Ministar Nedimović u zemlji čuda

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Iz cijeg dzepa ode??
Kad se sve uracuna takse na bruto platu su oko 38%. Pola od toga penziono, 1/4 zdravstveno i 1/4 porez. To nominalno placa poslodavac, ali u realnosti poslodavac samo vrsi uplatu u praksi se tvoja plata srazmerno smanjuje. Ako ti je neto plata 62 000 din, da nema drzave bila bi 100 000 din
 
Dobio bi vecinu, verovatno preko 90 hiljada. I da nece da plati konkurencija bi ga naterala. Plata radnika je srazmerna dobiti koju ostvaruje firmi, ne moze nikako biti veca. Firma koja placa radnike vise nego sto mu oni ostvaruju dobiti ce vrlo brzo bankrotirati. Ako ti neko ostvaruje dobit od 100 000 din, ti ga placas 60 000 a uzimas za sebe 40 000 ja cu ga zaposliti, dati mu 70 000 a uzeti 30 000. Moj komsija ce to da vidi pa mu ponudi 80 000, a ostavi sebi 20 000. Neko treci ce to da vidi i ponudi mu 95 000 din, a sebi ostavi 5000.
Ili ako gledas kroz ponudu i potraznju, ponuda radnika je vrlo neelasticna, ljudi moraju da rade, a potraznja je vrlo elasticna. Primer neelasticne potraznje je gorivo, koliko god poskupljuje ljudi ga kupuju manje vise isto, vrlo malo opadne prodaja sa porastom cene.
Kad opadne cena rada raste potraznja za radnicima. Ponuda je manje vise konstantna, a rast potraznje pak uzrokuje rast cena sve dok se ponovo ne izjednace ponuda i traznja.
Zato se vecina promene cene rada prenosi na teret radnika.
 
Druga gruba na racunici je da izdvojim godisnje od plate oko 1 kj zemlje na porez i doprinose razne.
U radnom veku je to 40kj zemlje i daleko lepse se zivi od ozdaje 40kj u zakup, nego penzija.
 
Бивши колега се разводио и жена тражила већу алиментацију и навела разлог као што је НА навео пример. Суд одбацио захтев зато што није њихово да доказују колико примање неко има.
После је ишла у инспекцију рада али не знам како се завршило.
 
Hahaha, Sole, Sole stari vraže. Džukela je bio premijer ali nije jadan znao da je Đelić potpisao :haha: :haha: :haha: :haha: ...Takav folirant još nije viđen kao Sveti Koštunije Neobavešteni...
Ко каже да није знао да ће чланови техничке владе потписати ССП? Шта је требао, да јури Ђелића и Тадића по Луксембургу...

Мислио сам да озбиљније посматраш ствари на основу чињеница, а не на основу **greška са „тарабе“. Зрео си да уђеш у политику...

ПС

Иначе постоји дефиниција шта је и ко је пољопривредник...с обзиром да некима није јасно...колико је мени познато, одређено је законом.

Е сад, проблем је што некима засмета чим треба да се уплаћују доприноси...па би онда да буду угрожена врста а не пољопривредници то је друга ствар...
 
Dok god se ne postavi tacna definicija sta je i ko je pljoprivrednik sve ce biti razvodnjeno i sluzice samo kao socijalna kategorija koja drzi socijalni mir. Postavio sam pitanje u jednoj drugoj temi pa niko nije odgovorio, a vrlo je jednostavno. Kada upisujete dete u vrtic ili skolu sta u kolonu zanimanje roditelja upisujete vi koji radite kao doktori, advokati, radnici,trgovci, penzioneri, a usput obradjujete i zemlju. Poljoprivrednik?????
Zenin stric u Lapcu je radio u pilani, do 11 sati završi normu i onda je radio na farmi i 80tih su kupili traktor izgradili štale za krave itd. Meni je bezveze kriterijum da li neko radi 1 ili 2 posla u mojoj porodici i socijalizmu moji roditelji su uvek radili 2 posla, ima neko ko radi jedan pa ni za taj nije. Na primer u državnim firmama dobijaju platu ne rade ništa a mrzi ih da govore i žive. Da li ti znači neko da nije poljoprivrednik jer radi dva posla, pa ja bih pre rekao da nije poljoprivrednik ako ima ispod proseka prinose. Mislim da bi idealan kriterijum bio koliko ko prihoduje od poljoprivrede i koliko ha ili krava ovaca ima da je u kategoriji gazdinstva Ako se slažemo poljoprivrednike koji imaju preko 50 ha ili 150ha u brdsko planinskim država ne treba da pomaže možda u ratarstvu od 3-50ha u vocarstvu od 0,3ha-20ha, u stočarstvu od 3 do 100 krava itd. Naravno tačne cifre stvar procene ali to bi bila ciljna grupa a da li imaju 15, 35, 55 god ili imaju i neki posao pride a kod mene većina ima stalni posao a bavi se ratarstvom povrtarstvom a neki i stocarstvom ne bi ih otpisao
 
Zasto se potencira ko nije na PIO za poljoprivredu da ne dobije nista od subvencija?Kako mislite da mali napreduju?

Znate da sa malim povrsinama ne moze da se izdrzava porodica nego samo sluzi kao dodatni novac.Dobro sa povrtastvom moze.Bolje da bude parlog?
potpuno se slažem to ovde neki ministar i neki potenciraju
Ljudi ne treba da se delimo, teško se živi
Šta sad treba da se delimo ko isključivo živi od poljoprivrede, uglavnom od posla živi a uz malu platu preživi, ili trenutno ima dobru platu ali se bavi i poljoprivredom. Mislim da bi svi trebali da smo na istoj strani. Poljoprivreda pruža sigurnost porodici i kada propadne firma i kada je kriza i ostaje zemlja unucima, da li neko stigne postigne da radi na dva fronta svaka čast, nisam zavistan svaka čast ako može. Možda kad ojača nastavi poljoprivredom Znam čoveka koji je išao u nemačku da radi gradjevinu 10 god kupio dovoljno zemlje i dobar je poljoprivrednik. PA vlasnici zemlje koji su to nasledili nisu mi ni oni protivnici ko zna koliko je njihovih porodica radilo hranilo ovaj narod. Meni su protivnici poljoprivrede alavi političari, koji opterećuju poljoprivrednike propisima taksama dažbinama, od registracije mehanizacije, akciza ,bednih subvencija po ha, a pri tome jeftino strancima prodaju zemlju Poljoprivreda je strateška grana i ona mora da se pomaže Svakako je bolje davati poljoprivrednicima da se razvijaju zaposle radnike nego da svi odmeo kolektivno u socijalne slučajeve. sad više dobija taj socijalista nego ja koji radim zato on neće ni da radi i verovatno me smatra budalom što radim plaćam poreze da bi on sedeo u kladionici
 
Mali titovi individualni poljoprivredni proizvodjaci sa deset ha su propali neki prodaju zemlju neki daju u zakup.Sada su na redu malo veci samo jos niko i nije rekao. na kraju zemlju ce raditi oni koji imaju hiljade ha sa traktorima i kombajnima bez traktorista sa navigacijama dronovima i ostalom novom tehnikom. ovo sto pisete je obicna prepirka ko je ko cisto da ne bude dosadno
 
Da li je neko u toku šta će to biti profesionalni poljoprivrednik
Oni koji misle da će dobiti više jer će neko dobiti manje, mislim da grdno greše
U jednoj opštini ratari i stočari su bili na krv i nož kome će državna zemlja, vlast je stala na stranu malobrojnih stočara, posle par godina pri dodeli zemlje je bilo ako ne pristane da pola da lokalnom tajkunu neće ni dobiti zemlju ili neku neplodnu slatinu gde si u minusu za džaba da ti daju, sada mislim da dobijaju ni 1/3 od onoga što im op zakonu na papiru daju. Zavadi pa vladaj. Stara primenjena strategija.
Da kada nestanu mali srednji i veći i ostanu ti od 10.000ha mislim da je pravo vreme za nacionalizaciju.
Šta očekivati da se vlast bori za seljaka, pa prodala je najbogatije rudnike zlata i bakra, nalazišta nafte i gasa. Sela se ubrzano prazne, enam tu ni brige ni strategije, samo zalizivanje mozga.
A na predhodni komentar što pre prorede poljoprivrednike i sa 400.000 pg svedu na 500 PG moći će sa tih 500 da rade šta hoće pogotovo ako su ih stavili u fijoku oko mućki sa subvencijama za mehanizaciju, zemljom itd Do god bude bilo 400.000 pg i još kad bi bili složniji sam bi se izborili za svoja prava. Naravno ne preko nekog kvazi udruženja, kome je država super ali su krivi vlasnici, neprofesionalni poljoprivrednici itd. Ja imam svojh 40ha malo u zakup i to je po pola šta zaradim, hvala tim što mi daju, ono što bih voleo je da ako sve zemlje daju 300-500 eura po ha jer sam u suvom ratarstvu da mi dobijemo bar i to 300 do 10ha od 10-20ha 250 od 20 do 50ha 150eur isto za stoku, vocnjake, da ne plaćamo akcize na gorivo, da nema monopola na izvoz niti uvoz veštaka pa da budem konkurentan sa madjarskom, rumunijom, hr itd
 
Znaci treba svi mali ispod Sava i Dunava da prodamo svu zemlju i da motamo kablove?
Nikako nemojte, bolje da menjamo ministra, da uzme poreze od ovih sa 200ha, 500ha a da zabrani strancima i onima koji imaju više od 1.000ha da raspolažu tolikom zemljom, bar dok nas još uvek ima koji verujemo da su Srbi svoji na svome dok imaju zemlju, kao PG ne kao korporacije. Lično da me ova država natera da prodam to što imam otišao bih odavde i ne bih se okrenuo, pa neka naseljavaju kineze i avganistance
 
Vec je konstatovano da bar 80% clanstva ovog foruma radi u nekoj firmi i posle posla radi neku granu poljoprivrede tako da ne vredi diskutovati. Nece se oni odreci kolaca koji jest mali, ali oni hoce svoje parce.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh