Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
[h=2]TRŽIŠTE ĆE ODREDITI OTKUPNU CENU MALINA[/h][h=4]Tanjug | petak, 19.04.2013. | 16:22[/h][COLOR=#000000 !important]Ministar poljoprivrede Goran Knežević rekao je u Brusu da će otkupnu cenu malina regulisati tržište, a da će ministarstvo pokušati da uspostavi saradnju između proizvođača i otkupljivača, kako bi se pronašlo najbolje moguće rešenje[/COLOR]



"Niti imamo otkupnu cenu, niti je nju moguće dati, jer to i ne treba da čini država, već tržište", rekao je Knežević novinarima posle sastanka sa malinarima.

Ministar je izrazio uverenje da će se posle sajma poljoprivrede u Novom Sadu razrešiti sva pitanja malinara i da će proizvođači konačno moći da odahnu.

Na četvrtom sastanku s predstavnicima udruženja malinara, ministar Knežević je predstavio subvencije namenjene toj proizvodnji, podsetivši da je ove godine budžet za poljoprivredu uvećan za 40 odsto u odnosu na prošlu godinu.

"Malinari su se saglasili da je to malo, ali znaju kakvi su uslovi u državi i ambijent u kome živimo", naveo je ministar.

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Senad Mahmutović rekao je da je država prvi put opredelila sredstva za održavanje malinjaka.

Vlade Srbije je, kako je rekao, za te namene predvidela iznos od 6.000 dinara uslovnih podsticaja po hektaru, i dodatnih 6.000 dinara za regresirano gorivo.

"Za tu namenu u agrarnom budžetu opredeljeno je 10,5 milijardi dinara", rekao je Mahmutović.

On je dodao da će se proizvođačima malina regresirati 40 odsto troškova osiguranja, za šta je obezbeđeno 400 miliona dinara.

"Najznačajnije za malinare jeste investicija od 200 miliona dinara za podizanje novih višegodišnjih zasada", kazao je državni sekretar.

On je naglasio da će, pored toga, 500 miliona dinara biti opredeljeno za unapređenje primarne poljoprivredne proizvodnje, za koje malinari takođe mogu da konkurišu i dobiju bespovratna sredstva.
 
Ma daj bre Vladane nemoj da me zezas... Daju ti 6000 din po hektaru. Covece o cemu pricas??????????? To je manje od pola dinara po kilogramu roda!!!!!!! SRAMOTA!!!!!!
 
nenade17 procitaj pazljivo i ne brzaj: "Vlade Srbije je, kako je rekao, za te namene predvidela iznos od 6.000 dinara uslovnih podsticaja po hektaru, i dodatnih 6.000 dinara za regresirano gorivo" =12000 dinara, po meni je to bolje ista nego nista, no naravno ako cena bude kako se ovih dana po Vardi (pored Kosjerica) prica da ce cena za 1 kg maline ce da "izbije" i do 500 dinara , onda malinari treba da izdvoje ovoj siromasnoj zemlji (12000 dinara po hektaru i dobrovoljno joj daju tu "situ od para" drzavi za pomoc, za bolnice skole, obdanista....) jer ce ako cena takva bude tada ce da preliva od para.... sve ove price o astronomskim cenama u otkupu opasne su jer ce unapred odbiti kupce (hladnjacare i njihove ino kupce po svetu) (fenomen kontraefekta visokih cena na trzistu -ponude i potraznje) plasim se da ce ko na pijaci kad je nesto mnogo skupo i da ostane ili neprodato ili obecano i "predato" a i ne isplaceno od strane kupaca. zato je moj predlog u ovoj prestojecoj sezoni za sve malinare "taknuto maknuto" odnosno " tras roba na vagi tras odah pare na racun" obecanja o visokoj ceni ce biti na sve strane a para odmah nigde biti nece....samo neka rod bude kvalitetan ......
 
Poslednja izmena:
Sad je i prica o visokoj ceni opasna.Ja bih pre rekao da se ovde proizvodjaci uteruju u tor,kao i dosad.Zbog toga sto su stvari u osnovi lose postavljene,stalno se svaljuje osecaj krivice na proizvodjaca,a u cilju obaranja cene.A nadam se da u proizvodnji jagodicastog voca nece nikad ljudi raditi zbog drzavnih podsticaja ili subvencija,vec zbog dobre cene.Mislim da je proizvodjac onaj ko na ledjima nosi celu ovu pricu,a ne hladnjacar ili banka,i treba da se izborimo da nam se to prizna.Ovo sam napisao jer mi se ne svidja nacin na koji vi Vladane ovde iznosite vase pretpostavke,taman bile i tacne,u sta ne verujem.Ispada da su proizvodjaci neuracunljivi i da im malte ne treba staratelj.
 
tek se sada vidi da je proizvodjac najvazniji u lancu , kad nema robe a zbog toga je najmanje kriv proizvodjac jer je unazad par godina cena bila takva da su velike pare mlatlili svi ostali osim proizvodjaca i glavna karika je pukla sad ce cudne stvari da se desavaju neznam kakve jer ovakva situacija nikada nije bila
 
Pa nece se cena formirati na bazi prica na Vardi.Zasto nemamo kontraefekat niskih cena.Niko se nije ustrucavo ne da ne prica o niskim cenama vec da malinu isplacuje po niskim cenama.Kakav je to efekat imalo na proizvodjaca.O tom nije niko razmisljo,a sad daj da brinemo brige kupca.Ja kao prodavac mogu da zahtevam i 1000. din po kg. i to je moje pravo.Kupac moze da daje 5 din po kg.Sta su individualni zahtevi je nebitno,trzisna cena se formira kao preovladjujuca ,kao ona na koju pristaje vecina .Svi ostali ispadaju iz igre ako se ne prilagode.Kupci ne treba da se ustrucavaju u svojim zahtevima oni trba da budu maksimalisticki.Trenutak je takav jer maline jednostavno nema.Voda u izobilju je besplatna ,ali kap vode umirucem u pustinji od zedji nema cenu.
 
potpuno se slazem ibrkicu cena se nece formirati na vardi..... ides na pijac i prodajes malinu kao ja po vrnjackoj banji i vidis ili ide 1000 dinara ili ne (ponuda i potraznja) odnosno kako ti kazes "trzisna cena se formira kao preovladjujuca" i tu se potpuno slazem sa tobom.... ali i tvoja recenica je u negaciji u redu "Kupci ne treba da se ustrucavaju u svojim zahtevima oni trba da budu maksimalisticki"...... e tu je kontraefekat visokih cena u najavi ili ponudi ...kupci se upravo ustrucavaju i tada ne kupuju........ ali to je lekcija koji cemo ove godine nauciti.....(ne zaboravite da su pare kod pravih kupaca, ali samo one tras roba tras pare)
za nas malinare ovog leta nema zime..... maline je manje nego sto je kupaca potraznja je svakako veca od ponude i prica o ceni je ili 200 ili 500 dinara ali to ce trziste odrediti (osim ukoliko kupci od straha od cene ne pobegnu sa bojnog polja u poljsku bosnu bugarsku ili zamene vocnu vrstu u svojim jogurtima djemovima kolacima itd....)
za tebe kupinar poruka... kupina je prosle godine imala takvu cenu da se dugo nece ponoviti jer ponuda je vec sada veca nego potraznja.... cena ce svakako biti mnogo niza od proslogodisnje (to vazi i za proizvodjace visnje ) a o jagodi da i ne pisem.... apetiti su jedno a realnost trzista je nesto drugo ... zato budimo samo realni i uspecemo u nasem poslu.....
 
Poslednja izmena:
Pogledajte sliku 9. koju sam postavio u radovi u malinjaku... Primetice te da u Macvi gde se i ocekivao neki prinos ...zbog zaliva.....Izgleda da ce podbaciti .... ,razlog vegetacija bujala do 06 12 12 ...pa naglo zahladjenje od -17-20 ak stepeni... A Potom topli pocetak marta 2013 +20 stepeni ....vegetacija bas krenula .... zatim sledio mraz od -6 step. J uce sam obisao 30 -ak malinjaka i razgovarao sa vlasnicima svi smo saglasni da su mrazevi uzeli svoj danak ...???

Cinami rece svojevremeno da ce biti kraj Srpskog malinarstva ....ako vec i nije...????

Sa prinosom koji se ocekuje u Srbiji ni cena od 10 jevreja nije UTEHA ni prevelika....??? Nazalost i zao mi je svih onih koji nisu imali zaliv . a mozda ni sredstava da ga obezbede jer je cena godinama bila nepovoljna .. tako je i sa mrezama iiiii dr.imputima..... A ne druze se sa nama ili su samo gost...A njihovi malinjaci su ooofff.

Nas malo koji smo nekako i ocuvali malinjake ne RADUJEMO se vise ni ceni od 20 jevreja ....Jer dugorocno gledano .to nije to..
 
pole je u pravu , vremenske prilike sa velikim oscilacijama na pocetkau proleca su nepovoljno uticale na ionako lose stanje malne tako da ce nepovoljno uticati na rod, a pitanje ce biti i u fenofazi precvetavanja, jer u slucaju da se okisa moze doci do loseg oprasivanja i sa tim jos manjeg roda, plus berba koja je" velika kocka" sa vremenom koja ne moze da se poredi ni sa najlosijom cenom moze da odnese i do 50% roda , pocinje i sezona grada tako da je sve na kocki kod nas proizvodjaca
 
Vladan Spas
Potkrala se greska sto se vidi iz konteksta.Prodavci nemaju razlog da ne postave svoje zahteve maksimalno.Ponuda je limitirana i normalno da u situaciji kada naspram malo stoji mnogo vi maksimizirate svoj interes.I obrnuto, u godinama kada ponuda prevazilazila traznju imali smo niske cene jer su svi oni koji su stajali na strani traznje bili u prilici da maksimiziraju svoj interes.To moze biti i nepravicno ,ali ako iskljucivo govorimo o igri trzisnoj to je tako.Neki vidovi regulacije mogu te situacije ublazavati.To je cesto zahtev od proizvodjaca da drzava pomogne u kriznim situacijama itd.Ili ako se trziste monopolise onda je to kroz antimonopolsko zakonodavstvo.Nije to toliko bitno za ovu pricu.
Kupci ce svakako nastojati da dodju do sto jevtinije maline ,pa i iz uvoza ukoliko postoje uslovi za to.Ali ako moraju da ocuvaju svoje trzisne pozicije i da ostanu u poslu sa malinama oni ce platiti i cenu koja im i mozda donosi gubitak u tekucoj godini.Ali ako izadjemo iz kratkorocnih okvira ,trenutnih, oni ce to kroz naredne godine vratiti,cim se ponuda stabilizuje na neke prosecne kolicine.Objektivno posmatrano,to je moj utisak,u jednoj dugorocnoj perspektivi posmatrano proizvodjaci su ti koji ostaju kratkih rukava.Razlozi su bezbrojni i o tom smo svi pisali u nekim prethodnim tekstovima.
 
IBRKICU napisao si najveci paradoks da ne kazem ..... vodjen naivnoscu "oni (kupci) ce platiti i cenu koja im i mozda donosi gubitak u tekucoj godini".....pa niko na ovom svetu, intiligentan i svesno nece uci u gubitak... cak sta vise u svim zemljama EU kupovina a onda prodaja bez pozitivne marze (pa makar 1%) zakonom je zabranjena... samo je kod nas u srbiji kockanje sa zivotom i poslom je dozvoljeno.... ibrkicu ti si zrtva jedne velike zablude..... u svetu oko nas nema milosti ni svesnog gubitka u poslu....zato malinari srbije treba da imaju pravu realnu-trzisnu cenu koja ce im iz godine u godinu doneti zaradu.... kockanje igranje sa trzistem i kupcima "je kao borba sutog sa rogatim " jer ....."suti imaju vrhunsku robu" a "rogati imaju pare" tu je moja prica o ponudi i potraznji i trzistu zato malinari budimo pametni.....i nemojmo nikada vise dozvoliti da nas rad vredi 1 euro po kg kao 2011 godine.... kao sto netreba da forsiramo pricu o 500 dinara za kilo maline jer cemo rasterati "rogate" .....u protivnom doci ce nam terzic sa njegovim austrijancem pred neke nove izbore i kupiti svu srpsku malinu za 1.3 eur po kg kako bese prosle godine pred sezonu ... no svi mi imamo kratko secanje .....kratak nam je fitilj....
 
Poslednja izmena:
Cela prica oko maline nije zdrava jer bi hladnjacari trebali da budu nas servis a oni su nama gazde.I ko vec stoji iza toga stvarno ne znam.Sumnjam na politicare.Malina ce svakako imati cenu,ali zbog takve situacije a ne neke bolje organizacije.Meni sve ovo lici na stihiju,u kojoj i taj faktor ocekivanja igra veliku ulogu.Zato su mi zasmetala nasumicna naklapanja o tome sta je ko reko u nekom selu pored nekog drugog sela u posprdnom tonu.Na berzi se cena odredjuje i na osnovu ocekivanja i prognoza sto cesto i nije neki realan faktor.Zato je svakako bolje da se prica da ce cena biti visoka nego niska,i ova tvrdnja o niskoj ceni kupine je mozda istinita ali je sigurno i zelja onog ko je to napisao_Ocigledna losa namera.Svakako da bi mi zeleli da se nas proizvod ceni,ali valjda i mi jedan drugog moramo da cenimo .To je neophodno ako mislimo da idemo napred sa bilo cim.
 
Vladan Spas
Ako smo korektni u polemici onda interpretirajmo na pravi nacin ono sto so se kaze.Kad govorim o gubitku i dobitku ja govorim o kratkorocnom i dugorocnom aspektu cele price i jasno kazem da su proizvodjaci ti koji ostaju kratkih rukava.Kada govorim o kratkorocnom aspektu ,ja ne kazem decidno koja im donosi gubitak nego hipoteticno "mozda i donosi gubitak",ali zarad ocuvanja trzisnih pozicija i dugorocne perspektive kada ce oni to nadoknaditi.Oni koji gledaju samo trenutni interes ce izaci iz posla i nece se baviti otkupom maline.
Ja bih pre mogao jednu vasu tvrdnju da kvalifikujem na nacin kako vi cinite ,ali ja se time ne sluzim.Po kojoj ceni ce ko kupovati i prodavati je stvar izbora.To vam niko ne moze nametnuti.Namece vam ekonomska logika.vrhunski trzisni princip kojim se vi rukovodite-profitni motiv.Ono sto nije dopustivo su damping cene kada vi namerno idete sa niskim cenama da izbacite konkurenciju i prosirite sopstveno trzisno ucesce.Znaci neki nelojalni vidovi konkurencije nisu dozvoljeni.
Vi namerno provocirate polemiku ,istrzete pojedine delove iz konteksta,i pomalo pametujete.Zato ja ovim zavrsavam.
 
Bice malina i 2000 dinara po kg, ali do juna. E kad dodje jun i beraci udju u malinjake, eto nama opet cene koju ONI odrede. Ljudi usresredite se na kvalitet, prehranu, zalivanje. To su stvari na koje uticemo. Cenu kreira trziste i tu ne mozemo nista.
 
cekaj samo malo kako cenu koju "oni" odrede koji su to oni?
a koji su onda ovi?
i kako ,cas trziste odredjuje cenu ,cas "oni" odredjuju cenu?
Gde su sad ti borci ,predsednici, glavesine i ostali, SADA kad imaju veoma jaku pregovaracku poziciju i kad mogu da ignorisu relativno male isporuke van tih famoznih udruzenja i konacno uspostave veoma dobru cenu za malinare i neke osnovne principe trgovine?
Gde su sad?
Gde je sva ta organizacija i placene funkcije ,sto cute?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh