MTZ Belarus

Puno puta sam napisao pa cu napisati opet. Ako netko zna na koji princip radi mjenjac sa pomicnim zupcanicima, znat ce da se u visu salte obavezno s duplim kvacilom da je medjugas samo stetan, a u nizu obavezno kvacilo-medjugas-kvacilo i krcanja i struganja NEMA nit ga smije biti.

Netko je jako lijepo objasnio saltanje, sto je, ocito, nekima pre slozeno, il ne hvacaju jednostavan sistem.

Znaci, ides u 3. grupi pod nekim teretom, mjenjac za brzine saltas do najviseg stupnja, kad dodje vrijeme za promjenu grupe, mjenjac za brzine obavezno u ler i reduktor se onda moze saltati i bez kvacila jer ce biti rasterecen. Puno ljudi se niti ne trudi skuziti sistem saltanja nesinhroniziranog mjenjaca, pa ga rukaju i na kraju otpadne zamajac, sruni se mjenjac, odvali se diferencijal i to je naravno greska u traktoru.

Rusa nikad vozio nisam, al se usudim okladiti u janje da bih ga nakon 10 minuta saltao kao auto bez krcanja (samo se treba naviknuti na shemu brzina).

Mislim da ovaj video dosta toga pokazuje. Samo jedva cekam da odem do Becarine na "sate voznje" Rusa ;)

[youtube]__REX8VnGb4[/youtube]
 
@dalibor79

Pa tako nekako ispadne! U stvari-to se onda zove delimicno sinhronizovan menjac.
Tako je slucaj i sa npr. 920, sinhronizovan je menjac ali kornjaca-zec nisu... :haha:

@Bobo

Na pomenutom 'Rusu' kada izbacis menjac iz brzine, malo teze ces ukopcati rang bez krcanja, bolje je da ostaje u brzini i na kraju kada izmenjas rangove samo presaltas brzinu e sada zavisi ako je brzina kretanja jako opala onda mali medju gas (zato sto nisi izbacio menjac pa si u najvisem stepenu prenosa), ubacis u 1. i gas gas!!!

Sto se tice traktora sa 18/4 menjacem, to je bar prosto pod teretom kad kreces-od 3. do 9. kornjace i onda 9. zec samo duplo kvacilo i da malo osetis menjac i nema krrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!! :D

E da Bobo, da ne zaboravim, kazi ljudima koji ne znaju da su na 549 4. i 5. brzina sinhronizovane pa zato ne stiskas duplo kvacilo!!!
 
Na pomenutom 'Rusu' kada izbacis menjac iz brzine, malo teze ces ukopcati rang bez krcanja, bolje je da ostaje u brzini i na kraju kada izmenjas rangove samo presaltas brzinu e sada zavisi ako je brzina kretanja jako opala onda mali medju gas (zato sto nisi izbacio menjac pa si u najvisem stepenu prenosa), ubacis u 1. i gas gas!!!

e tek ovo nemoze... tek onda krci, provereno...
 
I meni se cini da ne mozes rangove samo tako mjenjati ako je mjenjac ostao u najvisem stupnju...

Znaci, sta?

Ako je mjenjac za brzine sinhroniziran, tu onda nema govora o saltanju na ovaj ili onaj nacin. mjanjac za brzine maznes u ler, izbacis ovaj za grupe u ler, malo radis sa kvacilom BEZ MEDJUGASA posto saltas u visu brzinu i ubacis u rang vise. Bez duplog kvacila kad su obje rucke u leru, mjenjac ce krcati, jer nismo za drugu rucku duplu stisnuli kvacilo. Kad ubacis u visu grupu, mjenjac mozes ubosti u najnizu brzinu, posto je on sinhroniziran i tu krcanja nema.

Ne mogu 100% tvrditi, ali mislim da mi samo neto treba dati rusa i nacrtat mi shemu brzina na neko vidljivo mjesto i u 10-20 minuta cu ga skuziti. Mjenjac je mjenjac, ako je potpuno sinhroniziran, djelomicno il uopce nije, svi rade na isti princip, kao i kvacilo, tako da jedna fora radi za sve mjenjace.

Jedini problem nastaje ako je najniza brzina 3. grupe brza od najnize brzine 4. grupe. Ako je ovakva situacija, malo navikavanja ili kako je netko napisao ne saltati uopce 4. brzinu, nego iz trece mjenjati u visu grupu...
 
