MTZ Belarus

Bas lep uvod pred ulazak u 1000 stranu ove teme. ::lose::

I to je sastavni deo zivota,uglavnom ako cemo vagati vise je izgorelo te divljaci sa tvog avatara nego lukasenaka,e sad....koliko kosta jedan a koliko drugi......:osmeh:

- - - - - - - - - -

prije sat gledo ovaj snimak na yt

Najzanimljivije mi je bilo cim sam pustio snimak i kad sam video kako zure i kako daju sve od sebe da ga ugase.......strasno,bole ih lela....
 
Najzanimljivije mi je bilo cim sam pustio snimak i kad sam video kako zure i kako daju sve od sebe da ga ugase.......strasno,bole ih lela....
isto sam pomislio. jos ponijeli najmanje aparate sto su imali. ispucase se za min-dva i okreni se kuci. adekvatna ekipa bi ovo mozda ugasila.

PS: od svega sto gori jeleni vode ubjedljivo. sad ce neko rec jer se masovno voze :haha:

sala mala :ppozdrav:
 
Pa ako je pocelo od osiguraca,tj tih zica ispod table,zar nije mogo otvoriti poklopac i ugasiti vodom,nema tu sta mnogo da gori dok ne uhvati tapacirung,ili ulje ispod volana ako pusta na razvodniku,ali treba to dobro da se razgori dok dodje do ulja.
Ja uvek imam 5 litri vode u svim traktorima za motor ako zatreba,ponekad toliko stoji da pozeleni,ali nek se nadje,ovaj na snimku da je imao ,sigurno bi ugasio ,ako je vatra krenula ispod table.
 
Pre desetak godina dok sam grabio kukuruzovinu sa imt matori moj je balirao sa rusvajem koji je u jednom momentu poceo da gori,natuljao se plus kabal ispod kabine,uspesno je ugasen sa zemljom bez ikakvih posledica... E sad da li je i ovo moglo da se savlada...
 
Pricate vecinom gluposti, ovo su radnici(zute jakne i iste hlace, a pretpostavljam i onaj crveni) koji su vjerojatno prolazili sa vozilom pa probali ugasiti, (ovdje zakonom kombiji , teretna vozila moraju imati te male aparatice za gasenje) a u ovom stupnju pozara kad je planulo ulje samo vatrogasci mogu pomoci , pogledaj da ispod traktora vec gori. Na slici je vidljivo da je samo 2 puta obisao kad je poceo da ore. Takodje ako je neko probao da skine poklopac table sa belarusa znao bi da to nije tako jednostavan postupak a pogotovo kad je vatra u pitanju.

Kad se upali instalacija bude toliko dima u kabini da nema toga tko bi mogao da sarafa po kabini nesto.

Pretpostavljam da je vozac nesto primjetio da bi iskljucio glavnu sklopku i ugasio traktor, odnosno iskljucio kompletnu struju instalacije, ali pretpostavljam da nije.

Koliko gluposti procitam u nekoliko postova a ljudi nisu dozivjeli da im instalacija bukne, niti da gase nesto takvo.

Sama instalacija ako se prekine struja nema neku veliku tendenciju da gori ali ulje , nafta , kojekakva plastika jos kako.

U proljece mi buknula instalacija takodje ispod komandne table(parcovi) , iskljucen kontakt i ugasen traktor stalo samo od sebe, nije belarus. Za nekoliko sekundi bilo toliko dima u kabini da je to neverovatno. U ovom slucaju su bile 1,5 kvadrat zice , ako je glavni vod sa akumulatora koji se prezulja tu struje budu preko 100A imate vrlo jak aparat za varenje koji razvija strahovitu temperaturu na mjestu kratkog spoja a kako je kabal jako velike kvadrature tesko ce pregoriti sam od sebe da to stane. Vidjao sam da kod kratkog spoja bukne akumulator plamenom ali to je bio manji za automobile.


Kad ste zadnji puta provjerili glavne kablove do anlasera od akumulatora da se nisu negdje prezuljali?


Pitanje je sta bi vise stete napravilo ,vatra ili gasenje iste u pitanju je izgleda fendt ,link:
https://www.youtube.com/watch?v=3TxjB-c12bs
 
Poslednja izmena:
I to je sastavni deo zivota,uglavnom ako cemo vagati vise je izgorelo te divljaci sa tvog avatara nego lukasenaka,e sad....koliko kosta jedan a koliko drugi......:osmeh:

- - - - - - - - - -



Najzanimljivije mi je bilo cim sam pustio snimak i kad sam video kako zure i kako daju sve od sebe da ga ugase.......strasno,bole ih lela....

Slazem se, kombinacija varnice, gume, plastike, ulja i eto nesrece. Nije velika investicija protiv pozarni aparat koji kosta par hiljada a moze spasiti mnogo. Cak sam jednom prilikom nasao se u ataru kada je goreo Imt 558. Traktor koji nema plasticnih delova, gumenih patosnica, tapacirunga i sl, ali curenje nafte i prljavstina od ulja i prasine na motoru mu je presudila. Od tada obavezno nosim na oba traktora PP aparate.
 
Pratim vec duze vremena covjeka na youtube-u koji ima 30-ak JD traktora od naj starijih pa prema novijima. Jedan mu se zapalio u radu (4960), problem je naravno proglodana zica, uhvatila instalacija gorjeti, i njegov aparat nije bio dovoljan da ugasi pozar, traktor je doslovce pougljenio, kabina, instalacija, zadnji kraj i dio motora. Dobio je pare od osiguranja i odslepao traktor kuci. 2 godine mu je stajao u cosku basce, odvukli ga u radionu, kupio je novu kabinu i limariju, nove zadnje gume, malo kojekakvih djelica i traktor "ponovno jase".

Rekao je da je to za njega neka mizerna lova s obzirom koliko mu posla taj traktor jos uvijek moze uraditi.


Dok god ima djelova po povoljnoj cjeni, traktor se isplati popravljati ako bas nije cjeli izgorio do kraja. Kabina se nabavi, instalacija se provuce novai teraj...
 
Pricate vecinom gluposti, ovo su radnici(zute jakne i iste hlace, a pretpostavljam i onaj crveni) koji su vjerojatno prolazili sa vozilom pa probali ugasiti, (ovdje zakonom kombiji , teretna vozila moraju imati te male aparatice za gasenje) a u ovom stupnju pozara kad je planulo ulje samo vatrogasci mogu pomoci , pogledaj da ispod traktora vec gori. Na slici je vidljivo da je samo 2 puta obisao kad je poceo da ore. Takodje ako je neko probao da skine poklopac table sa belarusa znao bi da to nije tako jednostavan postupak a pogotovo kad je vatra u pitanju.

Kad se upali instalacija bude toliko dima u kabini da nema toga tko bi mogao da sarafa po kabini nesto.

Pretpostavljam da je vozac nesto primjetio da bi iskljucio glavnu sklopku i ugasio traktor, odnosno iskljucio kompletnu struju instalacije, ali pretpostavljam da nije.

Koliko gluposti procitam u nekoliko postova a ljudi nisu dozivjeli da im instalacija bukne, niti da gase nesto takvo.

Sama instalacija ako se prekine struja nema neku veliku tendenciju da gori ali ulje , nafta , kojekakva plastika jos kako.

U proljece mi buknula instalacija takodje ispod komandne table(parcovi) , iskljucen kontakt i ugasen traktor stalo samo od sebe, nije belarus. Za nekoliko sekundi bilo toliko dima u kabini da je to neverovatno. U ovom slucaju su bile 1,5 kvadrat zice , ako je glavni vod sa akumulatora koji se prezulja tu struje budu preko 100A imate vrlo jak aparat za varenje koji razvija strahovitu temperaturu na mjestu kratkog spoja a kako je kabal jako velike kvadrature tesko ce pregoriti sam od sebe da to stane. Vidjao sam da kod kratkog spoja bukne akumulator plamenom ali to je bio manji za automobile.


Kad ste zadnji puta provjerili glavne kablove do anlasera od akumulatora da se nisu negdje prezuljali?


Pitanje je sta bi vise stete napravilo ,vatra ili gasenje iste u pitanju je izgleda fendt ,link:
https://www.youtube.com/watch?v=3TxjB-c12bs
ama covjece, niko nije reko da je to maciji kasalj i da to dijete moze odraditi. ja pisem da se ovi likovi vuku ko prebijeni do traktora da ga pocnu gasit. i onda se uzdrhtali sa aparatima koji traju minut i eto mi smo ucinili sto je u nasoj moci sad je samo da cekamo. da se odma napalo gasit tusit jaknama presjec glavni vod polit litrom vode koju je ponio da pije i svasta nesto. u pozaru do jednog momenta je svasta moguce a poslije tog momenta je samo gledanje kako sve gori u tri lijepe
 
Jedini je spas reagovati na pocetku, ukloniti uzrok odnosno iskljuciti struju ili kratki spoj i onda gasiti , kad toliko bukne kao na slici ne mozes prici blizu a ne gasiti sa igrackama od 1kg i 3kg aparatima.

Tko ne vjeruje neka upali negdje litru ulja sa malo nafte, priceka malo pa proba ugasiti prirucnim sretstvima , jaknom ili da baca rukama zemlju ,bicemu jasno koliko su ovi imali sanse da ugase ovaj pozar ,pozar nije jedna tocka vec se nalazi na velikoj povrsini kojoj se ne moze ni prici, njemu je buknula hidraulika a o gumama i plastici u kabini necemo ni da pricamo.

Kao mali sam bio u vatrogasnoj jedinici u JNA pa znam o cemu pricam, sa tako malim aparatom je problem ugasiti naftu pomijesanu sa benzinom u nekoj tepsiji a ne na takvoj povrsini ulje,guma ,nafta itd.

Lako je pametovati iz fotelje pogotovo kad nisi imao posla sa tako necim.


Zasto se toliko vuku , zato sto ocekuju da ce nesto puknuti , to sam i ja mislio i vecina koji su sudjelovali u gasenju traktora, gledas u holivudskim filmovima eksplozije rezervoara , u stvarnosti to je mnogo drugacije, svako cuva svoju kozu , jer to nesto cudno.
 
Poslednja izmena:
jel ti citas sta ja pisem??? sto si ti sad napiso i ja sam isto to napiso post iznad tebe.
 
jedno malo pitanje za kolege koji imaju rusa :) u pitanju je rus 82.1 3000rs,kad pustam kvacilo ne digne se papucica skroz do gore,traktor ide bez problema i ne proklizava,a to malo sto nije digao moze prstom da se digne jos santimetar dva i jako lako se digne(taj mrtav hod).ako ste razumeli sta sam hteo da kazem,sad me interesuje sta to moze da bude,dal je kvacilo pri kraju ili nesto trece?
 
Nazad
Vrh