Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da polemisemo ,a da se ne zamerimo.
Jos malo oko problema odnosa proizvodjaca maline i otkupljivaca,bar do proleca dok ne pocnu radovi u malinjacima,a onda cemo se usmeriti na samu proizvodnju.
Da je pameti bilo bi i resenja.
Problem odnosa proizvodjaca i preradjivaca je kod nas dosta slozen i komplikovan i to je generalni problem u poljoprivredi.Naglasavam kod nas,jer mi se cini da su to drugi uspesnije resili.Zato svako prenosenje tudjih iskustava ovde nije tako lako primeniti.
Poznata je cinjenica da je poljoprivreda kao grana ekonomije u dugom periodu vremena posluzila kao osnov za razvoj preradjivackog sektora i da se kroz jednosmerno prelivanje akumulacije taj sektor i razvijao.Cene su bile osnovni instrument za uspostavljanje takvog odnosa.
Po inerciji ,ti uspostavljeni i izgradjeni odnosi se i u nekim promenjenim okolnostima nastavljaju.Jer,i drzava i trzisni mehanizam staju na stranu jaceg,pa proizvodjaci uvek oberu zelen bostan.Nama je isto da li drzava kontrolise cene ili to cinili monopolisti.Ovde nema uslova za zdravu konkurenciju,jer se trziste maline monopolizuje sa strane otkupljivaca,koji svoje interese uspevaju da iskazu kao jedan jedinstven,dok to proizvodjaci ne mogu da ucine.
Vidim da neki od predloga idu za tim da proizvodjaci udruzeni prave hladnjace.Smatram ga pogresnim,a pokusacu da pojasnim.
Podela rada je u ekonomiji vec davno istaknuta kao sustina ekonomske racionalnosti i osnov za razvoj proizvodnje velikih razmera.Zato se izmedju ostalog i trgovina izdiferencirala kao posebna grana i neki su se samo poceli baviti prometnom sferom.U uslovima podele rada su troskovi po jedinici proizvoda najnizi.Ako bi sada proizvodjaci maline pravili hladnjace,proizvodjaci secerne repe secerane,proizvodjaci mleka mlekare ,proizvodjaci mesa klanice i sl.dosli bi u situaciju da bi vrlo brzo svi izgubili i ostali bi i bez proizvodnje i bez prometa.Ovo moramo svi shvatiti ili nas nece ni biti.
Proizvodjaci moraju da se bore da prosecan prinos maline sa 6tona po hektaru podignu na 15,zatim 20 a kasnije i 30 koliko vec imaju pojedini rekorderi u ariljskom kraju.Moraju se moliti i bogu da vreme koliko toliko ih posluzi.Otkupljivaci moraju ulagati u marketing i sve napore usmeriti prema svetskom trzistu i tu traziti prostor za poboljsanje svojih pozicija,a ne samo obaranjem cene prema proizvodjacima.Kada kazem usmeriti paznju prema svetskom trzistu imam u vidu cinjenicu da smo mi po kolicini i kvalitetu prepoznatljivi na tom trzistu i da smo u poziciji da imamo ulogu aktivnog pregovaraca.
To prakticno znaci da mi unutar imamo jedinstven interes i da je krajnje vreme da pravi proizvodjaci i pravi otkupljivaci to jednom shvate.Ako stalno budemo sekli granu na kojoj sedimo ne mozemo opstati.Trka za brzim bogacenjem i visokim profitima preko noci ce sve nas dovesti ,ako vec nije,do potpunog sloma.Ne mozemo zasnivati nas opstanak i ekonomski razvoj na medjusobnoj pljacki.
Ovde je vec neko pozvao i otkupljivace da se ukljuce na ovaj forum,pa se i ja pridruzujem tom pozivu.Da polemisemo ,a da se ne posvadjamo.
Kada bude pameti bice i resenja.
 
ibrkic je napisao(la):
Da polemisemo ,a da se ne zamerimo.
Jos malo oko problema odnosa proizvodjaca maline i otkupljivaca,bar do proleca dok ne pocnu radovi u malinjacima,a onda cemo se usmeriti na samu proizvodnju.
Da je pameti bilo bi i resenja.
Problem odnosa proizvodjaca i preradjivaca je kod nas dosta slozen i komplikovan i to je generalni problem u poljoprivredi.Naglasavam kod nas,jer mi se cini da su to drugi uspesnije resili.Zato svako prenosenje tudjih iskustava ovde nije tako lako primeniti.
Poznata je cinjenica da je poljoprivreda kao grana ekonomije u dugom periodu vremena posluzila kao osnov za razvoj preradjivackog sektora i da se kroz jednosmerno prelivanje akumulacije taj sektor i razvijao.Cene su bile osnovni instrument za uspostavljanje takvog odnosa.
Po inerciji ,ti uspostavljeni i izgradjeni odnosi se i u nekim promenjenim okolnostima nastavljaju.Jer,i drzava i trzisni mehanizam staju na stranu jaceg,pa proizvodjaci uvek oberu zelen bostan.Nama je isto da li drzava kontrolise cene ili to cinili monopolisti.Ovde nema uslova za zdravu konkurenciju,jer se trziste maline monopolizuje sa strane otkupljivaca,koji svoje interese uspevaju da iskazu kao jedan jedinstven,dok to proizvodjaci ne mogu da ucine.
Vidim da neki od predloga idu za tim da proizvodjaci udruzeni prave hladnjace.Smatram ga pogresnim,a pokusacu da pojasnim.
Podela rada je u ekonomiji vec davno istaknuta kao sustina ekonomske racionalnosti i osnov za razvoj proizvodnje velikih razmera.Zato se izmedju ostalog i trgovina izdiferencirala kao posebna grana i neki su se samo poceli baviti prometnom sferom.U uslovima podele rada su troskovi po jedinici proizvoda najnizi.Ako bi sada proizvodjaci maline pravili hladnjace,proizvodjaci secerne repe secerane,proizvodjaci mleka mlekare ,proizvodjaci mesa klanice i sl.dosli bi u situaciju da bi vrlo brzo svi izgubili i ostali bi i bez proizvodnje i bez prometa.Ovo moramo svi shvatiti ili nas nece ni biti.
Proizvodjaci moraju da se bore da prosecan prinos maline sa 6tona po hektaru podignu na 15,zatim 20 a kasnije i 30 koliko vec imaju pojedini rekorderi u ariljskom kraju.Moraju se moliti i bogu da vreme koliko toliko ih posluzi.Otkupljivaci moraju ulagati u marketing i sve napore usmeriti prema svetskom trzistu i tu traziti prostor za poboljsanje svojih pozicija,a ne samo obaranjem cene prema proizvodjacima.Kada kazem usmeriti paznju prema svetskom trzistu imam u vidu cinjenicu da smo mi po kolicini i kvalitetu prepoznatljivi na tom trzistu i da smo u poziciji da imamo ulogu aktivnog pregovaraca.
To prakticno znaci da mi unutar imamo jedinstven interes i da je krajnje vreme da pravi proizvodjaci i pravi otkupljivaci to jednom shvate.Ako stalno budemo sekli granu na kojoj sedimo ne mozemo opstati.Trka za brzim bogacenjem i visokim profitima preko noci ce sve nas dovesti ,ako vec nije,do potpunog sloma.Ne mozemo zasnivati nas opstanak i ekonomski razvoj na medjusobnoj pljacki.
Ovde je vec neko pozvao i otkupljivace da se ukljuce na ovaj forum,pa se i ja pridruzujem tom pozivu.Da polemisemo ,a da se ne posvadjamo.
Kada bude pameti bice i resenja.
Svaka cast.Ja sam o tome polemisao sa nekim clanovima,vidim da se neki pojavljuju i u ovoj temi.Da skratim ,predlagali su mi da pakujem malinu u pakovanja po 125g i sam je plasiram na trziste :haha: :haha: :haha:
 
Neću pisati memoare, samo ću reći:
Ko ne kontroliše prodaju i nabavku, ne kontroliše ništa.
 
MPopovic je napisao(la):
MALINAR je napisao(la):
Direke sam nabavio po 256 din 8 puta 10cm. strugani bagrem 2,4metra visina...Mislim da se ne isplati seci sam,dodje sve na isto na kraju :cao:
Post je spojen: [time]1294701348[/time]
_________________________________________________
Nego ljudi sta da radim,ukrivio sam vrste,krivudave, kad sam sadio,dugacke ima i po 100 metara,sta da radim koliko se moze posle direcima,lastarima isl. navuci nazad u vrstu.Da li sme da odstupa po pola metra od pravca,,da li to mogu posle navuci u pravac... da li smem sad da presadim gde su krivine AKO MORA to je mnooogo veliki posao.... :sta: :sta: :sta:
Ako ne smeta da prolaziš traktorom kad freziraš i prskaš onda nema veze što su redovi krivi.

uzeo sam danas malo da ispravljam,brine me lastar,kako cu povezati ......
Post je spojen: [time]1294868322[/time]
_________________________________________________
meeker je napisao(la):
Neću pisati memoare, samo ću reći:
Ko ne kontroliše prodaju i nabavku, ne kontroliše ništa.


tako je.... ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
ibrkic je napisao(la):
Da polemisemo ,a da se ne zamerimo.

Po inerciji ,ti uspostavljeni i izgradjeni odnosi se i u nekim promenjenim okolnostima nastavljaju.Jer,i drzava i trzisni mehanizam staju na stranu jaceg,pa proizvodjaci uvek oberu zelen bostan.Nama je isto da li drzava kontrolise cene ili to cinili monopolisti.Ovde nema uslova za zdravu konkurenciju,jer se trziste maline monopolizuje sa strane otkupljivaca,koji svoje interese uspevaju da iskazu kao jedan jedinstven,dok to proizvodjaci ne mogu da ucine.
Tu dolazim do zakljucka da im se moze samo odupreti ako se vise proizvodjaca udruzi i da mogu da pregovaraju malinari sa hladjnacarima ili sa drzavom kao RAVNOPRAVNI partneri u jednom zajednickom poslu

Vidim da neki od predloga idu za tim da proizvodjaci udruzeni prave hladnjace.Smatram ga pogresnim,a pokusacu da pojasnim.
Podela rada je u ekonomiji vec davno istaknuta kao sustina ekonomske racionalnosti i osnov za razvoj proizvodnje velikih razmera.Zato se izmedju ostalog i trgovina izdiferencirala kao posebna grana i neki su se samo poceli baviti prometnom sferom.U uslovima podele rada su troskovi po jedinici proizvoda najnizi.Ako bi sada proizvodjaci maline pravili hladnjace,proizvodjaci secerne repe secerane,proizvodjaci mleka mlekare ,proizvodjaci mesa klanice i sl.dosli bi u situaciju da bi vrlo brzo svi izgubili i ostali bi i bez proizvodnje i bez prometa.Ovo moramo svi shvatiti ili nas nece ni biti.
Za razliku od repasa malinari imaju tu prednost da ulaganje nije tako veliko kao u fabriku secera, ako se malinari ne udruze kao sto to cine Holandjani povrtari, ili vocari ostacete na cedilu i svako moze da se zajebava sa vama kako hoce. Inace kada sam napisao da se 100 malinara udruze i naprave hladnjacu , to ne znaci da malinari treba da se bave prodajom svog proizvoda , to cini za tu zadrugu7 firmu covek kojeg oni nadju i plate po ucinku , kao sto se u svim oblastima u normalnom svetu placaju menadzeri po ucinku


Proizvodjaci moraju da se bore da prosecan prinos maline sa 6tona po hektaru podignu na 15,zatim 20 a kasnije i 30 koliko vec imaju pojedini rekorderi u ariljskom kraju.Moraju se moliti i bogu da vreme koliko toliko ih posluzi. Malinari koji se udruze i imaju jaku organizaciju koja radi samo u njihovom interesu mogu da dovedu najbolje strucnjake , koji ce biti u njihovom ataru mesec.dva ili tri i savetovati ih kako da unaprede proizvodnju, jedan malinar to nemoze sebi da priusti
 
ibrikic
Svaka cast na opseznoj ispravnoj konstataciji...
Nama je isto (NIJE ISTO) da li drzava kontrolise cene ili to cinili monopolisti.
Licno mislim da bi nam bilo bolje kada bi drzava a ne monopolisti kontrolisali cene ,,,tako bi znali (u kom grmu lezi zec,,,? ovaku jurimo vjetar po planini). Prisetimo se proslosti (ko ne poznaje istoriju nece upoznati ni buducnost)
Ideja u forum dase ukljuce i hladnjacari je super ,
DODAJEM predlazem da neko koje rectiv da Ministarstvu poljorivrede predlozi da o oni ukljuce nekog od svoih cinovnika ,,,,da procita ovaj forum ( sto nije tesko) i da predlozi ,da sugestije ,preporuke ,misljenje,,, da bise i upoznali sa nasim problemima, Nadam se daste me razumeli nasta ciljam,,,pozdrav
 
Nije mi jasno kako mislite da drzava kontrolise i odredjuje cene ?
Cene odredjuje samo TRZISTE

pozdrav :ppozdrav:
 
oh ,,zaboravih,,,,,
markodanube
Jos uvek Vasa prica o udruzenju nije dovoljno uverljiva ,, a voleo bih ako bi cinjenicama (uverio Nevernog Tomu kao sto sam ja).Bio bi Vam veoma zahvalan.
--Recimo nas 100 postenjacina se udruzimo. Koga da imenujemo za direktora Vas ,mene ili dr. ili
da na netu nademo postenjacinu . Koi ce po EU da ceprika i stiti nase interese:haha: .
A oni tamo EU njemu, Vama,meni ili nekom drugom ponude lovu,saune,zenske i dr.
Dali bi ste-smo stitili nase interese ....:haha:?? ili licne :haha: dali je neko od nas imun na lovu,,,,
 
Ja kada vam to pisem ne mislim nista zlonamerno ali izgleda da to vama tako zvuci ?
Na koji nacin mislite da posluju zapadni proizvodjaci voca ili povcra ?
sede ispred kapije i cekaju na kupca ili cekaju da ih hladnjacari izuju iz cipela svake godine ?

Za nepoverenje postoji resenje , u pregovore sa kupcima uvek idu 3 coveka iz udruzenja !
Ako hocete da prodajete svezu ili smrznutu robu na stranom trzistu kao individualac nemate sansi, jer morate da napunite sleper robe, neverujem da iko ovde moze sam od jednom da napuni sleper hladnjucu sa malinom ?

Koliko sam ovde video ( po zapadu ) a video sam dosta, udruzenja vocara funkcionisu besprekorno , u vecini slucajeva jedan proizvodjac iz tog udruzenja je i direktor i on pregovara u ime svih tj. udruzenja a samim tim pregovara i za svoju robu.

Pozdrav :ppozdrav:
 
Cene odredjuje samo TRZISTE..
to su samo fore 2000-tih za neupucene. Trziste odreduje cene samo u vanrednim situacijama u normalnim ,,,odreduje sve drugo ,(politika,monopolisti,preprodavci magle i dr),,samo ne trziste
 
Od aprila meseca u EU ce biti zabranjeno i kaznjivo lecenje lekovitim bilje i alternativnim metodama.
No comment
 
To je CINJENICA a ti nemoras da kometarises.
zakon stupa na snagu u Aprilu ove godine, u Evropi je preko 5 miliona ljudi potpisalo peticiju a Nemackoj preko 500.000.
EU ustav je iznad Ustava drzava clanica.
 
ja mislio da samo babe-vračare moze da nas vade iz bede,kad ono zabranise ih.E sad sam izgubio svaku nadu :haha: :haha: :haha:
LOV NA VESTICE :zli: :zli: :zli:
 
Mislim da netreba da nas brine taj zakon iz vise razloga.1.Malina nam nije lekovita,neznam kako uopste i smemo da je izvozimo zbog hemije u njoj.2.Necemo skoro u EU imamo jos neku deceniju lufta pa mozemo da usavrsavamo samanstvo i vradzbine uz ostale agrotehnicke mere.3,moje misljenje je da imamo velike sanse da budemo monopolisti na tom trzistu i da polako,organizovano krenemo da ga izvozimo nesvrstanima i zemljama koje imaju manjak baba-vracara.To je nasa buducnost,tu su pare.kao oruzije, zabranjeno a mi proizvodimo.
 
cunami
Đubrio negde u oktobru novembru stajnjak + mineralna. Oko 50kg kalijuma + 50kg fosfora i 10kg je bilo azota po ha. Treba još kalijuma oko 50kg i azotnih 200kg po ha. Azotna u više navrata ne odjedanput.
:ppozdrav:
 
Nekoliko pitanja vezanih za uzgoj maline.Posle startnog djubrenja koliko puta vrsite prihranu,uglavnom je to kan ili mozda neko drugo djubrivo.Ja to radim tri puta,po vezivanju,pred cvetanje i pred zrenje.Nisam siguran da li ima efekta to raditi pred zrenje.
Verovatno ste svi primetili da u malinjaku cesto se pojavljuje i deo plodova koji ima nekakvu nepravilnu zrnastu strukturu,najcesce je sitniji ,kad se bere drobi se u rukama,a cesto se preskace i ne bere.Ako sam dobro objasnio,voleo bih da mi neko odgovori zbog cega se ovo javlja.
Zamolio bih ako moze da mi odgovor da clan foruma pod imenom meeker ,posto iz nekih njegovih odgovora vidim da dosta dobro poznaje sve sto je vezano za uzgoj i negu malinjaka.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh