Motorne testere

Kad sam u temi, skoro pocne ms 290 da zafrkava, samo se izgubi polako na turazi i posle nece da upali, odnosno tesko... problem, zastopao ventil za vazduh da ne pravi vakum u rezervoaru, promenili prvo svecicu, ali posle bi ovo, i sada pali kao prvog dana....
 
Juce mi je drug dao nekog kineza da mu je sredim i prestelujem.
Da Bog mili sacuva kako su neki ljudi nemarni. Kad sam video u kakvom je stanju, pomislio sam da od toga nema nista...

Prilikom poslednjeg rada je ostala bez ulja za lanac. Toliko je lanac bio vreo da je istopio dekli. Prvo sam pomislio da je prasina ali zapravo ne moze da se istruze i ocisti jer je sve kao kamen tj plastika je u pitanju. Filter vazduha uzas, a samim tim je probilo i u karburator. Koliko sam vremena tek izgubio na lanac da njega sredim i naostrim...provlacim turpiju i tek na nekim mestima skida polako.

I kad sam sve zavrsio, postojala je bojazan da mozda nece ni raditi, ali za divno cudo, da ne gresim dusu, radi kao sat posle lepog stelovanja.







 
Evo da se pohvalim i ja juče uzeo testericu Husqvarna 445 II da malo stružem oko kuće. Ideja mi je da nekih 5m godišnje isečem, naravno ako bude još neke potrebe neću bataliti posao.
Sad mi nije jasno oko razrađivanja da li ili ne bi trebalo da se išta radi. Mišljenja su različita i svako ima svoje "za". Dakle u prodavnici-servisu su mi rekli da nikako ne palim testeru da samo radi u leru sa povremenim turiranjem jer ovaj motor se hladi na većim obrtajima tj. kada radi u leru maltene se i ne hladi. Preporuka je da prvi put kada uzmem da je koristim potrošim pola rezervoara na srednjem gasu i da režem neke oblice prečnika 5-10 cm, a nakon toga da je koristim normalno i tada može da se seče sve redom.
Garancija važi dve godine uz obavezno korišćenje husqvarna ulja za dvotaktne mašine u suprotnom se gubi garancija, za lanac nije propisano ulje osim da mora da bude namenjeno za lanac.
 
Ja je imam vec skoro 2 god, odlicna masinica.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Da se i ja pohvalim, uzeo sam Stihl MS 180. Trenutno je na akciji i kosta 26000 din. Daju 5 godina garancije uz uslov da je jednom godisnje njihov serviser pregleda i to kosta 1300 din godisnje. Za glavnu testeru imam Husqvarnu 365 a ova bi sluzila za raskresivanje grana u zabranu prilikom sece i u vocnjaku. Inace spremim svake godine 7-10 m3 drva. Razlog kupovine je taj sto mi je Dolmar 102 zakovala i otisao je klip, radilica i valjkasti lezaj ispod nje. Nije mi jasno zasto se to desilo s obzirom da sam pravio dobru mesavinu i bila je sveza, tek napravljena. Istina dok nisam kupio Husqvarnu ona je bila glavna testera i bas sam je dosta mucio u poslu koji nije predvidjen za nju. Ako nekom treba za delove neka se javi, dacu je jeftino.
 
Моје љуте машине, ,Stihl ms240, solo647i stihl290. Solo je изнемогао, стигле га године.
d428dec262f547a36c7f1441b546fafa.jpg


Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Nakon 8 godina pojavio mi se prvi problem sa MS 180. :)
U praznom hodu (leru) je prevelik broj obrtaja. Podešavanje LD zavrtnja ne pomaže (odvijeno je na levo do kraja).

Šta može biti razlog i koje je rešenje?
 
Nakon 8 godina pojavio mi se prvi problem sa MS 180. :)
U praznom hodu (leru) je prevelik broj obrtaja. Podešavanje LD zavrtnja ne pomaže (odvijeno je na levo do kraja).

Šta može biti razlog i koje je rešenje?
Za 8 godina prvi problem?
Pa ti, čoveče nemaš problem...šala, ali eto volim kada čujem da te mašinice dugo služe bez ikakvog zezanja...Kada sam uzimao te male osice 2016. godine, dvoumio se između MS 180 i OM 937, na kraju sam uzeo OM 941, nešto jača, ali spada u rang hobi mašina...do sada ni svećica nije zamenjena, a koristim je možda najviše (kada se pogleda broj odrađenih sati)...više od 7 godina.
Posle takvog služenja zaslužila je da je celu predihtuješ (osvežiš), krimer gumu, creva goriva, membrane, semering radilice (verovatno uzrok falša), a imaš u STIHL-ovim radnjama i tzv Service Kit, komplet gde se nalazi filter goriva, vazduha i svećica.Ako sve ovo zameniš, uz održavanje koje je verovatno kod tebe imala, miran si narednih 8 godina.

ps
Kad se pojavi sličan problem "naš čovek" odmah odvijač u ruke i šteluje...NIKAD (nikad) nije problem iz čista mira razdešen karb.Podešava se onda kada se nešto promeni u čitavom sklopu motora (nov karb., karike, klip...)ali i tada, kad je sve kako treba, veoma se lako podesi.
 
Mene danas izdade mac, rascveta se na vrhu i ode zvezda, da pokusavam nesto da popravljam ili nov? ne znam sta je imalo unutra, neki valjcici ili biksna mozda?...
 
Jedno pitanje za iskusne. Kada krenete da secete vece drvo i pri zavrsavanju, da li drvo krece da vuce(pada) na stranu(levo-desno) tamo gde je poseceno ili gde nije? Ako me razumete..??
 
Nisam iskusan i držim se pravila da zasjek uvijek napravim čim više, a najbolje baš na stranu na koju drvo visi ili ima više granja. U tom slučaju i drvo pada na tu stranu pod uvjetom da je rez paralelan sa zasjekom. Ako se jednoj strani zasjeka kod piljenja približim više nego drugoj, deblji dio prelomnice će malo skrenuti pad drva na svoju stranu. Kad treba srušiti drukčije ili mora pasti baš na određenu stranu, rađe dobijem iskusnog sjekača nego da bude drž, nedaj.
 
Ne razumem, ali odgovoriću...Stablo se prvo dobro osmotri i proceni njegov prirodan smer pada.Ako se iz nekog razloga (obližnje građevine, vodovi, ograde...) želi izbeći prirodan pad, onda to postaje druga priča u koju su uključene i druge mašine i oprema osim testere i klinova.
Kada je u pitanju obaranje stabla postoje dve vrste seka (sek smera pada i završni sek), da napomenem da ovo važi kada je mač testere dovoljno dugačak, u suprotnom postoje još par važnih seka kao i njihov redosled u obaranju.Kada se odredi prirodan pad drveta (raspored grana, teren, sam nagib celog stabla, nagib terena kao i trenutni vetar ako je pojačan) kreće se sa sekom smera (iver)...max do 1/4 obima stabla i ravna linija mora da bude gde se dva seka spajaju.Kada se to završi, obezbediti i pravac kojim će bezbedno odaljiti kada stablo krene da pada (šiblje, poleglo suvo granje i ostale prepreke koje bi vas usporile ili saplele).Završni sek raditi bar 4-5 cm izad seka smera obaranja.Radi sigurnijeg obaranja, bez obzira da li je očigledno da drvo ide na željenu stranu, poželjno je da posle manje od polovine završnog seka ubaciti klin toliko da ne zakačinje lanac i nastaviti sa sečom...ako je sve gore navedeno ispoštovano i dobro procenjeno, stablo kreće da pada tačno u pravcu prvog seka - sek usmeravanja.Ovo je sve samo teorija, u praksi sve to izgleda drugačije, ali od nečega se mora početi, a ovo su pravila koja se moraju ispoštovati jer se greške skupo plaćaju...otklonite bar one početničke, a za ostalo nek se pobrine iskustvo i prekopotrebna sreća.
 
@dejan 351 jeste h61.
@Kremator baci taj mac, nema nista od njega.
Udario si vrhom vrv i u tom trenutku je lanac razvalio mac.
Meni se to desilo prosle godine ali i kaljci su bili skinuti dosta...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh