Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prosecan kvalitet maline podrazumeva prosecnu krupnocu ploda maline koja iznosi preko 3.5 g po komadu ploda. Za ovakav prosek ploda maline smatra se da je malina prve klase. Ako prosecna krupnoca prelazi 4.0 g. smatra se da je ekstra kvalitet maline. Krupnoca maline se krece od 1-5 g. po plodu.
Prosecan berac koji bere malinu prosecnog kvaliteta bere sa dve ruke u minuti 30-35 plodova ili 6 kg za jedan sat. Ovo su moji provereni podaci. Godinama placam berace. Prvo sam placao dnevnicom 20 DM. Onda mi se pojavi zena koja u spicu bere i po tridest gajbi ili 75 kg a druga zena nabere jedva dvadeset gajbi. Onda radi pravde ja sebe proverim koliko dnevno mogu da naberem i proracunam koliko da placam branje po kilogramu. Prosecan berac kada bere prosecan kvalitet maline(oko 3.5 g komad) oko 50 kg za dnevnicu od 15 e i tri obroka. Proteklih godina imao sam berace koji u spicu beru do 100 kg. U selu ima visegodisnjih uzgajivaca maline koji u spicu beru neverovatnih 115-120 kg. U poslednjih 6 godina placam berace 0.33 e po kg nabrane maline. Ove godine zbog kise sam prekinuo berbu i sreca sto je istrulila malina jer sam primio dve zene koje su stare preko 40 g. a drugi put beru u zivotu i ne mogu da naberu vise od 35 kg na dan. Za tu kolicinu neisplati se davati tri obroka.
 
@MPopovic
Moji berači oko 50kg prosek.Što mislim da je odlično.Beru od 0630 do mraka, naravno uz pauze za klopu i kafu a kad je vruće i više kraćih pauza. Nešto sumnjam da može puno više a da bude kvalitetno.

@vlada015
Ma nisam na planini ili brdu već u dolini, pa imam problema sa sušenjem usled vlažnosti.

@Kosjerac
Uzeo si ::novac:: ! Kada ćemo :ppozdrav:
 
@meeker ogromna kolicina vlage je gotovo prepolovila malinjake u okolini sapca koji su u ravnici,a oni koji su na brdu su imali problema sa izvorima vode koji su se pojavili.
 
banomil je napisao(la):
CENA MALINE U BEOGRADU, 300 GRAMA PAKOVANJE, 189 DINARA, UVOZ IZ RADJEVINE I AZBUKOVICE.
Post je spojen: [time]1280055857[/time]
_________________________________________________
ZEMLJAK DOBRA IDEJA ZA MINI HLADNJACU. IMAS U D.LJUBOVIDJI SRETENA SIMEUNOVIĆA STO JE NAPRAVIO HLADNJACU OD 100 TONA. JA SAM U GRAČANICI ORGANIZOVAO RODJAKE I KOMSIJE DA PODIGNEMO PROIZVODNJU MALINE NA 50 TONA. OVE GODINE ZBOG KISE SVI SU PROIZVODJACI LOSE PROSLI U LJUBOVIJI. MALINOMAFIJA U LJUBOVIJI KOJU PREDVODE ZLATKO I BAĆAN GODINAMA DRŽE MONOPOL I USPEŠNO PREVAROM SA PREDUMIŠLJAJEM PLJAČKAJU NAROD AZBUKOVICE. U POSLEDNJIH 20 GODINA NAJJEFTINIJA JE MALINA U LJUBOVIJI. IZA MALINOMAFIJE UVEK JE STAJALA VLAST. PRE SEDAM GODINA PREKO VEZA POKUSAO SAM DA OTKUPLJUJEM MALINU U AZBUKOVICI I DA ISTU IZVOZIM. MALINA JE NA SLOBODNOM IZVOZU ALI SU MI ZA DOZVOLE I PAPIRE U MINISTARSTVU TRAŽILI 30 % ODKUPLJENE KOLIČINE MALINE. ODREKAO SAM SE SVOJE ZARADE, NAPUCAO CENU SA 45 NA 67 DINARA I TO NA ALIM GRMU GDE JE GODIŠNJA PROIZVODNJA BILA PREKO 300 TONA. DA BI IZBEGAO KOMPLIKACIJE SA VLASTI , ODKUPLJENU MALINU SAM USTUPIO BEZ IKAKVE ZARADE. ČAK SAM DOBIJAO I PRETEĆE PORUKE. USPEŠNA BORBA PROTIV MALINOMAFIJE JESTE IZGRADNJA MINI HLADNJAČA. SAD PRIPREMAM NOVCE ZA IZGRADNJU MINI HLADNJAČE KAPACITETA 60 TONA. OBEREMO MALINU I USKLADIŠTIMO NA +3 STEPENA I ONDA JE PRODAJEMO ONOME KO NAJBOLJE PLATI. POZDRAV!
Koliko kosta mini hladnjaca od 60 tona
 
najbolje je raspitati se kod vise ponudjaca ,jer razlike u ceni znaju da budu bas velike.ne znam bas na +3 stepena,mislim da bi za par dana cuvanja malina morala da bude na +1 ili na 0 stepeni.u principu sto je manja temperatura to je sve bolje i bolje.
 
Cenu objekta mogu i sam izracunati a za cenu opreme cu se raspitati. Imaju kod nas da se kupe tuneli za zaledjivanje. Medjutim, sin mi je inzenjer i on ce mi pomoci cim dodje iz inostranstva. U svakom slucaju moramo se udruzivati i praviti mini hladnjace. Secam se, nije bilo tako davno, mi smo u selu imali zadrugu. Preko zadruge smo uzimali i sadnice i djubrivo, i sve sto treba bez ikakvih kamata, i potpisivali smo ugovore o otkupu maline. E onda dodje ova nam mila i draga demokratija i privatizova zadrugu koja vise ne funkcionise. Izgubismo zadrugu ali dobismo malinomafiju.
 
Danas sam obrao malinu i za 2011 godinu, padao je grad veličine jajeta nekih 20 min, sve je se belilo, a leda je bilo meni do čuklja. Od maline su ostale samo trske, a i sve drugo je uništeno.... Čista propast.
 
za Meekera hvala ti puno na informaciji i ako znas jos nesto o ovoj vrsti ti napisi
 
Dukanac je napisao(la):
Danas sam obrao malinu i za 2011 godinu, padao je grad veličine jajeta nekih 20 min, sve je se belilo, a leda je bilo meni do čuklja. Od maline su ostale samo trske, a i sve drugo je uništeno.... Čista propast.
jbt, nije valjda... strasno ako je tako
 
zoran sef je napisao(la):
Dukanac je napisao(la):
Danas sam obrao malinu i za 2011 godinu, padao je grad veličine jajeta nekih 20 min, sve je se belilo, a leda je bilo meni do čuklja. Od maline su ostale samo trske, a i sve drugo je uništeno.... Čista propast.
jbt, nije valjda... strasno ako je tako
vlada015 je napisao(la):
@dukanac uzasna godina brate moj...


Gotovo, samo su ostali direci i trske... Ni za jelo nece imati... Ceo naš kraj je uništen... ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
najbolje izgleda da smo krajem prosle godine zaspali i probudili se u 2011,ovako uzas,muka i nerviranje jos koga je pogodio ne daj boze grad ili poplava....
 
@vlada 015: Najbolje da smo zaspali prošle godine i da se više ne budimo ::lose:: ::lose:: ::lose::

Ali mora se dalje, naredne godine nema maline, tražicemo neki drugi posao i preživece se i to. Nije samo meni sjebo malinu nego svima u krugu od 30km, pa kako oni tako i ja... :ppozdrav:
 
Brate Dukanac zao mi je ako je tako lose kao sto pricas , glavu gore ne predaj se ! Znam kako je kad se ulozi toliki rad i trud a onda to sve nestane za tili cas , nas je nekom srecom zaobisao ...
 
Jbg Bobane, tako je to kod nas seljaka, stalno gledamo u nebo šta ce da nas snadje... Sutra cu definitivno znati pravo stanje, ono što sam danas video bilo je 80% uništeno, pokušacu nešto da zalečim malo, pa dogodine koliko bude, bice za po pivo... ::namigivanje:: :ppozdrav:
 
fabrika pod vedrim nebom sssssssssssssssssssstrasnoooooooooooooooooooooooooo
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh