Motorne testere

3% savremenog dvotaktola u benzinu, apsolutno ne daje nikakav dim-svo ulje sagori.
Karburacija mi je propisno podesena na svim testerama.
Ako cemo o ekologiji, imam na jednoj ms260 katalizator, i ne osecam nikakvu razliku u cistoci izduva. Takodje, povremeno kontrolisem i samu celiju katalizatora i nema nikakvih naslaga nesagorelog ulja.

Sto se tice kafane, prihvatam izbor coveka da mozda i ne posecuje kafanu, pa mu taj dim(koji se moze rezati na kriske) i ne smeta.
Dalje, prisustvovao sam mnogim auto i moto trkama i nikad nisam cuo ni najmanje price o ekologiji niti se ko zalio da mu je vazduh smrdio na benzin i gasove, vec su svi bili vrlo sretni sto su tu..
Mesavinu od 3% pravim bas iz razloga sto sam tokom karijere otvorio mnogo motora i nagledao se mnogo cilindara i klipova u stanju koje je dokumentovao kolega Brkin..
To sto cu godisnje potrositi 200-300 dinara vise(pa iako je 50% vise od neke imaginarne velicine), mene ne dotice previse, ali me dotice ako znam da masinu bespovratno unistavam..
 
Hoce li nekad da se zavrsi ova "procentualna" diskusija?
I nije mi jasno vise sta koga zanima koliko neko sipa ulja u svoju mesavinu i u svoju masinu?
Dodjem ovde, pogledam, sve isti ljudi vrte u krug i nista korisno covek da procita.:ppozdrav:
 
Vidi se da ti derane kanda nisi jos dosao do sustine a bas o njoj je rec procenat i kvalitet ulja u gorivu je sustinski i najbitniji za pravilan i dugotrajan rad svake dvotaktne masine.E sad ukoliko si u ovoj polemici ocekivao "Korisne savete po tvojoj volji " to jest cirkuzante i medvede na tocku i nacinu kako da im se pridruzis i okoristis bojim se da ces se za to morati okusati u nekom cirkusu tamo ima take pouke i zabave kolko volis.
 
Hoce li nekad da se zavrsi ova "procentualna" diskusija?
I nije mi jasno vise sta koga zanima koliko neko sipa ulja u svoju mesavinu i u svoju masinu?
Dodjem ovde, pogledam, sve isti ljudi vrte u krug i nista korisno covek da procita.:ppozdrav:

Da bih prekinuo ovu beskrajnu diskusiju (ne vodi ničemu), evo nešto novo a mislim da je i korisno. :osmeh:



3M Peltor šumarski komplet sa antifonima i vizirom. Gledao sam Stihl-ove, Oregonove i Husqvarnine šlemove (poslednji su izgledali mi najbolje). Ali sam ipak uzeo ovaj komplet, iz više razloga. Mislim da je kvalitetniji, kompatibilan je sa ostalom zaštitom koju imam (isto Peltor, mogu da se prebacuju antifoni sa jednih na druge itd.). Treće, mogu da se uzmu rezervni delovi (čak i najmanje opruge koje dižu vizir mogu da se naruče). I za kraj, jeftinije sam prošao :osmeh:

Šlem ima otvore za ventilaciju, traku za znojenje (može da se menja i ima da se kupi odvojeno). Vizir ima oprugu koja ga diže u vis i drži podignutim.





Antifoni imaju dva položaja, radni i ventilirajući (tada su udaljeni od ušiju). Na poslednjoj slici su u radnom položaju i tada sa ovim parom antifona (Optime III) maksimalno izoluju od buke. Inače, komplet je došao sa žutim antifonima (Optime I) koji se vidi u pozadi. Oni su nešto slabije zaštite.


Jedina zamerka je za vizir za koji sam očekivao da više (još niže) prekriva lice. Ali dobro, i on ima da se zameni. Donedavno sam koristio ovaj običan vizir i zadovoljan sam sa njime.



U radu uvek koristim i zaštitne naočare. Zanimljivo je da imaju da se uzmu i naočare koje se kače na ovaj komplet (još jedan plus). Vizir i šlem štite od granja, pri radu u žbunju, grmlju... A naočare od piljevine koja prođe.

Malo sam odužio ali mislim da ne može da škodi... A ono što ne škodi, znači da koristi. :osmeh:
 
Ja sam pazario Stihl slem sa antifonima i mrezicom i odlicno se pokazao u odnosu na Husqwarnin koji sam pre njega imao i koji mi sada stoji u rezervi.
Svaba je jos jednom dokazao da je daleko ispred svih ostalih.
 
Juče i danas sam radio sa ovim šlemom i odlična je stvar. Dosta umanjuje buku a zamerka za vizir mi nije bila na mestu. U početku je dosta neobično dok se čovek ne navikne na nove uslove rada. :osmeh:

Imam lanac čiji rezni zubi nisu ni upola potrošeni, ali je problem što se izdužio. Ne mogu da ga zategnem više. Da li se lanac skraćuje? Ako je neko skraćivao lanac, gde ga je najbolje skratiti i kako? Deluje mi da je zanitovan.
 
U principu svaki lanac se može skratiti kao što se krpi kad se pokida i to rade svi servisi. Samo ako se toliko istegao pitanje je kako naliježe na pogonski lančanik i zvijezdu na vrhu vodilice?
Ne znam koliko je to loše za mašinu, ali nekako mi se ta sitna neusklađenost nikako ne sviđa, a sigurno postoji jer lančanik je takav kakav jeste i brže dolazi do habanja.

Edit: @Mirosti brže poteže. :osmeh:
 
Kako je moguće da se lanac toliko izduži, a da zubi na njemu nisu potrošeni ni za trećinu? Danas sam ga na svako dopunjavanje gorivom dotezao.
 
Da, lanac se skraćuje, ali najpouzdanije je da odeš u neku prodavnicu ili servis gde će ti to uraditi na mašinicama za raznitavanje i nitovanje sa novom spojnicom. U Šapcu je Nikola (nastavio očev posao), pa se obrati njemu.
 
Moze li neko da mi kaze kakve su ove dolmar testere u odnosu na stil i huswarne? Vrede li sta,imam neku u ponudi..
Odlične, za preporuku, ALI Dolmar kod nasa nema razvijenu mrežu servisa i ponudu rezervnih delova. Stalno se menja uvoznik, a nov ne uvozi delove za starije modele. To je problem, na žalost.

- - - - - - - - - -

I meni se desilo da ne mogu vise lanac naspanovati, ja mislim da je bar kod mene uzrok toga iztrosenost vodilce.

Ako je istrošen (ujeden) lančanik - lanac pokazuje izduženje
 
@ichbinmilan

Loš materijal lanca, ili pregrijavanje istog zbog lošeg podmazivanja (tu opet imamo ili loše ulje ili nedovoljnu količinu koju pumpa isporuči).

Lanac je originalni Stihl-ov, koristim NIS-ovo ulje za lanac testere. Ono mi se dobro pokazalo i zimi. Uljna pumpa nema štelovanje.
U pravu si, primećujem zareze na pogonskom lančaniku. Malo mi je sve to čudno, pre nekoliko dana sam počeo da radim sa testerom od zimskog mirovanja i to se dešava. Slično mi se dešava i sa drugim lancem, koji je došao sa testerom (ili je to ovaj prvi).

@Motorka

Ko je Nikola? Možda misliš na ovlašćeni Stihlov servis.
 
Poslednja izmena:
Koleginice, covek ne pita dali se lanac skracuje generalno(pretpostavljam da to zna svaki korisnik testere) vec pita dali se skracuje kada se izduzi.
Jos jednom:eek:dgovor je ne. Takav lanac se odbacuje.
 
Lanac koji se preko mere istegne je opasan i postoji velika verovatnoca da pukne i povredi rukovaoca zato se taki lanac baca jer je rizik ogoroman a usteda nikaka.Kod tog Nikole sam u Uzvecu kupio nekoliko stvari za Stihl masine a ima i ducan u sapcu i bas imaju dobar izbor.
 
Nazad
Vrh