Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
-ajde evo konkretno gde su pare posle uvodjenja bezcarinske trgovine sa EU?
Jel jedan hladnjacar reko e sad zaradjujemo jos 20% vise profita ajde da delimo sa malinarima????
Verovatno nije a i zašto bi?

Na tržištu nema milosti niti sažaljenja.
Akohladnjačar ima mogućnosti da uzme tih 20 i još dodatnih 30 on će ih uzeti.
To je sasvim logično i s tim treba računati.

Tako se svi ponašaju pa i malinari.
Jel i jedan malinar kad je cena bila 2 ipo evra rekao neću toliko, hajd da ostavim nešto hladnjačaru?
Nije i zašto bi?

Da bi se ostavilo nešto drugome mora se tržišnim mehanizmima biti prisiljen na to.
Kada hladnjačar bude u problemu da kupi dovoljno robe po određenoj ceni on će morati da daje i tih 20% a i više od toga ako ga tržište primora.
 
Tu, znam, sledi priča o čarobnom kvalitetu srpske maline, ali ta priča je jedna od onih slatkih a opasnih samoobmana.

Izvini od nas bezvrednih tebe nedostojnih ,moj ti je predlog IDI ODMA U POLJSKU !!!!!,
idi tamo covece i ne okreci se ,sta cekas ,jefitnija malina ,sve uredjeno, ima da mlatis pare ,bolje ce ti biti tamo nego sa nama nezahvalnima ,veruj mi ako je tebi lepo nama ce biti jos lepse ,
idi odma i isto pustaj tamo njima te tvoje pricice ko ovde bas me zanima kako ces da prodjes....???
 
Opet vađenje i opet glupo :)
Slušaj Rogi, nije trebalo previše mudrosti da se shvati da ti u meni vidiš hladnjačara, mogao sam i pre da ti to kažem ali sam čekao da vidim kako češ da se izvadiš kad i ti (jednom, napokon) shvatiš da si (opet) pogrešio.

I naravno, vađenje kao i svako vađenje......

edit:

Nego, jel se ono hvališ da si jednom išao u inostranstvo ? :)
 
Da bi se ostavilo nešto drugome mora se tržišnim mehanizmima biti prisiljen na to.
Kada hladnjačar bude u problemu da kupi dovoljno robe po određenoj ceni on će morati da daje i tih 20% a i više od toga ako ga tržište primora.
Sve to pada u vodu jer-
Kod nas zaista slobodno liberalno pravo kapitalisticko trziste ne postoji!!!
I o kakvom mehanizmu ti onda pricas?
nije bitno dal jesi il nisi, ti si poltron :riba:
 
Sve to pada u vodu jer-
Kod nas zaista slobodno liberalno pravo kapitalisticko trziste ne postoji!!!
I o kakvom mehanizmu ti onda pricas?
I pošto ne postoji onda ti očekuješ da ti hladnjačeri daju deo svoje zarade?

O čemu li tek ti pričaš jbt!
Kakav li je tek to sistem?

Ako već pominješ tržište i to ni manjje ni više nego liberalno, tu niakko, ali nikako, ne smeš pomenuti sentiment, ustupanje zarade i slične priče.
Ako išta znaš

- - - - - - - - - -

nije bitno dal jesi il nisi, ti si poltron
Pazi, jasno je da ti sporo misliš.
Nije to tako strašno samo je red da kad se naknadno setiš da nešto dodaš da to i naznačiš.
Milsim red je takav, a ti kako hočeš

a čiji sam ja to poltron?
Ili ni tebi značenja reči, koje baš onako voliš da upotreboš, nisu najjasnija?
 
Sve ovo je prica u prazno.Jako udruzenje koje je respektibilno po povrsinama koje ce pregovarati za cenu pa kom opanci kom obojci.Ovako sistem da drzava natera hladnjacare da vam plate koliko je vama dovoljno je smesno primera radi nsjvece udruzenje Nemackih vocara je prosle godine ugovorilo u ime svojih clanova promet vocau vrednosti od 320 miliona eura.Koliko nas bi bilo spremno da odobri eventualno prodaju nase robe udruzenju.
Gledam ovih dana izjave predsednika opstine Arilje i udruzenja Vilamet radi se novi Istrazivacki centar,savremeni rasadnik za najmodernije umnozavanje sadnica kulturom tkiva,sastanci sa ambasadorom Holandije putovanje proizvodjaca na strucnu ekskurziju u Holandiju
Potpuno drugacija slika malinarstva od onog sto vidim ovde:ppozdrav:
 
ovo je izvestaj stranih nepristrasnih strucnjaka za situaciju sa malinama za proslu i ocekivanja za ovu godinu i tu sve lepo pise i tacka a gos'n ironman moze da prdi koliko hoce sa njegovim filozofijama izvor necu navesti

013
Жетва Извештај Воће - Зима 2013


Ово је први тржиште и жетва извештај ове године. Ми ћемо се потрудити да вас обавештавају о наредним воћа жетве чим се појаве.


Малине


Србија - Прошле године Србија је била погођена најтоплијег и најсувље време у око 150 година, од маја до јула 2012. Ово је имало негативан утицај на томова малине које су произведене. Посебно су веома топлим ноћи били проблем.


Меекер сорта, која се користи за више умереним условима температуре, претрпео највише. Цене драматично порастао. Жетва у Пољској која је уследила није била у стању да попуни мањак на тржишту.


Чиле - баштине малине обично имају две жетве. Први цвет у децембру је на гранама које су биле из претходне сезоне, а од фебруара до марта други цвет на новим гранама. Прва берба обично генерише 15 - 20% од запремине. Насупрот уобичајеним година, је падала киша у децембру у ВИИ (Мауле) и ВИИИ (Биобио).


Као малине су мека и крхка воће, квалитет погоршава брже када пада киша током жетве периоду. Као последица тога, први цвет не производе уобичајене количине, а већина производа је коришћен да испоштује билансима уговора из 2011-2012 жетве (киша крајем марта 2012 пресекао чилеанске жетву кратак, остављајући произвођачи кратки производа за уговоре су већ на снази).


На тржишту које је већ кратак малине, ово одмах ефекти ценама. Цене у Чилеу су повећане за око 50% у односу на прошлу годину и да ће наставити да расте.


Постоје два додатна фактора гурају до малине цене. С једне стране, малина цена је била на веома ниском нивоу последње сезоне. Прениска за ову тешку воћа, што га чини нерентабилно за пољопривреднике. Као последица тога, фармери прешли на воћа са вишим повратка, као боровнице. С друге стране, Србија је суша прошле године не само да има негативан утицај на 2012 жетве.


Виламет и Микер су летње Имајући сорте које производе малине на гранама које су формиране у мају / јуну у претходној години. Гране које треба имати малина у 2013 нису развили правилно у 2012. Страхујемо да би 2013 малина жетва у Србији буде као лоше или још горе него 2012 жетве.


На позитиван напомену, други цвет у Чилеу је изгледа добро, захваљујући кишама у децембру. Уз високе цене плаћа, пољопривредници ће покупити сваки килограма малине могу, под условом да могу да пронађу довољно берачима
ovaj tekst je preveden na google translate, a isvestaj je sacinila jedna eminentna belgijska kompanija
 
BRAVOOO ...@ cunami za izvestaj.... nastavi ,dobro nam dodje ovako nesto...... moze nam biti i od pomociii...?:ppozdrav:
Nadam se da cemo bar malo vise da poradimo na kvalitetu i kvantitetu, prema mogucnostima...?
 
nase je samo da poradimo na kvalitetu a kad je kvalitet dobar bude i kvantiteta a isplatice se ove godine ulagati
 
Pole,
Da polemisemo ,a da se ne zamerimo. Ovo je post n.n.lica vrlo OKEJ.....
Nije mnogo bitno Pole.Tekst je moj.
 
Sve ovo je prica u prazno.Jako udruzenje koje je respektibilno po povrsinama koje ce pregovarati za cenu pa kom opanci kom obojci.Ovako sistem da drzava natera hladnjacare da vam plate koliko je vama dovoljno je smesno primera radi nsjvece udruzenje Nemackih vocara je prosle godine ugovorilo u ime svojih clanova promet vocau vrednosti od 320 miliona eura.Koliko nas bi bilo spremno da odobri eventualno prodaju nase robe udruzenju.
Gledam ovih dana izjave predsednika opstine Arilje i udruzenja Vilamet radi se novi Istrazivacki centar,savremeni rasadnik za najmodernije umnozavanje sadnica kulturom tkiva,sastanci sa ambasadorom Holandije putovanje proizvodjaca na strucnu ekskurziju u Holandiju
Potpuno drugacija slika malinarstva od onog sto vidim ovde:ppozdrav:

najbolje za put je leteti low-cost kompanijom izmedju ostalih i wizairom pa sleteti na neki manji aerodrom kao u ajndhovenu koji je u Belgiji ali odma pored Holandije i onda ici dalje busom granice ne postoje pa ni problemi ,tokom puta cete videti sta je nasa carina i kakvi su to moroni...ah da cena karte zaista nije mnogo 70e.

http://www.imagetitan.com/upload.php

ali nije holandija glavna za malinu glavna je amerika -severoistok pored pacifika gde su i nastale nase sorte viliamette je ime neke doline u americi.
- - - - - - - - - -

Pazi, jasno je da ti sporo misliš.
Nije to tako strašno samo je red da kad se naknadno setiš da nešto dodaš da to i naznačiš.
Milsim red je takav, a ti kako hočeš

a čiji sam ja to poltron?
Ili ni tebi značenja reči, koje baš onako voliš da upotreboš, nisu najjasnija?

normalno da sporo kuckam da bi ti razumeo... a to sta i kako mislim -nemas pojma. :svinja:
ne znam samo ko ti ga tolko zavukao pa stalno pominjes neko "vadjenje". :haha:
i sad se jos pravis i naivan ne znas sta koja rec znaci ,a glumis suvog genija ovde sve vreme ajde....
ovo je prava slicica za tebe-> :riba:

- - - - - - - - - -

Verovatno nije a i zašto bi?

Na tržištu nema milosti niti sažaljenja.
Akohladnjačar ima mogućnosti da uzme tih 20 i još dodatnih 30 on će ih uzeti.
To je sasvim logično i s tim treba računati.

Tako se svi ponašaju pa i malinari.
Jel i jedan malinar kad je cena bila 2 ipo evra rekao neću toliko, hajd da ostavim nešto hladnjačaru?
Nije i zašto bi?

Da bi se ostavilo nešto drugome mora se tržišnim mehanizmima biti prisiljen na to.
Kada hladnjačar bude u problemu da kupi dovoljno robe po određenoj ceni on će morati da daje i tih 20% a i više od toga ako ga tržište primora.

to se decko u pravnoj drzavi zove extra-profit i extra se oporezuje.

...a drzavi ako je stalo da pospesuje proizvodnju posle te pare ubrane od poreza obrce i daje proizvodjacima kao subvencije.
 
Ne znam gledao u emisiji Agrodan prekjuce cini mi se.Pretpostavljam da nj.e. amasador Holandije posto organizuje put zna kako ce tamo da stignu:ppozdrav:
 
Ne znam gledao u emisiji Agrodan prekjuce cini mi se.Pretpostavljam da nj.e. amasador Holandije posto organizuje put zna kako ce tamo da stignu:ppozdrav:

zelim im puno uspeha i sto vise KONTAKATA ,ali mora se dobro pripremiti znati- ,jezik ,znanje,kultura ,propisi pogotovu , kamo srece da smo mnogo ranije i sto cesce isli...
 
Rogi
Koliki procenat zarade u odnosu na ulozena sredstva mislis da je realan u proizvodnji maline?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh