MTZ Belarus

Да ти кажем, на страну то што ми је комшија и деле нас три-четири куће, ја њега читаве јесени виђам како лети по атару, оно типа иде у једном правцу, мало после, ево га назад, па опет нови круг са кемерицом: извлачим кукуруз - он са кемперицом, орем - он с кемперицом, бацам прашак - он с кемперицом, сејем - он с кемперицом, обилазим посејано жито - он с кемперицом, питам у продавници његову жену шта ради Бане - "Отиш'о на Падинску Скелу, извлачи неко ђубре." Ево тек га јуче видим како пере трактор и кемперицу. И све то на страну од његовог орања, спремања, кошења, балирања и транспорта. Он годишње прави моторних сати више него за за деценију, али буквално. Са таквим интензитетом и временом употребе, не знам колико би му коштало одржавање и поправке неког западног трактора, када би "склопио финансијску конструкцију" да пазари новог.
 
Pre neki dan ga je na starom izdao volan pa smo u Barandi na terenu ugradjivali hidraulicni, kaze da je ove godine izaslo bar 1000 prikolica a bilo je kad su godine bile i bolje.
Kad sam video kako silira sve mi je jasno bilo.
Al toliko posla i takvog vozaca i eto 4000,5000 sati traktor bez nekog veceg kvara.
 
Kolege kupujem za traktor Belarus 1221.3 Tanjiraču vučnu Agromerkur . Kod mene je peskovita laka zemlja i dvoumim se između 3.2m i 3.6m. Mislim da je 3,6m tamam za njega ali bi ipak hteo da čujem iskustva nekog ko je radio sa Belarusom 1221.3 i tanjiračom 3,6m
 
Ja sa istim traktorom radim sa Adutovom teskom od 3.2m i tanjirima 560cm i rotorima. U peskovitom zemljistu prilikom drugog prohoda ide dosta teze. Jest da 40cm nije neka razlika, ali mislim da 3.6m na pesku ne bi mogao da vucem u istoj brzini. Kad ide sporije losije radi, a da je vozim na tockovima mislim da nije poso. Na tebi je odluka.
 
Moras da vodis racuna i i tezini tanjirace. 1221.3 ima snage,ali nema tezine i kad je jako teska tanjiraca,hoce traktor da skace. Ja sam sa 1221 vukao olt Taru 28,vuce je lepo 10km/h,ali kad je vuce uzbrdo ili drugi prohod,onda traktor uhvati da skace,sve zivo mi popada po kabini.
 
Milovane to nije problem samo kod tebe na 1221.Taj problem imaju i kod nas svi vlasnici 1221 bez obzira koja je tanjiraca pogotovo drugi prohod.
 
Nisam video skoro da se neko pohvalio novim rusom sem kolege Milovana. Mislim na manje ruse 820, 821 cena im je oko 21000, dal' se isplati dati taj novac ili gledati nešto drugo, Arma i slično.
 
Ne znam koja je cena Arme 80ks, meni deluje kao ozbiljniji traktor od 820,bar su jace poluge i ramena i hidraulik,sto je jako bitno za teske sejalice i prskalice. 820 je dobar traktor ali mu je to veliki nedostatak
 
Arma 854 je 24000 sa klimom kompresorom i hidrauličnim toplinom. Meni treba da nosi sejalicu šestorednu maju da ore i radi sa vučnom tanjiračom sad da li ti ova Arma može? Imam osamdeset dvojku one što su komplet crvena sa širokom kabinom pa razmišljam da je zamenim novijim traktorom.
 
I mene muči taj od 80-ak ks,neminovno da moram uzeti jedan za lakše poslove i dvoumim se izmešu rusa,arme i bašaka.Svi su tu negde ali nekako mi oči najviše idu na rusa.
 
Razmisljam na glas...
Ja sam bio veliki protivnok MTZ traktora i tvrdio sam da to cudo nikada nece kod mene u avliju!
Medjutim pre oko 2 i po godine ipak sam pazario 892 rm, otprilike desetak dana pre nego je uvoznik Arme spustio cene (a merkao sam Armu ozbiljno).
Danas moj MTZ ima nesto malo manje od 1000 rc. I ova prica MTZ 82 protiv Arme 854 meni zvuci ovako:
- 21 k eura protiv 24k eura ostavlja prostora za ugradnju klime i ojacavanje hidraulike (jedan covek kod nas u selu je ove godine na 892 ugradio pomocne cilindre, stavio one jace vertikalne nosace hidraulike od MTZ 130 ks i jace donje poluge od necega sa automatskim kukama sve to novo za oko 1000e)
- mali servis je 8500 din protiv oko 30000 din, ja sam u garantnom roku imao 6 malih servisa. Ako tu uracunate i zamenu ulja u hidrauliku i menjacu na cemu servis Arme mislim insistira razlika raste jos vise.
- ipak Arma ima daleko udobniju i prijatniju kabinu
- moj 892 je nesto manji potrosac od tog Perkinsa, za 820 ne smem da pricam jer ga ne posedujem.
- dalje orzavanje posle garantnog roka je jednostavnije za MTZ jer su delovi vise nego dostupni i jeftini, a majstori ga poznaju u dusu.
- kakve ce Arme biti posle 5 ili 10 k rc nemam pojma. Sto se MTZ-a tice znam neke koji su unisteni posle par hiljada rc, a znam i neke koji su pregurali i 12-16 k rc pre ozbiljnijeg otvaranja.
- i da se ne lazemo, ja sam cesto pozelim neki lepsi i udobniji traktor, ali kada pogledam onu sklepotinu u dvoristu koja stoji neiskoristena (nekoliko stotina rc godisnje) i kada pomislim koliko je jos uvek povoljna za odrzavanje shvatim koliko sam stvarno blesav

Ovo mu dodje razmisljanje jednog seljaka, a nikako potpirivanje evcitih ratova ciji je bolji, citaj veci
 
Pa onda ako tako pišete,najpovoljnije polovan rus,ali ne 82,bolje onde 90 ,alo poluosovine su problem kod teških tereta,npr kod neme pukla kad sam hteo ići u rikverc grabljao sam seno sa sunce ,ali bila je nažuljana osovina,ali je pukla ko 21.
 
Nazad
Vrh