Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

cuo sam da kombinacija slovenka romanov dobra kombinacija abio sam kod coveka koji kaze da tom kombinacijom postize ekstra jaganjce kao klanicku robu,dali natom stati ili jos dodat neku tovnu rasu i gdje naci ciste slovenke,imam dobrog romanov ovna to me privlaci.

---------- Poruka napisana u 01:13 ---------- Prethodna poruka je at 01:01 ----------

kombinacija slovenka romanov samo daiznesem misljenje time se moze postici povecanje pplodnosti potomaka a sad jagnjadi za klanje bez tovne rase nisam strucan volijo bi cuti misljenje.
 
Ukucate(GOOGLE) heterozis efekat,pod jedan je ukrstanje sa awasijem u MK,kako i sta,tu se pominje trorasno petostepeno ukrstanje koje je skupo i rizicno(zato kazem da treba sto manje komplikovati)zatim ima METODE GAJENJA ZIVOTINJA i jos puno puno ostalog,Pozdrav do sutra
 
@laki1971 u pravu si što se tiče rom. i solč. i u pravu je @miladinović. Mnogi uzgajivači na sjeverozapadu RS rade ovo uspješno.
pozz.

---------- Poruka napisana u 09:56 ---------- Prethodna poruka je at 09:30 ----------

Dobro bi bilo da nam Mirko ubaci i popratni tekst ili da kaže izvor ove šeme.
 
posto imamo dosta ovaca i vise rasa radimo malo melezenje iz svoga cefa,juce nam se ojagnjila dviska ile de frace,dala 2 jagnjeta,jaganci su od sarole ovna,prvi moji utisci su interesantni jaganci na izgled,jaganci su sitniji ali mislim da je zato sto se prvi put jagnji,izbacicu slike da vidite kako izgledaju,
 
Sancho,napisao sam izvor seme.PREKO gugla(srpski receno) ukucate HETEROZIS EFEKAT-dalje otvarate teme koje vas zanimaju,prikazi su iz svinjarstva,ima o ukrstanju sa AWASIJEM u MK,predhodno sam postavio ukrstanje iz FR(koje treba raditi jer je jednostavno). rom x idf i rezultati(koji su za divljenje-pre 30 god)kao sto sam pisao par puta ukrstanje je nauka,ja licno znam na skali od 1-10 za tanku 2,tako da vam nemogu tumaciti nesto sto ne znam ili povrsno znam pa da mi se neko smeje,uzeti par rasa i ukrstati je hir ili licno zadovoljstvo pa sta dobijes a raditi ukrstanje sa predhodno postavvljenim ciljevima,sagledanim troskovima,predpostavkama o rezultatima je genetika i agroekonomija.sve ovo sto sam pisao i postavljao je u cilju da se ukrstanje nebi shvatilo kao igra,citaju ovo mnogi strucnjaci ali ako se neko ne ukljuci i ne da komentar,savet i sl.to znaci NI KOD BABE NEMA DZABE.
 
Zeleo bi da vidim i mišljenje Slaviše Negić ako bude želeo da iznese svoja saznanja. On je radio meleženje romanovska tekxel. Pošto je čovek profesionalac u ovčarstvu mislim da bi njegovi saveti bili od koristi svima.
 
Mogao bi se napraviti plan ukkrstanja nas koji se poznajemo medju sobom bar pri proizvodnji f1 meleza zenske linije ciji bi ocevi bili kvalitetni Rom ovnovi malo ih ima kod nas ali ih ipak ima npr Miladin, Velimir, Mikica itd imaju izuzetne ovnove moglo bi ih koristiti vise ljudi za poboljsanje svojih stada uz adekvatnu nadoknadu njihovim vlasnicima tako bi u mnogome poboljsali kvalitet f1 generacije i dobili dobrim delom ono o cemu pricamo a opet za neko relativno kratko vreme. Nadam se da me niko nece pogresno shvatiti ali se zeljeni rezultat moze dobiti samo kvalitetnim ovnovima kojih je kod nas zasad malo nazalost.
 
v6qfes.jpg
evo mesanaca ile de france-sarole,dan stari
 
Majilovac Dobri ce da budu siguran sam.nego sta je sa ostalim kolegama,dali ima koja nova rasa,ovi zadnji postovi posebno KVICOJE LINK su mnoge odveli do stola i olovke da prave proracune,seme i planove,ili pokusavaju da ukapiraju sta su do sada primenjivali od kombinacija.
 
navika je cudo sika,letos sam imao bergamo-sarole pa im nismo kratili repove pa nam cudno izgledali i bas na protiv jedan zaklan a drugi kod druga zavrsio za priplod,neznam kako kome ali nama je fino bez repa
 
bez repa j esa sarolea bolje izrazeniji butovi duzina ali za pramenku to sigurno nije jer kod nas je ljepse da pramenka ima sto duzi rep tako da sve ide uz ono sto mu pristaje
 
Sika labrdaj ti sta oces al ja pramenku il ovna od nje kad vidim da vuce repinu po zemlju i da je debeo ko meterica znam kvalitet i nista mi nije ljepse al svi imamo svoja misljenja nebi valjalo kad bi svi bili isti:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh