Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
to se decko u pravnoj drzavi zove extra-profit i extra se oporezuje.

Ajde leba ti definiši šta je ekstraprofit i po kojim zakonima u kojoj državi je oporezovan.
Čuo nešto pa misli da zna.
Država liberalizuje tržište, ucesnici na tom tržištu više zarade, a onda država kaže, e to je ekstra profit, to ćemo mi ekstra da oporezujemo.
Ti stvarno blage veze nemaš.

Razumem ja tvoju euforiju i želju za hvalisanjem time da si jednom u životu (ako si i jednom) video inostranstvo, ali zadrži
i se na tome, nemoj pričati o nečem o čemu očigledno ništa ne znaš, a u tu priču ubacivati to da si ti bio u Belgiji, jebote!

Pomešali se gradovi i države u glavi,a? :)

Oće to kad se prvi put ide i sve se na brzinu prođe.

Ko prvak si posle prve ekskurzije, samo bi o utiscima sa putovanja da priča, da se hvali gde je sve bio, a sve mu se u glavi pomešalo ;)
Simpatičan si tako, stvarno.
 
Поздрав. Држи се.
Колико ће бити мањи род малине у Србији ове године у односу на просечну годину? Можемо ли да дођемо до 60 хиљада тона?
 
Поздрав. Држи се.
Колико ће бити мањи род малине у Србији ове године у односу на просечну годину? Можемо ли да дођемо до 60 хиљада тона?
ja bi licno bio prezadovoljan sa tolikim rodom ali podatci su porazavajuci ako predje 40 000 tona bice uspeh jer prosecan malinar nije u mogucnosti da da posle katastrofane suse, i manjka prihoda prezivi( sa clanovima porodice), ponovo osnuje novi malinjak (jer stari se osusio),da ocekuje odlican prinos ( malina dolazi na rod u trecoj godini ) sve ovo govori da se ove godine ne moze ocekivati neki iole pristojan rod,znaci da bi tamo negde 2015 godine mogli da se vratimo gde smo bili sa oko 90 000 tona ( i to da bas budu optimalni uslovi za ovu vocnu vrstu)
 
То су на жалост и нека моја очеивања, можда мало већа нпр 45-50 хиљада тона.
Кад то узмемо у обзир и овај твој мали пресек финансијског стања, онда нам је јасно све о односима, профитима, слабостима, памети, итд.
 
samo malinjaci koji su navodnjavani prosle godine ce dati pristojan rod a takvih je zanemarljiva povrsina to govori da malinarstvo u srbiji mnogo zavisi od vremeski prilika odnosno neprilika ,sto recimo nije slucaj kod vecine proizvodjaca iz inostranstva
 
Па фалило је мало и знања. Да је неко људима објаснио димензије могуће пропасти, нашла би се и вода, тј довозило би се. Моји рођаци се поломише прошле године довозећи воду са неких потока, нисам веровао кад су ми причали да имају распоред.
 
samo malinjaci koji su navodnjavani prosle godine ce dati pristojan rod a takvih je zanemarljiva povrsina to govori da malinarstvo u srbiji mnogo zavisi od vremeski prilika odnosno neprilika ,sto recimo nije slucaj kod vecine proizvodjaca iz inostranstva
Na prvom mestu oni imaju mnogo povoljniju kolicinu padavina od nas, nemaju tako visoke temperature kao kod nas u toku leta.............e sad da li imaju kvalitet kao mi, to je za drugu pricu.....................
 
Код нас у Рађевини велики број малињака је само за крчење-све је суво. Где има живих ластара остали су због прошлогодишње суше мали, отприлике као друге године по садњи. Што се тиче нових засада неће скоро или никад више бити еуфорије за подизање нових засада малина, јер већина нас сматра да ће све теже бити одржати рентабилну производњу. Све више се људи окрећу другим воћним врстама где су улагања и ризици мањи.
 
bice euforije ,vec najesen ce se krenuti sa masovnim podizanjem malinjaka zbog odlicne cene koja se ove godine planira pa sa tim ide i ovo navedeno
 
naravno sad je sansa treba iskoristiti "slobodno trziste" i iscediti hladnjacare do zadnje pare, samo trazite i uzimajte a ne potpisujte nista i posle ih dodatno ucenjujte ,setite se kolko su se puta oni femkali kad im doterate malinu... hladnjace su skroz prazne cim su morali da uvoze pa re-eksportuju poljsku malinu...
ironmane tezak si ko crna zemlja nemam sta da se pravdam i tebi objasnjavam,naravno da sam isao i tek cu da idem gdegod ja hocu jer ovo je demokratija i "slobodno trziste",
ti imas svoju agendu kolko li te placaju po postu tvoji gospodari?::novac:: :riba: ::sramota::

- - - - - - - - - -

e i napravio sam novu slicicu specijalno za tebe :haha:

6_ironman.gif
 
rogi ti si rogi stvarno za svaku .... "pohvalu ...."pljujes u hleb i tanjir koji te hrani.... u hladnjacare, pises... "iscediti hladnjacare do zadnje pare", pa oni mali se vec dave u dugovima...... ovi veliki strani hladnacari koji "kao dobro placaju " i nesto velikih "privatnih agrobanka i ostali ... hladnaca"..... cekaju vreme koje sigurno prestoji a onda ce nam testise staviti izmedju (kao u poljskoj -gde su veliki vlasnici hladnjaca uglavnom nemci koji sve diktiraju) cekica i nakovnja....... zaista nisi razumeo u cemu je problem odmori se malo od ovakvih pisanja kao tekst koji ti komentarisem (ovaj iznad) .... evo i ja sam "hladnjacar" direktno izvozim robu koju proizvodimo kum i ja i veruj mi nije lako....izvoziti kada si skuplji od svih drugih u svetu nije lako (pogotovu rod iz 2012 suv nikakav male kalibraze itd) moja predvidjanja su da ce pogotovu proizvodjaci mikera lose proci u sezoni pred nama (nece biti vise onakve razlike izmedju otkupne cene kao do sada izmedju mikera i vilameta cena ce se skoro izjednaciti ) jer se u prethodnoj sezoni mesao vilamet i miker (sve je bilo male kalibraze i velikog secera u malini - a i boja je bila slicana- a i zasadi su blizu jedan drugog- vilamet i meiker- i sve se izmesalo kao buckuris) u sve to dodaj tretiranje svim i svacim (pesticidima) uz ostavljan red malinjaka za domacina i ukucane.......i za dalju prodaju ......kao sto sam i pre pisao srpska malina gubi bitku sa svojim nekada poznatim brendom i postaje neinteresantna na svetskom trzistu .... CENU CE PLATITI PROIZVODJACI i to je sigurno .....na moju valiku zalost....zato svi moramo zajedno proizvodjaci i hladnjacari u borbu za kvalitet roda 2013 jedino tako mozemo biti konkurentni u svetu slobodnog trzista koje diktira pravila (koja ja ne volim ali su ona takva sada) a jedino pravilo su ponuda i potraznja..... jedino je posebno dobar kvalitet je iznad tih pravila.... nauci tu lekciju jednom dragi rogi....
 
Poslednja izmena:
vladane tacno je da prodajemo maline po najvisim cenama u svetu i to je respekt ali kad smo te maline unazad prodavali po najvisim cenama to nas proizvodjac nije osetio sad kad je malinarstvo otislo u istoriju ," i mislim da se nikada nece vratiti u istom obimu" jer stari kadar izumire , novi koji hoce nemaju sa cime, a avanturisti hoce ali nemaju iskustvo tako da i od toga nema nista buducnosti,imali smo dobar rudnik novaca ,njega su neki zatvorili e dok ti neki ne budu ostro sankcioisani nece da bude dobro u ovoj nasoj drzavi
 
@ vladan spas ....Mnogo se .......? ne definisan siiiii ..... Nemoj zaliti male hladjacare a pogotovo VELIKE....:njihove hladnjace nisu izgradili tekstilci,ili prosvetari iliiiiiii . Plivaj ...mos kako hoces al nemos dokle hoces .... seoska post.....? Svemu ima pocetak ali i kraj. Pa i srpskom malinarstvuuuu. Oprosti mi al sam uverenja da takvi kao Vi ste urusili cenu maline i dr. na svetskoj sceni ​ na racun jadnih proizvodjaca i jeftine radne snageeee...?,,,,, A sve zbog DJIPOVAAA.
 
Verovatno nije a i zašto bi?

Na tržištu nema milosti niti sažaljenja.
Akohladnjačar ima mogućnosti da uzme tih 20 i još dodatnih 30 on će ih uzeti.
To je sasvim logično i s tim treba računati.

Tako se svi ponašaju pa i malinari.
Jel i jedan malinar kad je cena bila 2 ipo evra rekao neću toliko, hajd da ostavim nešto hladnjačaru?
Nije i zašto bi?

Da bi se ostavilo nešto drugome mora se tržišnim mehanizmima biti prisiljen na to.
Kada hladnjačar bude u problemu da kupi dovoljno robe po određenoj ceni on će morati da daje i tih 20% a i više od toga ako ga tržište primora.

Evo samo citiracu naseg umnog i bistrog coveka sa prethodne strane.:ideja:
 
Evo samo citiracu naseg umnog i bistrog coveka sa prethodne strane.:ideja:
sticajem okolnosti dobro znam koji je monopol jos od od pocetka devdesetih godina postojo u ovoj proizvodnji.tu se manji hladnjacari nisu ni pitali I glupo je odredjene hladnjacare svrstavati u ovu corbu.sticajem okolnosti pricam I sa odredjenim hladnjacarima neke stvari u cetri oka.svi danas jure zaradu I tu nema sta dase lazemo.da prema svim najavama ove godine ce biti visoka cena maline.pitanje je samo koliko ce ko smeti da se ispuca u ceni.ocekivano je da ove godine ko bude imao dobru malinu naplati sav svoj trud I zivce od prethodnih godina.sto se tice proizvodjaca najbitnije je da napokon nestane taj monopol koji je vec preko dve decenije postoji I unistio je srpsko vocarstvo.koliko se secam zadnjih godina je terzic prividjao neke cisterne koje direktno tovare malinu.e kada te cisterne slobodno mogu doci da uzimaju malinu.kada strani industrijalac bude mogao doci licno da uzima maline I ne placa nikom reket.kada I odredjeni manji hladnjacari budu mogli licno izvoziti malinu a ne placate reket kojekakvim probisvetima...kada se ovo regulise onda ce svima napokon svanuti .po nekoj mojoj predpostavci ovo je cisto Bozija kazna I prosla I ova godina jer toliko je se ne realnog I loseg bilo nakupilo u svemu.Koje se ozbiljno zadnjih desetak godina I vise bavio malinom dobro razume o cemu pricam.niti proizvodjac moze bez hladnjacara niti hladnjacar bez proizvodjaca.ali nazalost nekim hladnjacarima je bila para udarila u glavu.a ove godine ce neki morati juriti svoje proizvodjace I valjdaceim biti dovoljno da se dozovu pameti...
 
Pozdrav svima, i kod nas je situacija kao kod ostalih ko je zalivao imace sta da bere a ko nije nema ni sta da krci. Bela zemlja popi boga oca vode ali sta da se radi. Nadam se da ce cena biti solidna ove godine kako bi nastavio u dalje prosirenje malinjaka. Zasad je sam sebe isplacivao i prosirivao dalje ali videcemo da li ce tako biti i u buducnosti.
 
meni su nudili 180din/kg uz obavezan otkup ,ja trazio 2e tj. 220 din/kg za I klassu ,za ostale 180din..
ja sam prosle godine imao dobar rod i dobre mladare i ove godine cu imati dobar i sto je vaznije siguran, bez obzira na vremenske uslove jer sam obezbedio njivu svim dodacima.

- - - - - - - - - -

sticajem okolnosti dobro znam koji je monopol jos od od pocetka devdesetih godina postojo u ovoj proizvodnji.tu se manji hladnjacari nisu ni pitali I glupo je odredjene hladnjacare svrstavati u ovu corbu.sticajem okolnosti pricam I sa odredjenim hladnjacarima neke stvari u cetri oka.svi danas jure zaradu I tu nema sta dase lazemo.da prema svim najavama ove godine ce biti visoka cena maline.pitanje je samo koliko ce ko smeti da se ispuca u ceni.ocekivano je da ove godine ko bude imao dobru malinu naplati sav svoj trud I zivce od prethodnih godina.sto se tice proizvodjaca najbitnije je da napokon nestane taj monopol koji je vec preko dve decenije postoji I unistio je srpsko vocarstvo.koliko se secam zadnjih godina je terzic prividjao neke cisterne koje direktno tovare malinu.e kada te cisterne slobodno mogu doci da uzimaju malinu.kada strani industrijalac bude mogao doci licno da uzima maline I ne placa nikom reket.kada I odredjeni manji hladnjacari budu mogli licno izvoziti malinu a ne placate reket kojekakvim probisvetima...kada se ovo regulise onda ce svima napokon svanuti .po nekoj mojoj predpostavci ovo je cisto Bozija kazna I prosla I ova godina jer toliko je se ne realnog I loseg bilo nakupilo u svemu.Koje se ozbiljno zadnjih desetak godina I vise bavio malinom dobro razume o cemu pricam.niti proizvodjac moze bez hladnjacara niti hladnjacar bez proizvodjaca.ali nazalost nekim hladnjacarima je bila para udarila u glavu.a ove godine ce neki morati juriti svoje proizvodjace I valjdaceim biti dovoljno da se dozovu pameti...

razumem ja tebe al meni kao proizvodjacu treba da bude cilj direktna prodaja kupcu dakle, proizvodjac-kupac, sa sto manje karika izmedju-pozeljno nijednom , jer svaki posrednik i karika u tom lancu hoce deo kolaca tj. pare za sebe , a te pare oni zakidaju od mog profita ne pada im sa neba, dakle nema potrebe da proizvodjac daje-hladnjacaru-pa on velikoj hladnjaci-pa oni veletrgovcu u inostranstvu- pa on prodavnici. dok se svi oni ugrade meni ne osta nista...

razumem i da hladnjacar naplacuje neku proviziju 5% za svoje usluge prikupljanja, reklamiranja,i prodaje i olaksava mi da ne gubim vreme i zivce na papirologiju , ali oni hoce profit ,hoce masan profit ,i to 50% i navise....e pa nec moci!

zato ce i dolazak konacno PAYPALA!!!!! koji su svi zivi kocili u vlasti, koji ima 90% drzava afrike i sve u okruzenju ,i napravili od nas CRNU RUPU u svetu kamoli evropi , dodatno olaksati trgovinu preko interneta i preskociti sve ove pohlepne posrednike!!!!
 
rogi kakav paypala kavi bakraci pa ne kupuje se smrzuta malina preko interneta covece (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=04&dd=13&nav_id=704656) ....cena moze da bude i 300 dinara po kg ali samo trazite pare odmah (tras malina tras pare)...... prica mi kum da jos ima malinara po ivanjici kojima nije izplacena proslogodisnja berba a na otkupnom bloku je bilo i do 170 dinara (u ludoj trci na kraju prosle sezone -finisu) ..... pa bice u 2013 takva licitacija na terenu i nevidjenih "obecanih cena" cene ce diktirati otkupljivaci (sa njihovom kamioncicima- tamicima) koji su po meni najveci problem u srpskom malinarstvu-jer hladnjacari i ne rade vise sa proizvodjacima direktno.... vec otkupljivaci kupuju od proizvodjaca i prodaju hladnjacama (najveci deo srpskog roda)..... bice malo maline ove godine ali ce zato biti jos manje para (nema vise agro banke i "stampaca para" .....a nije izborna godina a i nema vise terzica i njegovog austrijanca)..... bice veselo mnogo obecanja a malo para "odmah na racun" ....najgore ce proci proizvodjaci mikera (jer su u velikim ocekivanjima) .... gde ce se cena skoro izjednaciti sa vilametom.....(znate vec zbog cega-provalili nas kupci u eu )
 
Poslednja izmena:
[h=1]Otkupljivači spas za crveno zlato?[/h]IZVOR: NOVOSTIArilje -- Prošlog leta grad i nezapamćena suša desetkovali su zasade maline, a posledice elementarnih nepogoda najviše će uticati na ovogodišnji rod.







1519465057516dab256a2c1317672419_640x480.jpg

Foto: (sxc.hu)​
Prinos crvenog zlata zbog toga biće za 35 procenata manji nego lane.
Da robe neće biti dovoljno znaju i hladnjačari i proizvođači, nestašica robe uticaće da otkupna cena bude veća, ali će se ovajditi samo poljoprivrednici kojima pođe za rukom da iz desetkovanih malinjaka intenzivnim radom izvuku maksimum roda.
Već je počelo i licitiranje sa otkupnom cenom ovogodišnjeg roda, poljoprivrednici očekuju minimalnih 200 dinara za kilogram, a ovaj put su i hladnjačari saglasni da će u trci za otkup što veće količine maline roba otići otkupljivačima koji daju najviše.

"Tačno je da je stanje u zasadima veoma loše i da to može podići otkupnu cenu, ali je rano za licitiranje. Pokazaće se u narednom periodu, kada se tržište otvori, koja je gornja granica da koje su otkupljivači spremni da idu, jer uz preuzimanje robe uvek ide i veliki rizik", kaže Slobodan Kuzmanović, vlasnik hladnjače "Trgoagent" u Karanu, pred sezonu u kojoj nije izvesno da će njegove hladnjače, zbog manjka robe, raditi punim kapacitetom.

Ovih dana proizvođači "crvenog zlata" završavaju čišćenje, đubrenje, frezerovanje i vezivanje malina, a slika iz zasada ne obećava mnogo: u većini malinjaka stabljike jedva da dosežu do druge žice, najveći broj poljoprivrednika ne može se nadati visokim prinosima.

"Problem je što proizvođači nemaju obrtnog novca, institucije su posle prošlogodišnjeg grada i katastrofalne suše ostale gluve na naše zahteve, od države nismo dobili nikakvu pomoć, pa jedva uspevamo da obezbedimo đubrivo, hemiju, mehanizaciju. Mnogi uzimaju avans od otkupljivača od 15.000 do 100.000 dinara za repromaterijal, da bi spasli zasade", objašnjava Dobrivoje Radović iz ivanjičkog udruženja "Malinar".

U ariljskom, užičkom, požeškom, bajinobaštanskom kraju, stanje zasada je isto.

"Prošle godine proizveli smo 37.000 tona, ove će biti daleko manje maline. Đubrivo je za 10 odsto skuplje nego lane, svi troškovi proizvodnje su "skočili", ali se nadamo da godina neće proći bez zarade, jer je konkurencija među otkupljivačima postala veća", tvrdi Dragan Bogdanović iz ariljskog udruženja "Vilamet".

"Do kraja meseca sastaćemo se sa hladnjačarima, da bismo započeli razgovore o otkupnoj ceni".
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh