Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

Najbolja rasa ovaca je ona koju imaš, jer drugu nemaš. . .
Dnevni prirast, da bi bio zvanično priznat, ne meri se po štalama več u testnoj stanici za jagnjad, raznih rasa, po određenoj tehnici i pravilima. Prirasti koje imate i navodite bili bi svetski rekordi.
 
Eh,kolega Vla,pa znamo mi gde se meri i kako se meri,ali ovo je Srbija,koja testnu stanicu nece imati ni za 100godina,tako da tacan kantar i posten odgajivac sam moze izracunati prirast,toliko matematike svako zna...i kad covek kaze pod kojim uslovima to postize,moze se koliko toliko doneti neki validan zakljucak.Daleko smo mi od svetskih rekordera,daleko. :ppozdrav:
 
Vaši komentari i od ranije tipa svaki ciga svoga konja hvali kao i ovo sa svetskim rekordima neću komentarisati. U mom selu kažu konja kog nisi jahao nemoj da kudiš. Mislim da smo ozbiljni ljudi koji iznose svoja iskustva pa ko ima uši neka čuje a ispada da smo društvo lažova.
 
Performans test/dnevni prirast
Ile de france 400 g
Hamphsire Down 392
Suffolk 468
Charollais 391
Rouge de lQuest 422
Vendeen 387
Texel 369
Bleu du maine 398
Border leicester 378
Iz priručnika-Ovčarstvo za početnike /francusko izdanje specijalno za Srbiju-2010.god./
 
Pre nekoliko godina jedna poznata privatna klanica je za potrebe jedne naucne institucije (nazive sam namerno izostavio) radila tzv. iskostavanje jagnjadi i koliko se secam od rasa su bile zastupljene W,Idf, Cigaja,Pramenka,
Bergamo i nisam siguran Safolk.
Preporucio bih kolegama da u koliko zele i dalje da nastave polemiku na temu randman jagnjeceg mesa po rasama urade isto i sa rasama koje do sada koliko znam kod nas nisu bile obuhvacene slicnim testovima i da nam rezultate javno publikuju inace sto se mene tice bilo koje podatke koji nisu validni cu u buduce , izvinite, smatrati za obicno trabunjanje.
Kako da shvatim pricu u stilu :" Moje jagnje je zivo imalo x kilograma a zakolano y "? Dali je to randman ?
Citajuci ovakva i slicna pisanija ne mogu a da se ne zapitam da li je u pitanju elementarno neznanje ili marketinski trik na koji treba da se upecaju neki naivni pocetnici?

Kolega @sarbanac, naveli ste u Vasem postu da imate 2 grla rase Sarole, oprostite , zar nemislite da je malo neozbiljno da nam iznosite Vasa iskustva sa tom rasom kada Vam je broj grla ispod nivoa statisticke greske.
 
Ovde se mesaju babe i zabe..mnogo je bitno da se kaze pod kakvim uslovima je odredjeni prirast ostvaren.Npr.U institutu u Grubu,gde imaju testnu stanicu za Virt i jos neke rase,navodi se da je prosecni prirast virt negde oko 410g,sto je sasvim u redu,ali znate li pod kojim uslovima?Pod ovim:eek:d svakog ovna koji se testira se odvoji 8 muskih jagnjadi,starosti oko 50 dana,drze se u karantinu 1-2ned.i idu u testnu stanicu.sa tezinom od 20-22kg,tu konzumiraju po volji koncentrat i seno( prosecno 1kg granulisane hrane i 300g sena po glavi) i sa 105 dana idu na klanje,i ostvare prirast od 410g.Sta mislite koliki bi pripast tog jagnjeta bio da sisa 75dana i hrani se po volji,ako se zna da jagnje pocinje ozbiljnije da jede tek sa 40 dana,i najveci prirast upravo ima od 50dana zivota do zalucenja?Jagnje najbolje napreduje na mleku,jer iz mleka najvise iskoristava masti,proteine i minerale i vitamine.Sta mislite ona gospoda Svabe sto valjaju ovnove od 130-140 kg sa 12meseci starosti,tog istog ovna su zalucili sa 50 dana starosti,malo sutra,gudelji taj majku 3 meseca,pa onda ide na hranu i negu kao u Grubu,ako ne i bolju,i normalno kad je genetika dobra mi ovde to kada vidimo zevamo kao sarani i na samo grlo i na cenu tog grla. :ppozdrav:
 
Naveo sam da imam dva ženska grla rase šarole i dva ovna. Ako sam izostavio imam i 60 grla što pramenki što meleza pramenka romanov. Kao što ste mogli pročitati govorio sam o prirastu meleza šarole pramenka. I dalje tvrdim da šarole u čistoj rasi dostiže 500gr dnevno jer sam se uverio svojim očima kod ljudi na farmi koji su ga uvezli iz francuske. Nikakvi trikovi ni marketing nisu u pitanju ja proizvodim jagnjad za klanje a ne za priplod. Nisam od onih ljudi koji prodaju priplodni materijal a jaganjce im nebi uzeo ni jedan ozbiljniji kafeđzija a takvih je puno. Ako ste bili na sajmu videli ste sve. Ono sto neznam pitam ljude od struke. Sarole ovnove sam uzeo po savetu Fride Bauman čije je mišljenje u tom mometu bilo da u Srbiji nema čistih tovnih rasa osim šarolea i texela. Dugo se z...m sa ovcama i imam neka iskustva iz prakse pa ako sam bilo kome pomogao bar i malo dobro je. Vidim da ima puno ovčara koji nevole šarolea te ružan pa nema vunu itd. Na kraju priče kantar ima završnu reč i novac koji dobijem za to jagnje. Mozda ima i boljih tovnih rasa jer i nad popom ima pop kada se budu pojavile kod nas biću prvi koji će ih uzeti.
 
ljudi ova tema nevodi do koreknih zakljucaka,ovo sto je kolega vla izbacio nije nas standar nego prekopirano iz drugih zemalja,po proceni je engleska ili slocka,nije ni bitno,bitno je reci da u engleskoj i okolini jaganci su na pasi kostantno i nema dodatne hrane a kamoli zobi,bitno je reci da jagnjad u srbiji barem kodmene u kraju se hrani zobom,lucerkom i td,,to znaci da je prirast jaci kodnas,razlog takve hrane je mogucnost,englezi,skadinavci i td.imaju pasnjake i drugaciji nacin ishrane gde pasnjak igra glavnu ulogu,kolega zemu voleo bih da mi posaljete informaciju o naucnoj istituciji i klanici pomogucnosti kontakt jer bih licno voleo da proverim svoje stado gde ima vise rasa ako je moguce,zahvaljujem unapred,po mogucnosti na pp
 
To i jeste najbitnija stvar svakog sto jeftinija hrana kabasta .I zasto se ljudi uopste prepirete pa ko jos placa u Srbiji po randmanu . Uostalom kako mozete mesati randman i mesnatost. Bitno jagnje dobro ono sto je najbitnije kod ovaca je konverzija da sto bolje iskoriste hranu sa pase i zrnastu. Kako neko moze od vas da razmislja od drzanju ovce na jaslama to niko nigde ne radi i to nigde nije isplatljivo.
 
ovca romanovka ili mesanka romanov i na nju pustiti rasu krupnog ovna.. imas plodnost u startu a pomocu krupnog ovna povecavas prirast tih jaganjaca.. :D p.s plus imas kvalitetno meso zato sto do sad niko nije rekao da je meso od romanova loseg kvaliteta - cak suprotno! :ppozdrav:
 
Romanov rasa ovaca stvorena od skandinavskih ovaca zbog prostog razgloga sto vise jaganjaca to vise subara.
 
Dali imaš prakticna iskustva sa romanovim poluromanovim i tovnim ovnovima? Ako možes reci koji je indeks jagnjenja priras itd.
 
Ne drzim ja samo Wirtemberg. Nemoj da brines toliko nisi nista pogresio kod ovaca je spetljana genetika nije bas heterozis kao kod svinja. Krenuo si u rotacijsko ukrstanje i to je bar ovde najisplativije u svetu se radi kombinacijsko i to su bukvalno kao pileci hibridi.Nemoj da ne ostavljas te meleze za priplod sarolej nije losa majka.
 
Dobro vece svima, vidim da se zadnjih dana vodila zestoka polemika, posebno u ovoj temi. Ja sam do juce bio u Srbiji pa sam sad tek imao vremena da sve potanko procitam. Bilo je ovde manje ili vise korektnih izjava kao i cinjenica medjutim nekada je dobro pokusati da se covek izvuce iz citave price i sa neke neutralne strane pogleda o cemu se radi. Razlicite rase postoje jer svaka ima neke specificne odlike i sve su stvarane za neke posebne potrebe. Odgajivac mora znati kao sto smo vec vise puta pricati sta zeli da proizvodi i koje su njegove mogucnosti. Podneblja gde ima dosta zitarica koje se jeftino mogu proizvesti su pogodna za uzgoj tovnih rasa jer upravo takve rase ovaca zahtevaju hraniva sa vecom koncentracijom energije i proteina po jedinici suve materije. One nemaju dovoljno veliku zapreminu digestivnog trakta da bi mogle svraiti i neka druga hraniva. Pricali smo o tome da se negde na zapadu ovce gaje na livadi i to je sigurno jedno od optimalnih resenja jer je hrana jeftina a bogata secerima i belancevinama (pasnjaci u NL,GB,D,A...)Srbija na zalost nema tokom citave godine takvu klimu da pasnjaci preko veceg dela godine mogu da pruze travu odgovarajuceg kvaliteta pa moramo da koristimo neka alternativna hraniva. Virtemberg ovca je krupna i napravljena je da moze pesaciti vece istance u potrazi za hranom i moze svoje potrebe vecim delom svog proizvodnog ciklusa da pokrije iz kabaste hrane bez nekih vecih ulaganja u zitarice. Tovne rase rado pasu ali nerado pesace i za postizanje dobrih proizvodnih rezultata zahtevaju dohranu zitaricama.Ovo nisu samo nasa iskustva vec i drugih kolega sa zapada od kojih sam iz razgovora mogao mnogo toga da naucim. Sto se ovih vrednosti oko prirasta tice, nezahvalno kao sto je par vas rekoste tek tako porediti razne rase u razlicitim uslovima. Ne znam koliko vas ima vagu i stvarno meri vecinu zivotinja ako ne sve a ne samo one najbolje ali ono sto je nama bitno je da jagnjad izgledaju homogeno da nema velike oscilacije u prirastu i fenotipu. Vecina nas ima mali broj zivotinja pa je malo teze pricati i donositi zakljucke na osnovu par uzoraka. Ono sto je jos bitno je i cena jednog kg prirasta sto takodje vecina ne zna koliko ga kosta. Ono sto jos mogu reci je da sama logistika pripreme hrane i sama ishrana nije ni priblizno ista kod desetak i kod 50-ak jagnjadi. Lepo je da se diskusija razvila i dobro je da postoje razlicita misljenja li ne bi bilo na odmet da se mozda neki podatci konkretnije i realnije na vasim farmama predstave ali to tesko moze biti globalni zakljucak o nekoj rasi pogotovu u Srbiji gde je proizvodnja gotovo na svakoj farmi drugacija i skoro da ne postoje nikakvi standardi u proizvodnji. :cao:
 
Mama,tata i ja:).Slike mesanca star 41 dan,iskoristio sam priliku da ih slikam posebno, posto se ovca parila a jagnje sam pustio na podoj kod nje.Nisam merio janjca ali na rukama ima dobro preko 20 kg.
2dimwzr.jpg

11caxd0.jpg

psob4.jpg

15ehdol.jpg
 
ovaj ovan do godine 200 kila ! :haha: ::svaka cast:: ali ona dva sarena muska blizanca sto si im izbacio sliku na srdini teme otp. mesance rom i sjenicka ,ja nista lepse nisam video u skorije vreme! :D
 
Hvala drustvo.Ima jos lepih primeraka od njega ali su jos mali,slikat cu ih kad dobiju formu gde se lepo vidi kakvu sirinu daje texel pri ukrstanju.Imam i blizance ,jedno od texela zensko i musko od sjenickog videt cemo razliku i u gradji i kilazi,zivo i mene zanima.Znam da se na osnovu jednog primera ne moze izvuci zakljucak skroz tacan ali se mogu videti tendencije.
:ppozdrav:
 
majilovac je napisao(la):
,kolega zemu voleo bih da mi posaljete informaciju o naucnoj istituciji i klanici pomogucnosti kontakt jer bih licno voleo da proverim svoje stado gde ima vise rasa ako je moguce,zahvaljujem unapred,po mogucnosti na pp
Cini mi se da ipak niste upuceni u postupak iskostavanja i zato bih Vam predlozio da dobro razmislite da li da to radite o vlastitom trosku jer bi ste u tom slucaju morali da zrtvujete po 10 grla od svake rase a s obzirom na broj rasa koje su zastupljene u Vasem stadu plasim se da bi to ipak bio atak na Vas budzet.Znam da ovaj forum prate mnogi (sto aktivno sto pasivno) i predpostavljam da ce u nekoj od sledecih slicnih akcija biti obuhvacene i rase koje Vi gajite pa ce valjda biti prilike i za Vas.
Jos uvek cekam odgovor u temi :Ishrana ...
 
Nazad
Vrh