Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Otkupno mesto te Hladnjace je u Zlodolu.Danas verovatno nece vrsiti otkup, jer je takva filozofija nakupaca.
Elem, danas u B.Basti i okolini cena je 120 dinara
 
Izvini, sta je 120??? Gde? Molio bi te da navedes tacno otkupno mesto. Jel ti bese onaj sa dokumentima o porezu?
 
Hladnjaca Elixir Sabac 120
Hladnjaca Vrganj B.Basta 120
Stanici- Braca mitrovici 120
To su relevantne hladnjace drugar
 
Da ta hladnjaca je u Zlodolu i ja tamo predajem malinu i kupinu.Danas ne berem pa i ne znam cenu i da li vrse otkup.Koje su cene kod drugih ne znam ja dajem na otvoren racun tako da mi je svake godine ta hladnjaca isplatila malinu po zadnjoj ceni. Za Eliksir znam da isplacuje po racunima tako je bilo prosle godine jer kod majke dajem njima a i za bracu Mitrovic znam da cim mogu da spuste cenu to i urade kao i ostali hladnjacari .Cim padne kisa oni spuste cenu da bi sto manje platili veselom narodu moze im se tako im dozvoljeno
 
Da ta hladnjaca je u Zlodolu i ja tamo predajem malinu i kupinu.Danas ne berem pa i ne znam cenu i da li vrse otkup.Koje su cene kod drugih ne znam ja dajem na otvoren racun tako da mi je svake godine ta hladnjaca isplatila malinu po zadnjoj ceni. Za Eliksir znam da isplacuje po racunima tako je bilo prosle godine jer kod majke dajem njima a i za bracu Mitrovic znam da cim mogu da spuste cenu to i urade kao i ostali hladnjacari .Cim padne kisa oni spuste cenu da bi sto manje platili veselom narodu moze im se tako im dozvoljeno
Mogucno je da ti dajes na otvoren racun kod Hosane, ali ti kad sutra ili prekosutra ili bilo koji drugi dan predas tvoju malinu, ti dobijes otkupni blocic i na njemu nesto pise - pise neka cena , lupam 190 dinara ili 200 dinara.E sad kako ce tebi Hosana isplatiti na kraju to je pitanje.U B.Basti se nikad nije isplacivalo po racunima t.j otkupnim listovima osim u Kostojevicima gde trenutno postoji 12 otkupljivaca.Dakle samo u Kostojevicima postoje dnevne cene i po tim cenama se isplacuje.Kod ostalih hladnjaca ( relevantnih ) takodje dobijas otkupni listic i na njemu pise neka cena.I ta cena je na pocetku berbe bila 155 dinara, a sada je 190-195.Stim sto je jutros bila 120 dinara,vec sada je 190,jer se prilicno isusila,popravilo se vreme a mokra 120 din.E sad ta cena je uvek akontna bez obzira sta oni napisu na otkupnom listicu i ti na kraju dobijas za svoju malinu neku priblizno zadnju cenu ili bas zadnju cenu.Elixir nikad nije isplacivao po racunima , pa ni prosle sezone, jer prosle sezone malina je bila i 90 dinara i 120 i 150, a isplatili su ljudima po 135, dok je Vrganj isplatio 135-140 dinara, iako su postojale tzv dnevne cene, koje ustvari jesu jedna formalnost.
Dakle hocu da kazem da je najjeftinija malina u Kostojevicima , jer je tamo BERZA, i uvek se probija cena bas u Kostojevicima, ali tu ljudi najmanje dobiju,nikad nemaju pravu na korekciju ni na doplatu, niti bilo koju drugu privilegiju.A ono prividno izgleda da je tamo najaca cena zbog tog dnevnog probijanja.
 
I u Hosni ima ljudi koji uzimaju novac svako vece tj zatvoren racun pa zbog toga ima svako vece cena meni je prosle godine ceo rod isplacen po 145 din a kupina po 160 din.A KAO STO VIDIM 120 DIN NIJE JUCE BILA MALINA .Pitacu sutra u hladnjaci koliko su juce placali malinu jer nema potrebe da se sire dezinformacije.A znam da Eliksir placa po racunima jer dosts ljudi koje znam daje tu imali su prosle god doplatu 5 din po kg pa se nekima sto su kasnije poceli da beru uhvatio veci prosek a mozda je to i bilo135 ali to je 10 din manje od ove hladnjace ili od toga koliko je Eliksir isplatio uSapcu i sada je imao manju cenu ovde nego dole u svakom mestu gde imaju hladnjacu cene su razlicite to cete videti ako malo unazad prelistate i procitate sta clanovi foruma pisu
 
Da naravno, svi oni koji uzimaju novac svako vece imaju zatvoren racun.To sto uzmu , to im je, nemaju pravo ni na doplatu , niti bilo koju drugu privilegiju.Tacno je i da Elixir ima razlicite krajnje cene u zavisnosti od mesta do mesta.
Tacno je i da je Elixir ove godine otkazao brdske terene, samo ce po brdskim terenima uzeti koliko su dali djubriva i rekli su ljudima da se za dalje snalaze kako znaju.A to je zbog toga sto im ne treba malina, imaju enormne zalihe od prosle godine, a osim toga, ovogodisnja malina je jako skupa.
Tacno je i to da su juce stavili cenu od 120 dinara, jer je jutro pocelo sa kisom i malina je bila mokra.
Ja svoju malinu predajem jednoj drugoj hladnjaci koja se takodje nalazi u gradu i nenaplacujem svoju malinu do kraja, uzivam sve privilegije i proslogodinji rod mi je bio isplacen po 140 dinara.
U svakom slucaju , najgora solucija za proizvodjace je kes svako vece, jer prividno misle da su prodali malinu po najskupljoj ceni, a ustvari uvek dobiju najmanje
 
To da su otkazali po brdskim krajevima ne znam jer kod moje majke u selu uzimaju malinu tj covek koji otkupljuje za njih dolazi po malinu a ja nisam uzela djubrivo na malinu kupila za kes.Da imaju zaliha od prosle godine sam i ja cula samo ne znam koliko je to tacno ne verujem ja njima puno ova hladnjaca ima veliki kapacitet pa moze da primi a i skladisti dosta maline i prodaje po visokoj ceni a to da rod nisu od prosle godine nisu mogli da prodaju je prica jer cekali su cenu koja ce ove godine biti na svetskom trzistu visa od proslogodisnje nece oni raditi na svoju stetu sigurno ne brinem ja za njih.A i ova tzv berza u Kostojevicima je necije maslo da se narodu pokupi malina po razlicitim cenama svi zaradjuju sem seljaka.Narod daje za kes jer se plasi da posle nece biti isplacena malina jer su ti ljudi u Kostojevicima zadnjih godina bili prevareni od strane hladnjacara iz Kostojevica pa im rod iz prethodne godine nije bio isplacen a kretala je nova berba tako da narod uzima novac samo kada daju da ne rizikuju.Sta se moze kada je seljak uvek prevaren kako god okrenes
 
195 za kesh kod nas,samo kesh i kesh i kesh. Nista vise. ko voli da dobija pare kad se neko drugi sazali da mu da,neka izvoli.
 
To da su otkazali po brdskim krajevima ne znam jer kod moje majke u selu uzimaju malinu tj covek koji otkupljuje za njih dolazi po malinu a ja nisam uzela djubrivo na malinu kupila za kes.Da imaju zaliha od prosle godine sam i ja cula samo ne znam koliko je to tacno ne verujem ja njima puno ova hladnjaca ima veliki kapacitet pa moze da primi a i skladisti dosta maline i prodaje po visokoj ceni a to da rod nisu od prosle godine nisu mogli da prodaju je prica jer cekali su cenu koja ce ove godine biti na svetskom trzistu visa od proslogodisnje nece oni raditi na svoju stetu sigurno ne brinem ja za njih.A i ova tzv berza u Kostojevicima je necije maslo da se narodu pokupi malina po razlicitim cenama svi zaradjuju sem seljaka.Narod daje za kes jer se plasi da posle nece biti isplacena malina jer su ti ljudi u Kostojevicima zadnjih godina bili prevareni od strane hladnjacara iz Kostojevica pa im rod iz prethodne godine nije bio isplacen a kretala je nova berba tako da narod uzima novac samo kada daju da ne rizikuju.Sta se moze kada je seljak uvek prevaren kako god okrenes
Prava brdska malina je pocela tek ovih dana, moj ujak je imao tek jedno branje i malina mu traje do avgusta meseca, oni su otkazali njegov teren, kao sto su otkazali sve skupe brdske terene, Gmilu Prisjeku,Debelo Brdo, Ovcinju,Vardu...Tamo malina tek pocinje i ubedljivo je najskuplja vec sada se krecu neke cene po 217 dinara.Doduse tu je malina jako kvalitetna i ljudi imaju kulturu branja.
Druga stvar,oni proslogodisnji rod nisu ni hteli da prodaju, jer su znali za ovakvu situaciju ove godine :).A tek na onim terenima koji su tradicionalno navikli na kes,tu tek nekupuju nikako,mada je to greska,jer kes malina je najjeftinija malina.
 
Veruj da njihovim ne dolaskom po tim mestima proizvodjaci nista ne gube samo su na dobitku jer oni nece dati tu cenu od 217 din bar za sada.Predavala se malina i bez njih i predavace se.Losa iskustva od ranije ljude teraju da uzimaju kes.A taj deo gore ima Miju Vujetic uvek ce on raditi za nekoga a tu je i Grujo iz Godeceva
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh