešila problem u ovakvim slučajevima. Naime plan mi je bio da ispred radiatora ubacim ventilator od auta koji ću po potrebi uključivati. Ima dovoljno mesta izmedju maske i hladnjaka i bilo koj novijeg tipa (ravni) može da se ubaci i poveže.

Nisam ga ubacio (mada možda hoću) jer kod mene traktor bio pregrejan više puta pa je postojala sumnja da je nešto pokrvljeno što se na kraju pokazalo kao tačno. Nije mešao vodu i ulje niti je gubio vodu izgleda da su problem bili ventili koji su zveketali. (skonto sam to tek kada sam čuo rad traktora sa sredjenim ventilima i glavom :)). Inače moj je grejao pri teškim radovima na spoljnim temeraturama iznad nekih 15 C°.

Ne znam kako tvoj greje? Moj grejao i nova kada je jako toplo. I sad bi verovatno (nisam probao) zato planiram da mu ubacim ventilator. Verujem da može da se nadje za 1000 din ili ako nekog poznaješ i za hvala. Treba ti neko ko zna da ti prikači to, mislim da bi bez problema moglo na kratko svetlo pa da ga tako i pališ. U svakom slučaju manje posla i mnogo jeftinija investicija nego zamena hladnjaka.
 
Kako bre niko ne vidi što se traktor greje tj pregreva.
Kako bre odma se svi hvatate za neke prepravke u budzenja.
Pre nekoliko nedelja se pregreva 1221,sad se pregreva 892.
Ako nešto ima fabricku grešku i zahteva neku vrstu prepravke evo primer 892 zašto se ne pregrevaju svi 892 traktori već samo negde neki?
Nebojša kako misliš da se reši ta fabrička greška? Pronalaženje i rešavanje iste ne bi bilo ni malo jednostavno ni jeftino. E sad kad bi je neko našao pa da se zna šta je to je već druga priča. Ovako ...
Ali problem neki postoji. Što kažeš ne na svim već samo na odredjenim traktorima. Kao sa prednjom vučom. Skoro sam imao još jedan kvar. Doduše ovaj je možda moja krvica.tj . Odvrnulo mi se srednje kućište, Sreća ništa nije puklo sem držača, jedan delić. Stavio sam ga tako. slikaću ti da vidiš , mislim da ne bi trbalo da bude problema.
 
Nebojša kako misliš da se reši ta fabrička greška? Pronalaženje i rešavanje iste ne bi bilo ni malo jednostavno ni jeftino. E sad kad bi je neko našao pa da se zna šta je to je već druga priča. Ovako ...
Ali problem neki postoji. Što kažeš ne na svim već samo na odredjenim traktorima. Kao sa prednjom vučom. Skoro sam imao još jedan kvar. Doduše ovaj je možda moja krvica.tj . Odvrnulo mi se srednje kućište, Sreća ništa nije puklo sem držača, jedan delić. Stavio sam ga tako. slikaću ti da vidiš , mislim da ne bi trbalo da bude problema.
Ako recimo 892 ima fabricku grešku sa pregrevanjem iz kog razloga se samo neki procenat pregreva a ostali ne?
Konstrukcijski su svi isti zar ne.
Znaci da taj neki procenat koji ima problem ima neki drugi problem koji se manifestuje povećanom temperaturom.
Uzrok treba naći i otkloniti.
 
Kod nas je takođe bio problem sa grejanjem motora kada je kupljen nov 920 2000-te godine... . 2dana radi normalno, onda 2 dana kuva greje se itd, posle sat vremena normalno, kasnije 2 sata opet kuva..... Dolazili serviseri bar 5x zbog toga... tražili gledali šta je..... Na kraju hteli da menjaju ceo motor. Tata nije dao..... I zadnji put kada su došli, došli da menjaju hladnjak.... Skinuli oni donje crevo... I ispadne im na zemlju... Ja se zavukao kao dete da dohvatim crevo.... Kada u crevu neki "cep".... Reko majstore jel ovo treba da je tu? 😂 Kada su oni to videli, odmah se prekrstili i dali mi para.... Našao sam im kvar. Tada su imali taj problem sa svih 9 komada što je stiglo u toj turi... Majstor što je skalpao hladnjake, nije bio izvadio čepove iz hladnjaka ni gore ni dole...

Posle toga više nikad problema...
 
Kako bre niko ne vidi što se traktor greje tj pregreva.
Kako bre odma se svi hvatate za neke prepravke u budzenja.
Pre nekoliko nedelja se pregreva 1221,sad se pregreva 892.
Ako nešto ima fabricku grešku i zahteva neku vrstu prepravke evo primer 892 zašto se ne pregrevaju svi 892 traktori već samo negde neki?

Da malo razjasnim situaciju. Traktor zadnje 2-3 godine ponovno radi sa težim priključcima (vučena tanjurača 3 m, podrivač nekad, transport...), a prije toga 12-13 godina je vukao samo malčer i atomizer i to sa "pola snage" tako da nije bilo tako značajnijeg grijanja. Prije 5-6-7 godina stavljen novi kineski hladnjak (ciljano i svjesno kupljen jeftiniji) jer je stari hladnjak dao svoje. Sad kad ponovno radi teže poslove traktor se u radu postupno počinje grijat. Hladnjak čist kao suza, traktor (motor pogotovo) čist i suv ko barut, ventilator 8 pera, termostat 70 C (provjeren i termostat i analogni sat i oba rade dobro), i on se opet grije kad vani imalo ugrije. Motor ima snage (majstor Toma mu podigao snagu na cca 100 ks kad je rađena boš pumpa i dizne), nije mu teško (nije mu bilo teško ni prije dizanja snage), ali svejedno se grije. Glava pregledana, novi ventili stavljeni, u motoru antifriz. Pali ko mina, nema dima u radu, vuče odlično, al svejedno se grije. Sad je u planu kupnja originalnog bakrenog hladnjaka da bi pokušali otklonit tu sumnju na loš hladnjak. E sad, ako bi već mijenjao hladnjak (što i hoću) onda bi pokušao staviti taj veći hladnjak od 1221 pa nek bude veći kad će svakako bit novi ugrađivan.

@nebojsa100 : Nadam se da ti je sad jasnije kakva je situacija oko mog traktora. Dakle hladnjak (taj kineski, aluminijski, činjenično i očigledno rijedak) nije začepljen, prljav, mastan, drljav, zapušten..., ali problem postoji. Nije prvi D-245 za koji sam čuo da se grije. Zašto, ne znam. Jel imaš nekakav prijedlog di da gledamo, šta da gledamo, šta da napravimo da se to riješi? Ja razmišljam u pravcu novog bakrenog (originalnog) hladnjaka ili prepravit i ugradit originalni bakreni od 1221. Nije isključeno da bi pored ovog hladnjaka motornog ulja, koji je ispred hladnjaka vode, ugradio i onaj hladnjak ulja koji se nalazi na kućištu filtera ulja (mislim da 1025 i 1021 imaju takav hladnjak).

P.S. Rus mi mora bit ispravan i spreman, ako ne daj Bože Deutz stane. 😉
 
@Bećarina pusta
Ne kažem ja da se tvoj traktor ne greje ili bilo koji drugi nego kazem da ako se lupam 10%njih greje a 90 ne greje onda kod ovih prvih mora postojati razlog grejanja.
Prvo kinesko smeće od hladnjaka napolje.
Drugo propeler 11 pera.
"Pojačavanje" snage pod znakom pitanja.
Obavezno pravilno nastelovati paljenje.
Na koliko obrtaja se vrti taj motor sad?
 
Da, kinez ide van.
Gledao propeler sa 11 pera i nisam ga uzeo jer mi se čini da bi ispuhivanje hladnjaka postala noćna mora (puno pera, malo mjesta), a i jedan član mi je rekao da je probao na 1221 stavit 11 pera i da nije vidio neku razliku u odnosu na 8 pera. Dakle samo čuo, nisam probao.
Zašto je pojačavanje snage pod znakom pitanja? Reglažu pumpe i dizni odradio Krivokuća i smatram da je odradio odlično.
Nisam majstor niti sam ikad zakretao paljenje na rusu, al znam di se to radi, al ne znam kako. Jel ima smisla (naravno, ako želiš)da objasniš?
Sa tvorničkih 1800 dignut na 2050 o/min (ima tegove na radilici), al ga u radu ne teram preko cca 1700 o/min. To je režim koji mu "fino leži". Ne volim da motor u radu vrišti. Na cesti ga znam poterat do ibera da se malo "pročisti". ;)
 
Da, kinez ide van.
Gledao propeler sa 11 pera i nisam ga uzeo jer mi se čini da bi ispuhivanje hladnjaka postala noćna mora (puno pera, malo mjesta), a i jedan član mi je rekao da je probao na 1221 stavit 11 pera i da nije vidio neku razliku u odnosu na 8 pera. Dakle samo čuo, nisam probao.
Zašto je pojačavanje snage pod znakom pitanja? Reglažu pumpe i dizni odradio Krivokuća i smatram da je odradio odlično.
Nisam majstor niti sam ikad zakretao paljenje na rusu, al znam di se to radi, al ne znam kako. Jel ima smisla (naravno, ako želiš)da objasniš?
Sa tvorničkih 1800 dignut na 2050 o/min (ima tegove na radilici), al ga u radu ne teram preko cca 1700 o/min. To je režim koji mu "fino leži". Ne volim da motor u radu vrišti. Na cesti ga znam poterat do ibera da se malo "pročisti". ;)
Pa samo logikom gledano ako 8 pera pravi razliku u odnosu na 6 pera onda bi 11 trebalo da bude još bolja varijanta zar ne,a i da izuzmemo logiku iz iskustva znam da ima razlike.
Dobro je to Toma uradio u to ne sumnjam,pitao sam bas zbog tegova jer veliku većinu to ne zanima.
Sto se stelovanja paljenja tice to zavisi od pumpe.
Ako bude potrebe nazoves me telefonom jer je lakše objasniti nego kucati.
 
Nazad
Vrh