Motorne testere

@ichbinmilan, vidim da imas dobru opremu za rad u sumi pa me zanima jel imas i neke zastitne pantalone za testerase? One sto zaustavljaju lanac, recimo STIHL ili HUSQVARNA. Ja sam razmisljao da ih kupim prosle sezone, ali sam radio manje nego sto sam planirao pa ih nisam ni kupio. Ja obicno radim sa drvima od juna do oktobra pa se i plasim da nije previse vruce u njima.

Moze li neko da mi kaze kakve su ove dolmar testere u odnosu na stil i huswarne? Vrede li sta,imam neku u ponudi..
Prosle godine vidim jednu kod coveka koji je od mene kupovao drva, a inace i sam sece sume i to bas sa tom testerom. Ne znam koji je model bio u pitanju, ali tu oko 4 ks ovi najnoviji modeli. I ja sam ga prvo pitao kakva je u odnosu na ove koje si spomenuo i kako se pokazala i kaze da je odlicna i da je zadovoljan sa njom. Radi bez greske. Bas sam imao jedan debeli trupac i da bi ga utovarili na kamion on je upali da ga prepolovi i mogu ti reci iz vidjenog da odlicno pali i sece bolje nego moja MS 290. Svidja mi se i sto je uz nju dobio i metalnu kutiju za testeru.
 
U pitanju je neka 117,oko 4ks valjda.kaze prodavac da ima snage vise nego ostale u klasi,i da je izdrzljiva,trazi 170€..vredi li to?
Dolmar kao firma ništa ne zaostaje za Husq., Sttihl.Jon....,pa i poslednjih godina kada ih je preuzela Makita. Ako je u klasi, ne može imati više snage od ostalih, ima 4ks i to je odlična testera tog vremena.Problem je u starosti, stanju te što je u ponudi, težina (skoro 7kg) kao i rez. delovi.Svakako da takva testera (pod uslovom da je sve u redu) vredi te pare, ali trebA DOBRO OBRATITI pažnju na sve stvari koje nosi kupovina polovnih mašina.Podatak da je proizvodnja tog modela počela još 1982. govori sam za sebe, ponavljam, ako je očuvana, u dobrom stanju, vredi te novce.

- - - - - - - - - -

I meni se desilo da ne mogu vise lanac naspanovati, ja mislim da je bar kod mene uzrok toga iztrosenost vodilce.
Ako je lanac realtivno nov i propisne dužine za taj mač, postoji mogućnost da se mač pohabao,ali uvek treba "sumnjati" u lanac, on je taj koji se najviše troši ,isteže i kao takav predstavlja veliku pretnju po rukovaoca.Lance ,koje na relativno dobre mačeve ne možete više našpanovati, treba BACITI !
 
Bili ste u pravu što se tiče lanca i za te savete svima hvala. Iako je mogao da se zategne (maksimalno zavrnut šraf) danas je pukao. Prvi put da mi se tako nešto desi. Lanac je ostao u drvetu, pukao na dva dela.



Vidi se i koliko je potrošen, mada je par zuba bilo znatno više potrošeno (zakačio sam neko kamenje). Ono što sam i pre toga primetio, donji delovi (koji idu kroz vođicu lanca) su imali oštećenja. Vidi se na slici, nisu svi članci takvi bili, tek poneki. I lanac se teško kretao, rukom ako bi ga pomerali po maču.



Da li se on odjednom uzjogunio, pa mi i oštetio lančanik. Najverovatnije su ovi tragovi od njega. Sa drugim lancem nemam problema, vrlo lako ide po maču...



Da li da promenim lančanik? Ovo mi je sve čudno, jer ovaj lanac sam koristio i ranije. Testera je u radu od novembra, do sada sam isekao oko 150 rezervoara (nešto manje od 40l goriva).
 
Ovaj lanac pokazuje jos neke stvari:
1.Nepravilno ostrenje
2.Nedovoljno podmazivanje
Moje misljenje je da je uljna pumpa glavni deo testere i omogucava da lanci i vodilice traju, a pravilno ostrenje omogucava da motor testere traje.
I pored preporuke da odbacis lanac, nastavio si sa radom i srecom dobro prosao..

Preporuka: proveri podmazivanje i pravilno naostri lanac.
Lancanik ne moras jos da menjas, vidim da je stari kvalitetni original..
 
Sad zbog istegnutog i nepravilno osterenog lanca ima ostecen lancanik verovatno i mac pa ce se kvarovi redjati u krug dok se sve odjednom ne zameni sa novim .Eto kako presedne "sparanje" Ipak je imao srece da ga taj lanac nije povredio
 
Ovaj lanac pokazuje jos neke stvari:
1.Nepravilno ostrenje
2.Nedovoljno podmazivanje
Moje misljenje je da je uljna pumpa glavni deo testere i omogucava da lanci i vodilice traju, a pravilno ostrenje omogucava da motor testere traje.
I pored preporuke da odbacis lanac, nastavio si sa radom i srecom dobro prosao..

Preporuka: proveri podmazivanje i pravilno naostri lanac.
Lancanik ne moras jos da menjas, vidim da je stari kvalitetni original..

Ne shvatate uslove rada. Krči se šikara u kojoj ima svačega. Često se ne vidi šta se seče pa se zakači se i kamenje i metal i posle toga nema oštrenja kako hoćeš. Da stavim novi lanac pa da ga odmah uništim u takvom poslu?

Preporuka je bila, koliko sam shvatio, da u slučaju da se lanac više ne može dotegnuti on se baca. Napisao sam da na maksimalnoj zategnutosti lanac je stajao na maču.

Ne znam kako da utičem na podmazivanje. Verujem da je ulje u kvalitetu (Nisotec Testerol). Uljna pumpa nema štelovanje. Potrošnja ulja je kao i ranije što je bila, uvek čistim mač i otvore za prolaz ulja.

- - - - - - - - - -

Sad zbog istegnutog i nepravilno osterenog lanca ima ostecen lancanik verovatno i mac pa ce se kvarovi redjati u krug dok se sve odjednom ne zameni sa novim .Eto kako presedne "sparanje" Ipak je imao srece da ga taj lanac nije povredio

Ma ne samo to, i smešu pravim 2%. Strašno, strašno...
 
Ne shvatate uslove rada. Krči se šikara u kojoj ima svačega. Često se ne vidi šta se seče pa se zakači se i kamenje i metal i posle toga nema oštrenja kako hoćeš. Da stavim novi lanac pa da ga odmah uništim u takvom poslu?.
Pusti posao, može biti ne znam kakav, takve mašine ne praštaju takve greške.Znam o čemu pričaš, stavljati nov lanac u šikaru zvuči suludo,ali ako nemaš siguran lanac, bolje dati 1000 i kusur dinara,a ostati nepovredjen.Što se ovog lanca tiče i ja mislim da je nedovoljno podmazivan.Razlog? Loša (oslabljena) pumpa, rad na nižim temperaturama ( gusto ulje se teže razbacuje po lancu i pumpa teže radi), predugačak mač za taj tip testere (to stanje uljne pumpe).Proveri je na prazno, usmeri ka nečem što je bele boje i drži 2/3 gasa, mora posle par sec da pokaže trag ulja, proveri filter u rez. za ulje, pročisti kanale.Obično ljudi stave duže vodilice (samim tim i lance) na testere koje nemaju reg. protok ulja, pa bude problem.Ako je na njoj sve propisno / fabrički, dobra pumpa mora da podmaže, na te ,manje, testere često puta je srećnije rešenje manja vodilica, bolje radi, bolje podmazuje, čuva motor.
 
12920930_1002156903164687_1762228619_n.jpg
12957382_1002156933164684_633312237_n.jpg

Vecerasnja kupovina. Lepo pali i radi mada bi mogla jos malo da se dosteluje. Vidi se da je sipano preradjeno ulje za podmazivanje lanca. Lanac jako los vodilica malo bolja. Imam istu tj samo druga marka Jonsered nisam siguran koja oznaka ali svi delovi pasu tako da ce od dve da bude jedna solidna.
 
Ovaj citat ti je mnogo bolji od testere, ali i ona će lepo da te posluži, kad je malo utegneš. Sa srećom da te služi!
 
Koliko zuba ti je taj lanac? Jeli to ms180?

Jeste MS 180, 25 zuba 3/8 P. 1,3mm širine. Danas sam uzeo nov lanac a radio sa starim. Stari radi normalno, malo se isteže pri radu ali temperature su velike, normalno je. (ne onoliko kao prošli). To je originalni lanac, došao sa testerom. I čim sam počeo da radim, nakon prvog rezervoar zakačim bodljikavu žicu od pre 30 godina. Našao se jedan metar u travi...

Pusti posao, može biti ne znam kakav, takve mašine ne praštaju takve greške.Znam o čemu pričaš, stavljati nov lanac u šikaru zvuči suludo,ali ako nemaš siguran lanac, bolje dati 1000 i kusur dinara,a ostati nepovredjen.Što se ovog lanca tiče i ja mislim da je nedovoljno podmazivan.Razlog? Loša (oslabljena) pumpa, rad na nižim temperaturama ( gusto ulje se teže razbacuje po lancu i pumpa teže radi), predugačak mač za taj tip testere (to stanje uljne pumpe).Proveri je na prazno, usmeri ka nečem što je bele boje i drži 2/3 gasa, mora posle par sec da pokaže trag ulja, proveri filter u rez. za ulje, pročisti kanale.Obično ljudi stave duže vodilice (samim tim i lance) na testere koje nemaju reg. protok ulja, pa bude problem.Ako je na njoj sve propisno / fabrički, dobra pumpa mora da podmaže, na te ,manje, testere često puta je srećnije rešenje manja vodilica, bolje radi, bolje podmazuje, čuva motor.

Ja sam i planirao da bacim taj lanac na kraju tog dana. Ali je eto pukao pre kraja. Dejane, primetio bih da ne troši ulje. Razumem da pričaš uopšteno i tako i savetuješ.
Možda ne bih primetio smanjenje potrošnje ulja do nekih 20 posto, ali svako veće smanjenje bih primetio. Rekao bih da je kao i ranije. Potrošio sam oko 15 litara goriva i oko 5.5 litara ulja u zadnja 4 dana. Danas sam uzeo za promenu FAM-ov testerol, ne primećujem razliku od NIS-ovog a skuplji je 10 %. Mač je originalni, 35cm. Uvek čistim kanale za protok ulja i pazim da ništa ne uđe u rezervoar za ulje. Jedino što me plaši da li je pogonski lančanik mnogo potrošen (za zamenu).
 
Ako radis raskrcivanje, onda moras koristiti taj jaci piko lanac 1,3.
Ja sam kod mene postavio piko-micro garnituru 1,1 od 22 zuba(mac 30cm) i on ide kao sir kroz drvo.
Mislim da drva do 25cm reze brze od mnogo vecih testera, jer je otpor minimalan, a brzina lanca velika.
Ali to je mehanicki slab lanac, i svakako nebi izdrzao udare i naprezanja koja postoje kod krcenja sikare..
 
Da li neko zna sta znaci broj na svecici (CMR) 7H,u pitanju je neka manja svecica koju jedva mogu da nadjem kupit e sad i kad sam nasao ima umesto 7H oznaku 6H,prodavac koji je ujedno i majstor mi kaze da na to nije ni obracao paznju samo gleda da svecica odgovara i to je to dok mi drugi kaze da je to nekakva "toplotna vrednost" ko sad zna da li odgovara i jedna i druga ili traziti bas ovu 7H a nema takve?
 
A koji proizvodjač? Sigurno može da se nadje odgovarajuće toplotne vrednosti. Za nuždu može i druga, ali ne dugo. A taj majstor i nije neki majstor ako ne gleda na takve stvari.
 
Ovako je na svecici NGK CMR 7H ja nasao 6H,e sad sta mu znaci ovo 7H?
Pokusat cu potraziti u prodavnicama auto delova,sad vidjeh da i tamo ima takvih.
 
- - - - - - - - - -

Kako je moguće da se lanac toliko izduži, a da zubi na njemu nisu potrošeni ni za trećinu? Danas sam ga na svako dopunjavanje gorivom dotezao.
Pregrevao se iz bilo kog razloga (nastane teglenje), a nije pohaban od rada (nastane erozija materijala). Meni se lanci najvise istegle upravo kada krcim ispod elektr.vodova ili medje, a secem nisko. Bagrenje i ostala bagra povuku sitan pesak u sebe a uvek je spolja naprskano peska i zemlje od kise koja pljuska od tla. Obavezno zameni pogonski zupcanik, nisu vise u skladu koraci na zupcaniku i koraci na lancu (ili lanciMA). Isto pravilo vazi i kod Alpina testera, 1/2 mm zljeba u zupcaniku nalaze njegovu zamenu. Zato je i pukao lanac. Prvo se teglio dok je mogao, pa puko. Sreca da si ti ceo kolega.
 
Poslednja izmena:
Da li gorivo od proslog leta moze biti uzrok mog problema,izgleda da nije svecica.
Kod moje motorke je japanski motor Zenoah e sad problem je sledeci:pali ona vrlo lako medjutim nakon nekih 10-15 min rada krene da se malo gusi kad dodam naglo gas,dam joj gas ona se ugusi na tom velikom gasu,ono kao kad je opteretis u drvo tj. naglo pritisnes u drvo i posle toga kad je ostavim u leru jos malo radi i ugasi se i nemogu je vise upalit.Medjutim kad skinem svecicu (ne vidim da je mokra od benzina) i temeljno ocistim i stavim,ponovo pali od prve a dalje se ponavlja isto kao sto sam prethodno opisao_Ostalo mi je nesto benzina od proslog leta te da nije izgubio na vrednosti ali opet valjda bi od samog starta gubila na snazi a ne posle tih 10 min. rada?
 
Nesto tu nije u redu sa strujom, mozda svecica nije dobra(jer ako je elektronika, neces je lako naci).
Mada bi moglo nesto zezati i oko karburacije..
 
Nazad
Vrh