Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Malinu obrali , pare uzeli i sad nema vise nikog na temi , lepo , ja opet da priupitam zna li neko cene sadnica vilameta i ima li ih gde trenutno ? pozz
 
Prva mi je godina da se bavim malinarstvom,zasadio sam 20 ari sadne povrsine,pola pola,miker i wilamet.Hvala bogu i prijateljima(koji su mi nesebicno pomagali)sve je ok.Medjutim neznam sta da radim kako da maline spremim za zimu.Da li da ih pustim po zemlju ili da ih vezem za zicu.Ustvari,vec sam ih vezao za prvu zicu,na visini od 80 cm.
Molim odgovor.
 
Danas, odnosno veceras mi bio jedan hladnjacar u salonu i prica mi da prilikom trgovine smrznutim vocem kupci iz inostranstva prvo pitaju za maline 2011, pa tek onda prelaze na stvar... Kada im nudi kupine, sljive, razne koncentrate, oni samo pricaju o malinama, kao da ne postoji nikakvo drugo voce...
 
Pozdrav za prijatelje malinare, da li biste mogli da mi kažete nešto o vašim prinosima u ovoj godini a i u predhodnim? Na više mesta sam pročitao da je prosečan prinos maline po hektaru oko 6 tona, kakvi su vaši rezultati i predviđanja za ubuduće što se tiče prinosa?

Dobar vam rod! :ppozdrav:
 
Moj prinos ove godine 18,125t/h. Kiša je uradila svoje, a da je bila normalna godina bilo bi 25t/h.
Te price o 6 t/h su čista glupost, verovatno je nekoga mrzelo da izračuna prave prinose pa je otprilike upisao tu cifru.
Prinosi zavise i od cene maline. Kada je loša cena, onda proizvođači manje novca i truda ulažu u svoje plantaže pa je i prinos niži.
Moj zaključak je da je nekada bolje ići sa ređim zasadom. Tada je prinos manji ali je kvalitet dosta bolji a i branje je olakšano.
 
moj prinos ove godine bio je 1070 kg na 12 ari, a proshle je bio 1900 kg na 9.7 ari kisa je uradila svoje neponovilo se
 
moj prinos je ove godine bio srazmerno 8 t po ha. Kisa je uzela danak posto je kod nas branje pocelo pocetkom juna i u najvecem jeku nije prestajala...
 
Prinos ove godine 12t/ha (2/3 zasada prva berba). Nepovoljne vremenske prilike su prilično smanjile prinos. Prošle godine nešto preko 21t/ha. Sve preko 15t/ha je po meni OK. Zavisi to i od broja biljaka po ha.
 
Bez obzira na kišnu godinu, svaka vam čast na rezultatima, samo tako nastavite! :bravo:

Zna li se koji bi bili rekordni tj. maksimalni prihodi po ha kod nas? :ppozdrav:

Zoki, imaš malinu a kažeš da je kupina hit, jel' to nisi nešto zadovoljan sa malinom ili? Ako sam ja dobro shvatio, malina daje dobre prinose, relativno se jednostavno gaji a i ulaganja mi ne deluju prevelika. Kupina opasno osciluje sa cenama, čas je hit, a druge godine se ne isplati brati. :sta: Ako već razmišljaš da kombinuješ zasade, kako ti se čini borovnica?
 
Kad sam rekao da je kupina hit mislio sam u negativnom smislu. Malina je moja OPSESIJA. Ona me ispunjava, to je biljka kojoj dugujem mnogo. Uzivam radeci oko nje... Imam oko 1 h pod malinama sto je veliki malinjak i za nase uslove i za Poljske i Cileanske. Malinama se bavi moja porodica od 1965 godine gajeci Valjevku pa Promajz, Gradinu, Vilamet, Miker... Samo sam ja poslednjih godina sve to podigao na visi nivo i po pitanju povrsine i po pitanju nacina uzgajanja... Kupine su ove godine bile toliko jeftine da ih nije bilo moguce obrati. A bile su nikad kvalitetnije...
Post je spojen: [time]1288183052[/time]
_________________________________________________
Borovnica je zahtevna, trazi mnogo vode, a i divlja je skupla od pitome troduplo... A i licno mislim da nam poturaju price o njoj hladnjacari da nas uvuku u proizvodnju cije je pokretanje skupo ko Svetog Petra kajgana. Posle nema nazad i igras onako kako oni sviraju samo da vracas pare koje si pukao. A i nemamo mi dovoljno iskustva u gajenju, dok malinu znam kako dise, kupinu i sljivu takodje, pa i pasulj, krompir... A i radim jos jedan posao pored....
 
futurefarming je napisao(la):
Zna li se koji bi bili rekordni tj. maksimalni prihodi po ha kod nas? :ppozdrav:

U literaturi se pominju prinosi preko 30t/ha. Možda je to moguće na malim površinama sa velikim brojem biljaka ( međuredni prostor 1.8m-2m) 20000 i više po hektaru.U izuzetno povoljnim godinama. Lično nikada nisam video malinjak sa takvim prinosima, a voleo bih vrlo.
 
meeker je napisao(la):
futurefarming je napisao(la):
Zna li se koji bi bili rekordni tj. maksimalni prihodi po ha kod nas? :ppozdrav:

U literaturi se pominju prinosi preko 30t/ha. Možda je to moguće na malim površinama sa velikim brojem biljaka ( međuredni prostor 1.8m-2m) 20000 i više po hektaru.U izuzetno povoljnim godinama. Lično nikada nisam video malinjak sa takvim prinosima, a voleo bih vrlo.

20 000 sadnica po ha?
 
1ha = 100mx100m razmak između redova 2m znači 50 redova po 100m = 5000m x 4 biljke po 1m =20000 biljaka.

Tako se radilo u prošlosti sa sortom vilamet. Sa većom upotrebom tehnike (traktora) međuredni prostor se povećao i do 3m i preko.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh