Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

n3511u.jpg


---------- Poruka napisana 11-01-12 u 00:01 ---------- Prethodna poruka je 10-01-12 at 23:59 ----------

Женско јагње, мајка романов х бергамо, отац шароле х сјеничка ( или праменка налик њој)
 
Uh kakav miks rasa na Velimirovoj slici, lepo jagnje. Po meni ako se zeli raditi jagnje za klanje najbolje bi bilo RomxIDFxSarole. U jednom oboru manje maticno stado kvalitetnih IDF zenki i kvalitetan Rom ovan tu se proizvodi zenska linija u drugom oboru zenke melezi iz prethodnog i sa njima Sarole ovan sto bolji. Jagnjad dobijena od njih SVA NA KLANJE.
 
Uh kakav miks rasa na Velimirovoj slici, lepo jagnje. Po meni ako se zeli raditi jagnje za klanje najbolje bi bilo RomxIDFxSarole. U jednom oboru manje maticno stado kvalitetnih IDF zenki i kvalitetan Rom ovan tu se proizvodi zenska linija u drugom oboru zenke melezi iz prethodnog i sa njima Sarole ovan sto bolji. Jagnjad dobijena od njih SVA NA KLANJE.
. A zašto svi na klanje? Ako se radi rotacijsko ukrštanje sa tri rase onda se samo menja priplodnjak tj ovan. Znači if rom sarole. Malo je komplikovanije ali izvodljivo. Zato ja mislim da je bolje sa dve rase naizmenično. Svi smo na početku u meleženju treba da prođu godine da bi se videli pravi rezultati. Očekujem da mi Mirko nastavi od sinoć.
 
Jagnje izgleda lepo ali mi se čini da se Velimir malo prekombinovao, mada u priprodi ima svakakvih kombinacija, za njega je najbolje da gaji jednu rasu a uz to pomalo da kombinuje. Možda je Mirku žena već ugasila modem:osmeh:
 
. A zašto svi na klanje? Ako se radi rotacijsko ukrštanje sa tri rase onda se samo menja priplodnjak tj ovan. Znači if rom sarole. Malo je komplikovanije ali izvodljivo. Zato ja mislim da je bolje sa dve rase naizmenično. Svi smo na početku u meleženju treba da prođu godine da bi se videli pravi rezultati. Očekujem da mi Mirko nastavi od sinoć.
Misko rodjeni si komplikator zato sto ovako imas ujednacenost grla i znas sta mozes da ocekujes a sve ostalo je macka u dzaku i gubljenje u svemu tome da posle neznas vise ni gde si ni sta imas u stali. Moje misljenje od kojeg neodstupam dok se neuverim u suprotno.
 
vala nagrdi me ovaj rajko veceras:)
sta cu kad mi je to zanimljivo
imam ovcicu iz ove kombinacije (sjenicka x romanov) x texel
i na nju je pusten sjenicak
kakvo je to ukrsatanje?
suludo jeste znam i sam al jel to rotacijsko ili...?
 
Ja nisam izmislio ništa već sam o ukrštanju rasa pročitao u literaturi. Istrajaću u svojoj nameri a konačan sud ćemo videti za par godina. Pramenka je bila osnova nastavljam naizmenično rom i šarole.
 
Ма нисам се прекомбиновао Квицоје, ја сам само скроман човек :osmeh: и нисам узео шаролеа као терминалца него полу шаролеа. Тај ован је парио двадесетак оваца, што мелезанки, што романових за које нисам набавио новог овна. Задовољан ћу бити дневним прирастом од 250гр код близанаца тако да ће јагњад ићи са три, четири месеца на клање... тако да и ово јагње са слике завршава каријеру кад достигне килажу.
Шарбанац, брате, стварно компликујеш. Ово што је Рајко изнео је једноставно, јасно и ефикасно... наравно у твом случају и мом праменка а не ил де франс.
 
Da nebude zabune IDF je po meni najbolji za osnovu ali sam hteo da kazem da netreba ici dalje i gubiti se bila osnova IDF W Pramenka Bergamo nema veze samo neodstupati od seme koju sam naveo jer najmanje boli glava:ppozdrav:
 
sarbane neznam puno o genetici al ovo sto radis meni lici na oplemenjivanje ili dobijanje nove rase,komplikovano do kraja.dokazano bar je profa pricao na faksu(koji sam napustio|)da je ukrsTanje u tri rase tj f1 x terminalac,naj bolje jer su geni postojani ne dolazi do pucanja genetskog koda(pisem kako sam slusao)a video sam da se kod povratnog ukrstanja, kada na f1 pustite jednu od rasa koja je ucestvovala u stvaranju pomenutog f1 dobijete-ne ujednacenu jagnjad,sa losim prirastima,jako lose vitalnosti za mene dovoljno da se to izbegava.u kombinaciji koju sam postavio sta su FR radili pre 30 god to lepo objasnjava sve,Rajko je to kao i ja video kod Bata(najverovatnije)i francuzi su to forsirali sa IDF jer su ga imali mi imamo pramenku i to je to.Ispoljava se HETEROZIS i dodate terminalca i to je,(AKO MOZE NEKO STRUCAN NA OVOM FORUMU DA SKOLSKI OBJASNI STA JE HETEROZIS DA JA NE TUPIM),Jos jedna jako bitna stvar sva ukrstanja su komplikovana,ako sami gajite i maticno stado,i proizvodite meleze,sve je to puno posla a ako jos sami zakomplikujete dodatno sta reci,jos jedno zasto petljati eksperimentisati kad je sve smisljeno i dokazano sta je za sta i kako se radi.OSIM AKO JE TO CISTO NEKAKAV LICNI HIR I ZANIMACIJA-to menja situaciju.kad bi bilo kao sto nije organizovane prodaje jagnjeceg mesa(np arapima)za veoma kratko vreme bi sve leglo na svoje.Mi smo pokusali na Zlatiboru da kroz zadrugu i koperante uradimo sledece,proizvodili bi meleze IDF x Rom i davali koperantima,takodje koperanti koji bi imali kvalitetnu sjenicku bi proizvodili meleze SJENICKA x ROM a to bi podelili koperantima koji bi proizvodili jagnjad za klanje(u to vreme jedan arapin je dolaziO i bio zainteresovan za jagnjetinu)Koperant bi remontovao stado prodajom utovljenih ovaca koje su za izlucenje(proizvodila bi se npr stelja) sa tim novcem kupovao meleze F1(paritet se skoro uklapao)ili bi dobijao da vraca u jagnjadima.Zadruga bi radila za 5% profita,a proizvodjac bi imao cenu u to vreme kad je kalkulisano i do 40% vecu.Prica propala,arapima bilo komplikovano izvesti(ne secam se svih detalja)i kolicine bile velike,hotel palisad i ceo gazdin kompleks nije imao kapacitete,a domace trziste nije imalo kontinuitet i sigurne kupce.gazda se probudio jedno jutro i rekao RAZLAZ.Mogao neki strucnjak da kaze nesto o krosingu
 
Pa Entuzijasta je lepo opisao šta je naizmenično ukrštanje. Ja sam prva saznanja o meleženju našao u literaturi. Slične savete sam čuo i od Fride 2004god. Možda ja grešim ali kad god sam poštovao literaturu nisam se pokajao. Za rom sam se odlucio iz svima poznatih razloga. Šarole mi je bio blizu i imao sam mogućnost nabavke. Pričamo o meleženju ali niko nije probao dalje od jedne generacije. Treba vremena bar 5god da se to proveri. Nemogu izgubiti ništa svakako će biti bolje nego pramenka koja je sada u većini kod mene. Nemam nameru da eksperimentišem već da jedan metod odgajivanja pokušam da sprovedem u praksi. Vreme će pokazati dali je teorija ispravna. Kod ovaca je to spor proces ali polako pre zore ne može da svane. Sad mi je prioritet da nađem kvalitetnog romanovca za 2013 god. Ima stručnjaka na forumu ali neki ne žele da se eksponiraju a neki ne dele znanje.
 
Nazad
Vrh