Maline-berba 2011. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
5 % na ovu cenu tim ljudima nece nista pomoci ti ljudi su upropasteni ovu i sledecu godinu nacisto neznam samo sta ova drzava misli povodom toga jer ima ljudi kojima je malina jedini izvor prihoda a ostali su bez idje icega najmanje 700 dana tuga sta reci vise
 
Ariljci pa sta vise cekati Marka Kraljevica pa nema neodlucnosti nego napred u Boj,ako se izgubi bitka nista strasno ratovacemo .

Nisam predavao malinu vec 4 dana danas me zvao otkupljivac od 80 digo cenu na 90 e tako ga volim sutra ce biti vec 95 din

URA ZA MENE :ppozdrav:
U knjizi "Satire" od Radoja Domanovića nalazi se priča "Marko Kraljević po drugi put među Srbima". Tu se može pročitati kako se Marko vratio i vidi kako se za xxx godina ništa nije promenilo, a ključna rečenica je "seljaci i dalje kukaju na kmetove". Po mom mišljenju ova rečenica oslikava tipičnog seljaka koji je u stanju godinama da kuka zbog nečega što ga muči a da ništa ne preduzme da to promeni. Izuzetaka naravno ima, ali važan preduslov za konačan uspeh seljaka u bilo čemu je apsolutno jedinstvo i sloga. Dakle, ili niko ne bere malinu na području opštine ili to svi radimo. Pričam ja to ljudima po selu, da stavimo rad svoje porodice na papir pa da vidimo koliko nam zaista para ostaje i za koga mi to radimo, kako treba da se udružimo i kažemo kako nećemo da beremo malinu ispod xxx cene i da tražimo od hladnjačara da obelodane podatke o svom poslovanju. Pričam ja, ali pričaju i oni "Lako je tebi, imaš posao i platu, a kako ja da prehranim porodicu? Nešto mora da se radi". I sada ja polako počinjem da gledam čašu kao do pola praznu...
Da ovo gore napisano ne bi bilo off topic, grad je moj atar obišao, kiša je pala u zadnji čas, do sada su bila dva branja, kvalitet solidan, cena još uvek ?, uglavnom 70 mada rekoše mi moji da je šofer kad je preuzimao malinu pomenuo 100din, ostaje mi da to sutra proverim. Ako je istina ovo za ukidanje stanica za protivgradno dejstvo, onda nemam reči, ostaviće nas sve na milost i nemilost majci prirodi i tu valja nešto preduzeti:ppozdrav:
 
Nije me bilo dva dana zbog problema sa netom posle oluje.

Sta da vam kazem , od prirode se ne moze pobeci , ona daje , ali i uzima . Bitnije je ipak da dosta vise daje .
Svasta u ovoj propaloj drzavi coveka moze da zadesi , a nikoga nema da mu pomogne i da ga zastiti.


Ja sam danas imao prvu berbu . Bila je neka skromna kolicina za pocetak.
Sto se cene tice rekli su mi da je juce bila 70 i da ce danas najverovatnije da skace . Sve u svemu ovo je jedna velika bruka
 
Kod mene malina tek pocinje , brao sam danas tek drugi put ocekujem za vikend prve vece kolicine inace bio sam cvrsto resen da je ne berem preko kolicine koju sam duzan za djubrivo , hemiju i ostalo medjutim sad se kolebam suska se o ceni preko 100 din a to bi vec bilo prihvatljivo , za sada nema istaknute cene dajemo na otvoreno . Zorane "sefe" cenim te kao ozbiljnog kolegu sa ovog foruma i posto ti reagujes na svako krsenje pravila ovog foruma mislim da bi bio red da promenis onu blentavu slicicu da ne bi pretvarali ovaj forum u cirkus !
 
Давно се нисам бавио малином. Још од времена кад су произвођачи били незадовољни ценом од 2.1-2,2 ДЕМ, али видим да се од онда ништа није променило у смислу самоорганизовања.
Да ли је тачан (Б92) податак да неки наши произвођачи имају принос од 20Т/ha?
 
Давно се нисам бавио малином. Још од времена кад су произвођачи били незадовољни ценом од 2.1-2,2 ДЕМ, али видим да се од онда ништа није променило у смислу самоорганизовања.
Да ли је тачан (Б92) податак да неки наши произвођачи имају принос од 20Т/ha?

Pa evo kod nas u Arilju malinjak se ocenjuje ovako

na 1 ar oko 150 do 200 kg-solidan prinos
200 do 250kg-dobar
preko 250 kg-odlican
 
U mestu u kome živim većina ljudi malinu vozi u hladnjaču jer preko cene dobijaju +7din za prevoz. ALI gajbice iz te hladnjače u koje beru su teške(provereno) 330grama dok ih u hladnjači, naravno, računaju 500grama:bravo: Šta reći, ne treba biti neki veliki psiholog da manipulišeš seljacima, dovoljno je da im malo mašeš sićom pred očima, koju naravno prethodno uzmeš od njih:haha: Neka mi se javi na pp neko iz udruženja iz Arilja kao i neko ko sarađuje sa hladnjačom Mondi, mislim da joj je sedište u Kraljevu:ppozdrav:
 
Pad cene u Arilju za kes sa 80 na 75 din,a u hladnjacama bez promene

i u pozegi iste cene 75 din + 5 ,a u hladnjacama i klasirju ii klasu i palcaju 60 dinara mislio sam da ce se nesto promeniti posle ovog grada ali nista jos kazu da je u poljskoj pocelo i da oni tamo prodaju jos nize 0.65 eura prvu klasu moze li neko to da proveri na nekom sajtu da li je to mogu ce da su si poljaci na ove nikakve nase cene podvukli pa sta se ovo desava ljudi ? svi oce komsiinu visnju danas se tri nakupaca ispred mojih ociju prepirali i palceno 0.75 po kilu sitne visnje nikakve, kako to ima nakupaca za visnju a nigde ni jedan za malinu niko se neinteresuje ili su nakupci tamo gde skacu cene pa mogu bolje da se ugrade u svakom slucaju oni podigose cene do nebesa za visnju a ja ih pitam jel imaju cenovnik oni kazu cene se odredjuju slobodno dnevno kao i za malinu ali da kod visnje skacu svaki dan a da se za malinu niko neinteresuje pa cene neskacu , vec mogu kazu jos i da padnu ko danas u arilju ima li ko u ovoj zemlji da neko da vise za ovako odlicnu malinu ove godine ili jo ovo plafon za ovu sezonu ako je tako bolje nositi u javna skaldista i zamrznuti i cekati bolje cene
 
Nije ta, ova je Panići group, mada cenim da ima još hladnjača koje daju male gajbice jer imaju dvostruku korist: računaju ih po 500 grama iako nisu toliko teške a i malina u njima se ne lomi jer staje samo po dva reda tako da ako je malina kvalitetna većina odlazi u role/a/nd. Cena je na ovom kraju 70 dinara i uglavnom nema klasiranja...
 
u macvi i otkupnom mestu gde predajem i dalje je 110 din, ali se plasim da cena ode dole, zbog toga sto opada kvalitet jer ni 10 % ljudi ne navodnjava malinu, pa je sitnija i uvela, ai doslo je do nagle navale maline iz ljubovije i pecke.. nece da valja nikako..
 
u Ivanjici je 80 dinara,jaoooo ko su u zemlji srbiji otkupljivači,sve nepismeni ljudi,tako je i sa vlasnicima hladnjača.Ne čudi što srbija propada,gde god zagrebeš kriminal i korupcija.
HTML:
:veseljak:::veseljak::
 
@YT1RDY

Evo sta je napisao pole, pa vidi da li ti se isplati (ovo je kalkulacija samo za ulaganje):

meeker
Krenuo sam u pricu maline, Na 90ar ulozio sam 1250 eu stajnjaka 150 satracionog mulja 120 euro-fertila 3 oranja 300 eur 2680 eur sadnice miker certifik.(a mogao sam proci i sa 1200).
Narucio sam560 kom stubova od 3.6m po4.2 eu =2350 eu jer planiram u buducnosti postaviti protivgradnu i kisnu zastitu. Za navodnjavanje 1god laterali 1godisnji = 150 eur pumpa idr.=800 + naredne god:haha:? mislim da 2012 trebace jos oko 8000 do 10000 za mrezu radovi i nepredvideni troskovi 3 do 4000 eur to sve = 22 do 25000 eur malo li je onda nije mala ni amortizacija.
Znaci ako bi bila ?? otkup. cena 1.7 eu treba 3.5 sezone da berem dabi se ulozeno vratilo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh