Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

ovo je odhranjeno kao svuda kodmene u kraju na selu,lucerka ispasa kada je moguca i kukuruz,mali jaganci na prvoj slici koji imaju tek 21 dan imaju 17kg a dva manja pune sutra 14 dana i mere 11,5 i 12 kg,da odmah uskratim diskusiju jagnjad tek pocela da jedu ali selekcija njihovih majki na plodnost i mlecnost su razlog napredovanja


evo malo detalja o napredovanju bergamo x teksel 28 dana starosti zenka 18,5kg a muzjak 19kg,dva manja 16 dana starosti muzjak 12kg a zenka 11,5,od prihrane dobijaju lucerku i kukuruz
 
Poslednja izmena od urednika:
Moje lude ideje počele da se ostvaruju. Naizmenično romanovska i šarole rasa. Dobio sam prvu zenkicu od šarole dviske f1 i rom ovna. Ova kombinacija se razlikuje od varijante romanovske ovce i šarole ovna. Jagnjad od rom ovna imaju više crne vune i kraći rep. Dok od rom ovce i sarole ovna imaju žute šare. Videćemo kako će napredovati a za god ili dve kakva je plodnost.
 
Koliko je ojagnjila Romanovska ispod sarole ovna? Jel bilo problema pri jagnjenju posto je Sarole dosta krupniji od Romanovske, pa su verovatno i jagnjad krupnija?
 
Dve ženje u drugom jagnjenju. Od kad imam šarolea nikad nije bilo problema kod jagnjenja. Inače šarole daje nešto sitniju jagnjad na rođenju te nema teških jagnjenja. F2 romanovska dviska ukrala parenje sa oko 6mes bez problema ojagnjila jedno od šarolea. Jagnjad nešto sitnija al kao lopte.
 
izlaze i texeli,jos nijedno nije ostalo unutra,ovo je 5. godina kako ga koristim kao terminalca i necu ga menjati...
 
ja sam radio i sa jednim i drugim ali cu izbaciti detalje kad ove jagance zaljucim i pokoljem,da kazem da ovce koje parim su iste koje sam pario sa sarolejom,
 
Resio sam da iz celog stada ostavim tek nekoliko romanovskih ovaca i meleskinja sa romanovskom, cisto zbog plodnosti koja je izvanredna, a onda da ih uparim sa ovnom neke druge, mesnatije i teze rase; jer cistokrvna romanovska jagnjad jako sporo napreduju, pa i kada dostignu komercijalnu tezinu, ne isplati se dati ih po pijacnoj ceni, a gotovo ih je nemoguce prodati za priplod, ako nemate "dobru reklamu". Zato bih voleo da me posavetujete ovna koje rase da nabavim? Ja sam razmisljao o saroleu ili virtembergu, ali vidim da ima razlicitih iskustava i oprecnih misljenja.
 
Neces pogresiti u vezi prirasta ni sa jednim,samo sta Valjevo vise prihvata,mislim od sarolea niska nabijena jagnjad,a od W visoka,mislim da ce bolje proci sarole.Bitno je da se ne ponavlja rasa-ako su melezi R X W onda nikako povratno W,vec sarole,ako su sa sjenickom pali oboje.
 
Pa i idf, mislim da bi dao neke zadovoljavajuce rezultate? Pre svega po pitanju eksterijera i cinjenice da bi jagnjad imala sirinu i delovala "zdepasto" a na kantaru bi bila druga prica. Sve zavisi od kupca
 
Nazad
Vrh