Motorne testere

Ja kupim bocu od 1 L Stihl dvotakola i nemam brige, košta 12€, izađe mogo jeftinije nego da kupujem po 100 ml. Nikad ne miješam proizvođače, ni dvotaktola ni ulja za lanac.
Koliko moze stajati to ulje od 1L kada ga kupis, otvoris i recimo potrosis ove godine pola litra, jel valja ta druga polovina da prezimi i da se koristi na prolece ?
Zasto ne mesati ulje za lanac, za mesavinu je jasno, ali zasto ne za lanac ?
 
Motorno ulje ima svoj rok trajanja, zavisno od proizvođača, ali neki prosek je 3 godine.Nakon tog roka nije nužno da će doći do oštećenja motora, ali rizici se povećavaju.Laik ga može prepoznati pre svega po mirisu, gube se hemijska svojstva...Što se tiče ulja za lanac i njegovom mešanja sa drugim proizvođačem...Kada su u pitanju "lancoli", tu skoro da nema problema...međutim, ljudi često sipaju sve i svašta u rez., od prerađenog motornog ulja, do SAE 90, šta u tom trenutku imaju u garaži.Tada stradaju puževi pumpa i dolazi do zapušenja kanala usled nečistoće i pregustog ulja.
 
Ja potrošim 2 l ulja za mješavinu. Uzimam Husqvarna Hp na litar. Jako je povljno izađe 8€ 1l. Nisam nikad imao nikakvih problema. Imam 7 komada dvotaknih malih mašina i u sve sipam u postotku 2.5 %
 
Koliko moze stajati to ulje od 1L kada ga kupis, otvoris i recimo potrosis ove godine pola litra, jel valja ta druga polovina da prezimi i da se koristi na prolece ?
Zasto ne mesati ulje za lanac, za mesavinu je jasno, ali zasto ne za lanac ?
Ulje ima rok trajanja na boci, po tome se vodim a i vidim po samom njemu kakvo je.
Što se tiče ulja za lanac tu koristim samo Modričin "Testerol", jednom sam iz nužde sipao neki "Lancol" ne znam ko je proizvođač, ulja katastrofa bilo, otada ne rizikujem. Ljudi sipaju bilo koje motorno ulje, bilo koje hidraulično, pregorelo iz auta... Pumpe za lanac imaju jako osjetljive zupčanike, ne prija im svako ulje, svaki viskozitet, ja se trudim da vodim računa o svojim mašinama. Komšiji je serviser naplatio 50€ za ruke i novu pumpu na Stihl MS 180 jer je sipao šta bilo. To je četvtrina nove mašine.
 
Serviser u ovlašćenom Stihl servisu. Derikoža ali jedini ovlašćeni servis u opštini. Ja tamo odem da kupim ulje, lanac, svjećicu jer su ujedno i prodajno mjesto za Stihl, ali sve što mogu sam popravljam sam.
 
Gledao sam na YT da stihlovo HP Ultra ulje pomesano sa benzinom moze dosta dugo da stoji. Sta vi mislite o tome?
 
Ako taj 'serviser' naplaćuje zamenu pumpice za ulje na ms180 celih 50€, koliko onda naplaćuje generalnu motora?
Verovatno bar 250..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
U Nemačkoj nema više da se kupi benzin i dvotakol odvojeno pa da praviš mešavinu, samo gotova mešavina i bio razgradivo ulje za lanac. brzo će to doći i kod nas .
 
Не сагорева уље како треба и стварају се наслаге временом. Већ пар година користим хускварнино уље за двотактне моторе и нема масних наслага. Чак и мирис дима подсећа на стари двотактол.
 
U Nemačkoj nema više da se kupi benzin i dvotakol odvojeno pa da praviš mešavinu, samo gotova mešavina i bio razgradivo ulje za lanac. brzo će to doći i kod nas .
Izvini kolega ali to bas nije tacno.
Vido sam licno da covek mesa Stihl HP Ultra da bi sekao drva u dvoriste.

Za prvatne potrebe mogu da prave mešavinu ali za profesionalne upotrebe nije dozvoljeno...dakle za firme sto se bave tim poslovima.

U jednoj radnji sam vido gotove mešavine od Aspen, Stihl Motomix i Storz. Cene kanta od 5 litra ako se ne varam negde oko 28eur.
 
To oni rade radi očuvanja životne sredine, shvatili su negativni uticaj. Čuvaju švabe što se treba čuvati, nisu oni kao mi. Kod nas je ekologija mrtvo slovo na papiru a šumar je samo figura, znam kako ide kod nas, izađe na teren, dogovori se sa onim koji traži sječu da ga časti koji metar i svima dobro, šumar se grije džabe a drugi sječe 5 puta više nego li smije.
A da je 5 L 28€ je više nego preskupo.
 
Kolege gore napisaše o cijeni i da ce ta gotova mješavina uskoro biti obavezna i kod nas, pa napisah da to švabe rade iz ekoloških razloga, a isto tako i vode računa koliko sijeku i kada, za razliku od nas kod kojih šumar ne radi svoj posao, pa imamo situaciju, između ostalog, da je sada kubik cijepanih drva u CG na primorju 65€ jer je sve unakaženo divljanjem. Ja lično drva ne kupujem, imam svoju šumu u kojoj uberem koliko mi treba za tu zimu i ne bavim se prodajom.
Nisam imao namjeru da bilo koga prozivam i vrijeđam ako se neko našao prozvanim.
 
Poznato je meni kako se kod nas radi i nisam se nasao prozvanim, a taman posla uvredjenim. Nego mi ona tvoja prethodna poruka nekako zbunjujuca. Nikako mi nije jasno kakva im je ta ekologija da 5 l mesavine kosta 28 €? Da je prave sa hladno cedjenim maslinovim uljem ni onda ne bi toliko kostala.
 
Nazad
Vrh