Motorne testere

E ja juče kupio nov lanac za moj Boš elektrik testericu. Bio sam skeptičan prema električnim testerama ali više nisam. Ako neće baš ona debela i suva njih ću sa mojim Stihl ms211
 
Jedno pitanje za iskusne. Kada krenete da secete vece drvo i pri zavrsavanju, da li drvo krece da vuce(pada) na stranu(levo-desno) tamo gde je poseceno ili gde nije? Ako me razumete..??
Vuce na tu stranu gde nije zavrsen rez, ako je neki normalan stav drveta, ne mozes ga bog zna sta navuci tako na zeljenu stranu, ali moze da pomogne.

Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
 
Dobrodole i Dejane, hvala na pomoći.

Pa ti, čoveče nemaš problem...šala, ali eto volim kada čujem da te mašinice dugo služe bez ikakvog zezanja...Kada sam uzimao te male osice 2016. godine, dvoumio se između MS 180 i OM 937, na kraju sam uzeo OM 941, nešto jača, ali spada u rang hobi mašina...do sada ni svećica nije zamenjena, a koristim je možda najviše (kada se pogleda broj odrađenih sati)...više od 7 godina.

Da, zapravo ni ja nisam nijednom svećicu odvrnuo. Prosto, testera radi, van potrošnog pribora za rezanje i filtera, ništa na njoj nisam dirao. Nije mi se desilo da ne može da upali ili da ne radi pravilno, svaki put kad mi treba, radi posao. Šta više tražiti.

ps
Kad se pojavi sličan problem "naš čovek" odmah odvijač u ruke i šteluje...NIKAD (nikad) nije problem iz čista mira razdešen karb.Podešava se onda kada se nešto promeni u čitavom sklopu motora (nov karb., karike, klip...)ali i tada, kad je sve kako treba, veoma se lako podesi.

Sa ovim delom se ne bih složio. Ne mislim da je u pitanju "naš čovek", zapravo sam postupio po uputstvu gde je objašnjeno podešavanje obrtaja u praznom hodu. I to je u početku pomoglo, par rezervoara obrtaji su bili normalni i nije bilo kretanja lanca u leru.

teZufJX.jpg

KTAIoJ1.jpg



Tu pored stoji i da se svećica menja na 100 radnih sati. Taj deo sam preskočio izgleda (ti sati su odrađeni još u prvoj godini) :)

I6sV1nf.png
 
Jedna je priča kada je testera nova (nerazrađena), pa je potrebno nakon nekog vremena doštelovati...a potpuno druga da nakon par godina počnu problemi i probaju se rešavati štelovanjem....
 
Eto da opišem utiske moje nove mašine husqvarna 445 II,
po meni prava amaterska testera za povremeno sečenje, jako udobna za rad bez nekih preteranih cimanja, lagana za okretanje i sečenje pod uglom. Za obaranje tanjih stabala i sečenje debljih grana.
Evo za vikend sam oborio par stabala (dud, bagrem) ne preterano debelih oko 25-30 cm prečnika i tanje sve u svmu oko kubik drva. Naravno u taj kubik spada i "granje" oko 5-10cm koje će da ide u smederevac.
Ova testera 445 u paru sa električnom Bosch ake 35 i ručnim cirkularom gde svaki alat radi svoj posao je odlična, naravno da sam mogao sve da secečm sa motorkom ali su mi elktična lamnčana i cikular mnogo praktičniji i lakši za rad sa granjem tj. tankim oblicama.
Sveo ovo sam radio raskrčujući moj plac gde sam do sad koristio husqvarnu 272XP koja je sirova snaga i za mene preteška i teška za rad.
 
Ja sam na moju stavio mac od 38cm i lanac 32z u ovoj kombinaciji je savrsena, fabricki mac od 45cm je besmislen na hobi testeri od 45cm³.
Sto bi rekao jedan serviser, kao da smo u Amazoniji.
Koristim je i za obaranje i za presecanje kod stabla maksimalnog precnika 30-35cm.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ja sam na moju stavio mac od 38cm i lanac 32z u ovoj kombinaciji je savrsena, fabricki mac od 45cm je besmislen na hobi testeri od 45cm³.
Sto bi rekao jedan serviser, kao da smo u Amazoniji.
Koristim je i za obaranje i za presecanje kod stabla maksimalnog precnika 30-35cm.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Nisam razmišljo o toj varijanti, ali svakako je dobro znati da je neko to uradio i da to fercera.
Verovatno je sa kraćim mačem i preciznije raditi kad je u pitanju dosta manjih rezova
 
Ajmo sada glasanje: nova ms260 za 75000 din ili polovna, stara cca 10 godina ms261/c za 45000?
Šta bi kolege preporučile i zašto, pod pretpostavkom da je i ova polovna potpuno ispravna ?
 
Ovako kako si ti napisao samo lud će uzeti polovnu...druga je priča ima li se para i da li tih 30 000 razlike uložiti u nešto drugo.
Dilema je kod onih koji imaju da daju 250e-300e.
 
Nije mi namera nikog da uplasim samo sam hteo usput da vide ljudi sta moze ispasti od na oko lepe polovne testere, mozda bih ovaj video objavio u nekom od narednih postova ali mi je tako ispalo da ga ubacim u postojeci post.
Naravno da postoje sigurni nacini za kupovinu polovne.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ja sam u životu prodao 2 testere. Obe su kupljene nove a prodao sam ih zato što su bile "dobre" posle dosta godina rada.....
A opet imam h365 koja je isto kupljena nova pre 20tak godina, isekla svake godine oko 100m³ i još uvek je kao nova i nije na prodaju. Kada počne biti problematična tada će ići u oglase, a zameniće je neka ganc nova testera....
Dakle iz sopstvenog iskustva, nikad ne bih kupio polovnu testeru!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
E sad , da ubacimo i treću : ms361 je cca 10.000 din skuplja od ms 260. Razmišljam se da uzmem jednu ili drugu, novu. Šta izabrati? Više mi se sviđa 361 jer znam da mi više u životu ništa jače neće trebati. Razlika u ceni zanemarljiva trenutno. A cene polovnih kod nas jesu visoke i to su sve testere koje su se naradile i pitanje je šta je unutra.
 
Nazad
Vrh