Motokultivatori - opšta tema

Treba mi pomoć. Juče pri vuci drva kuktivator 509 mi prokliza u drugoj brzini na lameli.
Kvacilo je dosta tvrdo i reklo bi se da odvaja na 1 cm kad potegnem ručicu dok je sama sajla na rucki labava i nije stegnuta.
Da li je ovo znak da je lamela pri kraju, i kako najbolje proveriti?
 
Poslednja izmena:
Данас пала куповина косе за 509ку. Коса од 1.60 са тегом,алуминијумском циганчицом,лимом и резевном косом 190€. Коса је већ намонтирана и сутра следе слике. Да ли имате неки савет за косу и одржавање исте?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Provera ulja je obavezna, neko tu sipa tovatnu mast, dalje proveri da li sina nije kriva i kako stoje siljci.
 
Da li je ovo na zadnjoj slici neki odusak ili?
ca3624b4d346b3bdf52f9ee79a0e3ec8.jpg
79ac2cfd90071d03dbac91bcff357e57.jpg
6e27a360b50b08f45a9298a76aa2a5b2.jpg
d854a9b9a501390b6e0032f57491a300.jpg
caea926038c18f49a176343ff0f2dd9a.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Да ли имате неки савет за косу и одржавање исте?
Пажљиво подеси зазор да реже а не чупа. Треба ти прут са равним и назубљеним ножевима. Нека поред тебе, кад почнеш да косиш, буде неко с' вилама да помогне ако крене да се загушује.
На шта се конкретно односи питање на задњој фотографији?
 
Ne treba ti 'prut' sa ravnim zubima, samo standarni nazubljeni.
Te vile i pomocnik ti netrebaju, jer nije pametno imati u blizini nekog.
To sto pitas je odusak, a u pogon sipas polutekucu mast. Kupovina te kose od 1,6 znaci da ti je dosta uvecan rizik od pucanja iste jer je i opterecenje dosta vece nego kod 1,3. Nebi bilo lose da za pocetak imas bar dvije kose, da nebi prekinuo posao ako dodje do pucanja.
Ja sam nekoliko kosionih aparata bas za 509 skratio na 1,3 bas iz razloga cestog pucanja kosa. Moze da se sredi kosa da ne puca ali je postupak prilicno slozen i detaljan.
Takodje, nadam se da si malo jaca 'momcina', jer vladati tom skalamerijom nije bas decija igra..
 
imam rezervnu kosu do duse u malo losijem stanju ali bi zavrsila poso. Ova kosa nije radila ni 2h jedino sto je 2 godine nauljena stajala. Danas sam je probao i kosa radi odlicno sto bi reko narod samo sapuce. Odlicno secka nema cupanja... kupio sam je zbog kosenja vocnjaka znaci oko 90ari. Kako se lomi kosa tj sta predhodi lomu?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Takodje, nadam se da si malo jaca 'momcina', jer vladati tom skalamerijom nije bas decija igra..[/QUOTE]

Ma ja sam ti bas krsan momak. Imam celih 65 kila i 170cm visine. Ali sto bi reko narod ja sam zilav momak srca junackoga....

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ako si te kilaze, jedino sto ti preostaje je da je varas 'vestinom' :osmeh:.
Nemas simptoma za pucanje kose, preventiva je da ne radis prevelikim gasom i da izbegavas da krajem kose seces izdanke(sljivice, bagremcice i metalne armature).
Kosa obavezno puca na spoljnjem od cetiri navoja za vezu sa oscilatorom.
Gledaj da radis uvek sa ostrom kosom i da cistis blato i nalepljenu travu, jer toga po vocnjaku ima uvek dosta.
Uostalom, videces i sam kada pocnes da kosis sta se dogadja.
Kupio si tu masinu, znam da si happy, i jedva cekas da je upregnes, ali posle sat-dva borbe malo ce ti sve biti jasnije.
Mozda jednog dana utvrdis da je 407 prijateljskije orudje za tvoj vocnjak..
 
Pravo da ti kazem trebala mi je masna koja ce biti multifunkcijonalna. Imam agriju samohodnu kosaicu kosa je 1m i to mi premalo a delovi su skupi jer ih nema a i non stop se kvari. Sa frezom sam zadooljan ali preko zime cu kupiti i reduktor. Izmako mi iz bora reduktor u fabri. stanju za 150€ ali naci cu polako. Imam 2kom 506 i non stop im nesto fali a u ovoj susi samo skakucu po zemlji.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
509 je zaista dobra masina, moze obaviti skoro sve sto seoskom domacinstvu treba i to sa minimalnom cenom odrzavanja i potrosnje goriva.
Kada je u propisnom dobrom stanju nepoderiv je.
Vidim da neki prave rotacione kosacice za njega, mislim da bi ti ta opcija u buducnosti isto radila posao.
 
Moram da demantujem ovu tvrdnju da puca cesto kosa na 160 cm.
Moja kosacica ima preko 20 godina staza pokosila je boga oca što trnja trave, zivaca, krticnjakaka i mravinjaka itd. Sve sa prvom sinom i zamenom po kojeg zuba koj si krš kvalitet.
Takođe kosenje sa ovom mašinom iako izgleda teško ne mora da bude samo treba malo tehnike i iskustva.
Ja lično imam 57 kg { zec je teži od mene} i 175 cm a nema gde nisam kosio sa njom, strane kamenje, šljive itd. Samo tehnika i snalazljivost ;-).
Naravno redovno održavanje se podrazumeva ostrenje a najbitnije da sina nije kriva i da siljci nisu iskrivljeni.
Mali gas, 1 brzina i nema sta ne može pokositi.
 
Pravo da ti kazem ja volim mocnu masinu u rukama. Kod.strica sam,pokosio nekih 20ari sa dobrim nagibom i preprekaa(orah,bandera,bunar,panj) i nije toliko tesko.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Možete li mi pomoći oko sledećeg: naime komšija prodaje motokultivator MIO standard 350, u dobrom je stanju. Ima samo frezu od priključaka. Kolika mu može biti cena?

I da li može da bude od koristi u voćnjaku da ''zabuni'' travu pored voća?
 
Poslednja izmena:
I da li može da bude od koristi u voćnjaku da ''zabuni'' travu pored voća?
Пошто је комшија, узми и пробај па се сам убеди да ти ми не причамо. Само нек та проба не буде краћа од 100 м.
Шгто се тиче цене, упореди: Г42 са фрезом, теговима, загртачем и резервним мотором (без карбуратора) - 250€.
 
Mnogo znace i nozevi, ja sam na moju Mio standard nabudzio nozeve od 506 i sad je potpuno druga prica.
 
Mio 350 je sa tomos motorom koliko znam i ja bih tu verziju izbegao jer prvo nejak je motor i lagana je a drugo potrosac i cesti problemi. G42 honda je starog kova i delova nema ali dosta bolja za radove a moze se zgodno kineski zamenski motor staviti i mnogo je lakse za rad od laganih freza pogotovu za ledinu u vocnjacima sto bi radio. Ali ako je veca povrsina u pitanju za rad bez vucne freze i bar 8ks nema nista sem ubijanja po kicmi.Zato i jeste vecinom koliko para toliko muzike a za pocetak je sve bolje nego rucno okopavati
 
данас испобана коса са 509ком. утисци су одлични једино што се земља лепила на крајњим ножевима па је ту мало скупљало траву. после покошених 60 ари нема неког превеликог умора и исцрпљености. једино би ми одгоцарало да на крајевима косе турим по тег пошто је терен баш зајебан. презадовољан сам куповином...

послато са gt-i9506 уз помоћ тапатока
 
Hvala Vam na odgovorima! Kad god mi nešto nije jasno a ja hajde na Poljoinfo. Obzirom na to da ću se do proleća proširiti na lanac i po voća zaista mi treba ozbiljniji motokultivator (i veća ulaganja a to je problem), ali za prvu priliku, a do kupovine ozbiljnije mašine možda uzmem neki manji samo da ne bih morao ručno da kopam jer iziskuje vremena. Posle će ostati taj manji za rad u plastenicima.
Ali ako je neka cena, za MIOstandard 350, oko 100 evra da li je to realno?
Hvala svima na savetima, srdačni pozdravi.
 
Nazad
Vrh