Jedini problem nastaje ako je najniza brzina 3. grupe brza od najnize brzine 4. grupe. Ako je ovakva situacija, malo navikavanja ili kako je netko napisao ne saltati uopce 4. brzinu, nego iz trece mjenjati u visu grupu...


da nije ovo malo pogresno? mislis na najvislju?

4ta u trecoj grupi je sporija od 1 u cetvrtoj grupi...

problem se sto kad se salta izmedju tih grupa u stvari se saltaju dva reduktora sa jednom rucicom, prvo onaj ruski pod federom, a onda vracas tu istu rucku nazad, i saltas drugi reduktor... :cao:
 
Bobo je napisao(la):
I meni se cini da ne mozes rangove samo tako mjenjati ako je mjenjac ostao u najvisem stupnju...

Znaci, sta?

Ako je mjenjac za brzine sinhroniziran, tu onda nema govora o saltanju na ovaj ili onaj nacin. mjanjac za brzine maznes u ler, izbacis ovaj za grupe u ler, malo radis sa kvacilom BEZ MEDJUGASA posto saltas u visu brzinu i ubacis u rang vise. Bez duplog kvacila kad su obje rucke u leru, mjenjac ce krcati, jer nismo za drugu rucku duplu stisnuli kvacilo. Kad ubacis u visu grupu, mjenjac mozes ubosti u najnizu brzinu, posto je on sinhroniziran i tu krcanja nema.

Ne mogu 100% tvrditi, ali mislim da mi samo neto treba dati rusa i nacrtat mi shemu brzina na neko vidljivo mjesto i u 10-20 minuta cu ga skuziti. Mjenjac je mjenjac, ako je potpuno sinhroniziran, djelomicno il uopce nije, svi rade na isti princip, kao i kvacilo, tako da jedna fora radi za sve mjenjace.

Jedini problem nastaje ako je najniza brzina 3. grupe brza od najnize brzine 4. grupe. Ako je ovakva situacija, malo navikavanja ili kako je netko napisao ne saltati uopce 4. brzinu, nego iz trece mjenjati u visu grupu...
Bobo,da li si vozio nekad Belarusa?
 
Mucobieno, tako je, dobro si me ispravio... A i zaboravio sam da rusi imaju i na rucki za brzine Brze i Spore.

Stiv: napisao sam par postova iznad da nikada nisam rusa vozio, i samo iznosim moje misljenje. Jednom cu valjda imati sansu isprobati i to cudo, pa cemo vidjeti o cemu je tocno rijec. Vidio sam a i vozio dosta traktora koji imaju jedan mjenjac za grupe, a drugi za brzine, tako da su ovi sistemi o kojima pisem odradjivali posao.

Imas moj video gore, saltanje i nesinhroniziranih i sinhroniziranih brzina i u visu i u nizu, nisu valjda rusi jos vise zakomplicirali stvar? Isti bog saltam ja brzine na svom traktoru, ili vi grupe, kad nisu ni jedne ni druge sinhronizirane.
 
Ma imam ja belorusa , lako se to sve nauci menjaci i saltanje nisu ni na jednom traktoru problem .
a moj ti je savet da na obicnim menjacima uvek ides sa saltanje sa duplim kvacilom
 
Bobo u nekim stvarima imas pravo i ja postujem svacije misljenje, samo jedna konstatacija, sto se mene tice menjac od rusa je jako komplikovan i treba dosta znanja i prakse da bi se savladao, ja sam imao srecu sto sam ucio od malih nogu na staroj 82-ki. :D
 
Rusa saltam sa duplim kvacilom i nema krcanja,nikad ali u vojsci sam bio vozac imao sam prilike da duzim starog dajca koji je bio konzerviran sa 50 radnih sati pa sam navikao na duplo kvacilo,cak sam probao i bez kvacila uspeo sam bez krcanja ali mora se smiriti menjac i obrtaji motora,bilo je reci o tome u ovoj temi. :ppozdrav:
 
@mucobieno

To sto sam ja napisao treba da upali samo sto moras znati kada da ubodes menjac posle duplog kvacila kao kod npr 82-ke kada ga zaletis 8. pa izbacis pa mmalo sacekas pa duplo kvacilo pa opet malo sacekas i samo sklizne u 9. kao u sir ako znas na sta mislim. Koliko 1025 ide u svakoj brzini u II rangu?

@nsnidza

Bas nije komlikovan menjac, na 82-ki je tako lepo napravljeno sto se transporta tice da je izmedju 3. i 8. svaki razmak izmedju brzine isti i kada saltas iz sporih u brze sve ide kao sat ako znas.

Ljudi su naucili na previse proste menjace na IMT-u 533 i na starim Zetor-ima pa im je sve ostalo komplikovano...
 
Zdravo svima .sto se tice belorus imao sam prilike da vozim neki model iz 93 g sa oznakom 960 .
nije imao prednju vucu imao je turbinu neku bogami veliku i kompletnu izduvnu granu od prohroma, filter za vazduh je bio sa leve strane izbacen van haube .mocan traktor ja sam orao sa njime vukao sam sa njime trobrazni plug nesto slicno leopardu samo malo vislji klirens . taj nije gubio snagu kad mu je tesko samo si mogao da vidis kako dize temperaturu .menjac je bio klasican samo sto je imao neku kuglu sa strane koja se zavrce prema kojo brzini hoces i hod napred nazad .a kornjaca zec mu je bila na patosu pa se nogom prebacivala i mora da kazem da se blokada ukljucivala preko prekidaca a volan je bio cist servo. a hauba je fabricki bila sivo metalik.Voleo bih da imam sliku tog traktora da vam pokazem .
prodat je pre dve tri godine za nekih 7000e
ja takve traktore nisam nigde vise video . a
 
Bubu je napisao(la):
@mucobieno

To sto sam ja napisao treba da upali samo sto moras znati kada da ubodes menjac posle duplog kvacila kao kod npr 82-ke kada ga zaletis 8. pa izbacis pa mmalo sacekas pa duplo kvacilo pa opet malo sacekas i samo sklizne u 9. kao u sir ako znas na sta mislim. Koliko 1025 ide u svakoj brzini u II rangu?

@nsnidza

Bas nije komlikovan menjac, na 82-ki je tako lepo napravljeno sto se transporta tice da je izmedju 3. i 8. svaki razmak izmedju brzine isti i kada saltas iz sporih u brze sve ide kao sat ako znas.

Ljudi su naucili na previse proste menjace na IMT-u 533 i na starim Zetor-ima pa im je sve ostalo komplikovano...

Ja bi reko da ti očito neznaš šaltat rusa (18/4). Nije svaki razmak između brzina isti i dosta brzina se nešalta na isti način. A što se tiče šaltanja od 3. do 9. tu si zaboravio da između 5. i 6. treba prebaciti mjenjač iz 1. skupine u 2. skupinu.

A dok ti čekaš da iz 8. prebaciš u 9. pod teretom staješ iz cuga. ::namigivanje:: Ima tu jedna caka za brže šaltanje. I treba reći da pod teretom ide 8. brza, pa onda 9. spora pa na kraju 9. brza.

Izgleda da niste pročitali cijelu temu MTZ, jer da jeste onda bi vidjeli da smo barem (minimalno) nas dvojica napisali kako šaltati MTZ sa mjenjačem 18/4. Ovako trkeljate bez veze.
 
napisao sam i ja , i bas tim redom saltam sa dve zmajevke, kad izadjem na put 6 zec, presaltam u 8 . prebacim u 9 pa iz zeca ubacim u kornjacu i onda na kraju ako ima potrebe prebacim iz kornjace u zec :ppozdrav:


I obavezno medjugas i duplo kvacilo :cao:
 
nsnidza je napisao(la):
Nije ni meni sad komplikovani da saltam brzine na rusu, tacnije sve brzine mi idu kao u sir i slazem se sa becarinom sto se tice saltanja pod teretom, ja taj sistem primenjujem godinama i nokad nisam imao problema. Jos jedno pitanje koje nisam shvatio zato sto mi je malo neverovatno i to niko kod nas ne primenjuje, jel vi menjate brzine reduktora bez kvacila ?

Uz malo osjećaja i prakse mogu (nekad ne) se tako šaltati zec i kornjača.
 
Nije ni meni sad komplikovani da saltam brzine na rusu, tacnije sve brzine mi idu kao u sir i slazem se sa becarinom sto se tice saltanja pod teretom, ja taj sistem primenjujem godinama i nokad nisam imao problema. Jos jedno pitanje koje nisam shvatio zato sto mi je malo neverovatno i to niko kod nas ne primenjuje, jel vi menjate brzine reduktora bez kvacila ?
 
Nazad
Vrh