Motorne testere

Stihl 018/180 ti je kao da voziš 533/539 mali lagan to mu je i prednost i mana zna da zafali snage ali okreneš ga kako hoćeš ali od njega ne očekuješ da vuče tri brazde
023/230 to ti je kao da kupiš 558/560, snage ima, ne preterano ali odmah osetiš da ti treba više mesta za manevar i ko nije navikao oseti na rukama
e onda kupiš 026/260 i voziš 577 ko čovek, ja bih rekao taman ni preveliki ni preslab e jedino što hoće uši da zuje malo ili kako bi rekao jedan naš drug član UJI :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Sve se nešto bojim da nije preslaba sa svoja 2hp. Mada su ove kineske 2,4 hp, ako ne lažu kinezi, a nose mačeve 45. Prosle godine sam na jednoj stavio mač od 35cm, piko 3\8, i za tanje drveće i za grane je ekstra. Ja i dalje mogu da nastavim rad sa kineskinjama ali priznajem da me je čitanje ove teme navelo da počnem da razmišljam o nečem kvalitetnijem, od poznatog proizvođača, sa imenom i prezimenom.
 
A nose mač od 45 cm ali kojom brzinom vrte lanac? Kako reze kad je citav mac u tvrdom drvetu.? Za 45 cm treba 4 ks da radiš kao čovjek. I sam kazeš da je 35 cm idealno za 2.4 ks. Imao sam husqvarnu 340 ona je 2.7 ks. Njoj je 38 cm mac nekad bio puno. Rezala je ali sporo pod naporom. To se dešavalo u tvrdom suhom drvetu. Normalno u mekanom sirovom se poigravala. Sad imam husqvarnu 365 ona je 4.6 ks. Za nju je 45 cm mač optimalan ima snage za sve uvjete rada.
 
Sve se nešto bojim da nije preslaba sa svoja 2hp. Mada su ove kineske 2,4 hp, ako ne lažu kinezi, a nose mačeve 45. Prosle godine sam na jednoj stavio mač od 35cm, piko 3\8, i za tanje drveće i za grane je ekstra. Ja i dalje mogu da nastavim rad sa kineskinjama ali priznajem da me je čitanje ove teme navelo da počnem da razmišljam o nečem kvalitetnijem, od poznatog proizvođača, sa imenom i prezimenom.
Ne znam kakav je kvalitet ovih novih 180-tki ,ja je imam od 2007 i do 2018 mi je spremala sav ogrev za domacinstvo (25-30 metara) sa macem od 35cm sam sekao jasenje i brestove do 50cm precnika ,kad donesem kuci metrice sve sto nije za cirkular je ona sekla na parce.
Veoma zahvalna i izdrzljiva testera ,ako je kvalitet ostao isti.
Kupio sam 2018 polovnu husk. 346xpg da je rasteretim ali i dale vise poverenja imam u nju.
 
A nose mač od 45 cm ali kojom brzinom vrte lanac? Kako reze kad je citav mac u tvrdom drvetu.? Za 45 cm treba 4 ks da radiš kao čovjek. I sam kazeš da je 35 cm idealno za 2.4 ks. Imao sam husqvarnu 340 ona je 2.7 ks. Njoj je 38 cm mac nekad bio puno. Rezala je ali sporo pod naporom. To se dešavalo u tvrdom suhom drvetu. Normalno u mekanom sirovom se poigravala. Sad imam husqvarnu 365 ona je 4.6 ks. Za nju je 45 cm mač optimalan ima snage za sve uvjete rada.

Moja Jonseredka 2159 ima 4,1 KS i mač 45 cm. Kad je drvo deblje i ukupna duljina mača (45 cm) je u drvetu, lanac mora biti oštar kao novi, inače joj je puna kapa. Nije mi jasno kako netko može tvrditi da je pila od 3KS ili čak manje primjerena za mač 45 cm. Čak sam razmišljao da kupim manji mač, ali pošto godišnje odradim do 20 metara drva, a nisu sva jako debela valjda će durati.
 
Ista situacija sa mojom MS 290. Mac 45 cm, na 4,1 ks, ali tera ona tako evo vec 9 godina. Mada imam i druge testere pa kombinujem tako da mi je ona isekla mozda oko 500 kubika i strugao sam sa njom hrastove grede i nesto malo cak i daske. Jedino topolu sa tim macem sece stvarno bez problema jer je meko drvo.
 
iwanho....2159 se muci sa 45cm...ali zato sa 38cm ubija...ako skratis neces pogresiti...
aco prebaci se na 30zuba onda nema razlike meko tvrdo
sto se tice novih 180....mi smo uzeli pre mozda 2 meseca novu...placena 26.500.din ..odradila je 5 rezervoara na leru i gas u sumu....srusila i isekla u metrice oko 200 metara nesto bagrem nesto topola.....potrosila jednu vodilicu,dva lanca i jedan lancanik do pola.... ako to nevalja ona stvarno neznam sta se ocekuje od testere takvog tipa..
dali se prave u nemackoj,brazili ili kini svejedno je....stihl ima svoju kontrolu kvaliteta i tu nema greske
 
Brkin, vec neko vreme razmisljam da predjem na mac 40 cm (pretpostavljam 30 zuba) i vidijumski lanac. Kakvi su po tebi STIHL vidijumski lanci, vredi li to?
 
