Motorne testere

Pravite ljudi što jaču mešavinu, ko šiša životnu sredinu, a prodavaće se više ulja i više rezervnih delova, a biće i više posla za servisere ::novac:: !
Odustajem od objašnjavanja koliko % i zbog čega ::super:: .
 
Poslednja izmena:
Ovo što sam napisao je podatak iz pravila koje je stupilo na snagu čini mi se 1999. godine. Potražiću baš malo kasnije pa postaviti skenove.
Po meni isto prilično jaka mješavina, ali tako je navedeno.

Što se tiče moje stilovke već 25 godina radi na 2% ili malo jače i sem potrošnog materijala nije ništa dirano.
 
Moja Tomos 650 radi 31 godinu sa 4 % i jos uvek je na njoj originalni klip i cilindar menjao sam platine i kondenzator i pre neku godinu semeringe na radilici i membrane na karburatoru.Takodje ove nove Stihlove masine nisam otvarao a one rade na 3% i nikad nista nije stradalo niti je zastucalo a tih 1% preko fabricki ekoloskih 2% dobro ce da dodje da se osigura sigurnije mazanje.
Ja uvek kazem dobro podmazi ako kanis da traje.Na traktoru ulje na 100 sati ulje u vazdusnom filteru na 10 sati u autu na 5000 ulje i sve filtere i sve me fala bogu lepo sluzi i traje
 
Tema 2% 3% 4% se nikad nece zavrsiti...svako vodi svoju politiku...
sipajte koliko ocete....ali jedno je sigurno...pre ce testera zavrsiti radni vek sa 2% nego sa 3-4%
nisu ni serviseri ludi sto preporucuju 2%..sta bi radili inace...
jutros sam bio u servisu..na stolu majstor radi generalnu na partnerki 371 zbog ulja...bar da sam se setio da slikam klip i cilindar

to sto je pisalo 2% pre 30 godina...sad mozete to pravilo da okacite macku o rep...pre je bio olovni benzin...procenat olova u benzin se stavljao iz par razloga..da bi se masina bolje hladila,bolje podmazivala,to su dva osnovna,ima ih jos ali da vas ne davim nepotebnim informacijama...

vi sto pisete da od vise ulja strada motor...ako mozete da prikazete neki primer...lepo slikama...bas bi voleo da vidim kako izgleda
 
Moja Tomos 650 radi 31 godinu sa 4 % i jos uvek je na njoj originalni klip i cilindar menjao sam platine i kondenzator i pre neku godinu semeringe na radilici i membrane na karburatoru.Takodje ove nove Stihlove masine nisam otvarao a one rade na 3% i nikad nista nije stradalo niti je zastucalo a tih 1% preko fabricki ekoloskih 2% dobro ce da dodje da se osigura sigurnije mazanje.
Ja uvek kazem dobro podmazi ako kanis da traje.Na traktoru ulje na 100 sati ulje u vazdusnom filteru na 10 sati u autu na 5000 ulje i sve filtere i sve me fala bogu lepo sluzi i traje
Ma samo udri po ulju, sva ta ekološka sranja su za budale. A to što su nam bolnice pune obolelih od raznih karcinoma, za to su krivi amerikanci, nismo mi.
 
Tema 2% 3% 4% se nikad nece zavrsiti...svako vodi svoju politiku...
sipajte koliko ocete....ali jedno je sigurno...pre ce testera zavrsiti radni vek sa 2% nego sa 3-4%
nisu ni serviseri ludi sto preporucuju 2%..sta bi radili inace...
jutros sam bio u servisu..na stolu majstor radi generalnu na partnerki 371 zbog ulja...bar da sam se setio da slikam klip i cilindar

to sto je pisalo 2% pre 30 godina...sad mozete to pravilo da okacite macku o rep...pre je bio olovni benzin...procenat olova u benzin se stavljao iz par razloga..da bi se masina bolje hladila,bolje podmazivala,to su dva osnovna,ima ih jos ali da vas ne davim nepotebnim informacijama...

vi sto pisete da od vise ulja strada motor...ako mozete da prikazete neki primer...lepo slikama...bas bi voleo da vidim kako izgleda
Meni su stradali samo zbog loseg ulja.Hteo sam da ustedim na tome, pa sam posle pkatio vise. Od tada samo original ulje i to 100ml i koji ml vise na 5l benzina. Evo jedna se naradila sa najjeftinijim klipom a kompresija i dalje odlicna:ppozdrav:
 
Ma samo udri po ulju, sva ta ekološka sranja su za budale. A to što su nam bolnice pune obolelih od raznih karcinoma, za to su krivi amerikanci, nismo mi.
Od moje jace mesavine se nece derane vala niko razboleti a nas narod se razboljeva ba zbog americke redijacije i otrova koje nam mecu u ranu i sto nas prskaju sa neba
 
Juce sam radio sa stihl 048 testerom. Teska, matora ali opet jako malo koriscena i u dobrom stanju. Bila je u servisu i vidi se da ima dosta snage i ne gusi se u drvetu, ali opet mi nekako radi kao da joj treba malo zaviti H tj kao da radi pod malim obrtajima. Nisam ja hteo da je cackam ako ju je upravo serviser nastelovao. Da li je normalno da radi tako ili bi svaka testera trebalo skoro jednako da zvuci pod punim gasom?
 
Pravilno štelovanje H dizne samo sa brojačem obrtaja na propisani podatak za taj model, sve drugo (na sluh, osećaj..) je za mačka u džaku ili prva pomoć (za one koji imaju iskustva u tome).Mnogo je danas ljudi koji sebe nazivaju serviserima, a od opreme imaju jedan šrafciher, kombi ključ i pregršt priče !
 
Jasno mi je to. Ako se previse zavija H dizna, smanjuje se gorivo pa samim tim, testera radi pod vecim obrtajima, ali gubi snagu, pa zato brojac ortaja tacno kaze gde je najbolji odnos za najvecu snagu. Opet, kada covek ima sluha a takodje radi sa testerom, on moze da na licu mesta vidi kako se testera ponasa u drvetu.
 
Povećavanjem broja obrtaja motor dobija na snazi (zavrtanjem dizne H), ali problem nastaje usled posne smeše gde se postiže preko max. broj obrtaja,lože podmazivanje i stradanje motora kao krajnji ishod.
 
Ja recimo radim ovako: Secem drvo i vidim da testera ima manje obrtaje i samim tim duze traje seca drveta. Onda malo zavijem H diznu, i odmah se oseti da testera prolazi kroz drvo lakse i brze. E sada, ako se zavije jos vise, onda ce testera imati jos veci broj obrtaja (prestaje da rezi, a pocinje da zavija) ali ce opasti obrtni moment i onda ce drvo da je zaustavlja.
 
Dolmar 116
Juče se desio problem, (prvi put od kako je imam) radi samo do pola gasa, preko toga se guši i ugasi ako gas ne pustim na vreme. Pokušavao sam privijanjem L i H vijka do kraja pa odvijanje za jedan krug, pa onda druge slične kombinacije i dešava se uvek isto. Ako podesim L vijak da prima normalno gas do kraja, onda ne može da radi na leru, odmah se ugasi. Tada pokušam sa S vijkom, ali ne vredi. Inače, imam utisak da H vijak ne menja ništa, kao da nema funkciju. Inače, upali lepo kad je hladna i kad je zagrejana, jedino što to sad radim bez dugmeta gasa koji je ranije bio obavezan. Skidao sam poklopac filtera vazduha da bih lakše podešavao šrafcigerom, ništa se ne menja.
Pitanje za kolege sa foruma: Da li pre nošenja u servis postoji neka varijanta podešavanja, koju bih eventualno mogao sam probati ..?
 
Poslednja izmena:
Treba da navikavas mezimicu i na ozbiljnosti u zivotu, a ne samo lencarenje::suncanje::
Ostar lanac piko mikro, mac 30cm, dobra mesavina(3%) i nema sta nemoze da uradi.
Ova sljivovina se lako reze, i to je nista za nju..
 
Dolmar 116
Juče se desio problem, (prvi put od kako je imam) radi samo do pola gasa, preko toga se guši i ugasi ako gas ne pustim na vreme. Pokušavao sam privijanjem L i H vijka do kraja pa odvijanje za jedan krug, pa onda druge slične kombinacije i dešava se uvek isto. Ako podesim L vijak da prima normalno gas do kraja, onda ne može da radi na leru, odmah se ugasi. Tada pokušam sa S vijkom, ali ne vredi. Inače, imam utisak da H vijak ne menja ništa, kao da nema funkciju. Inače, upali lepo kad je hladna i kad je zagrejana, jedino što to sad radim bez dugmeta gasa koji je ranije bio obavezan. Skidao sam poklopac filtera vazduha da bih lakše podešavao šrafcigerom, ništa se ne menja.
Pitanje za kolege sa foruma: Da li pre nošenja u servis postoji neka varijanta podešavanja, koju bih eventualno mogao sam probati ..?
Ovde ponavljamo stalno...karb. se šteluje samo kad je sve drugo ispravno i čisto...veoma retko je primarni kvar (osim kad se šrafovi sami odviju) da je u pitanju štelovanje L i H.Uvek je pre toga postojao neki problem, pa čovek se odmah uvati šrafcigera.Kad je na motoru sve u top stanju, veoma lako se karb podesi,eventualno H teže, zbog tačnog broja max. obrtaja.Dakle, dobra kompresija(potrošenost klipa, karika,semeringa,krimer guma,impuls crevo...), pravilna mešavina, čisti filteri, nova/dobra creva goriva, ispravna elektronika (nova/dobra svećica), dobre/nove membrane su preduslovi da bi se karb. štelovao.Sve drugo je gubljenje vremena, živaca i odlazak u još veću dubiozu.
 
dejan 351
Hvala za trud i iscrpan odgovor.
Sinoć sam pozvao i zakazao servis za utorak.
Inače nisam neko ko voli da čačka u nešto što ne poznaje, ovo za zavijanje pa odvijanje vijaka mi je rekao jedan drugar, koliko da probam jer je testera bila u selu i nedostupna majstoru. Zato mi je juče i bio potreban neki eventualni konkretan predlog za pokušaj, ništa više.
Pozdrav ...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh