Mehanizacija za održavanje zatravljenih površina u voćnjaku

Koliki je zahvat tvog helikoptera i sta mislis da li bi dif mogao da izdrzi zahvat od 180-190cm ??
 
Pa napisao je brzom... Sa lamelom znaci da moze da prokliza a ne da se polomi...

Jeste, moja greska, pise 2 brzom, a ja procitao 2 brzinom. A jel nece lamela da se polomi? Ja imam sa 3 leteca noza 1.30m sirine i sa 539 sam 2 sporom krcio njivu koja nije radjena sigurno 20god. Sece bez problema kupinjak i sipurke i ono crno trnje zilavo gusto kao cetka i ne namotava. 2 puta mi je puko krst kardana, pa cu sad da kupim novi jaci kardan i da ga teram sa nekim jacim traktorom. ato sam i pitao za tu lamelu, nekako mi deluje kao da ce ta lamela brzo da se polomi. A sto se sirove kukuruzovine tice, ako sam ja ovo samleo i to sa malim traktorom, nemojte da se brinete, iza ostaje kao tepih
 
Kanački od vrha do vrha noža je 175 cm a 180 je širina izmedju limova(širina rama). Za sada izdržava a dokle će videćemo. Najverovatnije da može ali mislim i dalje da je i ovo preveliko i da nema potrebe za tom širinom jer na 5m razmaka u šljivama moram da radim svejedno treći prohod jer mi ostane samo 30cm nepokošeno a u višnjama na 4m imam bespotrebni preklop s time da sam već radio bočnom frezom oko stabala tako da ne prilazim bliže od 60ak cm nigde
I mislim da je ovo maksimalna širina koja može sa jednim nosačem noževa. za sve preko toga trebalo bi ići na dva manja nosača sto poskupljuje znatno izradu
Kad bih opet za sebe pravio ne bih išao preko 150 i obavezno sa bočnim pomakom. I onda u kanalima kosi niže a po bregu ne udara po zemlji jer lepše naleže i bolje kopira teren od ove šire

Miloše pa lamela je tu ne da se polomi nego kad ti nosač noževa udari negde u panj, kamen ili bedem zemlje da ona prokliza i ne polomi ništa na mašini ili na traktoru. može naravno i bez lamele ali noga mi je uvek spremna na kvačilu i uvek moram da sam na oprezu a to postane zamorno malo posle par sati rada. U ovom slučaju treba smisliti neki sigurnosni šraf kao na balirci da se lako otkine a ne polomi ništa drugo
 
Pa to se i razmisljam da li da pravim sa dva noza ili sa jednim , meni je sirina trave u redu 1.8m pa bih napravio da u jednom prohodu kosim celu sirinu , a meni licno posto sam pravim je jednostavnije da napravim sa jednim nozem.. Zato se raspitujem za maksimalnu sirinu koju ljudi koriste, bas sam na sajmu juce video neka mala privreda pravi ovakve "helikoptere" i najveci zahvat koji izradjuju je 1.8m
 
Za redovno održavanje može onda komotno i 539 da vuče i ako ti tako odgovara zbog tvog voćnjaka onda super možeš slobodno 1.8 sa jednim nosačem i dva noža
 
Da li se isplati praviti tarup za voce sa dva kucista (kao sto je kolega marcetin na prethodnoj strani), s tim sto bi kacenje imalo mogucnost pomeranja levo-desno zbog izbacivanja u stranu prilikom kosenja po vocu i vracanja na sredinu zbog kosenja po kupinama i malinama ili se vise isplati kupiti neki gotov od ovih kao sto je kolega pesutov?
 
Da ti odgovorim iz prve ruke pošto sam za vikend imao iskustava sa tim diferencijalima.
Ja korristaim diferencijal od lade. I po savetu jednog "stručnjaka" iz kraja koji mi je ispravljao noževe i bušio rupe i koji je kao počeo da ih pravi, blokiram diferencijal na poluosovini iako sam ja znao i sumnjao da će tako izdržati jer znam kako se tada vrtr sateliti. tako dobijem ubrzanje kardana 1:2. Probam po dvorištu trava preko prednjeg točka kosi fantazija, ravno kao tepsija a one trave nigde nema. E problem je što od dvorišta nisam stigao dalje. Naravno blokada diferencijala:osmeh: uspeo sam da slomim osovinicu unutra i blokiram zupcanike.
Onda lepo ubacim drugo srce diferencijala gde su zavareni sateliti jedan za drugi(sve će ti se samo kasti kad otvoriš diferencijal, potrebno je zavariti one male zupčanike jedan za drugi da se ne vrte u krug, ima ih 4 komada). E u toj kombinaciji ima odnos 1:4, znači ubrzava kardan 4 puta.

Kolega pešut i ostali poznavaoci ove problematike oko blokiranja diferencijala za uradi sam malcere.. Treba mi pomoc , gde da izvarim diferencijal , ja sam to pokusao da skiciram da bi bilo lakse.
Za brzinu 1:4

Prosli kad sam blokirao , izvario sam sve unurtra sto sam mogao , ali mi je taj na busilici za rupe i nije mi trebalo ubrzavanje , vec kontra.

Evo skice, pa ako moze pomoc, jos mi je to ostalo i da pustam helikopter u rad.

1_zps5hgsi4rl.jpg


2_zpsqlyvxic0.jpg


3_zpsgyczeffi.jpg


1, 2, 3 ili kombinacija :ppozdrav:
 
1 isto kao i na busalici samo ti je ovde ulaz na poluosovini pa ubrzava. Ja sam zavrsio sad jednu od 145cm za ne poverovati koja razlika traktor je ne oseca u odnosu na onu moju od 180. Nema vise ovih diferencijala od lade nigde po otpadima ko da su od zlata
 
Ja sam kupio dva komada na otpadu , 45din/kg
Jedan je bio 1500din, drugi 1600din
Samo sto su retki i treba dosta muke da se skinu sa sasije..

Od prodavaca ovih sto rasturaju automobile ,traze 30,40 pa i preko 50e zavisi od kog automobila.
Od lade dif ide zajedno sa poluosovinama, trubama , kako se to vec zove , pa verujem da je i tezi od ovih sto sam ja kupovao na otpadu.
 
Kad blokiras jednu poluosovinu onda imas 1:2 ali to nije dugog veka jer se onda stalno ovi sateliti vrte oko osovinica bez lagera i vrlo brzo to blokira ako se optereti. Meni je ovaj od lade zgodan jer se lako zavari za konstrukciju i vec ima poluosovinu nemoram da budzim osovine sa zglobovima ili dugacak kardan. A cena zavisi kupovao sam od 2000 pa do 5000zavisi kako se naleti
 
Drugari jedno pitanje, mucim se oko helikoptera, imam problem. Na malim obrtajima , diferencijal radi ok , na vecem gasu pocinje da se trese i to jako , bez noza.

Da li se to nekom desavala i sta moze da bude, sad nesto razmisljam , da li sam prilikom varenja satelita mogao da pokrivim nesto unutra ? Vareno je sa co2 aparatom na 4 mesta
 
Nasao problem ,ugao kardana je prevelik , kad stavim helikopter na pravac ,samo zvizvdi , nisam pravio neki medjulezaj ,ali moracu nesto da smislim , hvala kolege

Bolje da sam odmah stavio dif od lade ,bas zbog dugacke poluosovine ..
 
Pa jesi li ubacivao puluosovinu sa zglobovima ili si direktno kardan na diferencijal?
Vidjao sam da ovi što prave sa tom vrstom diferencijala ostavljaju i tu poluosovinu sa homokinetičkim zglobom a glavčina točka se pričvrsti napred i onda na nju ide kardan sa traktora.
ovako recimo

Evo jedan video iz kosidbe od subote. Na vreme sam kosio pa ide lako i lepo
 
Direktno kardan na diferencijal ,izbacio sam poluosovinu ,imam kardane raznih duzina ,pa sam pomislio da mi je nepotrebna poluosovina.
Ali sad vidim da je bolje da sam je ostavio.
 
Nazad
Vrh