MTZ Belarus

Ne mogu da editujem post gore....
Imam jos jedno pitanje,ako ko zna koja je debljina plus kabla koji ide nazad od akumulatora do anlasera,tj koji je presek ili kako se vec gleda ....Tesko mi vergla,sto bi reko drug Luka,mnjauce zestoko xd.Nazad kod akumulatora kad se vergla sa 12.3v padne na 10.5-11,a napred kod anlasera pri verglanju padne na 4-5v ...kontam,tako ne bi trebalo i da je kabel u pitanju ?.
 
Stavis 50 m2 i kvalitetne i dobro utisnute stopice, svi spojevi, kleme i stubici osmirglani, nemas problema. Proveri i masu i nju takodje osmirglaj..
 
Isti slučaj sam ja imao, zamenio sam fabrički kabel (koji je bio izgoreo) sa novim kablom od 70mm2.
 
@dukej A jel moze biti do anlasera mozda problem ?.Ja kontam da nema sta drugo sem tog kabla,jer kao sto sam pisao,kad se vergla na akumulatorima je iznad 10v ,a dole kod anlasera padne na 4 ,nema sta drugo do kabel da zeza ,ne ?.
Jel kod tebe novi kabel sa sitnim nitima ili krupni ?.
 
Izvini, nisam bio pored kompa. Krupne niti su. One skroz fine tanke su za aparate za varenje i te bi bile bolje, ali taj kabel je sa gumenom izolacijom, a ja sam hteo sa PVC izolacijom zbog eventualnog kontakta sa naftom i uljem, a taj sa PVC izolacijom je sa krupnim nitima. Zato sam uzeo njega.
Postoji negde na forumu moj post gde sam stavio slike kako je izgledao stari izgoreni kabel, i klip gde sam merio pad napona na tom rđavom kablu. Probaću sad da ga nađem u pretrazi...
 
Nema taj grejac pumpu,prirodna cirkulacija toplo hladno,kad je hladnije treba mu i 45 min. da ugreje,dobra stvar je sto ima termostat pa mozes da ga ostavis koliko hoces,ako se slucajno i zaboravis on odrzava temp. od 50 do 60 stepeni
 
Po mom mišljenju je i 50mm2 dovoljno, mnogo bitnije je da se lepo upresuju krajevi u papučice, da prelazni otpor bude što manji. Znači lepo pažljivo skalpelom odstraniti izolaciju sa kraja tako da licne ostanu sjedinjene i prave, jer se skoro pasent uglavljuju u papučicu koju potom treba propisno upresovati alatom za to. Ne da se licne rascvetaju i pokrive jer onda ne mogu sve da uđu u papučicu pa onda moraš deo njih odstraniti i u papučici posle presovanja ostane praznog prostora. Takođe ni čekićem spljoštiti papučicu već upresovati pravim krimp kleštima, ili još bolje sa hidrauličkim krimp alatom (imaju autoelektričari).
A što se samog kabla tiče, nemoj kupovati na vašarima kineske kablove, kod njih kad pogledaš poprečni presek vidiš da je beo (licne su žute ali samo po površini licne je bakar, u unutrašnjosti licne nije bakar) a ne žut kao kod pravog bakranog kabla. Imaš nekoliko postova pre tog kog si pronašao gde sam ja kupio kabel u Novom Sadu, pa možeš pitati tamo...
 
Kod mene akumulator bio iza sedista i sa dva nije nikako verglao cim malo zahladni, sad ga izmestio napred i skroz druga prica
44c56722a2db1c2c24faf2133df5d600.jpg
 
Ja sam promenio kablove, pojačao masu sa prekidačem od fapa, i na kraju stavio brzi alnaser.. Preporodio sam se...
Akumulator je ostao na svim mestu iza sedišta..
 
Nazad
Vrh