MTZ Belarus

Ja kolega nikoga po imenu i prezimenu prozvao nisam, ja sam napisao da 95% vlasnika mtz traktora ih ne odrzava onako kako treba po pravilu i nekim propisima a napisao sam i cast izuzecima, e sad ko se gde pronašao za to vec ne mogu da odgovaram.
Al ajde opet da pitam nesto.
Na koliko sati menjate ulje u motoru.?
Na koliko sati menjate ulje u manjacu ili bolje pitanje da li ste ga ikad promenili.
Na koliko sati menjate ulje u reduktorima?
Na koliko sati proveravate dizne.
Na koliko sati stelujete ventil?
Kad ste promenili fabriciki antifriz u sistemu?
Na koliko sati menjate filtere goriva, ulja, hidraulike, menjaca itd itd itd.
Pa da počnem, ulje u motoru na 200mč +- 5mč lukoil avangard 15-40 i očisti se centrifuga.
Ulje u menjaču se menja na 1000mč a ja ga zamenim odprilike na 1500mč stim da na obojici ne curi ni kap ulja iz menjača a prilikom zamene uspem 20lit dizela i provozam traktor ulicom da ispere menjač i ispustim.
Ulje u reduktorima redovno kontrolišem a menjam svake 2 god odprilike na 1000mč i isto sipam dizel i provozam da ispere kućišta.
Dizne i pumpu nediram dok ne primetim problem zbog loših iskustava sa bošistima mada dizne se još i prekontrolišu tojest majstor koji mi održava traktore.
Ventile prekontrolišem na 1000-1500mč tojest kad je kod majstora nekad (radi popravke) čisto da proveri.
Antifriz na 4-5god uz proveru svake zime pošto se i nekad dolije.
Filter goriva na 500-1000mč (1-2god) pošto gorivo uzimam na nis pumpama u plastičnim cisternama i filtriram obavezno prilikom sipanja u rezervoar a kad menjam filter menjam ga zbog toga što je kartonski i što hoće da se raspadne a ne zbog zaprljanosti.
Filter hidraulike menjam na 800-1000mč (svaku 2godinu) a ulje na 2500-3000mč pošto se nekad doliva zbog kipovanja prikolica i vodim računa da mi spojke uvek budu čiste pre prikopčavanja (izbriše se krpom dobro), inače u hidraulici je hidrol 68 a tako je i sipano i u prikolice i boce (novo ulje) da se ne bi mešalo ulje.
Filter kabine izduvam ponekad a ako je loš promenim.
Međukućište prednje vuče kontrolišem bar 10-12 puta godišnje i dolivam ulje.
Pročitao uputstvo za upotrebu za mtz820.
Jedan ima 5202mč a drugi 9008mč.
Možda nije po PS-u ali to im je, inače tako i sa ostalim mašinama postupam dal pogonskim dal priključnim, zimi uglavnom radim te generalne preglede.
Toliko.
 
Poslednja izmena:
Pa da počnem, ulje u motoru na 200mč +- 5mč lukoil avangard 15-40 i očisti se centrifuga.
Ulje u menjaču se menja na 1000mč a ja ga zamenim odprilike na 1500mč stim da na obojici ne curi ni kap ulja iz menjača a prilikom zamene uspem 20lit dizela i provozam traktor ulicom da ispere menjač i ispustim.
Ulje u reduktorima redovno kontrolišem a menjam svake 2 god odprilike na 1000mč i isto sipam dizel i provozam da ispere kućišta.
I Sale kako te sluze traktori?
Kako izgledaju tvoji traktori sa po 5,6 hiljada sati ako se ne varam.
Koliko ono bese cesto radis kvacila i tako te normalne kvarove na rusima?
 
Kvačilo izdrži 3000-3500mč tojest lamela (ne zbog potrošenosti) dobije lufta na nitnama zbog opterećenja pošto ja gledam da svaku konjsku snagu uposlim (oru sa 3x35cm, gruber 1,8m, setvospremač 3,2m, transport 2 zmajevke...) a korpe i druk (namažem 2-3 puta godišnje) ležaj nisu nikad menjani, kardani nikad pipnuti (berač, 4 reda tarup), menjači nikad otvoreni, na starijem jednom procurio na gonjem reduktoru prednje vuče, i na starijem osvežavan motor stim da radilica i dalje na standardu, na ovom mlađem motor nikad orađen samo pukla opruga u boš pumpi i ona promenjena i iztarirana bez zamene elemenata i dalje radi dobro, krst kardana poneki promenim i onaj regulator (ispod sedišta) opterećenja promenjen na oba i klipovi hidraulika mada su mogli još da rade...
Da dodam ležajevi poluosovina promenjeni na novijem i stavljeni buričasti čini mi se pošto je setvospremač baš težak.
 
Kvačilo izdrži 3000-3500mč tojest lamela (ne zbog potrošenosti) dobije lufta na nitnama zbog opterećenja pošto ja gledam da svaku konjsku snagu uposlim (oru sa 3x35cm, gruber 1,8m, setvospremač 3,2m, transport 2 zmajevke...) a korpe i druk (namažem 2-3 puta godišnje) ležaj nisu nikad menjani, kardani nikad pipnuti (berač, 4 reda tarup), menjači nikad otvoreni, na starijem jednom procurio na gonjem reduktoru prednje vuče, i na starijem osvežavan motor stim da radilica i dalje na standardu, na ovom mlađem motor nikad orađen samo pukla opruga u boš pumpi i ona promenjena i iztarirana bez zamene elemenata i dalje radi dobro, krst kardana poneki promenim i onaj regulator (ispod sedišta) opterećenja promenjen na oba i klipovi hidraulika mada su mogli još da rade...
Da dodam ležajevi poluosovina promenjeni na novijem i stavljeni buričasti čini mi se pošto je setvospremač baš težak.
Ma Sale znam ja kako tvoje masine izgledaju, znam i koliko rade, znam da ne sede samo pod supom vec je svaki konjic uposljen.
Znaci sa normalnim ophodjenjem normalno i sluze.
 
Ovo u vezi odnosa vlasnika prema ruskim traktorima ne mogu da svarim pa to ti je. Skoro sam sedeo za stolom sa jednim likom koji je nedavno kupio zapadni traktor, a stariji rus je jos u dvoristu. Non stop kudi i psuje rusa , a taj rus ga izdigao da stigne do ovog novog zapadnjaka, kojeg kuje u zvezde, ni da je boing. Doslo mi da ustanem i odem. Postovanja nula prema masini.
 
Svaki traktor je dobar kada radi ono cemu je namenjen, i da se vuce po putu mozes nesto
da ti zavrsi neki poso.
 
Ja ga za sad samo vozam po lenijama. U mestu nije radio možda pola sata svega. Planirao sam tako jedno 20tak sati solo vožnje, i onda ide transport soje i kukuruza. Ne znam gde bih mu našao neko drugo lakše opterećenje u ovo vreme, pa da ga postepeno opterećujem. Mada, nemam velike prikolice, mogu jedno vagon maksimalno da natovarim i to se onda već prosipa. Znači nekih 90 meteri tereta plus dve prikolice (Zastava i Kikinda).
 
Pisao sam ranijih godina moje razradjivanje jednog 820:
1.dan doteran iz Madjarske
2.dan drljača od 5m.
3.dan leopard 2 brazde
4.dan zamena ulja i regent 3 brazde.
 
Moj mtz 82,deda kad je kupio 79te došao u sred zimskog oranja sa sve 3 glave leopardom, i odma u brazdu, ali dve brzine manje, nekih par dana, zamena ulja i onda gas gas.. Traktor sam ja pregrejao na nekih 7000 sati i tad sam mu radio motor, a nisam morao, dihtung i glava su otišli, al ajd neka mu..
Na 820 kad sam radio motor, jedan dan je skupljao bale, sutradan sam već zakačio presu, i eto i njemu već deset godina od remonta
 
Treba mi savet,koje gume uzeti 15.5 r38 koja marka i koliko platni?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh