Massey Ferguson

O čemu se u ovoj temi diskutuje... Hoće li neko napokon preuzeti uredništvo nad temama o poljoprivrednoj mehanizaciji? Od svega se pravi "zabava, smešne slike i ostalo".
 
Jel' Vi Gazde kupujete traktore da bi se pentrali po zidovima? Imate dve teme predviđene za ovakve gluposti. Ne morate od stručnih praviti svaštaru, a onda napadate novajlije što neće da prelistavaju 200 stranica gluposti da bi našli ono što ih konkretno interesuje!
 
Iako sam i ja doprineo mojim postom ovoj papazjaniji, podržavam Attila M.
Ovo je za temu smešne slike i video ili nikad ovako...:ppozdrav:
 
DSC01598Kopiraj.jpg
 
A da li ovom traktoru odnapred vire dva nosača, da ih tako nazovem ?
 
Tako sam nešto pretpostavio, ali se nisam susretao sa korišćenjem prednje hidraulike. Viđao sam na slikama, pa ako neko zna karakteristike za ovaj model Massey Ferguson 3060, konkretno bi me zanimalo, kao i šta od priključaka sve može napred.
 
@Antonio JD
Jesi ti ovog maseja skoro kupio? Ako nije tajna koliko si ga platio, koje je godište i kako si zadovoljan s njim?
 
Pa dobro se pokazao, prvi put imamo MF-a,a gište je oko 90-tog.

---------- Poruka napisana u 13:41 ---------- Prethodna poruka je at 13:41 ----------

novii

Standard ti je širina 90 cm. Tako da se mogu sam takvi priključci kačit.
 
Moj komšo kupio isti takav, samo bez prednje hidraulike. Po cijeli dan se samo voza tamo-amo. Samo čuješ hrrrrrrrrrrrrrrr, pa krrrrrrrrrrrrrrrrr, pa opet hrrrrrrrrrrrrrrr. Djaba uzeo traktor, probao da ore s njim i odustao, em ne zna, em ga zeza hidraulika (svo vrijeme skače gore-dole) em plug neće u zemlju (a težak je pola tone sigurno).

Zanimljiva je činjenica da se, tokom rada, njegov traktor čuje kao da ima turbinu. Gledao sam na konedata i nijedan 3060 nema turbinu, s komšijom ne komuniciram pa ne mogu da provjerim a zakleo bih se da se čuje turbina, posebno kada smanji gas pa se začuje ono karakteristično pištanje. Dal se kod tvog to čuje Antonio?
 
zombi ja sam na tractorpull-u naso 3060 sa turbinom a bilo je reci o necem na hrvatckom forumu da je bila neka serija sa turbinom
 
Ako je tako onda mi se nije učinilo. Gledao sam ga desetak minuta dok je orao i zaista se lijepo čula turbina, po meni inače najljepši dodatak zvuku svakog velikog dizel-motora.
 
Pozdrav svima, imam jedno pitanje, imam MF 2680, i on fabricki ima suvi vazdusni filter, pa me zanima da li na taj tip traktora moze da se ubaci mokri vazdusni filter? Motor je turbo, posto sam cuo da na traktore sa turbo dizel motorom ne moze da ide mokri vazdusni filter... hvala unapred. pozdrav
 
Pozdrav svima, imam jedno pitanje, imam MF 2680, i on fabricki ima suvi vazdusni filter, pa me zanima da li na taj tip traktora moze da se ubaci mokri vazdusni filter? Motor je turbo, posto sam cuo da na traktore sa turbo dizel motorom ne moze da ide mokri vazdusni filter... hvala unapred. pozdrav
Moze da se ubaci mokri precistac. Pa pogledaj ruse skoro svi imaju mokri precistac,bio turbo ili ne bio. Sta vise mislim da samo mtz 1021 ima suvi ostali imaju mokri.
 
Što se toga tiče, može turbo i bez ikakvog prečistača, no čemu to... U poslednjih 30 godina napravljena je prava nauka o filtraciji vazduha - ne zato da bi neko zgrtao pare već da bi motori bili što efikasniji, dugotrajniji i ne na poslednjem mestu da bi emisije štetnih gasova bile svedene na minimum i time zaštitili životnu sredinu.
Već sam par puta pisao o tome da je glavna prednost novih suvih filtera u tome što:
a) mogu da zadrže izuzetno sitne čestice, daleko ispod 20 mikrona u veličini
b) mogu u sebi da uskladište mnogo veću količinu prašine nego filteri sa uljanim kupatilom ili od morske trave istih dimenzija
c) prašina se kod tih filtera taloži na površini i ne prodire u dubinu kao kod filtera sa ulj. kupatilom i od morske trave. Tako da kada produvate filter, dobićete isti kapacitet kao i na početku upotrebe, što je kod ostale dve vrste filtera nemoguće (nema šanse da izduvate svu prašinu koja se nataložila u dubini, a to dovodi do smanjenja kapaciteta filtera, zatim do povećanog otpora kretanju vazduha, što dalje utiče na rad motora tako što motor gubi snagu, dolazi do nepotpunog sagorevanja goriva i do povećane emisije štetnih gasova)

Korišćenje dobrih filtera za vazduh može ići samo na vašu korist a nikako na štetu. Što sitnije čestice uspete da isfiltrirate, tim ćete više smanjiti mogućnost habanja cilindara, a i delova turbokompresora. Zašto štedeti na tome? Filteri su ipak najjeftinija stavka u održavanju traktora.
I nemojte da vas mrzi da produvavate suve filtere. Mislite da takozvani mokri filteri rade duže samo zato što niste navikli da razmišljate o tome da li je ulje u njima zasićeno prašinom ili ne? To je apsolutno netačno. Kada se ulje u mokrom filteru zasiti, vi gubite ceo jedan stepen prečišćavanja! Da ne pričamo o tome kako oni žičani umeci em što propuštaju čestice od čak 40 mikrona, em što ih ulje pomešano sa prašinom fino zacementira pa se povećava otpor protoku vazduha, zatim može doći do usisa kapljica ulja koje zatim dovode do nepotpunog sagorevanja i povećane potrošnje goriva, povećane emisije štetnih gasova. I na kraju imamo i problem kako se rešiti tog zasićenog ulja iz mokrih filtera - dakle javlja se i pitanje zaštite životne sredine. Kod suvih filtera to je rešeno tako što se iskorišćeni filteri vraćaju proizvođaču.

Dakle apsolutno sve je protiv mokrih filtera. Zato Vam ja savetujem ne samo da ostavite sadašnji suvi filter, nego da ga po mogućstvu još i unapredite. Ali Vaša je stvar šta ćete odlučiti, moje je samo da navedem činjenice.

P.S. Suvi filteri su i mnogo ekonomičniji jer se lako može pratiti njihovo zasićenje prašinom na osnovu vakuuma koji se stvara u usisnoj grani. Kupi se jedan mali indikator koji košta između 10 i 30 dolara, namontira se na izlazni kraj filtera i kada pokaže crveno, filter se izvadi, produva, vrati se nazad, indikator se resetuje jednim pritiskom na dugme i to je to.
A kako ćete odrediti kada je ulje u mokrom filteru zasićeno? Ako ga promenite prerano - bacili ste novac te niste ekonomični. A ako ga promenite prekasno - kompromitovali ste motor.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh