MTZ Belarus

Zupčanik sa slike je bukvalno sirov čelik osrednjeg kvaliteta. NIje baš plastelin jer bi se zubi potpuno podrobili (ne vidim na slikama lomove, samo ekstremno habanje). Osnova (čelik) je dakle relativno dobra čim je sirov mogao da podnese rad u traktoru ali termička obrata sasvim sigurno nije urađena što se vidi po habanju, nije mogao da podnese površinski pritisak u ozubljenju i oljuštio se. Prije par godina sam snimao zupčanik za jako veliki strug (glavno pogonsko vreteno, motor 30kW, spore brzine, 1000mm maksimalni prečnik) i sticajem okolnosti smo morali da ga uradimo od Č.4732.4 (42CrMo4) bez dodatne termičke obrade (kaljenje) jer je bilo jako hitno (remont). Evo več 4 godine taj strug radi bez problema, nedavno smo mijenjali neke čaure na njemu i kontorlisao sam taj zupčanik i iznenadio sam se da još uvije izgleda odlično. Nismo dobili odobrenje od šefova da se pravi novi zupčanik tako da ovaj sirovi mora da radi dalje,

Dakle, materijal zupčanika nije toliko loš ali je, vjerovatno greškom, preskočena termička obrada.
 
Nema loma zuba, bar se za sad ne vide, zupcanik se u nedostaku boljeg izraza jednostavno potrosio. Fali svaki zub do pola, da imam vise vremena pozabavio bih se malo detaljnije sa tim al trenutno nema sanse.
Zanimljivo da zupcanik na sekundarnom vratilu sa kojim je uparen nema nikakvog traga na sebi.
 
Na poslu se baš mnogo susrećem sa zupčanicima i dosta puta sam vidio ovakve slučajeve - osnova je dobra ali posao jednostavno nije završen tj. nije termički obrađen. Razloga za to je više - može biti obična greška, u velikim serijama se to dešava. Može biti zbog cijene mada kaljenje, cementacija ili nitriranje (ne znam koju tehnologiu MTZ koristi) nije posebno skupo. Najozbiljniji problem je neznanje - kaljenje zupčanika je jako osjetljiv i nezgodan posao. Ako pogriješiš dobiješ bukvalno parče stakla koje izgleda kao zupčanik i puca pri prvom opterećenju. Kod ovog zupčanika definitivno je korišten solidan materijal, vrlo vjerovatno poboljšan jer očigledno ima žilavost čim se zubi nisu lomili iako su se potrošili bar 20% po debljini u korijenu. Bilo kako bilo, bolje je da te potrefio ovakav zupčanik nego ko je bio prekaljen.

Pošto vidim da se baviš tim poslom, preporučujem ti da nabaviš ovako nešto:


Set specijalnih turpija kod kojih svaka boja definiše tvrdoću. Dakle, ako ne može da skida materijal tvrđi je od nje i uzimaš sledeću dok ne nadješ onu kojaneće samo da sklizne tj.može da skida materijal. Sa njima, kada kupuješ zupčanike (ili bilo šta drugo gdje je tvrdoća bitna) isprobaš na nekom mjesu i siguran si. Kod zupčanika bok (dio zuba koji dodiruje zub drugog zupčanika) treba imati od 54 do 56HRC, preko toga je rizično zbog mogučeg loma a ispod toga je sigurno habanje. Ja sam naručio set u ovom tenderu nabavke alata jer mi to na poslu stalno treba.
 
1600 din,zanimacija pola sat maks :).Ako mislimo na istu osovinu,ja je menjao nedavno pred sam zavrsetak oranja,isto neke zile orao do kanala,a jos kanal ide malo u krivo nije prav ,zile+ non stop sto je plug vukao u stranu i mora nesto puci.Ovo mi inace treca osovina da pukne :D,dobro koliko kosta dosta i traje.
Ocekivao sam da je nekih 30-40e osovina. Ucinilo mi se da se tocak mora skiradi, jer nosac spanera posto imam one izmedju tocka i poluge mora da se skida. Taman kad ga operem jedno pola sata setnje oko traktora da popisem sta mi sve treba.
Mada mozda sam i kriv jer je do letos poluga setala po osovini dole imala je aksijalnog lufta, ali sam ja to naspanov'o da ne seta. A situacija ista oko kanala koji nije prav + zile.
 
Meni je proletos puka ta osovina, i to u hodu dok mi je drljaca bila podignuta u transportu put bio neravan a spaneri skroz otpusteni i drljaca iz krajnjeg desnog polozaja cimne se jako u skroz levi i pukne tu kod te uške gde je drzi španer, tek kad sam stigao kuci sam video da je puklo. Ne skida se tocak ali ne mogu da se setim koliko sam je platio
 
To je redovno pucalo dok su nosili vadilice za repu!!!
Jednom Sam napravio od svetlo vucenog materijala samo da dodje u krug I dok je dosao savilo se skroz

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Majstore Nebojša zar nebiste bili "mirniji" da ugradjujete orginalne delove iz Agropanonke ?
Hvala za ovo majstore 😀.
Delovi koji su stavljeni u ovaj menjac su isti kao iz AP, samo dolaze 20% jeftinije, bude vlasniku malo lakse a meni svejedno.
Ima da se nadje delove koji su isti ili cak bolji od onih u AP a za dosta manje novca.
Saradjujem ja i sa njima, saradjujem ja u principu sa svima, sve zavisi od toga sta vlasnici hoce i mogu da plate.
 
Ja sam trazio. Malopre mi se prodao jedan za 19500 2011 god skoro nov. Dok sam dosao kuci sa njive prodao se.. iskreno ovaj mi je malo skup a ne izgleda nista posebno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Где си био прошлог лета?!

Код мене у комшилуку је човек крајем двехиљадитих купио 1221, радио неколико година неколико десетина ланаца, разболео се, баталио паоршак, па после неколико година стајања продао трактор, ако сам га добро разумео, седамнаест 'иљада. И још се жалио да нешто и нема муштерија...
 
Отишло код нас у селу добро тракторче од 120 кс јефтино за 14 сома уто коцка први власник са неких 3000рч
 
Ne znam sta se desava ali 2-3 dobra 1221 su otisla bukvalno za jedan dan. Jel to neka navala sad ili uvek tako? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi.Imam jedno pitanje,dali je neko montirao servo volan na 52-ku,tu je stari tip prednjeg trapa,i fabricki nema ostavljeno mesto da se montira drzac za cilindar.Pa me zanima kako resiti drzac cikindra,bio bi zahvalan kad bi mi neko poslao sliku da vidim.Montirao sam servo volan na vise komada ali svi su imali noviji tip trap,i tu samo izbusio rupe,urezao navolj i gotovo.
 
Na 1025,prednja vuča se uključuje/isključuje preko prekidača. Da li treba tu radnju vršiti samo kad traktor stane ili može i hodu?
 
Nazad
Vrh