MTZ Belarus

Sad smo ga skroz zakomplikovali, a ustvari smo i ja i Marko vjerovatno mislili na isto.

Ajde da pokušam redom stepen po stepen, možda dođemo do problema. :osmeh:

Napon na akumulatoru je takav kakav je zavisno od stanja i u idealnom slučaju kad je sve ispravno na anlaseru se pojavljuje taj isti napon. Kad je mašina ugašena oko 12.7 V, a kad anlaset vrti desetak volti. Problem je kad je loš kabl da napon na anlaseru bude manji nego na akumulatoru dok pali i ta razlika je gubitak na debelim kablovima (može biti loš i onaj do mase i onaj do anlasera). Gubici na kablovima trebaju biti što manji (par mV), a ako je reda volta trebaju novi kvalitetni kablovi da se postave.

Pad na svakom kablu mjerimo tako što na krajeve tog kabla stavimo pipalice, multimetar na neki mali opseg i vidimo koliko gubi pod opterećenjem (bez opterećenja pad je uvijek jednak nuli).

Jesam li sad ujebo do kraja sa objašnjavanjem? :osmeh:
 
Sad smo ga skroz zakomplikovali, a ustvari smo i ja i Marko vjerovatno mislili na isto.

Ajde da pokušam redom stepen po stepen, možda dođemo do problema. :osmeh:

Napon na akumulatoru je takav kakav je zavisno od stanja i u idealnom slučaju kad je sve ispravno na anlaseru se pojavljuje taj isti napon. Kad je mašina ugašena oko 12.7 V, a kad anlaset vrti desetak volti. Problem je kad je loš kabl da napon na anlaseru bude manji nego na akumulatoru dok pali i ta razlika je gubitak na debelim kablovima (može biti loš i onaj do mase i onaj do anlasera). Gubici na kablovima trebaju biti što manji (par mV), a ako je reda volta trebaju novi kvalitetni kablovi da se postave.

Pad na svakom kablu mjerimo tako što na krajeve tog kabla stavimo pipalice, multimetar na neki mali opseg i vidimo koliko gubi pod opterećenjem (bez opterećenja pad je uvijek jednak nuli).

Jesam li sad ujebo do kraja sa objašnjavanjem? :osmeh:
Tako se meri pad napona.
 
Philby je dobro objasnio kako se meri pad napona (gubitak napona) na kablu koji vodi od akumulatora do anlasera. Naravno, i na minus kabelu takođe postoji pad napona, pa i on može biti uzrok problema. Poenta je da se dobrim kablovima i spojevima sačuva što više napona za anlaser kako bi ovaj brže verglao.

Da dodam još samo da se ovim jeftinijim digitalcima teško može odraditi ovo merenje, jer je mereni napon prilično "nemiran" pa cifre na instrumentu samo skaču i tu nema onda merenja. Zato je za takve slučajeve kazaljka zakon. Evo i klipa gde se to lepo vidi:


 
Krivite kabal a vecinom nema veze pad napona sa kablovima, problemi su spojevi kablova na kleme , spojevi kablova na masu odnosno spojnice izmedju mase i kleme, oksidiralo i nema dobar kontakt, spoj na automatu.

Pad napona mora da bude, a DALEKO KORISNIJA alatka za otkrivanje kvarova je beskontaktni termometar a ne ti jeftini volmetri. Losi spojevi generisu zagrijavanje tih mesta, sumnjam da nitko nije video da kad neko dugo vergla da se negdje na spojevima dimi.

Takodje kad ste vidjeli stanje cetkica na anlaseru.
 
Slažem se, pogotovo što sad ti IC termometri nisu više tako skupi. Međutim, često je nemoguće prići kablu da bi se izmerila njegova temperatura, npr. kad ide ispod kabine, kad je zaklonjen nečim i sl. Doduše papučicama i njihovom spoju sa kablom (gde uglavnom bude problem) uvek može prići, ali nije nemoguće da problem bude i negde dalje na kablu.


Evo kako je bilo kod mene, kabel je bio u plastičnom bužiru (rebrasto crevo) pa se nije ništa spolja primećivalo kakav je kabel, dok je spoj sa papučicom vizuelno uredno izgledao. Tek kad sam izvukao kabel iz creva video sam gde je bio problem:



A što se anlasera tiče, on je prvi skinut sa traktora i proveren, i sve što je trebalo je doterano po ps-u. Kako time problem i dalje nije bio rešen, sledeći je bio kabel da se premeri i onda je locirana greška.

