Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
meeker
hvala na ovako detaljnom i brzom odgovoru,bili smo u dilemi oko stubova ,hteli smo da ih stavljamo na 4 m ,kao sto rade ovde ali poslusacemo tebe ,idemo na 6 m ,mada mi se cinilo da nema dovoljno oslonca na taj razmak,samo da izaberemo bagrem za stubove..pozdrav
 
cunami

Nemam pojma Poljski jezik ( google je nešto prvodio). Prinosi su im jadni 4t/ha. Otkupna cena oko 1euro.
 
tako je prinosi slabi, a cena dobra za njihove uslove sto najverovatnije znachi da che se u 2011 uci sa deficitom ove robe u americi je podbachaj oko 20 do 30 %
 
mi smo nedavno pregovarali o izvozu naseg povrca u rusiju,da bi nam izvoznik javio da je poljska cena 0.35 eura plus tih 0.10 eura od drzave,inace mi smo trazili 0.45 eura i ceo posao je propao.sto se tice maline otkupna cena je bila oko 1eura,koliki im je prinos nemam pojma ali je cena totalna dzabica.njihova je prednost sto im je takva klima tako da im minimalno ili nikako ne treba navodnjavanje. :cao: da a i cena transporta je manja
 
Pa ni nama skoro da i ne treba navodnjavanje (retke su te godine). Inače je naša klima daleko povoljnija za malinu. Više sunca i dosta slađi plodovi. Oni i ne mogu uspešno gajiti sorte koje se gaje kod nas. A prinose da i ne pominjem.
:ppozdrav:
 
seti se 2007 i 2003 godine,zamisli koja je muka navodnjavati malinu negde u planini,mislim da je ipak bolja godina sa navodnjavanjem nego neka kao ova kada je skoro cela berba bila u kabanicama.
 
Alo iskusni malinari .... dali vam je poznato ime branko lenovski nudi na netu.. sve vrste sadnica po pvoljnim cenamaa:haha: rasadnik u krusevcu (tako kaze) dali se . sme verovati imali neko iskustva snjim hito mi odgovorite bicu vam mnogo zahvalan placam pice ne ...rucak
 
sto nevidish u doo susica gledao sam izgleda da im je rasad extra eo ti kontakt rasadnik maline 0641342208 Rasa Maric doo susca
 
Hvala cunami.. kod rase sam ugovorio manju kolicinu nema dovoljno ...treba mi jos ali mi nudi lenovski dosta jeftinije ..al meni je nesto sumnjiv. mozda neopravdano. --zato se raspitujem zna li neko o tome cunami mogao bi nazvati zlaticu krsmanovic pss loznica 064/843-547-3 mozda je njoj poznato ko bih mogao da uveze 1000 kom kontejnerske certifik. zbog:haha: papira Svrati na kafu kod jola u duvanistu...poz.
 
Zdravo drustvo vec neko vrijeme trazim ovakav forum i konacno sam dosao do cilja. Mene interesuje uzgoj malina dosta toga sam saznao iz raznih literatura i nekih ljudi koji se vec bave tim poslom ali posto Vas smatram vec ekspertima u tom poslu jer vidim da ima ljudi sa velikim iskustvom koje ja jos uvijek ne posjedujem,pa se nadam da cu od Vas dobiti neke odgovore koje budem trebao. Za pocetak mi recite da li sam zakasnio sa sadnjom?
Zelim Vam srecu i uspjeh u Vasem poslu! ::pomoc:;

P.S. Da li znate gdje bi u Bosni nasao dobar sadni materijal "meeker" maline?
 
vlada015 je napisao(la):
seti se 2007 i 2003 godine,zamisli koja je muka navodnjavati malinu negde u planini,mislim da je ipak bolja godina sa navodnjavanjem nego neka kao ova kada je skoro cela berba bila u kabanicama.

Baš te planine (više brda) u našim glavnim malinogorjima obiluju izvorima i vodotokovima retko kvalitetne vode. Inače navodnjavanje ne rešava probleme visokih temparatura kada dolazi do ožegotina plodova i lista. Malina nikako ne podnosi visoke temparature i suv vazduh. Ne mogu se setiti tačno godine 9... i neke kada je za vreme berbe dunuo topao i suv vetar, berba je bila završena skoro odmah. Naravno navodnjavanje je odlična stvar ,rezultati se vide momentalno u vidu mase plodova ::novac::. Međutim treba biti oprezan jer malina takođe ne podnosi ni višak vode.

@Jelisije
Nije kasno ako si pripremio zemljište za sadnju možeš saditi i toplih zimskih dana. Ako zemljište nije pripremljeno možeš ga pripremiti za proleće i saditi kada to vremenski uslovi dozvole (što ranije).
:ppozdrav:
 
Hvala Meeker na brzom odgovoru posto bi htjeo da sve bude kako treba vjerovatno cu saditi na proljece,jer nevjerujem da sad mogu sve uraditi,kada kazes sto ranije kada je to otprilike mada znam da zavisi i od vremena i znas li mi reci nesto za nabavku ovih sadnica? :ppozdrav:
 
Zbilja nemam pojma gde nabaviti sadnice u Busni (al pokušaću saznati pa ti javim).
Ako nisi pripremio teren radi to odmah (đubrenje stajnjakom i fosfornim i kalijumovim đubrivima a onda oranje).
:ppozdrav:
 
Vazi,cekam rezultate uzorka zemljista pa cu se baciti na posao imas li negdje da mogu vidjeti slike tvog malinjaka? I jos jednom hvala na informacijama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh