Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Odg: Safolk ovce

dobra bi to po meni bila kombinacija dobio bi mesnatost jagnjenje 3 nputa u 2 godine i procenat bliznjenja bi bio veliki :ppozdrav:
 
Odg: Safolk ovce

tezrim je napisao(la):
sve sto sam naucio naucio sam na ovome forumu, pa ako moze neko da mi kaze dali je ovo rasa safolk i dali ga valja krizati sa slovenkama imam stado od neki deset slovenki nisu sve ciste pa sam mislio ubaciti malo mesnate rase

Ja sam na cistu slovenku pustio Safolka,jos tamo 1999. i moja prva jagnjad su bili dvojki od te kombinacije, zensko jagnje je ostalo za priplod i dala je mnoga jagnjenja,cesto dvojke,uginula je pred mjesec dana od starosti,nisam je htio prodati,nego je dobila privilegiju da zivi do prirodne smrti..
Od nje sam ostavio dosta zenskih za priplod,a ovnove sam imao razlicite,najvise Virtemberg.
Ulavnom, kombinacija Slovenka x Safolk nije losa kombinacija,ali ako ces povecavati stado bolje ti je da ubacis medju slovenke ovna Virtemberga, a onda kad dodjes do zeljenog broja na takove mjesanke pusti terminalnog ovna,recimo Texela,Safolka,Sarolea,IDF...
 
Odg: Safolk ovce

majilovac je napisao(la):
sta poboljsavas sa vinterbergom a ne sa safolkom kod pramenki?

Ne kod pramenki,nego kod Jezersko-solcavske....
Virtemberg "poveca" slovenku,dobijes veci i snazniji materijal,a plodnost(cesti dvojki) i ona tri jagnjenja u dvije godine ostaje,i dobijes ovcu koja u kombinaciji sa terminalcem daje napredniju janjad nego sama Slovenka,ali ako je cilj samo prodaja janjadi onda moze i Safolk na Slovenku,ali to ostavljati za priplod ne preporucujem...

ALI OVO NIJE TEMA ZA OVU RUBRIKU,NEGO ZA : MELEZENJE U OVCARSTVU,JER ODOSMO U :off_topic:
 
pomom tumacenju ispada trenutno da i nase rase imaju to trece jagnjenje kod bolje ishrane,pa zasto smo uvozili strane rase kad su nase ovce tako dobre,sto se tice ukusa nevredi diskutovati,
 
majilovac je napisao(la):
pomom tumacenju ispada trenutno da i nase rase imaju to trece jagnjenje kod bolje ishrane,pa zasto smo uvozili strane rase kad su nase ovce tako dobre,sto se tice ukusa nevredi diskutovati,
Stado domace pramenke melezena i selektovana na plodnost .
Jagnjenje tri puta u dve godine ,mnoge se mrkale ovih dana dok doje jagance.
Naravno sve ovo uz dobre uslove drzanja i nadasve dobru hranu ,evo i slika.

Okolina Mionice :ppozdrav:
 
Petrovo je napisao(la):
izvini kolega ali ovdje nema nijedne ciste pramenke ovo su sve melezi neke pramenke i mozda w
Naravno osnova je pramenka iz tog kraja melezena najcesce melezima(najvise virtemberga i sjenicke) .
Svest o tome sta se zeli postici dovodi do rezultata za male pare ,ovo je najcesci primer u srpskim selima.Jos da shvate sta znaci dobar terminalac za mesnatost jaganjaca gde bi im bio kraj. :ppozdrav:
 
melezanje je uredu ali ako ti tu jagnjad sto su melezi na mesnatost ne hranis sa nekom dobrom hranom nema od rezultata nista a da je ta vasa sitnija pramenka ukrstana sa nasom i da je nas vlasicke pramenke ovan sa tim pramenkama bile bi krupnije i sa skromnom hranom bi imali sasvim solidne rezultate :ppozdrav:
 
Petrovo je napisao(la):
melezanje je uredu ali ako ti tu jagnjad sto su melezi na mesnatost ne hranis sa nekom dobrom hranom nema od rezultata nista a da je ta vasa sitnija pramenka ukrstana sa nasom i da je nas vlasicke pramenke ovan sa tim pramenkama bile bi krupnije i sa skromnom hranom bi imali sasvim solidne rezultate :ppozdrav:
Kolega pogledaj belje jagance na slici i bice ti sve jasno, hrane tu ne fali a i uslovi drzanja su za pohvalu . Ima tu i prilicno krupnih primeraka samo sto eksterijerno nisu ujednacene ali se zato dobilo ono ocemu smo predhodno pisali.Naravno vlasicka je izuzetno lepa ovca jos da lice na nju tek onda bi to bio pun pogodak. :ppozdrav:
 
Ima i kod nas dobri pramenki kao što je sjenicka koja je mozda i bolja od vlašićke. Problem je mala plodnost i kasnostasnost kao i kod svih pramenki. Ja sam melezio pramenku sa romanovim pa f1 sa šarole ovnom. Za sada je ranostasnost popravljena. Sve su se parile prosek 8 meseci. Od tri ojagnjene dve se obliznile. Čekamo da se jagnje i ostale pa ćemo videti. Mislim da se ne radi o slučajnosti. Krv romanova daje rezultate. Napravio sam grešku što sam ih pario mlade. Trebalo je čekati bar još dva meseca. Sad neznam šta da radim dali da poluromanove u sledećoj turi parim sa šaroleom ili romanovim radi proširenja stada. Jagnjad za klanje i dalje idu od šarolea.
 
majilovac je napisao(la):
pomom tumacenju ispada trenutno da i nase rase imaju to trece jagnjenje kod bolje ishrane,pa zasto smo uvozili strane rase kad su nase ovce tako dobre,sto se tice ukusa nevredi diskutovati,

Ovo sam hteo da cujem ja se u potpunosti slazem da kad se nase rase malo oplemene i sa dobrom ishranom imaju solidne rezultate jos ako moze za nekoliko godna od tih ovaca ostavljati jagnjad za priplod od najboljih ovaa u stau rezeltuta je sasvim ok.
 
sarbanac je napisao(la):
Ima i kod nas dobri pramenki kao što je sjenicka koja je mozda i bolja od vlašićke. Problem je mala plodnost i kasnostasnost kao i kod svih pramenki. Ja sam melezio pramenku sa romanovim pa f1 sa šarole ovnom. Za sada je ranostasnost popravljena. Sve su se parile prosek 8 meseci. Od tri ojagnjene dve se obliznile. Čekamo da se jagnje i ostale pa ćemo videti. Mislim da se ne radi o slučajnosti. Krv romanova daje rezultate. Napravio sam grešku što sam ih pario mlade. Trebalo je čekati bar još dva meseca. Sad neznam šta da radim dali da poluromanove u sledećoj turi parim sa šaroleom ili romanovim radi proširenja stada. Jagnjad za klanje i dalje idu od šarolea.
Post je spojen: [time]1298703051[/time]
_________________________________________________
kolega sarbanac vi sigurno imate tu sjenicku i te pramenke ali da ti navedem primjer vlasicke kod mog strike su se 2 ovce ojagnjile jedna jedno druga dvoje od njegovi 10 grla mozda ima koje i vise 7-8 komada se blizne ali da se vratimo na ukrstanje sa saroleom to ima sigurno rezultata :ppozdrav:
kolega BOCA vidio sam jagnjad nista im nefali i vidi se da se oko njih trudi :ppozdrav:
 
Evo nekoliko slika mojih ovaca,pa hteo bih da cujem komentar,koje su i kako vam izgledaju...ja se nadam da su sjagnjene.

33jl3kk.jpg


5d8f94.jpg


2jdmk2b.jpg


2ivb5gh.jpg


ejarer.jpg


r245eg.jpg


Pozdrav, izvinite ako nisam najbolje ubacio slike.
 
klempava mi lici na bergama a ova na romanovsku solidne jesi imao ovna i od kojeg datuma ili u kojem mjesecu :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1299608720[/time]
_________________________________________________
da li su sjajne ne mogu da kazem jer se ne primjeti
 
od oktobra do januara,bela je iz stada viteberga,zato sam i pitao a crna polako pusta vime pa videcmo.poz
 
Nazad
Vrh