Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Hvala KVICOJE,nego sto samo za mene-ja licno nemam problema sa melezenjem Bata Milovic mi je kucni prijatelj brat od tetke stocar(na vreme su mi objasnili koliko to iziskuje rada i ulaganja)ja sam propali agronom pa posto se ne bavim ovcarstvom da bi ziveo od njega zbog toga nemam bilo kakve probleme,jedino ja tupim o melezenju a kolege koje to rade(meleze) nema ih nigde ovih dana,mozda su se nasli u cudu posle ovih postova i priloga.u svakom slucaju hvala dosta toga poucnog sam procitao ovih dana a necega se i prisetio.:ppozdrav:
 
Ja nešto nemogu da otvorim sve ove linkove ali sam obnavljo gradivo. Neznam što je to meleženje toliko komplikovano. Našao sam da se pri naizmeničnom ukrštanju kroz više generacija podiže he erozis efekat (zivotna snaga) majki. Meleze šarolea koje sam prodavao po selu i okolini pareni međusobno imaju odlične priraste i dosta bolju plodnost nego većina ovaca koje se gaje u mom kraju. Heterozis se ispoljava kroz više generacija. Našao sam veoma poučne textove o pretapanju koje ovde nije spominjano. To pretapanje je tabu tema jer većina ,,plemenitih rasa" kod nas ustvari su pretopljene pramenke pa kad bi se pisalo o tome škodilo bi marketingu.
 
Hvala KVICOJE,nego sto samo za mene-ja licno nemam problema sa melezenjem Bata Milovic mi je kucni prijatelj brat od tetke stocar(na vreme su mi objasnili koliko to iziskuje rada i ulaganja)ja sam propali agronom pa posto se ne bavim ovcarstvom da bi ziveo od njega zbog toga nemam bilo kakve probleme,jedino ja tupim o melezenju a kolege koje to rade(meleze) nema ih nigde ovih dana,mozda su se nasli u cudu posle ovih postova i priloga.u svakom slucaju hvala dosta toga poucnog sam procitao ovih dana a necega se i prisetio.:ppozdrav:
Mirko obriši pp
 
Našao sam veoma poučne textove o pretapanju koje ovde nije spominjano. To pretapanje je tabu tema jer većina ,,plemenitih rasa" kod nas ustvari su pretopljene pramenke pa kad bi se pisalo o tome škodilo bi marketingu.
I ja sam mišljenja da kod nas ima vrlo malo grla koja u sebi nemaju krvi pramenke
 
situacija takva kakva je pramenka je ucinila svoje ali najvise odgajivaci koji su radili neplansko melezenje i poturali ih kao cisto krvna grla
 
I ja sam mišljenja da kod nas ima vrlo malo grla koja u sebi nemaju krvi pramenke
. To uopšte i nije loše jer takva grla imaju približno iste rezultate kao i rasa kojom su pretapane. Dosta su zdravije. Jedan danski naučnik je pretapao divlju svinju danskim landrasom i u četvrtoj generaciji dobio identične rezultate kao kod landrasa. Tako su nastale mnoge rase. Zanimljivo je i parenje u srodstvu ali nije preporučljivo za male odgajivače već je to posao za nauku. Najjednostavnije je jednokratno industrijsko ukrštanje gde svi melezi f1 generacije idu u tov odnosno klanje. To podrazumeva dve rase. Recimo stado pramenki upariti sa nekom od tovnih rasa.
 
Kolega Šarbanac dali misliš kada budeš pustio romanovca na meleza romxšar da će ti jagnjad biti isto tako krupna kao i sad?
 
Nebi trebalo da budu krupna ali bi trebalo da budu veća i teza od meleza pramenka romanov. Takvi melezi če imati 62,5 krvi rom 25 šarolea i 12,5 pramenke. Ja imam jagnje koje je ojagnjila šarole ovca od rom ovna i sa dva meseca imalo je 28kg. Šteta što nije žensko.
 
Kvicoje je postavio dva veoma korisna linka i hvala mu na tome ali sto rekao Mirkas nezelim da tupim o tome dalje od onoga sto znam moje iskustvo sam vec izneo f1 zenska linija ciji je otac rom na njih ide srole i tu se prica zavrsava nezelim da idem dalje jer mi je komplikovano nekazem da sam glup za te stvari ali jednostavno imam semu koja je vec komplikovana a za dalje eksperimente nemam ni volje a ni vremena tako da ljudi samo napred ja vam zelim srecu. Mislim da je trorasni melez tipa kakvog sam naveo sasvim dovoljan i zadovoljavajuci.
 
. Zanimljivo je i parenje u srodstvu ali nije preporučljivo za male odgajivače već je to posao za nauku.
Svi veliki odgajivaci u Francuskoj a predpostavljam i u Nemackoj praktikuju parenje u srodstvu ili tzv. povratno parenje,( naravno pri tome ne mislim na parenje u najblizem srodstvu) samo je pitanje do kog kolena.Oni ne rade 'osvezavanje krvi' u smislu da svake godine unose nove ovnove koji pare cela stada, vec to rade sa malim brojem stranih ovnova koji pare mali broj grla od cijeg potomstva biraju ovnove koje posle ponovo vracaju u priplod.Tako su se izmedju ostalog sacuvale gotovo sve rase.
Ako im je verovati, povratno parenje rade sa drugim potomcima (baba-unuk), mada su meni neki od nasih strucnjaka a i iskusni ovcari na terenu govorili da je to blisko i da se mora ici najmanje na jos jednu generaciju.Znam da recimo golubari kako bi sacuvali sve odlike svojih jata takodje praktikuju ovakva parenja.
Posto i ja radim nesto slicno voleo bih da cujem (procitam) iskustva ostalih kolega.
 
Poslednja izmena:
Posto i ja radim nesto slicno voleo bih da cujem (procitam) iskustva ostalih kolega.[/QUOTE je napisao(la):
. Ja nisam praktikovo parenja u srodstvu ali ako bi nam pobliže objasnio o čemu se radi i ako smatrate da to ima opravdanja rado bih primenio. Recimo poluromanove koje su parene šarole ovnom i onda dobijeni ženski melezi da se povratno upare dedom romanovske rase?
 
Ovo sto je kolega Zemun napisao je tacno da i nemacki profi odgajivaci rade kontrolisano parenje u srodstvu ali najranije u trecoj generaciji. To rade zbog toga da bi zadrzali svoj pravac odgoja inace bi se unosenjem nove krvi svaki put karakteristike na koje selektuju previse rasipale i to bi proizvelo dosta heterogena stada. Mi takodje imamo neki svoj tip stada i jako smo zadovoljni pravcem u kom sve to ide. Treba covek malo imati srece pri kupovini ovnova ali i malo znanja. Ipak ne bih taj nacin uzgoja preporucio kao generalnu metodu jer nekontrolisamo parenje u srodstvu moze da donese velike probleme. Mi cemo krajem ove godine probati sa jednom manjom grupom u trecoj generaciji gde ce pra deda po majci biti zajednicki da bismo probali da zadrzimo oblik glave i mesnatost zenki. Opet napominjem to ce biti desetak zivotinja jer je sve drugo prevelik rizik. Osvezavanje krvi kvalitetnim priplodnjacima je kljuc uspeha. To govorim iz dosadasnjeg iskustva a sve ostalo je za mene za sad teorija i nauka.
 
Ovo parenje u srodstvu me je veoma zainteresovalo,evo kako sam ja to shvatio. (imam slobodnog vremena pa sam napravio semu)



Stim sto ima jos mnogo kombinacija koje sada primecujem,ali ovako mi je izgledalo na prvi pogled.
 
Lepa diskusija!Inbriding kod rasa koje su vec nastale takvim nacinom paranja,je veoma opasna stwar! Ja sam pristalica da se takav nacin parenja primeni samo i iskljucivo za dobijanje kvalitetnog muskog homozigotnog grla koje ce se kasnije pariti van srodstva!
 
[h=1]Charollais — The Easy Lambing Prime Lamb Sire[/h]The obvious wedge shape of the Charollais enables lambs to slip out easily and lambs are quick to find their feet and suckle. As the meat in the Charollais carcass is found in the loin and the hind quarter the fantastic carcass shape does not cause problems at lambing.
This season to date over 200 Charollais cross maidens have lambed at Danengate to Charollais rams with less 1% ewes needing lambing assistance.

[h=2]Charollais excel in New Zealand[/h]Lincoln University crossed Charollais over Coopworth last year and were very pleased with the results. The Charollais x Coopworth lambs had an average birth weight of 5.5 kgs and were 21% heavier than pure Coopworth at slaughter. Viascan revealed the Charollais cross added considerable meat to the leg and loin yield. CT scanning revealed that the Charollais x Coopworth carcasses also had more meat, less fat and less bone than the pure Coopworth carcasses. Nigel Jay, Project Co-ordinator, Lincoln University said "The signs at this stage are positive and we are impressed with how the first cross Charollais has performed."

[h=2]Breed your own replacements[/h]The Charollais is one of the most prolific terminal sires in the western world. The Charollais x ewe is prolific, clean on the points, very often a very bare breech, a great carcass and looks so far to have great maternal instincts. Use a Charollais ram and retain your own replacements. The Charollais x wether portion are ideal prime lamb. Colin and son Anthony have just finished lambing 250 Charollais x ewes and the experience so far is good, the ewes have been prolific and good mothers.

[TABLE="width: 700, align: center"]
[TR]
[TD]
Charollais_F1_ewes-_with_lambs_at_foot.jpg
[/TD]
[TD]
Charollais_F1_ewes-_with_lambs_at_foot2.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]
Charollais F1 ewes with lambs at foot[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Kad se inbriding radi mora se tacno definisatii :1)Sta se zeli dobiti? 2) Sa cime ce se to dobijeno porediti?.Moje misljenje je da bi se neko uopste upustio u avanturu zvanu ’inbriding-incest’ kod nas i dobio neki pozitivan rezultat,pored solidnog znanja(teoretskog i prakticnog) i nezaobilaznog faktora srece,mora imati ovce u svom posedu bar 10godina,da zna odprilike 5 generacija unazad,da ima minimum 50ak plodkinja i 2 linije ovnova,a najbolje bi bilo da ima 100njak plodkinja i 4-5 linija ovnova.Iz celog zapata se odabere 5-10 NAJBOJIH OVACA,(ovo je najbitnija stvar),koje su i eksterijerno i proizvodno sam vrh stada,top,crem ala crem,poznatih roditelja i njihovog porekla,da su starosti u 4-5om jagnjenju,da su konstantno davale jadnjad koja su bila u vrhu grupe jagnjadi iz ture,i pocinje igranka,pare se sa uzim ili daljim muskim srodnicima koji su isto tako sam vrh stada,i tako dok ne dobijete muko/a grlo/a koja su po svim kriterijumima NADPROSECNA u pogledu na grla koja su sam vrh stada.Taj vrh stada dobro poznajete u svim uzrastima jer znate kako vam izgledaju i kakve rezultate imate kod jedinki sa staroscu 1,3,5mesec, godinu i dalje.Takvih muskih grla bude 1 ili 2 od 30 komada ojagnjenih ili ni jedno,ali ne odustajete dok ne dobijete grlo kakvo zelite,svu ostalu jagnjad koljete.Kada dobijete takvog priplodnjaka koji je zadovoljio kriterijum pustate ga na ovce sa kojima nije u srodstvu i ostavljate sebi zenkice koje ce imati lepih gena za buducnost vaseg stada i tako svakih 3-4-5- godina ’normalnog parenja’ resetujete svoje stado ubacivanje sopstvenog inbrendovanog ovna…i dobijete ono sto zelite ako vas posluzi sreca,jer bez nje nema uspeha.Dobar smestaj i hrana kao i dobra pocetna genetika grla se podrazumevaju.
 
Nazad
Vrh