Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

imas clana @Bokuman koji drzi meleze avasija,od toga mlecnije neces naci nista
ako ne onda cigaja mlecnog tipa,svrljiska ovca i sjenicka ali ovce iz stada koja se muzu i selekcija se radi na mleko kod ove 3 rase
 
hvala kolega nicolai oni ipak kazu a i ja sam vidio tog ovna od ovog jagnjeta bio je bijeli i slovenka tako oni kazu :D sta mislite za one dvije :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1298471107[/time]
_________________________________________________
slike
 
Petrovo je napisao(la):
hvala kolega nicolai oni ipak kazu a i ja sam vidio tog ovna od ovog jagnjeta bio je bijeli i slovenka tako oni kazu :D sta mislite za one dvije :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1298445907[/time]
_________________________________________________
slike

Mozda i jeste bio bijel,ali cistokrvan sigurno nije,ja sam sa slovenkama počeo 1998. i bio sam kod mnogih koji drže slovenke i po izložbama,jednostavno nemoguće je dobiti šareno jagnje kod čistih slovenki,to je zaostatak krvi pramenke,romanovke, nečega -ko zna čega,al to ne znači da je ovca ,manje vrijedna,ako je plodna i napredna sve je O.K.

A na one dvije slike je cini se Virtemberg ovca,ali ne vidi se najbolje,pa je teško reći da li je čistokrvna ili nije.
 
hvala :ppozdrav: da se vratim na slovenke crna ovca koja se vidi je koliko ja znam njegova majka otac od te crne je bio prva klasa sa izbacenom njuskom i vrhunskom krupnocom a isto je bio crn :ppozdrav:
 
Drage kolege forumasi,ne pripadam tipu ljudi koji vole da dele savete, ali ovde cu izneti svoje videnje melezenja u ovcarstvu i to prvenstveno zbog kolega koji su na pocetku ovog posla.Naime,kada govorimo o melezenju primetio sam kroz ove godine gajenja ne samo ovaca vec i drugih zivotinja koje gajim ili koje sam gaijo da ustvari ljudi na ovim nasim prostorima ne meleze zato sto je to dobro ili zato sto ce postici neke rezultate vec zato da bi nahranili svoj ego ili svoju sujetu ili kako se to zove.Dakle ,jednu sortu ili rasu u svetu,naravno ne kod nas(mis ovca)ljudi stvaraju godinama i generacijama dok ne dodu do finalnog proizvoda,i razume se da tu ucestvuju razni profili strucnjaka da bi se postigli vrhunski rezultati.A sta znace po mom misljenju rezultati;to je na prvom mestu, osobine koje ce se nasledivati kroz generacije jer bez toga nije postignut cilj stvaranja nove sorte,a na osnovu tih osobina buduci odgaivaci biraju tu ili neku drugu sortu ili rasu.Sta postizemo melezenjem?Rezultate na kratke staze,kako?Vrlo prosto ako recimo pustamo ovna neke tovne rase na pramenku mi mozemo dobiti jagnjad u prvoj generaciji sa boljim prirastom ili boljim radmanom mesa ali isto tako ne mora da znaci.Mi to mozemo i vise puta ponoviti manje ili vise uspesno ali postavlja se pitanje sta smo dobili i da li smo NESTO DOBILI SA ZENKAMA KOJE OSTAVLJAMO U PRIPLODU.Tvrdim vam da je to proces u kojem se covek vrlo brzo izgubi i da posle nekoliko godina ni on sam ne zna ni gde je ni sta ima u sopstvenoj stali.Nego drage kolege izaberite sortu kako god se ona zvala,naravno po nekim karakteristikama koje se vama iz nekog razloga dopadaju i nju drzite iz prostog razloga tu su male sanse za iznenedenja a prepustite nekom ko ne zivi od ovaca da stvara nove sorte.Puno pozdrava iz snezne Sumadije.
 
i ako smem da se nadovezem ako bas hocete da melezite,majcinsku liniju drzite cistu a sve meleze prodate...to je najbrzi rezultat
:ppozdrav:
 
kolega dejan.jablanica lepo receno medjutim evo mog misljenja u vezi melezenja,ja sam ljubimac tovne rase sarole i teksela i tu jagnjad za klanje moze samo jos da se pridruzi safolk i nijedna druga sto se kolicine mesa tice,ljudi pokusavaju da rade neke kombinacije i da dobiju nesto ok a investicija dane bude velika,u slucajima gde se jaganci prodaju za klanje iz iskustva preporucujem tovnu rasu pogotovu sarole jer uz ove dve tovne rase imam i bergamo koje mi sluze za melezenje i od tih iskustva pisem ovo,stvaranje rase je duga procedura i treba covek znati sta radi i udruziti i institute da bih stvorio rasu,ljudi meleze za svoju dusu jer mislim da su svi svesni da stvarati rasu je predug proces,iz iskustva znam da ekonomika je to sto svima nama odlucuje sta i kako pa jos jedan razlog za melezenje,ja licno sam zadovoljan sa tovnom rasom ali nijedna rasa nije idealna,ja sam se odlucio za klanje jagnjadi i nasao te tovne rase alih bi voleo da i one imaju garantovano to trece jagnjenje po mogucnosti po 3 jagnjeta u jagnjenju i prirast fantastcan i kolicinu mesa onda bi bilo i para ali nije tako,to je jedan razlig zasto se melezi,koliko ja pratim ovo ljudi i neznaju da meleze nego od prilike,cesto se melezi iz lepih prica pa da se proba,mora se znati malo sta i kako pase i sta se dobija jer verovali ili ne da sigurno su vecina varijanti isprobane,ja sa mojom tovnom rasom mogu ocekivati ekstra jagnje za klanje i to je to a dabi dobio moram i da hranim ok,pozdrav od mene i nemoj neko da se nadje uvredjen jer ovo je licno moje misljenje
 
majilovac je napisao(la):
Kolega dejan.jablanica.

Lepo receno, medjutim evo mog misljenja u vezi melezenja. Ja sam ljubimac tovne rase šarole i teksela i toj jagnjadi za klanje može samo još da se pridruzi safolk i nijedna druga.
Što se količine mesa tiče, ljudi pokušavaju da rade neke kombinacije i da dobiju nešto ok, a investicija da ne bude velika.

U slučajima gde se jaganci prodaju za klanje iz iskustva preporucujem tovnu rasu pogotovu šarole, jer uz ove dve tovne rase imam i bergamo koje mi sluze za melezenje i od tih iskustva pišem ovo.

Stvaranje rase je duga procedura i treba čovek znati sta radi i udružiti i institute da bih stvorio rasu. Ljudi meleze za svoju dušu, jer mislim da su svi svesni da stvarati rasu je predug proces.

Iz iskustva znam da ekonomika je to što svima nama odlucuje šta i kako. pa još jedan razlog za melezenje. Ja licno sam zadovoljan sa tovnom rasom ali nijedna rasa nije idealna. Ja sam se odlucio za klanje jagnjadi i nasao te tovne rase ali bi voleo da i one imaju garantovano to trece jagnjenje po mogucnosti po 3 jagnjeta u jagnjenju i prirast fantastican i kolicinu mesa onda bi bilo i para ali nije tako.

To je jedan razlig zasto se melezi, koliko ja pratim ovo ljudi i neznaju da meleze nego od prilike, cesto se melezi iz lepih prica pa da se proba. Mora se znati malo sta i kako paše i sta se dobija jer verovali ili ne da sigurno su vecina varijanti isprobane. Ja sa mojom tovnom rasom mogu ocekivati ekstra jagnje za klanje i to je to, a da bi dobio moram i da hranim.

Ok, pozdrav od mene i nemoj neko da se nadje uvredjen jer ovo je licno moje misljenje!

majilovac,

siguran sam da se niko neće uvrediti na tvoje mišljenje, jer je ovo Forum, ali nemoj ni ti da se naljutiš na mene, jer sam tvoj post uzeo kao primer (nisi ti jedini ima i drugih) i, samo ga malo tehnički doterao. Ikako sada izgleda?! Prosudi sam i drugi da to učine, da li je sada lepši, pre svega lakši za čitanje, a o razumljivosti i shvatanju da ne govorimo !!!!

Prijatelji forumaši, niko od nas ne očekuje ovde književničko i super gramatički tačno pisanje, ali dajmo bar da zadovoljimo osnovna, tehnička, pravila ovog našeg lepog jezika:

1. Rečenica kratka i jasna, počinje velikim slovom i završava se tačkom.
2. U dužim post-ovima, dve-tri rečenice, pa obavezno novi red (Enter)!
3. Ko može, neka koristi našu tastaturu, mislim slova š, č, ć, đ, ž.
4. Mogu da se koriste smalići, ali ne preterivati!
5. Nemojte praviti post sa dve reči i smajlićem, nije to u redu!
6. Nemojte postavljati fotografije bez ikakvog teksta, izgleda glupo, još slepljene jedna na drugu, stranica se teže lista, slike "beže", itd. (dovoljno je, posle ubačenog linka, dati jedan Enter).
7. Ako ubacujete veliki broj fotografija, pa još su "debele" (velike) molim obavezno koristite neki drugi program, a ne ovaj ponudjeni, jer ... znate celu priču.

Znam da neki kucaju sa mobilnih telefona, i shvatam da je to mnogo teško (bar za mene jer koristim svih 10 prstiju), ali i vi se potruditi, ima i tamo tačka, zarez i veliko slovo, negde čak i naša slova.

Hajde da se svi potrudimo da nam post-ovi budu tehnički doterani, uredni, lepši, da budemo primer za druge, ne samo u okviru našeg Foruma.

Inače, sa velikim zadovoljstvom :cool: odradjuem ovaj posao, jer su svi forumaši na Ovčarstvu i kozarstvu veoma korektni, kolegijalni, nekonfliktni i kulturni. ::svaka cast::

Na moju sreću, a za razliku od drugih delova foruma i kolega Urednika, gde ima brisanja, svadje, opomena, zabrana i ostlaog.

Unapred zahvalan Vaš Moderator! :D

:ppozdrav:
 
Za kolegu @rale83...svrljiska ovca je jedno cudo prirode,ali na zalost,ne istrazeno!izuzetan kvalitet i kvantitet sto se tice mleka! U malo boljim uslovima drzanja dolazi i do vansezonskog parenja a procenat bliznjenja moze biti i preko 40%.
Jako dobra kombinacija se dobija pripustanjem svrljiskog ovna na neku merino rasu,za druge plemenite rase ne znam,nisam probao. Dobija se ovca koja daje u proseku preko 1 litra mleka,sa dugom laktacijom,nesto krupnija od svrljiske ali dovoljno sitnija od merino rase da bi bila ekonomicna,vime je izuzetno zgodno za muzu....
Jos nesto! Kod nas trenutno nuzda tera da se sa sto manje ulaganja i sto manje vremena dobije sto veca kolicina proizvoda-jagnjeta. Da je standard veci za 50% tovne rase i jos neke plemenite bi sluzile samo za spravljenje gajdi.Beda tera ljude da kupuju kilo-dva mesa i tu tovne rase dobijaju. Ali jagnje je delikates,i kao takvo je najbolje do 25kg,ali uz takvu robu treba da ide i odgovarajuca cena,a toga ovde nema...
Zato Zivela Pramenka i Po Neki Melez! :cao:
 
Melezarenje nemoze doci preko noci, za to treba pre svega paznje,ljubavi,puno vremena.Pre svega treba se zacrtati cilj sta se zeli dobiti,ja licno kad sam poceo sa ovcarstvom pre 5 godina pre toga nisam ama bas nista znao niti najosnovnije stvari.
Odlucio sam preko noci da se bavim ovcarstvom tako da u roku od 2-3 meseca odlucio sam se za mlecne ovce jer sam zeleo da zaragjujem pre svega od sira.Poceo sam sa 200 kupenih jagnjadi na uzrast od 2-3 meseca u Aprilu mesecu kupio sam 10 originlnih awassi ovnica iz reprocentra platio debelo_Ovi zenski 200 jagnjica bili su vec neki melezi awassija neki obicne pramenke.Vec prvu jesen na 134 komada u razmaku od par meseci metnuli smo pesarije od toga ojagnjili su se svega 75 komada, mecnost izuzetna.
Dalje sam zensku jagnjad ostavljao samo od svojih ovaca.
Tako sam za dve tri godine sklopio stado od 500 ovaca u kojih spadaju i 15-16 ovnova.Ove cistokrvne ovnove awassi 10 komada sam prodao pre dve godine tako da sada posto vec imam mlado solidno mlecno stado sada idem na jagnje za prodaju na 20-25 kgr koje ce biti bolje i sa boljim radmanom.

Od svega toga zakljucio sam da pored dobrih ovnova najbolje ono sto zelite da ostvarite jeste da jaganjce za remont stada ostavljate od najboljih majki. Ja sam do sada uspeo recimo 75% ostaje jos da tih 25% stada postepeno promenim i da dalje poboljsam radman jaganjaca i ondak bicu potpuno zadovoljan.
 
nase pramenke su isto solidno mlecne ovce iako uz to dolazi i dobra cijena jagnjadi onda sve je bolje
za sad cijena kod nas jagnjadi je 275-300din od pramenke
 
Pozz de ima masti ima i mesa slage je kad se malo krcka u sopstvenom loju
 
Melezenje u ovčarstvu

sve sto sam naucio naucio sam na ovome forumu, pa ako moze neko da mi kaze dali je ovo rasa safolk i dali ga valja krizati sa slovenkama imam stado od neki deset slovenki nisu sve ciste pa sam mislio ubaciti malo mesnate rase
 
Drugari o ukusima ne vredi raspravljati.Sto se tice pecenja~svako jagnje je dobro pod uslovom da nije MRSAVO.
Ja za pecenjaru otkupljujem po okolnim selima i mogu vam reci da se narod prilicno izverziro' u ovcarstvu.Bitno je da su ljudi shvatili da ovca ne moze da zivi samo od trave,e sad ima tu i pramenke i lepih meleza, a bogami i cistih rasa pa ko voli nek' izvoli. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh