Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

i po mom zato sam je i okacio,tek pocinjem pa se puno raspitujem,hvala u svakom slucaju.poz
Post je spojen: [time]1299700545[/time]
_________________________________________________
dviska ima 11 meseci
 
koliko ti je teska ova romanova? nisam jos video da romanovka moze biti veca od w .. p.s ja msilim da ovo ipak nije cista romanovka i zbog gabariteta a i zbog glave konkretno.. :ppozdrav: al to je i bolje neka je gabaritna samo neka povuce plodnost na romanovu i nema bolje..
 
Ima sigurno 85kg.bas je velika,ova crna je umaticena,a bela nije,mada ja mislim da nijedna nije cista,ali su dobre i krupne tako da se nadam da ce biti nesto od njih.hvala na komentarima.poz
 
zato sam i prokomentarisao jel se vidi da je povelika za cistu romanovu,al to je jos i bolje samo da je povukla plodnost na romanovu i pun pogodak.. :ppozdrav:
 
xdwok3.jpg

Neobican spoj ovca sjenički soj a ovan Romanov. Spoj je nastao slucajno kad se komsijin ovan prosetao u moje stado. Rezultate mozete vidjeti.
 
crno sa alatastom glavom je žensko ovih dana cekam njeno prvo jagnjenje. Šareno je takođe bilo žensko al je stradalo od vuka u januaru ove godine. I najvece je kako se moze zakljuciti Musko. Slika je od prosle godine.
Post je spojen: [time]1300016442[/time]
_________________________________________________
alfa 9 je napisao(la):
odhranio 3 komada?
jedino u prvih 15 tak dana su malo prihranjivani sa kravljim mlijekom a kasnije nije bilo potrebe
 
Sjenickog soja nema mnogo i to malo sto ima sve je vise pod uticajem lokalnih meleza. Mali je broj odgajivaca koji drze pravu sjenicku ovcu. Najvecim djelom u mom kraju su razne meleskinje sa velikim ucescem sjenicke krvi. Mnogi domacini nabavljaju sjenicke ovnove da bi popravili stado jer je to soj koji se dobro adaptirao na uslove lokalne klime i na nadmorske visine preko 1000 m.n.v.
 
Kako ko neko ima veze na granici, neko prosvercuje, neko u regularnoj turi jagnjadi i ovaca za klanje neko potplati da ga ne gnjave neko pretjera par komada preko brda, neko regularno i tako........
 
Poruka

Pre neku godinu pročitam na ovom forumu o meleženju sa romanovskim ovnovima. Sada mogu da kažem da je to i potvrđeno u praksi. Nije neki veliki broj u pitanju ali mislim da se ne radi o slučajnosti. Plodnost poluromanovi dviski u prvom jagnjenju 150%. Napravio sam grešku jer su se parile sa sedam do osam meseci. Nisam očekivao tako rano parenje.
 
Nazad
Vrh