Treba mi hitno informacija.
Kum pregovara za husqvarnu 272hp,pa ga interesuje kako se pokazao taj model,inace cena je 200e
 
Nema ništa loše sa tom testerom. Dobra. proverena konstrukcija..
Mašina je iz devedesetih, i ako je dosta korištena, ja bih je ipak izbegao.
Ako je prodavac suguran u to što prodaje, dozvoliće vam da skinete auspuh i virnete u unutrašnjost cilindra..
 
brkin-sonta,
hvala na savjetu. :ppozdrav:
Pošto sam pred godinu i pola dana promijenio mač, a imam i novi još nekorišteni lanac, bi li se sad isplatila ta promjena? :unsure:
Tek sam jedan mač potrošio, a pila ima valjda blizu 10 godina (zaboravio sam kad je točno kupljena).
 
Nema ništa loše sa tom testerom. Dobra. proverena konstrukcija..
Mašina je iz devedesetih, i ako je dosta korištena, ja bih je ipak izbegao.
Ako je prodavac suguran u to što prodaje, dozvoliće vam da skinete auspuh i virnete u unutrašnjost cilindra..
Ja sam mu preneo,problem sto je video samo na slikama,ako se dogovore,salje mu postom.
 
Ako je hteo testeru te klase, šteta što onda nije uzeo onu Promac72, koja je u stvari bila rebrendirana H372, ali praktično nova..
Nije baš ni zahvalno kupiti testeru te klase polovnu, jer je niko ne kupuje ako nema posla za nju, nego je sigurno arči..
 
Kupio je takvu polovnu pre dosta godina jedan ovde sto se bavi secom suma. Tad je platio 250 evra i znam da je bio prezadovoljan, a on isece za sezonu preko 1000 kubika.
 
sto se tice novih 180....mi smo uzeli pre mozda 2 meseca novu...placena 26.500.din ..odradila je 5 rezervoara na leru i gas u sumu....srusila i isekla u metrice oko 200 metara nesto bagrem nesto topola.....potrosila jednu vodilicu,dva lanca i jedan lancanik do pola.... ako to nevalja ona stvarno neznam sta se ocekuje od testere takvog tipa..
dali se prave u nemackoj,brazili ili kini svejedno je....stihl ima svoju kontrolu kvaliteta i tu nema greske

Koliko je trebalo vremena za ovih 5 rezervoara, obzirom da je ona mali potrošač? Jel stajala na tvrdoj podlozi ili ste je nekako fiksirali, okačili da visi....?
Jel radila samo na leru ili sa povremenim dodavanjem gasa ? Pitam jer me zaista interesuje, zato što mi je u Nišu prodavac rekao da nema potrebe za razrađivanjem jer su one već u fabrici razrađene u nekoj meri ( svaka) i da je dovoljno pola rezervoara na leru i već nadalje da treba krenuti sa laganom sečom tanjih grana i slično.
Lično mislim da je za svaku mašinu bolje da se razradi lagano , makar ne može da škodi i može samo da bude bolje a nikako gore.
 
za svaku masinu je bolje razeada u radu , da li kad kupis nov auto potrosis pet rezervoara za razradu u mestu.
 
Koliko je trebalo vremena za ovih 5 rezervoara, obzirom da je ona mali potrošač? Jel stajala na tvrdoj podlozi ili ste je nekako fiksirali, okačili da visi....?
Jel radila samo na leru ili sa povremenim dodavanjem gasa ? Pitam jer me zaista interesuje, zato što mi je u Nišu prodavac rekao da nema potrebe za razrađivanjem jer su one već u fabrici razrađene u nekoj meri ( svaka) i da je dovoljno pola rezervoara na leru i već nadalje da treba krenuti sa laganom sečom tanjih grana i slično.
Lično mislim da je za svaku mašinu bolje da se razradi lagano , makar ne može da škodi i može samo da bude bolje a nikako gore.


radila je dva dana zavezana za gredu ...na vreme nisam obracao paznju...prvi rezervoar je uradila tako sto je 15min radila..pola sata se hladila.. ostale rezervoare je radila u cugu....naravno da je treba razraditi.. da ulegnu klip i cilindar...sadasnje testere se sklapaju sa povecanim zazorima bas zbog razrade koja je skracena na minimum...ali uzimajuci u obzir da nas benzin je naj losiji nek se ona ulaufa...niko nece propasti za litru goriva....

dane-alfa auto je drugo...auto kad radi uradjuje se motor a ostalo stoji...zato treba da se vozi...da se uradi i menjac.kocnice da ulegnu itd itd..

aco- predji imam neku kombinaciju maceva za 1200din....neces zazaliti sigurno...vidija lanac se isplati ako imas posla za njega...vidia lanac mi pretezno uzimaju za stare pecene panjeve,raslje,zile...ako imas takvog posla uzimaj

iwanho--isplati se naravno..preporod za testeru
 
Brkin, ja sva drva koja spremim vitlam i vucem iz sume i onda sakupe dosta zemlju i brzo se utupi obican lanac. Zbog toga sam mislio da uzmem vidijumski. Koja bi bila cena za 30 zuba?
 
Nazad
Vrh