MTZ Belarus

Zar 820 nema paljenje na 12v kao i 82.1?
Ruski sistem paljenja na 24v je jednostavno zakomplikovan. Za startovanje se koriste oba akumulatora dok se u radu koristi samo desni. Zato ima samo jedna tanka zica na prekidacu mase. Preko te tanke se snabdevaju svi potrosaci i pune oba akumulatora. Desni se puni preko mase i +12v, a levi se puni preko +12v i +24v. +24v se dobija dc-dc konvertorom koji se nalazi ispred hladnjaka i sluzi iskljucivo za punjenje LEVOG akumulatora. Alternator je standardni za sve. Mozda sam sad malo priblizio materiju. ;)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Znaci da pogledam ispred hladnjaka, tamo postoji jedan relej i jos nesto po sjecanju.

Nasao sam neki ruski crtez sheme elektroinstalacije u boji, i tamo postoji na 1221 takozvana "bap" sklopka, koja bi trebala da bude ona sto povezuje 2 akumulatora i ona prebacuje akumulatore da pale traktor ili u stanje da se pune , ona je po shemi povezana preko 2 releja za ukljucivanje automata , jedan relej koji je povezan sa alternatorom i koji ne dozvoljava startanje elektropokretaca odnosno alnasera dok alternator proizvodi struju ako motor radi. Ali to izgleda kod mene ne postoji. Taj kontrolni relej za punjenje bi trebao onda biti onaj relej ispred hladnjaka ,koji ne dozvoljava da se ukljuci alnaser ako motor radi jer ga alternator drzi iskljucenog .

- - - - - - - - - -

Ono što kolega spominje ispred hladnjaka ima osigurač probaj da promeniš osigurač i ako nije pregoreo jer hoće da gubi kontakt i onda ne puni oba akumlatora.

Ja ne znam da li je to kompletno sto ja imam ispred hladnjaka , na onom komadu koji je mozda manji od 10cm x 10cm ima relej i jos neka kutijica.
 
pozdrav,,,evo da ponovim pitanje ,
kako se ukljucuje blokada na 82 92 godiste u kabini nema nikakvih poluga ni rucica sto lice a ukljucivanje bloade?
na kolko mu se steluju ventili

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Photo0295.jpg
[/QUOTE]
 
Na mom 1221 taj pretvarac je crkao pre jedno godinu ipo i traktor funkcionise bez njega, stim sto na svakih 70-100 paljenja dopunim punjacem levi akumulator, ko ce svaku godinu-dve da baca 7000din na to govno.
 
kolege jos jedno pitanje,volan u desnu stranu mnogo vise moze da namota tockove nego u lijevu ,kako ih vratit na isto ,probao sam ispod stuba volana odvrnuo saraf maticu 46 kljuc da glavnu sponu vratim za jedan zub al onda vise idu tockovi u lijevu stranu ,tako mislim da tu nije problem ,kako to izravnati,
 
kolege jos jedno pitanje,volan u desnu stranu mnogo vise moze da namota tockove nego u lijevu ,kako ih vratit na isto ,probao sam ispod stuba volana odvrnuo saraf maticu 46 kljuc da glavnu sponu vratim za jedan zub al onda vise idu tockovi u lijevu stranu ,tako mislim da tu nije problem ,kako to izravnati,

Verovatno ti u stubu volana nisu dobro uzubljeni zubčasta letva i zubčanik.Tj. pomereno je uzubljenje
 
pozdrav,,,evo da ponovim pitanje ,
kako se ukljucuje blokada na 82 92 godiste u kabini nema nikakvih poluga ni rucica sto lice a ukljucivanje bloade?
na kolko mu se steluju ventili

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Photo0295.jpg
[/QUOTE]
Trebalo bi da imaš ručicu koju povlačiš iz kabine. Ona je spojena sajlom do stuba volana na prednjem trapu a onda otvara dotok ulja od stuba volana do blokade jer kod tih ruseva je uključivač blokade gonjen uljem.
 
Na mom 1221 taj pretvarac je crkao pre jedno godinu ipo i traktor funkcionise bez njega, stim sto na svakih 70-100 paljenja dopunim punjacem levi akumulator, ko ce svaku godinu-dve da baca 7000din na to govno.

Pogledacu sutra u cemu je problem sa tim pretvaracem, koliko se ja sjecam u tom pretvaracu ispred hladnjaka svi skupa djelovi ne treba da su skuplji od 4E. Meni takodje ne puni lijevi akumulator , gledano kad se sjedi u traktoru.
 
Pogledao taj naponski konvereter na mtz 1221 , da se dementujem ipak se izgleda radi o nekoj elektronici ulivenoj u plasticno kuciste, na tom limu koji sluzi pretpostavljam i kao hladnjak .

Ne znam zasto nisu kao na ostalim traktorima sa 24 volti ugradili takozvanu bap sklopku , koja samo kod paljenja prebacuje na 24V a poslije akumulatore spaja redno na 12V za punjenje kad alternator proradi.
 
Uradili su ovako zato sto se ravnomernije pune akumulatori. Kada su akumulatori povezani redno, uvek se jedan akumulator slabije puni i ima kraci vek trajanja. Ovim sistemom je to u potpunosti izbegnuto.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Uradili su ovako zato sto se ravnomernije pune akumulatori. Kada su akumulatori povezani redno, uvek se jedan akumulator slabije puni i ima kraci vek trajanja. Ovim sistemom je to u potpunosti izbegnuto.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Da ali zasto su stavili tu spravu na mjesto koje nije bas "zdravo" za takav uredjaj , trebalo je nesto zica i u kutiju kod akumulatora.

Na semi cete je naci pod oznakom UZ1 i engleskim nazivom Voltage changer.

Ne znam da li da narucim ove sa ebay iz hong konga za 18$ , za vozila , konverter za vozila sa 12V na 24V snage 10A, da ga stavim kad kazete da je original 80E.
Ovaj kinez ima zastitu izlaza od kratkog spoja i pregrijavanja, 90% efikasnost pretvaranja, ostaje pitanje ako je izlaz samo 12V onda i nije od neke koristi jer treba 28 V(alternator za punjenje pravi 14.4V).
http://www.ebay.com/itm/Vehicle-Vol...993112?hash=item2ee34d5a98:g:eFoAAOSwQPlV7nYL
 
Poslednja izmena:
Ne ide ona do akumulatora, ide na anlaser zajedno sa debelom pod sraf. Tu su ga stavili zbog hladjenja.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Koliko ampera daje ruski alternator a koliko ovaj sto si stavio?Jedino ce ti to biti problem,nista vise.
 
Ali kod tebe je paljenje na 12v a ne na 24v! Drugacija je instalacija skroz.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh