Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zemljace moj pola stvari koje si naveo nisu tacne.
Poredis smrznutu malinu sa svezom malinom , to je kao da poredis zabe i babe !
cena maline u Nemackoj je u MALOPRADJI u novembru , decembru 18-19 € za svezu malinu koja stize iz Cilea , Argentine ili Portugala a cena u sezoni je za svezu malinu oko 5-8 € u maloprodaji !
Cena maline Rolland je oko 3-3,5 € to je danasnja cena zavisno od kolicine koja se kupuje , nije ista cena kada kupuje mala pekarska firma koja potrosi godisnje 50 tona ili velika konditorska fabrika koja potrosi 2500 tona Rollanda !

Ti hladnjacari sto pisu da ima 19 tona a tovare 22 tone to su kreteni koji pokusavaju da prevare saobracjnu policiju u evropi , i to ih na kraju uvek vise kosta ( kada svabe naplate kaznu, pa pretovar itd. )
 
U BEOGRADU U MAKSIJU 300 GRAMA U SARENOJ KUTIJI JE 169.99 DINARA, ZNACI KILOGRAM OKO 565 DINARA. PROSLE GODINE MALINA JE OTKUPLJENA NESTO VISE OD 1 EURO.
ZEMLJACE TI OCIGLEDNO OPRAVDAVAS MALINOKRIMINALCE DOK IH JA OPTUZUJEM DA UCENOM PROIZVODJACA, MALINU OTKUPLJUJU PO MIZERNIM CENAMA. PRE PRIVATIZACIJE BILE SU DRUSTVENE HLADNJACE KOJE SU NAPRAVLJENE NOVCEM MALINARA. DAVNE 1996.G. HLADNJACA U LJUBOVIJI JE OBRACUNAVALA 0.4 DM ZA KG MALINE, ZALEDJIVANJE, PREBIR, PAKOVANJE 2,5 KG PAKETI I SKLADISTENJE 8-10 MESECI. OD 2000-TE SVE SU HLADNJACE PRIVATIZOVANE I ISTE PLACAJU REKET STRANKAMA NA VLASTI. VLAST UZIMA SVOJ DEO A I PRIVATNICI UZIMAJU SVOJ DEO A PROIZVODJACIMA STA OSTANE. SVI HLADNJACARI VOZE DZIPOVE OD 100 HILJADA EURA, KUPUJU STANOVE PO SRBIJI, KUPUJU NEKRETNINE SIROM SVETA I TI TVRDIS DA SE OD TVRDOG K. DOBIJA RAK NA MATERICI.
BESMISLENO JE S TOBOM POLEMISATI.
POZDRAV!
 
Zemljace znas ti razliku izmedju maloprodaje i veleprodaje ?
Nema potrebe da pises velikim slovima nismo mi slepi !

Dok su bile drustvene hladnjace onda se tvoj Zivojin Plavsic vozio u skupim kolima i placao vas kako je hteo , ne u novcu nego u repromaterijalu !

Ja ne opravdavam hladnjacare daleko od toga , ali bez pravih argumenata i sa poluistinama se ne dobija ni jedna diskusija.

Vi malinari ste krivi sto se ne organizujete a od kukanja nema nista .

pozdrav :ppozdrav:
 
Na linku koji sam naveo o ponudi maline iz Srbije iznenadio sam se kada sam video kolika je ponuda od strane kineskih firmi.Da li je moguce da ce Kinezi vrlo brzo postati glavni snadbevaci trzista malinom.
 
sto se tice kineza mozemo da mirno spavamo probali su i sa sljivom pre 10 -tak godina bili chak najveci izvoznik shljive u svetu, al propadoshe klima chini svoje .kad oni budu 1 izvoznik malina ja u Loznici trazim naftu MOZDA JE I NADJEM :haha:
 
Gomila gluposti na jednom mestu...
Mi malinari imamo jednu veliku prednost koja izludjuje tajkune... Imamo znanje, vestinu, iskustvo i BRZINU u proizvodnji malina. Svako od nas, kao i clanovi nasih porodica moze da uradi tri puta vise u malinjaku nego eventualni radnik koga bi angazovao eventualni tajkun proizvodjac malina na parceli od x hektara. Svako od nas ima sposobnost da vizuelno izabere najbolju sipku pri vezanju za rod u gomili... Svako od nas zna da ne moze Miskovic da dovede gomilu nesrecnih ljudi u malinjak i pocne proizvodnju... Svako ko ima znanje,iskustvo,vestinu i brzinu u obradjivanju malinjaka ima svoj malinjak i nikad nece raditi kod tajkuna u malinjaku za 17.000 dinara. Ja znam da bi to mnogima odgovaralo, odnosno da bi odgovaralo svima osim nama.... Ali...
Imali smo mi primere u nasem kraju kad se skupe tri privatnika koji proizvode plasticne kace i kupe zemlju, kolje,zicu, sadnicu, djubrivo, bunar, cevi za kpk... i odluce da se obogate... Medjutim, na stranu sva ta ulaganja, tudja ruka svrab ne cese. Dovodili su neke jadne zene iz neke propale fabrike da orezuju maline, neke klince da kopaju, penzionere da kidaju lastare i naravno studente da beru... Ajde sto je kilogram njihove maline proizvodno kostao 2 eura usled sporosti, nego sto je zbog nestrucnosti i nemarnosti malinjak posle 4 godine upropascen... Smorio sam sa pricom a ustvari sam hteo da kazem da ne moze na daljinski i da je nase bogatstvo ovo gore tri puta nabrojano... Pozdrav za sve malinare i opustite se... Doslo je vreme brzog protoka informacija i iako bi gamad volela da otkupna cena bude 50 eurocenti to se nece desiti... Proizvodimo zlato, doduse CRVENO, i platice ga 1.5 eura jos kako...
 
trebalo bi hladnjacare obavestiti o ovoj temi da mogu i oni da daju neke odgovore ako se vec nisu maskirali i infiltrirali :haha: u nase redove
 
cunami je napisao(la):
trebalo bi hladnjacare obavestiti o ovoj temi da mogu i oni da daju neke odgovore ako se vec nisu maskirali i infiltrirali :haha: u nase redove
E, u tom grmu lezi zec. Mnogi clanovi foruma veoma lako prepoznaju krtice sa foruma, odnosno lazne profile i sve one koji iz ko zna kog razloga imaju interes da nas proizvodjace bilo kog poljoprivrednog proizvoda ubede da treba da se zadovoljimo sa mrvicama... Ali sa njihove tacke gledista opravdano, jer oni ne smeju da naprave forum tipa Izjebiseljaka.com. Ovde se povremeno oglasavaju i clanovi vladajucih politickih stranaka pricajuci price Zaharija Trnavcevica kako bi trebali vise da radimo i da se udruzujemo i da smo mi neobrazovani i da mi ustvari super zivimo ali to ne znamo.... Ali neka njih, pucaju po svim savovima fantomi koji prodaju maglu, nema vise dovoljno magle za sve a i nema ko da kupi... Doci ce vreme proizvodnje...
 
Zoran sef@
slazem se donekle sa tvojim komentarom :ppozdrav:
Ipak je cinjenica da ako se vi ne udruzite da ne mozete da napredujete, samo uz DOBRO i posteno udruzivanje mozete da uspete u svom poslu. ( barem je to tako u svetu )
 
Nemam sta da dodam niti oduzmem samo da kazem da se provuklo da cena u sezoni maline u Austriji je oko 5-8€ sa vasim kolegom @meekerom sam letos komentarisao i mislim slao slike iz marketa cena je stabilna i uvek od 15€ kada je akcija do 19€ normalno po kilogramu
Zivi bili :ppozdrav:
 
Sta mozemo kad smo u takvoj poziciji,da samo gledamo kolika je cena u maloprodaji,veleprodaji,otkupna i onda sta nam ostane.Moramo bar da kazemo da je nasa proizvodjacka cena 1.5 eura minimum,a svi ostali u lancu nek gledaju sta im ostaje.
 
nemislim samo na hladnjacare da nam protivrece nego da nam predstave svoj plan npr da demantuju nase stavove i td
 
Seko sam danas stubove ze maline. Najgori ubedljivo posao vezan za maline . Moj najveci ptroblem je sto je kod mene sve bukova suma i vrlo malo hrasta. Bagrema ima jako malo. Sve sto sam imao da isecem sam isekao . Ostala su mi jos samo dva bagrema da isecem , pa cu morati i da se snalazim i sa nekim starim sljivakom.

Ove godine ne prosirujem zasad 100% :nono: . Nemogu vise dasecem i spremam te stubove . Smucilo mi se vise. A i da hocu naznam gde da ih isecem , a sledece godine videcemo od cene i stanja , kao i prognoza za naredne sezone , nikad se nezna .

Posle spremanja stubova 5 dana ledja bole dva meseca ::lose:: ::lose::
 
Stubove mozete slobodno da stavljate i hrastove.Od zrelog i zdravog hrasta istrugani stubovi izuzetno dugo traju.Pogotovo ako ih ostavite da se osuse ,a onda deo koji ide u zemlju premazete pregorelim uljem.Mislim da tada nema velike razlike u odnosu na bagremove.Ali ako secete samo bagremove,vodite racun da i bagrem ne sme biti mlad i tanak.Najbolje je ako imate bagrem precnika 30 do 40 cm. koji se moze strugati.
 
Direke sam nabavio po 256 din 8 puta 10cm. strugani bagrem 2,4metra visina...Mislim da se ne isplati seci sam,dodje sve na isto na kraju :cao:
Post je spojen: [time]1294776948[/time]
_________________________________________________
Nego ljudi sta da radim,ukrivio sam vrste,krivudave, kad sam sadio,dugacke ima i po 100 metara,sta da radim koliko se moze posle direcima,lastarima isl. navuci nazad u vrstu.Da li sme da odstupa po pola metra od pravca,,da li to mogu posle navuci u pravac... da li smem sad da presadim gde su krivine AKO MORA to je mnooogo veliki posao.... :sta: :sta: :sta:
 
Pozdrav..
Mozeli neko da mi pojasni sta to znaci da se udruzimo,?? mozda da pravimo hladnjace UDRUZENE pa da se pdsetimo poljoprivrednici su napravili hladnjace tipa Srbijanka ,Sapcanka idr koje su u korovu ,te i dr. hladnj. nisu napravili tekstilci,prosvetari,medecinari,opstinari itd.A zadnjih 10ak god. napravili ste (niskom otkupnom cenom) 100tine privatnih hladnjaca (koje se ne udruzuju)?? Dali biste sada da gradimo i trece (udruzenicke) hladnj. E pa prekrstimo se _??
Da se udruzimo radi zajednickog plasmana ,,,,,,,Ne pije mi vodu pa Srbija je mala kao selo.
Za samo 3 dana oni koi su zaduzeni za izvoz djipovima pred berbu obicu 30% plantaza (probni uzorak) i skontaju kakav ce biti rod i kolke kolicine mogu izvesti.........
 
pole@
Srbijanku i Sapcanku itd. su pravili drzava, zadruge su pravljene takodje od drzavne imovine i direktori zadruga su postavljani od partije .
Danasnje udruzivanje znaci udruzivanje poljoprivrednika na osnovu privatnog kapitala a ne drustvenog.

Moderna udruzivanja na zapadu, na koja mi treba da se ugledamo, funkcionisu kao akcionarska drustva i rade za profit osnivaca tj. ulagaca. Sto bi u prevodu znacilo kada bi se udruzili 100 malinara i dali po 2000 € mogli bi da naprave hladnjacu i da sami plasiraju svoju robu na zapad i da ne kukaju vise na odkupljivace i hladnjacare ! Osnivaci mogu sami da izaberu ko ce raditi kao direktor i sigurno mu nece dati da ima kafe kuvaricu i pet sekretarica i vozaca , nego ce raditi u firmi kada je to potrebno i nece sedeti svaki dan po kafanama i jesti jagnjetinu i zalivati spricerom na racun zadrugara.
 
markodanube
Nije ubedljivo, Srbijanku i Sapcanku nije napravila drzavna imovina nego seljaci (razlikom u ceni ) odredenih proizvoda isto tako i 100tine privatnih sadasnjih hladnjaca su napravili dosadasnji malinari razlikom u ceni od otkupne do izvozne . Zar mislis da su pare hladnjacarima pristizale iz (tekstilne grane) da bi vratili za kratko vreme kredite:haha:
Zarje pametno da nas 1000 napravimo 10 novih UDRUZENICKIH hladnjaca pa da ove privatnicke zarastaju u korov kao Sabcanka idr....Zar nije pametnije snjima pregovarati i dogovarati se i selektovati na one koima mosemo davati malinu i na one koima necemo davati pa i po cenu da 1 godina bude cist gubitak za malinara....
 
Necu da kometarisem ko je i od cega napravio u SFRJ hladnjace oticemo van teme .

Ako se udruzite onda imate snage za pregovaranje sa hladnjacarima , ako vide da ste slozni onda moraju na istoj ravnini sa vama da pregovaraju , ako sami nastupate onda vas moze svako slomiti.
Stara izreka je : zajedno smo jaci i toga se treba drzati !
 
MALINAR je napisao(la):
Direke sam nabavio po 256 din 8 puta 10cm. strugani bagrem 2,4metra visina...Mislim da se ne isplati seci sam,dodje sve na isto na kraju :cao:
Post je spojen: [time]1294751748[/time]
_________________________________________________
Nego ljudi sta da radim,ukrivio sam vrste,krivudave, kad sam sadio,dugacke ima i po 100 metara,sta da radim koliko se moze posle direcima,lastarima isl. navuci nazad u vrstu.Da li sme da odstupa po pola metra od pravca,,da li to mogu posle navuci u pravac... da li smem sad da presadim gde su krivine AKO MORA to je mnooogo veliki posao.... :sta: :sta: :sta:
Ako ne smeta da prolaziš traktorom kad freziraš i prskaš onda nema veze što su redovi krivi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh