Maline-berba 2011. i cena u vasem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E dobio sam:svinja: radosnu vest iz:zli: PSSS da nema povracaja sredstava za malinu i sljivu jer su izvozni proizvodi ...... :sta: mada nisam se ni nadao da ce biti
 
Sad treba da krenem u otkup iz hladnjace mi javili da večeras sva malina ide u drugu klasu po ceni od 60 dinara, realno da vam kazem gledajuci po mojoj malini ovo je prva klasa. Malina je super samo sto je mokra. Juce su hteli da mi pisu drugu klasu kao zbog cvrknutih gradom ali nisam pristao. Inace pojedine hladnjace danas nece ni da uzmu malinu, mnogo zezaju narod. Kod mene u malinjaku nije lose. Ovo što je prekostalo od grada je dobrog kvaliteta. Danas su mi stigle dve radnice ali kisa zeza ceo dan...
 
bravo zoki sefe sutra tamicem teram kumovu i komsisku malinu u pecku vise necemo da predajemo ovde u pozegi a i planiralismo da ostavljamo u zz arilje na zamrzavanje i cuvanje od cetvrtka na javno skladiste al ako je cena 120 i avans u packi kod zivojina idemo odmah evo kum i ja smo zajedno odluka je pala nosimo sutra skoro 1600 kila tamo pa cemo vam javiti kako je bilo

zoki sefe to oko pecke ti je na zalost prividjenje ni pomena o ceni 120 dinara a jos manje avansno placanje , kum i ja nosimo od sutra u arilje na zamrzavanje pa cemo kasnije prodavati zato se mi vise necemo interesovati za cenu maline sveze (malo je mokra i oce za 60 dinara da je uzmu) nego pravac u hladjacu na zamrzavanje i cuvanje
 
Sad treba da krenem u otkup iz hladnjace mi javili da večeras sva malina ide u drugu klasu po ceni od 60 dinara, realno da vam kazem gledajuci po mojoj malini ovo je prva klasa. Malina je super samo sto je mokra. Juce su hteli da mi pisu drugu klasu kao zbog cvrknutih gradom ali nisam pristao. Inace pojedine hladnjace danas nece ni da uzmu malinu, mnogo zezaju narod. Kod mene u malinjaku nije lose. Ovo što je prekostalo od grada je dobrog kvaliteta. Danas su mi stigle dve radnice ali kisa zeza ceo dan...
i kod mene je sve druga klasa pa 50din a malina je odlicnog kvalitete,bilo je sitne kisice od 9h do 11,ja neznam sta ovi hladnjacari vise hoce,jedino kozu da nam uzmu
 
ja sam nabra o 50 kg suve do 9 sati i prestao sa branjem jer sam pitao posto ce biti pokisla malina rekose 50 din tako da nisam vise brao, valjda ce sutra moci da se obere a i ako nebude nisu neke pare 150 kg x 50 din je 7500 din a to je 5 beraca po 30 kg x 1200 din 6000 din a meni da ostane 1500 dinara na 150 kg malina e nece moci ima da istruli na struku necu je brati
 
trulila ili ne a bolje da truli nego da im dam po 50 din a ima da izvadi 50% rolenda iz nje e nedam za sicu a videcemo se za samo godinu i dve pa cu ja da prodajem posto ja hocu
 
trulila ili ne a bolje da truli nego da im dam po 50 din a ima da izvadi 50% rolenda iz nje e nedam za sicu a videcemo se za samo godinu i dve pa cu ja da prodajem posto ja hocu
nije tako zamrznes je ove godine jer nema cenu cuvas je zamrznutu i prodas iduce godine kad bude imala bolju zamrznutoj malini je rok trajanja 2 godine da sam mogao pre dve godine bi zamrzo krompir koji je vredeo 0 a prosle godine sam losiji prodao 100 dinara takva mu je sema ne nerviraj se nego mucni glavom
 
Него, једете ли ви људи те малине? Ја се ових дана растурих::torta::
У центру Београда 150 Дин/Кг на мало.
 
Ja sam juce bio u berbi .
Brao sam po kisi , malina je bila mokra , natopljena , teska do zla boga . Kod mene nema klasiranja , ali je cena bedna . Juce ponovo 70 dinara i ne mrda .
Nije mi stiglo gajbica bilo pa sam danas dovrsio berbu . Za danasnju cenu nista mi nisu rekli . Dao sam na otvoreno pa cu videti sutra kakvo je stanje . Ovo mi je bila tek druga berba i jos uvek su neke skromne kolicine . Ova je prosla sa 72 kg .
tek ocekujem za berbu dve , da krene pun rod i znacajnije kolicine . Nadam se da ce se nesto promeniti i sa cenom mada sam se pomirio na to da je cena kod mene uvek najmanja u celoj Srbiji .
Sta da se radi , ja licno nisam optimista da cemo se mi tu izboriti za neka prava .
Jednostavno , oni koje smo izglasali i koji trebaju sada da nas stite i brane nase interese to ni najmanje ne rade , stvarno neznam vise ni kome da se obratimo , ni sta da radimo .

No ko sto neko pomenu u jednom postu nesmemo sledece godine cekati da krene berba , vec ih moramo saseci dva meseca ranije , jedino bi tako mooozda ali mozda mogli da ih sredimo nekako .

EEEEEEEEEEEe moja zemljo SRBIJO .
 
U arilju cena ista kao na pocetku
dsc005gxg.jpghttp:
 
Poslednja izmena:
u POLJSKOJ jos je nezvanicno cena krece od 0.55eur do 0.80 sto znaci da su im iste cene kao kod nas a to nikada nije bilo u istoriji neko krade nase parice a videcemo ko a sto se tice spijuna odavno im se prati elektonska posta pa cemo na kraju sve da obelodanimo sako polako smem samo da kazem da nas pljacka drzava tj vlast i neki ministri tako da treba razmislito dobro kakve korake i u koje vreme treba preduzeti a ja cu da berem sto stignem visak neka opada
 
Da kazem da je kod nas veceras cena ista 80 din 1 klasa .Mislim da je vreme da predjemo na novu temu " Radovi u malinjaku sezona 2011-2012 " jer o ovoj sezoni nema vise sta da se prica ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ta pravicna trzisna cena o kojoj govorite je teorijski koncept koja postoji samo u uslovima savrsene trzisne konkurencije.A osnovna pretpostavka za funkcionisanje takvog modela jeste veliki broj sitnih prodavaca i kupaca koji pojedinacno ne mogu uticati na cenu vec se njoj prilagodjavaju ,cena je data -parametarska velicina.U praksi toga nema ,vec postoji monopolizacija trzista u vecoj ili manjoj meri.To sto hladnjacara ima nekoliko stotina nikako ne znaci da se trziste ne monopolizuje.Ovde otkupnu cenu diktira par najjacih,a ostali je precutno prihvataju jer im to ide u prilog.Nemaju svi hladnjacari zalihe neprodate maline i u ovom trenutku mogu da ponude bolju cenu ,ali to nece ili mozda cak i ne smeju zbog onih koji imaju neprodatu malinu.Morate shvatiti da u svakom biznisu u Srbiji gde se okrecu velike pare ,veliki je i ulog ,moze i glava da ode.Sustinski spor izmedju proizvodjaca i hladnjacara nije cena nego deoba profita.Ovde se stalno istice cinjenica kako je nastala hiperprodukcija u proizvodnji maline,seljaci hoce preko noci da se obogate pa samo sade malinu.Ali zasto se niko ne pita otkud tolike hladnjace.Ko je ovde profitiro.Pa osvrnimo se unazad i pogledajmo ko vozi skupe automobile,kupuje stanove sebi i svojim unucima ide na letovanja,zimovanja i sl.Ponavljam,ne kazem da su svi hladnjacari uspeli,ali od proizvodjaca nije niko.Zato prestanite da protivrecite cinjenicama i realnom stanju stvari.Mene ne "boli "cena maline nego prica hladnjacara o ceni.Sto se tice ekonomske pismenosti clanova foruma,nemojte ih podcenjivati.Imaju oni zivotnu pismenost.Vi sigurno znate da mnogi srpski domacini nemaju teorijsko ekonomsko obrazovanje ,ali su uspeli da postenim i marljivim radom izgrade i odrze svoje domacinstvo.To bi ucinili i sada ,ali su zrtve nekorektnih ,nemoralnih i nepostenih pravila ponasanja.I kad je rec o ekonomskoj pismenosti, samo su dvojica makroekonomista bili i bogati ljudi Rikardo i Kejns. Slazem se da za ovakvo stanje ,ali samo u maloj meri.utice i nesposobnost proizvodjaca da izgrade neki visi stepen organizovanosti.Ali zato nisu oni sami krivi,mnogo je nemoralnije to zloupotrebljavati.Pogresno je usmeravati proizvodjace da oni izbace iz igre hladnjacare tako sto ce neposredno sklopiti ugovore o prodaji maline a hladnjace hladnjacara usluzno koristiti.To je neizvodljivo u konkretnoj situaciji imajuci u vidu sve cinjenice.Zato ovde mora da se pojavi treci,a to je drzava.Ne kao neko ko ce odredjivati cenu ili uslove otkupa,to bi bila katastrofa ,vec da stvori uslove da u praksi profunkcionisu javna skladista.Mora drzava da ulozi sredstva za njihovu izgradnju i da ih pod najpovoljnijim uslovima stavi na raspolaganje proizvodjacima malina.Njen interes da to uradi jeste devizni priliv koji se ostvaruje po osnovu izvoza malina.Svaki izvozni proizvod u ovom trnutku za Srbiju ima strateski znacaj.Samo bi javna skladista mogla biti konkurencija postojecim hladnjacama i tvrdim da bi tada u igri bila neka druga kalkulacija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh