Motorne testere

I meni se cini ova moja da ima obrtaja ko formula , mozda i previse , mozda i to skracuje vijek malo . Neznam sta ce toliki obrtaji svejedno padnu kad udje u deblje
 
Na staroj stihl 361 broj optimalnih radnih obrtaja je bio negde oko 9500 a maksimalno kaze knjiga da ide sa macem i lancem na 14000 koliko se smelo izmeriti da je sigurno za korisnika,na huskvarni 365 kupljenoj 2018 u novembru u rezu od 8500 do 10000 a siguran rad za korisnika ostvaruje od 12000 do 13600 obrtaja ali ipak ta testera je tehnologija stara 20 godina,a 572 xp reze na 9900 maks. Nema lose testere samo loseg korisnika. Posluzi se sa njom,obrisi je,ocisti joj mac,izduvaj joj filter sipaj jedno gorivo i jedno ulje za mesavinu,nemoj da mesas proizvodjace i dugo ce te sluziti.
 
Prosto je snaga je snaga, bilo da je dobijena kraćim hodom klipa (brže okretanje radilice), bilo pukom zapreminom cilindra (nešto niži obrtaji).Mehanika je tu jasna, brže okretanje - brže habanje.Međutim, inženjeri STIHL-a ili Husqvarne nisu šusteri da to ne znaju...pa se decenijama razvijaju materijali koji bi to habanje trpeli uz jasno propisane uslove oko korišćenja ulja, benzina, redovnih servisa.Da skratim, nemilosrdno potrošačko društvo se mnogo više ubrzava od motora testera, pa se tako o nekadašnjoj dugovečnosti više odavno ne može pričati...Kupiš novo, dok traje garancija - trošiš, čim istekne - baciš (čitaj prodaš da drugi "vadi oči), a ti trk u radnju po novu.Ovo je bukvalni smisao, međutim postoji i nešto drugačiji pristup...ne moraju te mašine da rade stalno u najvećim obrtajima, da se koriste za sitne poslove ili pak u poslovima gde je potrebna duplo jača mašina.
Zaključak; sve i ma svoje, uz malo pažnje i truda i ovom ludom vremenu svaka mašina, za ono za šta je konstruktor namenio, može dugo služiti!
 
Apsolutno da moze dugo da sluzi, ali sigurno nece bas tako dugo kao nekad.
Prva i osnovna stvar je ta da materijali svakako jesu bolji kod renomiranih proizvodjaca stim da im je sada daleko lakse izracunati vreme tkzv PLANIRANOG ZASTAREVANJA. Pa mogu tacno otanjiti sve zivo na masini da izdrzi tacno onoliko radnih sati koliko je njima cef . Koliki je to broj samo oni znaju. Nije to problem samo s motorkama nego sa svim sto kupimo oko nas

Druga stvar sto ih uglavnom vec unazad 40ak god prave kao brzohodne motore preko 11000 obrtaja sto bas i nije malo, da bi se postigla veca brzina rezanja - zadovoljniji korisnik. Ali delovi se samom tim i brze trose , a posto su sve motorke kupljene u prodavnici serijske tako reci mass produced proizvod u njih sigurno nestaljaju kovane klipove i titanijumske klipnjace da to moze da gura u nedogled. Nemoze brzina i dugotrajnost u onom smislu kojem mi prizeljkujemo da ide jedno s drugim(tipa kupim motorku i unuk nasledi -malo teze) . Moze ali to kosta poprilicno i nije za serijalu.
Takodje bih hteo da napomenem da proizvodjaci namerno ili komplikuju sklopove ili ih zavrcu s nekim levim prihvatima za koje treba vazdan neki specijalan alat da se rastavi, necu da kazem zbog cega mozda se neko uvredi. Nije testera ali kad otvorite haubu od auta sve vam je jasno(gde je zaboga nestala jedna najobicnija selna za creva koja je radila posao 100 godina) . Isti je princip i u ovoj industriji, nema sta tu korisnik da cacka fino u servis pa plati. Ovo pisem jel mi kolega ima 3 god staru stihl ms211 ili tako nesto , uglavnom manja je, pa to je sve tako nagurano i nabijeno da te muka uhvati dok je raturis, 10 vrsti srafova. Uglavnom masina je perfektna i radi kao sat nije da nevalja ali zasto jednostano kad moze komplikovano, e da bi neko fino zaradio
 
Ovo za posebne alate se moram apsolutno složiti, to je čista zarada proizvođaču na ovaj ili onaj način. Navešću primjer pojedinih uređaja na brodovima, na kraju instrukcione knjige postoji spisak sa sve slikama koji alati su potrebni za remont, servis, redovno održavanje... i koji od njih dolazi sa uređajem a koji se posebno doplaćuje i to papreno. Neke od tih specijalnih je nemoguće u radioničkim uslovima napraviti, modifikovati, "skaranudžiti", dok neke jeste donekle. U svakom slučaju proizvođač zarađuje.
Isto tako i ovo za radni vijek uređaja ili djelova, danas se većina toga, pogotovo bijela tehnika i kućanski aparati pravi da traje koliko i garancija, imao sam lično takav slučaj. Mercedes se jako opekao kada je napravio neuništivi "ciganski san", za koji su i dan danas puni magacini rezervnih djelova koji nikome ne trebaju, to im je svima bila škola šta i kako dalje.
 
Prethodno sto sam napisao oko brzine cu da probam da opisem u mom slucaju. Imam Homelite XL12 Automatic 58ccm testeru iz 1982 god, maksimalno ocuvana sto se tice motora (crkla elektronika nije ni koriscena). Meni dobra za 10m drva sto ostruzem za zimu. Elem fabricki se vrti na oko 10500 o/min bez lanca i maca i tako se podesava po knjzi. Sa macem u drvetu trebalo bi da ima oko 8000. ii to se i primeti nevrti tako brzo lanac sa 55cm macom 3/8 lanacm ali je brale kao tenk uopste nestenje sa punim macem u ramu. Gledao sam po YT da ljudi ih koriste po 50 godina i rade bez problema bez generalne opravke. Proizvodile se od 1960 ih do cinimi se 2001 godine. I spadala je u polu profi varijantu verovatno zzato sto je osrednje snage. Cilindar je u hrom varijanti nista svemirska tehnoligija ali eto traje. Ova moja ce mene izgurati sigurno a nisam tako ni star , uz vrlo malo paznje
 
Pre neki dan oborim i isecem cetiri sljive i dok sam sekao nekako mi cudno mirise dim. Testera je ms 382. Posle sam sekao nesto malo okoraka i bagrema, da kazem sve tanko drvo, oko 15cm sa malom testerom ms 180 i isti miris, mozda malo intezivniji. Cale kaze kad je pravio mesavinu pomesao stilovo i oregonovo ulje otprilike po pola, jedva skrpio za 3l goriva sa spricem sa dna flasa od ulja. Sad ne znam kolko je problem sto je mesano ulje a i stajala je mesavina oko 15-20 dana, kanister je stilov, kombinovani... To oregonovo ulje je staro sigurno 4-5 god, teco prodao plac pa mi dao trimer villagerov i to ulje. Pre dva dana ja odem da babi isecem drva, a cale je trebao neko bagrenje da regulise. Prospem iz obe testere sto je bilo goriva, naspem malo cistog benzina, promuckam dobro i prospem. Kupim litar stilovog hp ulja i napravim litar mesavine i naspem u obe testere, benzin je bosanski. 😂 Posle kad sam posao kod babe napravim 5l mesavine sa srpskim benzinom😁, jer mi je jednom lik srao na granici sto prenosim gorivo... Kod babe sam potrosio oko 4l sa husqvarnom 61 koju je djed kupio pre 15-20 god, ne secam se tacno ali je vrlo malo radila i opet isti miris dima, kao na pocetku sto sam opisao. E sad da li se moj nos nesta poremetio ili tako treba da mirise to stilovo crveno hp ulje? Zaboravih reci da ovo sto je cale pomesao stilovo i oregonovo, stilovo je bilo isto crveno i staro ne znam ni koliko. Pre toga je pravljena mesavina sa stilovim hp ultra, secam se da kad ga je cale kupio bilo bas skupo, nisu imali ovo jeftinije, a njega mrzelo da trazi drugde i uzeo ga. 😄 Meni totalno dva razlicita mirisa, a cale kaze meni sve isto mirise, i sa tim skupim, i kad je pomesao dva ulja i sad sa ovim poslednjim sto sam kupio. Brinem se da ne sjebem testere ili mozda sam malo paranoican. 😬 Ne zamerite sto se malo vise raspisah...
 
Perun brate,to ti je isto pitanje kao i za piće,nemoj mnogo da ga mesas posle mnogo boli glava.A hoce poneki put i dzep.Salu na stranu,nije bas najpametnije tako raditi,svako ulje ima malih razlika a i gorivo isto,najsigurnije je imati jedan kanister sa mesavinom za sve ako masine koriste isti odnos tj 100ml na 4 l ili 100 na 5l ili kako god vec trazi masina i iskoristiti ga za najvise 15 do 20 dana jer prosto receno izgubi mesavina svojstva,ispari posle toga i zezaju masine. Slicna fora mada ne i ista je i kad bi ti radio na mesalici svaki dan,danas jeo samo pljeskavicu a drugi dan samo kupus. Da li bi mogao prosecan covek da izdrzi takve nagle promene,bilo bi zeznuto a jos je jebanija situacija sa takvim masinama koje maltene rade pod punim opterecenjem na velikim obrtajima
 
Ja kupim bocu od 1 L Stihl dvotakola i nemam brige, košta 12€, izađe mogo jeftinije nego da kupujem po 100 ml. Nikad ne miješam proizvođače, ni dvotaktola ni ulja za lanac.
 
Kod nas svi to koriste jer u trgovinama i nema bolje, ako mislimo na isto, okrugla flasica sa crvenim cepom, kad se odvrne cep ima sisica.
Ima ljudi koji seku sumu dosta, niko nije imao problema sa testerama do sad.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ima li neko preporuku za 026 za delove povoljne? Dakle stublina, klip, karike, bocni lezajevi, semerinzi, sve to treba da se menja. Medjutim mene zanima neka jeftina varijanta, a da ipak moze da posluzi. Sta staviti?
 
Nazad
Vrh