Nisam ja sad tu nešto hteo da pametujem oko tih kablova, već da ukažem da i paljenje na 12V može da radi radnju ako je uredno sve spojeno, i da ne mora nužno odmah da se ide na BAP sklpoku ili brži anlaser, pogotovo ko nema potrebe da pali traktor na velikim minusima.
 
počeo da ga rastavljam na komade i u sitna crevca :osmeh:
ruska tehnika od 1o5 konja 2008 godište
LZhw7y3NziwK9ov8F7eXbNCqmytEMZ4JHRpsx1nXikftlj0yaJkA53hasDewpXzFc4HDVR3zO_yEAer4yjPAHFTmQioGYqCMfyUQRXlFzQKjsgTh-lXTjk_NqXaREiD1_8H-vLFEDAfcCH_UsaK-u0vpNAMBoiQ0XEQ8lAYoKDl0_YgjqvXhNQa0eKTnSmEAdRtHCDdUHX90kW_5-7fOIa5Gx2XohC1eDwmwYbByW7em4I5f0kLyOuNTYyXOBVTZvPCjmUzSUb0sSyCi2HGMpHQgZ6gM03F7q0QrKnim1dRcywBQ6vcLjEdrCzYT_JM0OUgV1yZLRYxbL9OB-evsbEUZFCYfKyAcs7siLfG5bORmwDkYeIsYsjgRqAZFiK95uEDa1pL88oqRbUkSe-cmjID07HXnG49SfBLxdheixdI05IIBmCoEB0_6TyQX2Q4jcoFOqqubQ3lNhB1jYcE4jkezBbwz4EwDx9mREQGdTRPl1HDudGFOfHv-hihhn5iwqDQz8vfZg6hX5iP4CzXrDm-JvtE8K2bLF8xNmcNXcGexAfqWuoh_4j2aRYYI0Kx_yKe3=w371-h658-no
oMcgWzqBDobwSo9mqV2rROyTGmTQuLRLwGPTgf06de4-V9e-Rc1N_GuQrTHTf5AqEJJG5c3r5LNLcaomMkqMWZM-qAcC5ZSPDuudMtczOltVTPcdQUGf8XxP_KQVZtd41aaDxOBrIxt2qhVdC0YtaPbGQ3bgzAV9_zqGAfZ7s23sS9ISEUmHWk-NfJEftVoNDKiZ_uePKPFBHb9c8JdSsmymUxiTx0XXKSNXS7n0Z0TRQDVYruG0_sh1d5iALr62pmx9tA2CZWXChimsUtagmmB4ymVeWr4bXRc4Y8NedKl4qXAhIM96PLWQ6vwN887FRwu_ME9HT_rjqnxE4sHtc20LRQS7s8Tm3_ZP2rc-s_kQhKtGC5BekRiSLKiY-E_m6d8wi5iT8oJK_NhCnlcMpSgvZeN8BfnJ4se4hgBzMvFaLi1hh90RoYbkYzUu8dB2Cl9gU5u0k-xXUV8t9YBQdgb8ERCpyzxx_nLoo6ejhIsbFDMT5aw0hlpQ3c-WprcCYt34Nq5Ivde_hWZozqS2surgzUtwNcAMujx_CrEfd3UwQjDB2KcMN5ijmjEHSwbXyKfC=w1168-h658-no
 
Godiste zbog par sitnica sa traktora,filter goriva,ulja,anlaser i paljenje na 24,zatim hladnjak ulja 105 nema ispred hladnjaka,vec na drugi sistem to ide-pa rezervoar goriva je plici nego na 105 kod mene,pecurka turba,nosac,tj guma kabine je stari tip,klip hidraulika nisam siguran,ali bi rekao da je manji,nema ojacanja sasije,sto je obavezno za traktor te tezine...
 
ma to je sve pokradeno pa su ga sastavili od ko zna čega
ja cu pokusati da ga vratim u fabričko stanje
 
idel ko u sid na vaser ,kakav je jel ko u rumi ,imal polovnih dijelova za mtz ,trebo bi sutra ici treba mi neke sice za mtz a volio bih kupit polovno .a treba mi nesto i novih dijelova tog sigurno ima da se prodaje
 
idel ko u sid na vaser ,kakav je jel ko u rumi ,imal polovnih dijelova za mtz ,trebo bi sutra ici treba mi neke sice za mtz a volio bih kupit polovno .a treba mi nesto i novih dijelova tog sigurno ima da se prodaje

Nemoj dzaba da ides,neces naci,pogotovo januar.Cekaj 3.pa u Rumu.
 
Nazad
Vrh