Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala, još me samo interesuje, koja je cena sadnica ove godine, odprilike da imam u glavi neku okvirnu cifru za 1 ha? :ppozdrav:

Našao sam info da je cena za miker i vilamet 19-20 din po sadnici.
 
Dobre cene sadnica. Sertifikat i nije neki garant kvaliteta u zemlji Srbiji :udri: :udri: :udri:.
40din. nije mnogo ako su kvalitetne.
 
najbolji medjuredni prostor za maline je do 2.5 met nikako preko, treba samo mehanizaciju prilagoditi tom razmaku. to znam iz licnog iskustva imam redove koji su do 2.5 met razmak , al imam i gde je razma 3 met . velika je razlika u malinama verujte mi. i zakljucio sam eo ve10 10 god se bavim malinarstvom po najs tehnologijama da malina jedna drugoj treba da pravi senke
 
cunami je napisao(la):
najbolji medjuredni prostor za maline je do 2.5 met nikako preko, treba samo mehanizaciju prilagoditi tom razmaku. to znam iz licnog iskustva imam redove koji su do 2.5 met razmak , al imam i gde je razma 3 met . velika je razlika u malinama verujte mi. i zakljucio sam eo ve10 10 god se bavim malinarstvom po najs tehnologijama da malina jedna drugoj treba da pravi senke
Mudro zboris...
 
cunami je napisao(la):
najbolji medjuredni prostor za maline je do 2.5 met nikako preko, treba samo mehanizaciju prilagoditi tom razmaku. to znam iz licnog iskustva imam redove koji su do 2.5 met razmak , al imam i gde je razma 3 met . velika je razlika u malinama verujte mi. i zakljucio sam eo ve10 10 god se bavim malinarstvom po najs tehnologijama da malina jedna drugoj treba da pravi senke
Ja sam zasadio ovih dana miker.Preporuka je od 2,7 do 3m
Koristite li navodnjavanje i koje kablove koristite?
OVdje kod nas u BOsni za jesenji zasad traze da se ugradi i navodnjavanje da bi se mogao ostvariti podsticaj na zasad :sta:
 
Malina ne voli mnogo vode! O tome nemoj dea te niko laze. Dovoljno joj je to kise sto padne , i vise nego dovoljno.

Zalivanje se vrsi uvece iskljucivo tako sto se u pumpu za prskanje sipa cista voda i njome se isprskaju listovi , nikakvo zalivanje korena i natapanje zemlje. Kap po kap je smrt za malinu.

I to rskanje se vrsi posle duzih pauza nepadanja kise.

Srecano uplovljavanje u vode malinarstva Enese . :ppozdrav:
 
Hvala drug,
Zahvaljuci upravo ovom forumu, dosta toga sam naucio o malini i ima sigurno oko godine dana kako sam aktivno citao o malini a poceo sam razmisljati o sadnji prije dvije tri godine.
Tek ove godine spontano sam kupio komad zemlje i zasadio 3300 sadnica mikera.
Znam da malina ne voli vodu, malkice da se zaljeva, al ko politicari...uslov da konkurises za podsticaj je: da je parcela sa zasadom ogradena, da je uradeno navodnjavanje.I sve racuno predociti ::lose::
Tako da sad ako mislim sta da uganjam od drzave, moram i to navodnjavanje da rijesim.
Zato pitam ima li ko kakvu preporuku, i gdje se moze nabaviti u Bosni(pozeljno, okolica Doboja, Tuzla itd)
Preporuka je vocarski kabal al nemam pojma gdje ga naci :sta: gdje god sam zvao, kazu imaju samo obicno KPK.A roka imam jos par dana da to kupim i predocim uz potrebnu dokumentaciju, racune i slike :haha:
 
pozdrav svima
Pridruzujem se vasem udruzenju...posadio sam ove godine 1h zemlje sa 11.000 sadnica vilameta..zemlja je po mom misljenju dobra za malinu ,dovoljne je kiselosti i lepo se sitnila pri oranju,3 godine nije nista sadjeno ,lezala je prazna pa i nije tako izrabljena i djubrena vestakom,bacio sam oko 10 prikolica stajnjaka i mislim da je to dovoljno..sadjeno je sa razmakom od 2,5 m izmedju redova a zemlja je inace pod jakim nagibom pa je bilo malo teze za traktor kad je stajnjak bacan ,jer su bile kise pa je bilo dosta klizavo..da li da bacam vestak izmedju redova i koliko , ja mislim ne puno - kakva su vasa iskustva ,ima li neko savet, zapazanje..pozdrav
 
Pozdrav proizvodjacima "crvenog zlata"....

Procitao sam ovu Vasu temu i pratrim je i dalje.... pa obzirom, da poticem iz malinarskog kraja mozda se iduce godine upustim u "avanturu", sadnje oko 1-1.5 ha maline.Za sada, skupljam literaturu i iskustva od rodjaka i komsija...koji vec imaju neke sitne parcele.

Izneo bih neka svoja zapazanja, pa ako neko ima iskustva i vremena, mogao bi da prokomentarise, i da nam kaze sta "ne pije vodu"... a ako je nesto dobro, valjace svima.
Prvo i osnovno (sadnice): imam nameru da ih kupim od nekog domacina u Arilju, ciji malinak cu videti svojim ocima, da je zdrav (bar,vecim delom), a ne od nekih instituta, gde bih morao nekoga da "odrobijam" u slucaju da mi prodaju zarazen rasad.
Drugo (zemljiste): pripremio bih ga na sledecu jesen, posadio zasad i postavio u isto vreme stubove.Planiram, da razmak izmedju redova bude minimalan (objasnicu kasnije zasto).Koji je minimalan razmak izmedju redova?
Trece: pronasao sam proizvodjaca protivgradnih mreza i cenu 0.30e po kvad. metru.Za mene je to sasvim dobra cena.Interesuje me... da li bi 5-6 sposobnih muskaraca, uspelo da postavi te mreze? Dobio sam i objasnjenja ukrako od proizvodjaca u smislu: da u spaliru maline, svaki odredjeni stub bude 4m, po njima navodno zategnem sajlu, zatim malo zastititi vrhove stubova (da se ne steti mreza) a rubove mreze,gde bi propadao eventualni grad, spojiti plasticnim alkama (prave ih plasticari).
Cetvrto: isao bih na najmanji razmak izmedju redova, (zbog vise faktora) i obradjivanje zemljista motokultivatorima.
U tom slucaju, da li je izvodljivo kupiti trake najlona-sirine 1 metar i pokriti deo zemljista oko stabljika-jer je to i najkomplikovanije za odstranjivanje trave i obradu.Video sam to u Evropi, pa velim da pitam da li je izvodljivo...
Peto: ulozio bih, 10-15000e svojih sredstava, medjutim... imam klijenta, koji je direktor banke u beogradu, i koji mi bez pardona savetuje, da od njih "kupim" sredstva (kredit"), s tim da registrujem sve po zakonu.Sta je bolje... "u se i u svoje kljuse" ili da se cimam sa bankama?
Sesto: ujedno i savet za one kojima treba mnogo radnika: zivim na jugu Evrope (Grcka)...i ovde Bugari "izginuse" radeci za 500-600 evra mesecno, i to ako nadju posao.Znaci... bratko Bugarin, ima da mi odrzava i bere malinu, ako nece lokalni nezaposleni.
Pozdrav svima... a poseban za "meeker-a"
 
hvala na brzom odgovoru ,
pretpostavljam da mislis na djubrivo NPK 8:16:24 -nekako mi se cini mnogo 600-900 kg po hektaru,bojim se da ne ostetim sadnice,moze li se desiti da se delimicno sprze sa tolikom kolicinom?
 
Drago mi je sto sve vise i vise ima malinara na ovom forumu , a posbno zbog ljudi koji se tek sad upustaju u vode malinarstva i sto cemo moci da pratimo cene i u drugim drzavama pa i u Grckoj.


Ivane :

Dobrodosao na forum , i u biznis malinarstva. :ppozdrav:
 
Pozdrav malinari.Ja sam totalni amater sto se voca tice..ali posla nemam..a nesto para da zapocnem nesto imam!Imam i 24 ara zemlje u okolini Grocke,koja je poznata po vocarstvu..PKB plantaze..jagoda,tresnja,breskva,grozdje..da ne nabrajam dalje.Imam jedno strucno pitanje.Zasto niko u ovom mom kraju ne gaji malinu.Brdovito je..klima je dobra..mnogi se bave vocarstvom!Ja bih sadio malinu,ali me plasi da li to ne uspeva kod nas (koji bi bio razlog za to?),ili malina nije nikome bila inreresantna za sadnju?Ja imam to parce zemlje..pod nagibom je 3-4%,proteze se pravcem sever-jug,imam bunar na sredini placa,sa oko 1,5 m3 vode (stalno),plac je na samom vrhu brda (nema jaruga,uvalina..)..Da li tu malina moze da rodi?Radio bih i analizu zemljista!Pozdrav svima!A postavicu i neku sliku te moje parcele..da neko utvrdi,da li joj nesto fali!
 
Pozdrav ..svima i ja sam novi. Pripremam se za 1 ha maline 1/2 Miker i 1/2 Polke Miker sam narucio certif. po 55 din a Polku ? znali neko gde mogu nabaviti. Na njivu sam dobro utanjirao 120 t ovcijeg stajnjaka,250 kg eurofertila i 18 t sataracionog mulja(krec..) .Pripremam se za protivgradnu zastitu i sistem za kap po kap i orosavanje (..mraza)

Pitanje da li neko zna gde mogu nabaviti sadnice certifik. Polke bicu puno zahvalan

Sve vezano za malinu ,navodnjavanje i protivgradnu zastitu na netu sam procitao,mislim da imam nekog znanja tako npr.protvgrad. zast. umesto 16000-18000 eur postavicu za 6000-8000 eur ( ll faza) Pozdrav
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh