Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ibrkić
Prihranjujem u nekoliko navrata, odmah po vezivanju a vezujem čim uslovi dozvole. Obično kraj februara i početak marta. Posle još 2-3 puta i uvek frezujem posle prihrane. Zadnja prihrana obično krajem maja kada postavljam pomoćne naslone (kanape).
A ove bobičave maline imam i ja sporadično. Primetio sam i među njima razlike, šteta što nemam slike da stavim, slikaću u sezoni berbe. Moje skromno mišljenje je da je to posledica odličniog rada u rasadnicima maline kod nas u Srbiji. Jednostavno to su neke druge sorte ili mutanti :haha: :haha:. Skupo sam platio sadnice maline i odmah imao i te nepoželjne sorte. Na jednom mestu sam imao neko puzavo čudo s listovima maline koje se pružalo kao epidemija po zemlji, a koren je bio vrlo uporan. Po meni jedini lek je budak i vađenje, mada je teško i malo verovatno izvaditi čitav koren. Ako grešim poželjno je dame neko ispravi.
:ppozdrav:
 
Zahvaljujem na odgovoru.I ja mislim da je neka degeneracija ili kako kazete mutanti.Mislim da su lastari kod ove pojave glatki,stablo nesto svetlije a list ima tamniju boju.Ali mozda neko moze dati pouzdaniji odgovor.
 
Da budem još precizniji rekao bih da su to druge sorte. Jer kada kupujemo sadnice iz rasadnika očekujemo da biljke budu iste sorte, međutim to nije slučaj.
 
te biljke mutantti nerazlikuju se nimalo samo treba da ih zabelezish, i ceo koren izvadish, naselis sa drugom dobrom malinom. inace toga ima u svakom malinjaku jedino resenje je ovo kod mene toga ima u 0.0001% pa kad stignem da berem na to mesto samo tresnem rukom da pospada i idem dalje
 
Jos malo pitanja za iskusne proizvodjace maline.
Da li protiv korova koristite casoron i kakva su vasa iskustva.Ja ga koristim duzi niz godina i nisam pimetio negativne efekte.Ali samo u malim kolicinama.
Drugo pitanje se odnosi na suzbijanje grinje.Meni se u poslednje dve godine pojavljuje sa dosta jakim napadima.Nisam uspeo da je potpuno eliminisem i mislim da je se dosta tesko boriti protiv nje.Koji je preparat po vama najefikasniji.
I jos jedno.Da li se moze u malini koristiti crveno ulje ili nesto slicno i koji je krajnji rok za primenu.
 
gasoron je po meni skup on se mesa pola pola sa suvim peskom i razbacuje u trakama, ja koristim gramoxone prska se pumpom , nesme da se prska lisna massa ,crveno ulje sam koristio prosle godine i nisam zadovoljan, bolja kombinacija je belo ulje + bakar
 
Pozdrav svim malinarima
Ako BOG da najesen planiram da posadim malinu na 35ari u selu Nemenikuće kod Sopota. Za sada ima dobro volju i podršku do prijatelja. Na vašem forumu sam sazna ::namigivanje::o dosta toga ali me interesuje jedno GDE KUPITI SORTU MIKER, kod instituta ili kod prozvođača i kolika je to zapravo razlika?
 
I mene i sve nas.Ja ovakav zasad nisam nigde video.
Post je spojen: [time]1295332828[/time]
_________________________________________________
Jos jedno pitanje u vezi deformacije ploda maline.Da li i usled loseg ili nedovoljnog oprasivanja plod maline postaje zrnast ,sitniji ,nepravilnog oblika i sl.
 
za ovoliko visoku malinu sa angazuju profesionalni MOLERI jer oni mogu da naberu najvishe jeste da su im dnevnice skupe al brzo beru , ja bi tako radio
 
U Ariljskom kraju dosta zasada išgleda kao na slici. Ni moje nisu bile lošije, ali kada je malina ovako dobra problem je kišna godina jer mnogo više trune pošto se unutra plod teže isušuje od vlage.
 
Mislim da to kod nas nije virus žbunaste kržljavosti maline. Iz razloga: nisam primetio da se širi (nove zaražene biljke) već uvek iste biljke imaju takve plodove, kod mene te biljke izgledaju potpuno zdravo i bobice su krupne i zdrave samo ih ima malo.

Ovo je iz knjige:
Virus žbunaste kržljavosti maline
Značajno se razlikuje od ostalih virusa po nizu osobina i svrstan je kao jedini član u zasebnu grupu pod nazivom ideogrupa.
Polen zaražen ovim virusom ima jako redukovane funkcije. Naime, oprašivanjem sa zaraženim polenom dobijaju se deformisani plodovi zbog različitog rasta koštunica, a u sorti kenbi i miker može izazvati drastično smanjenje prinosa , čak za 70%.
Na drugim osetljivim sortama prouzrokuje žutilo lista. Smatra se jednim od vrlo opasnih virusa za naša malinogorja.

15sagdy.jpg
nwkf29.jpg

:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh