Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

http://i50.tinypic.com/2cp6gq0.jpg[/IMG starija slika ali jucerasnje mere,dva veca 39 dana muzjak 25 kg,zenka 24,5kg,manja 30 dana muzjak 17kg zenka 16,5kg,kombinacija bergamo x teksel na lucerki i kukuruzu
[url=http://www.dodaj.rs/?M/2v/Cq8E5l8/riswie.jpg][img]http://www.dodaj.rs/t/M/2v/Cq8E5l8/riswie.jpg[/url]


 
Poslednja izmena od urednika:
Za one koji sumnjaju u ispravnost meleženja ovaj primer koji je postavio majilovac govori sve. Nema kvalitetne klanične robe bez ukrštanja. Primer je jednostavan lako provodljiv u praksi i što je najvažnije isplativ što je i najvažnije.
 
Zavisi sta hoces,ako ces jaganjce sve na klanje onda ubaci ponovi idf/w/sarole a ako hoces da ostavljas jaganjce za prosirenje stada onda ubaci romanova da ti poboljsa plodnost.
 
Kad već hoćeš jagnjad za klanje uzmi ovna od tovnih rasa. W nije tovna rasa. Zavisi šta ti je lakše nabaviti. Texel, il de france ili šarole. Kojeg god da uzmeš od ove tri rase nećeš pogrešiti.
 
Odgajivači pogotovo u centralnoj srbiji do pre par godina nisu imali dodira sa tovnim rasama. Iz kojih razloga je forsiran virtemberg ja to neznam. Vojvodina je imala il de france. Kad su se pojavile nove tovne rase texel i šarole mnogi ih nisu prihvatili. Neke navike se teško menjaju. Kad u Srbiji bude postojala prerađivačka industrija koja se bavi preradom ovčijeg mesa virtemberg kao rasa će imati svoje mesto. Ovako dok se traži jagnje za klanje melezi sa tovnim rasama su daleko bolji a pre svega isplativiji.
 
Upravo to nema ko da preradjuje ovcije meso da li iz razloga sto je taj finalni proizvod od ovijeg mesa skup pa se ne moze prodati ili mi nemamo dovoljno ovaca za preradjivanje pa se niko ne odlucuje da otvori takvu jednu mesaru
melezi od tovnih rasa su daleko bolji za klanje u vidu potrosnje i iskoristenja hrane a narocito melezi tovnih rasa sa pramenkom gdje se moze na pasi odhraniti kvalitetno i mesnato jagnje
 
Kad već hoćeš jagnjad za klanje uzmi ovna od tovnih rasa. W nije tovna rasa. Zavisi šta ti je lakše nabaviti. Texel, il de france ili šarole. Kojeg god da uzmeš od ove tri rase nećeš pogrešiti.
Кад си већ рекао да виртаћ није товна раса онда немој ни ил де франса сврставати у товне расе ,ако строго гледамо категорије којима припадају расе. Виртемберг и ил де франс припадају правцу месо-вуна.

---------- Poruka napisana u 16:18 ---------- Prethodna poruka je at 16:11 ----------

Verovatno zbog razumljive proporcijalnosti izmedju plodnosti i prirasta,logicno razmislja decko. . .
Ил де франс има и већу плодност и израженост вансезонског мркања од виртаћа, шароле је исто веће плодности. Виртемберг ован ће повећати само трошкове због своје величине...
мада сад видим да ће јагњад за клање, тако да није уопште битна плодност, ни вансезонско мркање него само прираст...
 
Poslednja izmena od urednika:
Bio sam u stadu, vlasnik još nije nabavio papire ali su radnici nabrojali neke 4 rase. Stado je iz uvoza. Ja sam siguran za tri, ali četvrtu za koju tvrde da je najbrojnija ja ne nađoh. Možda još koji kolega da procjeni pa ću vam reći šta znam.
 
I ja mislim da jeste.. I po onome sto sam procitao o toj rasi mogu reci da deluje dosta zanimljvo s obzirom da je dosta plodna,kao romanova a pritom i spada u tovne rase..
 
U stadu su većinom teksel, finska i njihovi križanci. Za ovu crnu kažu da je finska. Ja sam mislio kao i vi, ali me je rep pokolebao (tipičan za kratkorepe rase). Rekli su da ima dosta dorseta kojeg ja nisam prepoznao, osim jednog ovna (u stadu ih ima 7 i u glavnom su tekseli )

---------- Poruka napisana u 21:49 ---------- Prethodna poruka je at 21:48 ----------

Zaboravio sam da kažem da nema romanovske.
 
Nazad
Vrh