Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E ovako...: Pre nego sto sam zasadio malinu ..Bio sam na nekakvoj terevanki koju je neka hladjaca (od ugleda) organizovala, izmedu ostalog ...pridike.... kvalitet ,kvalitet,kvantitet, kontinuitet, kontrola ,kvalitet....? I ja to shvatih veoma ozbiljno....i proslog leta se organizovah se u tom pravcu KVALITETa iii..: Pa sam nabrao par gajbi sa exstra KVALITETA i odneo na otkupno mesto pomenute hladnjace i namerno stavio svoje gajbe pored veoma lose maline ....i trazim ponudu koju ce mi cenu dati za moju malinu koju bi donosio samo ako je 1.kl....i nista drugo...? Odgovopr je bio ista cena malina je malina....: Ja POPIZ..H. Pa odem kod jos nekoliko hladnjaca i trazim ponudu ...slican slucaj ....A ja onda da ispadnem crna ovca i prica za Macvu ...i dalje... na ulici ispred pomenutih hladnjaca ili otkup. mesta prospem onih nekoliko gajbi.....: RAZNIH komentara je bilo :haha:

Pitanje je sad dali da opet poradim na KVALITETU (radicu) ili neee....?????

I opet ce neki dokoni mudr....i da nam sloze pricu ,eto nasi malinari rade ovo, ono i nemamo kvalitet za eu ...trziste odredjuje cenu iii dr. gluposti ... A u svarnnosti oni (citaj pojedini izvoznici i njihovi poltr....) na racun jeftinog rada (ovog napacenog naroda) ...a zarad svog exstra profita (na koji ne placaju exstra porez) nude i jeftinije od jeftinog....? na svetskoj pijaci...iii lazu nas iii bacaju nam prasinu u ociii...
Ma narod ce to sve ...........?
 
pole osvesti se , odmrzni se od valjanja po snegu, i shvati da je kvalitet jedino merilo a trziste ponuda i potraznja odredjuju cenu.... to ti je prva lekcija koju treba da naucis kad izadjes iz hibernacije...kakav ekstra profit kavi bakraci pa vocarstvo srbije i proizvodjaci i hladnjace cak i trgovci su na izdisaju .... ne trazi protivnike tamo gde oni nisu.... kakav napaceni narod... ti si proizvodjac maline tvoj posao je da proizvedes kvalitetno (i sto jeftinije) i kvaliteno to i da prodas (sto skuplje) ..... ti si iz neke druge price ... iz vremena dirigovane ekonomije i " kontolisanih cena" sad je vreme drugacije ... probudi se... bice ti lakse .... snovi koje ti sanjas su iz proslog vremena.... buncas i znojis se a stvarnost je tako realna... zar ne....proizvodnja te kosta oko 100 dinara po kilu , prodaces robu ne ispod 200 dinara (uzmi subvenicuju po hektaru 12000 dinara) prodacemo, a sve se sperma da tako bude najmanje ce cena biti 200 dinara (po misljenju mog postara bice i mnogo vise) po kg. pa to je 100% profita, ne plesi vise u kom to poslu je zarada u ovom procentu , naravno mora da se radi kum i ja to radimo svaki dan, zato prestani da pises o "napacenom narodu" jer patnje je vise svuda oko nas i budi srecan da nisi medju njima... dosta vise tvojh "pamfleta" cuti i radi na svojim malinjacima nije tebi najgore "u ovom napacenom narodu" bar ne ove sezone 2013 roda maline... stvari ce se komplikovati ubuduce.....
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: ZzZ
hibernacija .....:haha: ok.
.proizvodnja te kosta oko 100 dinara po kilu


Po kojoj matematici......jedino ako mislis da je OKEJ moja upala MISICA i onih koje angazujem da je dovoljno platiti i zaraditi 1000 din/dnevno ....onda je egal.

Inace prava proizvodna cena (kostanja) je i vise od 140 din ....tako nekako moj kompo racuna....? verovatno je pobrljavio od vrucine moracu da ga stavim u zamrzivac...
:haha:

(uzmi subvenicuju po hektaru 12000 dinara)
To je tako sramno,tuzno,ruzno, kuzno ......? DA mi nepada napamet ni da trazim ...... treba ce ta crkavica da se podeli ALAVIMA a ne kome bi mozda zaista trebalo podelit.

ne plesi vise u kom to poslu je zarada u ovom procentu
U svakom drugom samo ne u proizvodnji ....kvaliteta....? Gledam svojevremeno klanicara na tv -u kako jadikuje da se ne uklapa u ceni :haha:

Pitam se sta se izdesava sa malinom od proslog roda koju sam predao po 130 din/p/c ......A moj rodja u Bg sa dve profesorske plate svojoj deci bi kupio nekoliko kg vise MALINE ....al ne moze zato sto je cenaaaa.....?

O radnickim platama nooo coooment. koliko oni svojoj deci mogu kupit maline ....? samo Bog zna. OD 130 do ....???::novac::
 
http://www.supermarktcheck.de/product/78266-paulus-himbeeren-/preise/

cene pakovanja smrznute maline ,cena po kg , mesto i vreme kupovine.

2,84 € , 1 KG =3,79 €Bei Kaufland, 81737 München
Preis am 27.01.2013


1,99, €1 KG =2,65 € 2,84 € Bei Kaufland, 81737 München
Angebot vom 21.01.2013 bis 26.01.2013

4,99 € , 1 KG =6,65 € Bei Marktkauf, 85774 Unterföhring Preis am 22.07.2012

3,99 € , 1 KG =5,32 €4,99 € Bei Marktkauf, 85774 Unterföhring
Angebot vom 16.07.2012 bis 21.07.2012

2,84 € ,1 KG =3,79 €Bei Kaufland, 13355 Berlin-Wedding Preis am 24.07.2011

2,49 € , 1 KG =3,32 €2,84 € Bei Kaufland, 13355 Berlin-Wedding
Angebot vom 18.07.2011 bis 23.07.2011

2,99 € , 1 KG =3,99 €Bei Kaufland, 89269 Vöhringen
Preis am 28.03.2010

2,59 € ,1 KG =3,45 € 2,99 € Bei Kaufland, 89269 Vöhringen
Angebot vom 22.03.2010 bis 27.03.2010

i jedva cekam kad ce veliki nemacki trgovinski lanci aldi i lidl da dodju konacno u srbiju.
lanci koji iskljucivo usluzuju srednju i nizu klasu gradjana.
Aldi i Lidl su teska konkurencija, pri cemu Aldi hara u Nemackoj, Lidl ( iako nemacka firma) u Francuskoj, ali i Italiji.
Svakako da ce ovim monnopilistima zagorcati lebac ako dodju u Srbiju.
Litar maslinovog ulja je u tom ( Aldi i Lidl svejedno) 50% jeftiniji od tog istog ulja u nekom Makisju. Isto vazi i za vino, pivo, a narocito za mleko i mlecne proizvode.
I Lidl i Aldi bi bili majka Mara za Srbiju kolko sam video jer je paleta njihovih proizvoda jako ogranicena , svodi se na osnovne zivotne namirnice pa tako u Francuskoj preko puta svake raskosne
francuske samoposluge stoji ponosno uvek Lidl. Ljudi sa manje mogucnosti kupuju u Lidlu sve, ukljucujuci i hranu za pse i macke, malo imucniji kupuju u Lidlu neke
namirnice ( recimo fantasticne sokove, maslinovo ulje, mleko, buter, mlecne proizvode), ali za sitan luksuz odu ipak u samoposlugu preko puta.I jos nesto: Lidl i Aldi imaju savrsene ponude za kompove, laptopove, mobilne, digitalne fotoaparate, baterije, a to je sve mnogo jeftinije nego u specijalizovanim radnjama, usput daju garanciju.
 
Poslednja izmena:
zaista rogi nerazumem o cemu ti ovde pises o lidlu i aldiju sta je to drugo nego "supermarket djubreta" aditiva, lose robe , dodataka, supstanci mirisa i ukusa, jedna prevara... vrati se na domaci sir i kajmak cvarke papriku.... prsutu......... (ne onu od argentinskog mesa po zlatiboru sa etikatom "domace" ) dosta vise belosvetskom djubretu koju ako normalan covek stavi u stomak ne prestavlja zdravlje nego guranje jeftinog djubreta usta za prezivljavanje ... dosta o dekadenciji o cenama u supermarketima ... ne mesaj babe i zabe....cena bifteka pravog komada mesa u nemackoj je 25 do 30 eura po 1 kg (u mesari) ali pravog (u lidlu mesaju konjsko i kravlje, melju bolesne i mrsave rumunske konje, jer je rumunija molim te EU) u mesanom mesu....i imaju cenu od 5 eura po kilu.... mesaju isto kao neki nasi hladnjacari griz iz poljske sa srpskim grizom (vilametom) ... i izvoze kao srpski .....i tako unistavamo srpski brend i cenu nase maline u buducnosti.... vrlo vrlo bliskoj buducnosti.... svet je poludeo .....i mi sa njim.....nemoj da ti je zapad merilo ... seti se tvog dede i nasih predaka dugacije su radili i ziveli...posteno i casno.... nije bilo red maline za ukucane bez prskanja a ostalo "prsci" do kraja, (nebi li bilo kolicine) pa neka smrdi i na pokvarena jaja.....to ionako prodajemo drugima..... necemo daleko ovakvim ponasanjem ni mi ni oni, nama predlazem da cuvamo nas brend "zdrave ciste kvalitetne i prave srpske maline" samo to nas malinare moze spasiti... kvalitet kvalitet i kvalitet.......... oni kojima je lidl i aldi i takva evropa -los kvalitet i jeftina cena merilo nece daleko otici.......... majko moja brinem za nasu decu i unucice ako takvu hranu u buducnosti budemo jeli.....bice uskoro normalno i sest prstiju na ruci..... od genetsko modifikovanog djubreta koje se nudi kao "jeftino" ....ludilo....prvo smo sebe ubedili da je prevara istina pa sada druge ubedjujemo da je nasa prevara istina za druge i njihovu decu ... dosta vise ....
 
Poslednja izmena:
vi ovde pricate eu standardi kvalitet haccp eurogap itd... a sad krave konji zabe itd.
pa sto vise plasite ovaj jadan narod s nekakvim pricama ,mislis da bi oni poslovali jedan dan u eu da tako rade, mozda pokusaju ponekad al ih surovo kazne.
supermarkt check je sajt koji popunjavaju kupci u nemackoj kada kupe neki proizvod i javljaju cenu istog u nekom marketu na taj sajt.
tamo postoji kultura i zastita potrosaca za tvoju info. nemci su vrlo osetljivi na poskupljenja i odma beze gde je jeftinije.

na sajtu ukucate smrznuta malina (pakovanja su razlicita 100,300,500,600,750gr) i dobijate slike proizvoda i cenu pakovanja od-do. kada kliknete na sliku idu detalji i izmedju ostalog jezicak Preishistorie -daje istoriju kretanja cene i preracunatu cenu po kg.
http://www.supermarktcheck.de/himbeeren-tiefkuehl/produkte/
 
covece citaj knjige novine internet ..... informisi se i ne pi pivo ispred kafane i ne vodi politiku... besciljnu o divnoj evropi... rumunski konji su mleveni sa kravama evropskim i prodavano je mleveno meso kao 100% meso od krava .... (u divnim jeftinim supermarketima evrope) idi na internet rogi i ne plesi vise u povrsnosti i neznanju... isto kao sto mi mesamo vilamet srpski i poljsku malinu.... i prodajemo 100% srpski vilamet...i mislimo da smo zaradili (a ne razmisljamo da iduce godine neko drugi moze da kupi jeftinu poljsku malinu i da je mesa u svojim hladnjacama u evropi sa nesto srpske maline i da pravi ekstra profit ) sve se zna i vidi .... varamo mi vara EU.....(SVE CE SE TO RAZBITI O GLAVU NASIH POSTENIH MALINARA SRPSKIH IDUCIH GODINA - jer ja pricam o kvalitetu i tradiciji srpske maline koji traje 40 godina i hocu da ga zastitim od svih prevara unutrasnjih i spoljnih jer samo kvalitet na kraju pobedjuje) svet oko nas je prevara seti se tvog i mog dede i cuti u tisini....i trazi istinu i moral...kakve cene maline u supermarketima pa cene u supermarketima su marzirane isto onoliko koliko sam u prethodnom postu rekao da ih pole marzira najmanje 100% .... nisu protivnici i problem... ni proizvodjaci ni hladnjacari ni trgovci ni prodavci.... problem je ... sistem..... ne funkcionise vise... tu je problem.....EU i mi sa njima se davimo.... resenje postoji.... ja o njemo stalno na ovom forumu pisem i necu nikada odustati od istine....
 
Poslednja izmena:
Pole,kakva je situacija sa hladnjacom alfa u lipolistu, vidim da nemaju vise ni onaj minibus, radnike voze u nekom furgonu na ovim vrucinama?
 
cena za spsku malinu (uz uslov da se ne mesa sa poljskom u nekim hladnjacama) bice vece nego sto i sami proizvodjaci mogu da pomisle.... svetsko trziste trazi kvalitet koga nema ni u cileu (pre dve nedelje zavrsena berba) ni u poljskoj.....ako bude kvaliteta cena ce biti kako moj postar kaze ... po meni cak i vise.....preko 200 dinara po 1kg skoro sigurno... za vilamet (za proizvodjace mikera nece biti sjajno kao ovih godina ...) bice dobro verujete mi bice dobro za nas malinare.....u 2013 berbi.....osim ako kupci ne provale sve nase .....
 
@ vlada ....Alfa...nemam pojma veruj mi ....al ne brigaj za njih kao i za Libert.... ? Imaju oni neku svoju poslovnu politiku....? sa svojim mentorima ...slicnim ...@ lanjski sneg...kojih ima vise (snegova)

@ Vladanspas....Ovaj Vas post ....da li je iskren ,istinski..... i zaista mislis tako.....ili si samo okrenuo curak..?
Postovani gosp. ......Analizirajuci Vase postove ne uverljivo je da ste malinar
bice dobro verujete mi bice dobro za nas malinare.....u 2013 berbi..
Vi mi vise licite na nekogog ko se bavi dr. poslovima......izmedju ostalog ko ima i nesto .....maline....? koja mu sluzi kao paravan ...? Oprosti mi ako gresim....?, a i lokacija je pod ?. ::vino::

Danas i sutra ...lecenje ...upale misica...? A za 1 maj umesto prizeljkivanog URANKA na Ceru ...bice kicma trans ...jbg...?
Trenutno stanje je ovako
http://www.dodaj.rs/f/3p/Wg/4bCEODQX/dscf0695.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2i/4x/29KOEQFJ/dscf0697.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2y/bB/4wQ58ON4/dscf0698.jpg
http://www.dodaj.rs/f/z/R0/2Ycctgjt/dscf0700.jpg
http://www.dodaj.rs/f/19/EL/47NvIjTJ/dscf0701.jpg
Ova nova ....zamalo pa prijem 101 % ...desno je grahorica pred usev za jagodu ....ako bi bila cena maline preko 200 din.... da bi se skupilo sredstava za podizanje plantaze i nabavku neophodne mehanizacijeeee....?
http://www.dodaj.rs/f/2a/lz/1VrJBGAY/dscf0702.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1i/K0/1aCsH2Kn/dscf0703.jpg
 
Poslednja izmena:
cekaj samo malo kako cenu koju "oni" odrede koji su to oni?
a koji su onda ovi?
i kako ,cas trziste odredjuje cenu ,cas "oni" odredjuju cenu?
Gde su sad ti borci ,predsednici, glavesine i ostali, SADA kad imaju veoma jaku pregovaracku poziciju i kad mogu da ignorisu relativno male isporuke van tih famoznih udruzenja i konacno uspostave veoma dobru cenu za malinare i neke osnovne principe trgovine?
Gde su sad?
Gde je sva ta organizacija i placene funkcije ,sto cute?
Cenu određuje tržište u normalnim uslovima i normalnim državama. Ko su "oni"? Interesantno pitanje...ako već imaš malinu, trebalo bi da znaš ko su oni. Oni nam kreiraju cene i zbog njih zadnjih par godina cene ne može da pređe 150 dinara/kg. Ako misliš na ova udruženja malinara i na to zašto oni ćute, tu je sve jasno. Sva udruženja koja se sastaju i pregovaraju sa Vladom i političarima, ista su kao i političari sami. Pravi malinari ne idu traktorima u Beograd, već su u malinjacima. E oni treba da se pitaju...toliko
 
mala digresija i zasto sam se redje javljao. treba nesto znati o internetu konkretno o forumima. treba vrlo biti pazljiv sa slikama i kakve informacije o sebi i podatke dajete. po zakonu forum je vlasnik svih vasih postova moze da ih menja ,cuva ,prosledjuje dalje, ukratko radi sa njima sta oce. probajte da izmenite neki post od ranije il da izbrisete svoj korisnicki nalog ili sve svoje postove. necete moci!!!!
i ne mozete ih naterati.jer to je javni domen.
jos jednom se potvrdjuje zasto pametni rade i cute ( i motre dodao bih ::namigivanje:spavam: ,i zasto to rade , i sto se ovde od relevantnijih niko ne javlja.
internet moze da bude jako mracno i opasno mesto i treba se paziti sta se kuca da ne bude posle kasno. ne plasim nikog ali nije zgoreg biti obazriv. nisu svi koji ovde banu sa dobrim namerama.
Retko sam se i javljao zadnje vreme a odsada cu morati da se povucem ,svako dobro i zdravi bili.
 
[h=2]Očekivanja od sezone maline 2013.[/h]PONEDELJAK, 22 APRIL 2013 10:43


malina_neubrana.jpg
Posledica suše u Srbiji 2012. godine je bila i umanjeni rod maline i veće cene koje su rasle tokom berbe. Prema podacima statistike, prosečna otkupna cena u 2012 bila je 1.24 evra. Međutim, suša u 2012. kao posledicu je imala i slabiji porast izdanaka i lošije formiranje pupoljaka što će se odraziti na rod maline u 2013.
Prema zvaničnim podacima statistike o proizvodnji maline u 2012. rod u Srbiji je bio 70.000 t, a prema intervjuima koje je sproveo SEEDEV, predstavnici i poizvođača i prerađivača se slažu da je rod u 2012. bio oko 47.000. Tek je početak vegetacije i nazahvalno je prognozirati, ali ako ne bude značajnijih iznenađenja (suša ili velike kiše u berbi) očekivanja su da će rod u 2013. godini biti između 55 i 60.000 t.
U posednja dva meseca izvozna cena rolenda kreće se oko 2.5 evra i očekivanja su da će se i kalkulacija cena maline u otkupu formirati na osnovu cene rolenda između 2.5 i 2.70 evra. U Čileu cena rolend maline, koja se bere u martu i početkom aprila, je relativno visoka i kreće se od 4.5 do 5 $.
Kao i uvek, u Srbiji postoje i očekivanja za intervencijom države.
 
Slika maline pre 15 dana i danas.




- - - - - - - - - -

TREBA MI POMOC I SAVET HITNO!!!! DA LI NEKO ZNA O KOJOJ SE BOLESTI SATDI NA OVIM SLIKAMA??? I cime tretirati???

2013-05-10-132.jpg



2013-05-10-133.jpg


2013-05-10-136.jpg


2013-05-10-138.jpg
 
Pozdrav svima. U Bajinoj Basti pominje se neka pocetna cena oko 200 din.ali ko ce verovati hladnjacarima.Sada sam dosla iz malinjaka nije tako ni lose sve ce zavisiti od vremenskih uslova naredni period.Zasadi maline u okolini B Baste nisu nesto tako da ce rod biti manji od prosle godine.
 
Pozdrav svima. U Bajinoj Basti pominje se neka pocetna cena oko 200 din.ali ko ce verovati hladnjacarima.Sada sam dosla iz malinjaka nije tako ni lose sve ce zavisiti od vremenskih uslova naredni period.Zasadi maline u okolini B Baste nisu nesto tako da ce rod biti manji od prosle godine.

U mom kraju se prica o ceni od 250-300 din Al sve to je nedovopljno ...jer ce rod da podbaci..... bolje je 200 din u punom rodu nego 300 .... ako je prinos 30% manji.... ...ulaganja su ista + + repromaterijal je 15-20% skupljiiiii.

U mom slucaju je i da kazem zadovoljavajucee ...mada sam ocekivao 30% vise jer je druga berba ...a mozda ce biti samo 10 % vise....????

Al opet sta reci za one iz Prnjavora iii dr....kod kojih je berba zavrsena .... istinski mi je ZAOOO....:

Sutra cistimo od trave ....i slike.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh