MTZ Belarus

Pozdrav cenjeni forumaši

Hteo bi da vas zamolim za pomoć. Naime planiram da kupim još jedan traktor od oko 80 ks, oko proizvođača nemam dvoumljenja MTZ, ali sam na mukama, oko modela 820 RM, 892 RM i 952 RM.
Oko 820 skoro sve znam što iskustveno što od dugih ljudi ali me interesuju pre svega ova dva modela 892, i 952 za koji sam čuo da imaju probleme sa menjačem, dal neko ko ima iskustva sa njim mi može nešto reći.
Motori su im isti D245 ali me zanimaju druge pojedinosti pre svega menjači tj dali imaju neke skrivene mane koje se manifestuju u eksploataciji.
Hvala unapred
 
Pozdrav cenjeni forumaši

Hteo bi da vas zamolim za pomoć. Naime planiram da kupim još jedan traktor od oko 80 ks, oko proizvođača nemam dvoumljenja MTZ, ali sam na mukama, oko modela 820 RM, 892 RM i 952 RM.
Oko 820 skoro sve znam što iskustveno što od dugih ljudi ali me interesuju pre svega ova dva modela 892, i 952 za koji sam čuo da imaju probleme sa menjačem, dal neko ko ima iskustva sa njim mi može nešto reći.
Motori su im isti D245 ali me zanimaju druge pojedinosti pre svega menjači tj dali imaju neke skrivene mane koje se manifestuju u eksploataciji.
Hvala unapred
820 i 892 imaju isti menjac.
 
Na 820 nisam, ali me zanima upravo 892 ili 952, posto ima jači motor al kad zivis u kraju gde nema nista drugo sem IMT onda ti je malo teze da dođeš do prave informacije :osmeh:
 
Falkon
Traktor od 80ks je 820rm kao sto si napisao a ova dva modela 892 i 952 imaju 90 ks.Ako si vec resio da to bude MTZ mislim da oba ova modela ce te zadovoljiti u poslovima i nemaju nekih preteranih mana niti skrivenih.Prednost pri izboru u tvom slucaju bih dao 892 ali preporuka bi uvek isla za 820RM!
 
Na 820 nisam, ali me zanima upravo 892 ili 952, posto ima jači motor al kad zivis u kraju gde nema nista drugo sem IMT onda ti je malo teze da dođeš do prave informacije :osmeh:
Pošto vidim da si nov na forumu moja preporuka za tebe je da pročitaš starije postove.Ovde ima dosta iskusnih ljudi,doduše ima i raznoraznih budala,od kojih možeš čuti dosta korisnih saveta i nešto naučiti.Pitaj nešto konkretno ako te zanima.
 
Ma nesto sam citao al nemam uvek vremena pa zato sam postavio konkretno pitanje, jer me zanimalo iskustvo drugih ;)
kad stignem pogledaću.

Uglavnom poneta je da nemaju skrivene mane kojih sam se plasio, sto je najvaznije prvu sumnju sam otklonio, sad da samo iskristalisem finese ;)
 
Ne spaja redno već paralelno. I to je najbolje za punjenje akumulatora jer se oba jednako pune (pod uslovom da su akumulatori u istom stanju).

Ljudi prvo premerite instalaciju (govorim o paljenju na 12V), koliki je pad napona na debelom kablu prilikom anlasovanja. Kod mene je taj kabel bio izgoreo i pad napona je bio ogroman (do 3V), i kad sam ga zamenio sa novim i debljim (70mm2) po ps-u spojenim, pad napona je do 0.2V i sad anlaser vrti ko blesav...

Dukej da li se može taj napon izmeriti onim kineskim unimerom sa slike, i ako može koji opseg se stavlja za to merenje?
758845.jpg
 
Izabereš jednosmerni napon to je ovo gore levo polje na slici koju si postavio,opseg ako imaš do 20V ,crnu pipalicu na minus klemnu akumulatora (kabla) ili negde na traktor samo da je "čisto mesto" ,a crvenu pipalicu prvo na + klemnu akumulatora (kabla) ,izmeriš napon,pa zatim crvenu pipalicu prebaciš drugi kraj kabla tj.na mestu gde je pričvršćen kabal na anlaser,uporediš ta dva napona i razlika je pad napona, ponavljam crna pipalica može biti negde na traktoru,ali je bitno da kod oba merenja ne menjaš poziciju crne pipalice.
 
Pa prilikom verglanja se i stvara taj pad napona. Kabl ima neki zanemariv otpor vrijednosti par milioma, ali kad verglaš pri strujama od stotinjak ampera na kablu se stvori pad napona dovoljan da na anlaseru bude napon od svega desetak volti.

Bez ljutnje druže,ali nemoj više pisati jer samo zbunjuješ čoveka,to što ti pričaš nema veze sa gubitkom napona na kablu,svaki akumulator pri paljenju doživljava pad napona,smatra se da je akumulator ispravan ako napon u trenutku alnasovanja ne pada ispod 10V,nećeš naći ni jedan akumulator ima pri paljenju isti napon kao i u praznom hodu.A kabal itekako može prouzrokovati pad napona,prvo šo je duži veći je pad.Drugo ,vremenom oksidacija,pregrevanje kabla dovode do smanjene provodljivosti samim tim na određenoj dužini kabla može dući do pada od 3V,kao što je naveo član dukej na svom primeru,a dokaz toga je i to štoi je posle zamene kabla imao pad napona od samo 0,2V.I merenje gubitka napona na samom kablu se vrši onako kako sam opisao,a to je član radoslav78 i hteo da ispita.
 
Ne ljutim se, ali kad me ubjeđuješ da nisam u pravu onda tjeram do kraja jer nema smisla da ostane nedorečeno a poslije neko ovo pročita.

To što si naveo neće pokazati nikakav pad napona jer je pad napona posljedica protoka struje kroz provodnik. Ako nema struje kroz kabl, tj ako radiš u praznom hodu kakav pad ćeš izmjeriti?
Za tih 2-3 sekunde koliko vrti nema vremena da prebacuješ pipalice već je najlakše izmjeriti direktno koliki gubitak unosi kabl nevezano za ostatak električnog kola.
 
Odosmo van teme ali je vrlo interesantna. U tome se slažem sa Philbyjem da bih i ja merio na + kablu kod anlasera i negde u blizini na masu. Prvo u mirovanju, zatim kad se uključi anlaser, odmah se očitava gubitak napona. To je moja teorija. Ako grešim ispravite me!
 
Nazad
Vrh