Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta bih dao da sam optimista kao ovi nasi buduci malinari... Dace bog, dace bog...
 
Ma u ovoj nasoj zemlji,sta god da radis uvek si u velikom problemu!Da sam pitao na forumu koji se bavi sljivom ili jagodom..isto bi mi rekli..da je bolje nista ne raditi.A sto je najgore od svega,ljudi su u pravu..a opet zaludan sedeti..ni od toga nema `leba!Mogu samo da ponovim pitanje..a to je da li je moguce da od sveg voca koje se uzgaja u okolini Grocke,jedino malini ne odgovara podneblje?I da li ce analiza zemljista pokazati da je uzgoj malina ipak moguc?Nadmorska visina mog placa u Grockoj je otprilike na 190-200 m,plac je pod blagim nagibom..imam bunar sa vodom,plac je na potezu sever-jug,i plac je na samom vrhu brda!PA ako neko ima neko misljenje,voleo bih da ga iznese!Pozdrav!
 
Hvala na dobrodoslici,
odlucio sam da ipak bacim 600 kg vestaka NPK ,300 je vec baceno i uzorano a 300 kg do petka kad budemo sadili sadnice.. sme li se bacati oko sadnice ili mora malo dalje samo izmedju redova tj u prolazu?
 
Mozda je i tako Jandebogd..da li to znaci da vinogradi smetaju razvoju maline?Moj plac je omedjen placevima,na kojima jedan komsija gaji breskvu (na oko 1 ha),a drugi komsija sa druge strane jagodu na foliji,sa sistemom kap po kap (na oko 60-70 ari)..I to njihovo raste,radja..mogu i ja to isto da posadim,rodilo bi i meni.Ali je problem u velicini placa.Moj ima samo 23-24 ara..Zato bih ja sadio nesto drugo,pa sam se zagrejao za malinu?A vinograda i grozdja u Grockoj vise nema ni za sopstvene potrebe ovog mesta!Pozdravljam vas.
 
pole je napisao(la):
Optimista ili ne ....Al po narodnoj..kad sam poceo da jedem.. ili da jedem ili da ne pocinjem
Ma kod nas u Srbiji ti je problem,sto uvek radimo na optimizam,na srecu..a ovi na zapadu se konsultuju,uce,pitaju..tri puta mere..a posle i uberu!A kod nas ti je sistem:dace Bog..nece valjda,itd !
 
:ppozdrav: Svi novi: DOBRO NAM DOŠLI ::svaka cast::

@ivan

Ne treba ti sada oko sadnica NPK ako si zaorao dovoljne količine. Na proleće idi sa KAN-om. U jesen fosforna i kalijumova đubriva. Malo stajnjaka si bacio na 1ha. Jesi li zaorao kakve količina fosfornih i kalijumovih đubriva?

@miki

Napravi probu sa stotinak sadnica pa ćeš biti siguran šta i kako.
 
miki:

Na prolese posadi malo da bi probao kakav ce biti rod pa potom zasadi celu parcelu da ne bi rizikovao ulaganjem velikog novca.
 
pozdrav

da pojasnim : zaorano je 300 kg npk 8:16:24 ( 8 -azot,16 -fosfor,24-kalijum), to je taj kalijum sto ti kazes da treba da se zaore,i mislio sam jos 300 kila toga kad se bude sadilo...
 
@ ivan
Trebao si sve zaorati ( P i K su slabo pokretljivi u zemljištu). Ufrezuj ga u trakama gde će biti redovi.
 
meeker hvala za savet,sutra se frezira a u petak sadnja,poslusacu tvoj savet...mora li bas uspravno da se sadi ili mogu i malo nagnuto da sadim na jednu stranu a da sa druge navucem zemlju motikom? tako mi je jednostavnije i ide brze...posle da prodje traktor da malo sabije tu zemlju polovinom tocka i ucvrsti sadnicu da nema vazduha..
 
Hvala meekeru i Duletu-majstoru..mozda probam i tako eksperimentalno,sa 100 sadnica..Izvadio sam juce uzorke zemlju,iz nekih 15-20 rupa.Resio sam da je sutra nosim na analizu,u Institut za zemljiste,u Beograd..Da vidim sa analizom zemljista,kakva je sudbina mog placa..kakva je perspektiva.Pa cu onda da vas konsultujem,za dalje korake.A forum pratim i sve vase postove..ima tu mnogo toga pametnog da se procita.Svaki savet je koristan..pogotovo sto vi imate visegodisnje iskustvo u ovoj proizvodnji!Pozdravljam vas.
 
@ivan

Sadio sam i koso i vertikalno, nema nikakve razlike što se tiče prijema. Ipak sam za vertikalan položaj sadnice iz razloga kasnije obrade frezom (može se frezovati bliže sadnica, što nije slučaj kod kosog položaja koji je upravan na pravac redova). Naravno sadnice ćeš iseći do zemlje kada novi izdanci i dostignu visinu 20cm-30cm.

Ne prolazi točkom traktora u blizini novoposađenih sadnica, nema potrebe za sabijanjem zemlje pogotovu traktorom. Zemlja oko sadnica trba da bude rastesita na proleće da bi izdanci lakše izašli na površinu, u suprotnom ako to bude sabijeno, vrlo teško će izaći pa će i prijem biti nikakav.
 
Meeker
hvala na ovako korisnim savetima,vreme za petak super taman da to iskoristimo..
pozdrav
 
Alo malinari ...znali neko gde i kako da nabavim certifikovane .kontejnerske sadnice Polke 3550 kom.miker sam nabavio. HVALA
 
Meeker,
video sam tvoje postove i slike na pocetku foruma,
sve hvale za izgled tvog malinjaka,ja sam u dilemi sto se tice kolja bagremovog,kod nas niko ne stavlja tako kao kod tebe stubove sa letvicama i ne vezuje mladice ,pretpostavljam da ih kanap sprecava da padaju dalje i da se ne lome,kod nas samo pobijaju bagremovo kolje neobradjeno i vezuju zicu na dve visine ,letvice niko ne koristi. Meni deluje odlicno kako je kod tebe ispalo ali mozda ispada skupo na parcelu od 1 h -tj 12.000 sadnica koliko smo posadili, -da li mozes da mi das neku svoju racunicu ,koliko moze da me kosta stubovi letve i zica? Koje su ti dimenzije kolja,jel vislje od 2.2 metra? po mojoj racunici treba mi 800 stubova ako se ne varam i 2400 letvica od po metar+ srafovi i ekseri i zica...
 
@ ivan

Koliko vidim zasadio si vilamet pa mislim da ti ovi pomoćni nasloni nisu neophodni, mada ih neki ljudi u kvalitetnim zasadima vilameta postavljaju. Za meeker su neophodni zbog vrlo dugih rodnih grančica koje se pod teretom roda lome. A i berba je olakšana. Inače su kod mene te pomoćne letvice 20mm x 50mm x 1000mm , stubovi su 90mm x 90mm x 2300mm od čega u zemlju ide 500mm. Žice su na 800mm i 1700mm. Stubovi su me koštali 2.5 eura po komadu. Razmak između stubova je 6m pa ćeš lako izračunati koliko ti je potrebno stubova. Žica pocinčena prečnika 3mm, 1kg je oko 20m dužnih.
 
letvice obaveno stavi nema veze sto je vilamete sorta kao prvo cuvaju rone grane da se ne slomiju ,a drugo bilji rast lastara je uz pomoc letvica jer tokom goine dok rastu lastari necu da padaju ,vec rastu u visinu
Post je spojen: [time]1289243472[/time]
_________________________________________________
evo kako je prosla godina malinara u poljskoj da nas niko ne vara molim vas komentar na ovo http://www.fresh-market.pl/?wm=1&PHPSESSID=&q=malina&wojewodztwo=
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh