Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam juce zavrsio obracun i isplacen sam do dinara, cak i onih 3 din za prevoz sam dobio... ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::novac::
 
Ja nisam naplatio jos nista a i ne zurim jer sam imao mali rod ove godine ali mi iz ovog vaseg razgovora jedna stvar nije jasna - rec "akontna" bi trebalo da bude skracenica od "akontaciona" sto znaci da se odnosi samo na one proizvodjace koji su uzimali novac ili robu unapred ? Moji drugari koji predaju duze godina u ovu hladnjacu u koju sam i ja poceo kazu da ukoliko ne uzimas novac unapred cela kolicina ti biva isplacena po poslednjoj ceni koja je bila , videcu sta ce biti pa cu javiti !
 
Pozdrav malinari :ppozdrav:
Nemam malinu imam neke druge vocke ali ovu temu sam pratio vodjen znatizeljom a i vrlo je aktivna pa mi je bilo zanimljivo.
Nije mi jasno sta ustvari radi to "udruzenje malinara"ili kako li se zove ::lose::
Mislim da je resenje za vas i kupinare formiranje manjih udruzenja na nivou opstina ili cak sela koje bi jednostavno preuzelo menadzersku ulogu i ugovaralo prodaju u ime svih jednostavno izadje pred sezonu imamo 1000tona voca u nasem udruzenju ajde da vidimo ponudu ko ce to najvise da plati a ostali neka u hladnjacama gaje pecurke.
Vidim da su ovde na forumu veoma aktivni mladi ljudi koji mogu da sagledaju situaciju a ona je takva da samo udruzivanjem se moze pogadjati za cenu prodaje a i za cenu kupovine repromaterijala
Pozdrav nadam se da me necete shvatiti pogresno/da se pravim pametan i solim pamet/ovo je jedno dobronamerno razmisljanje :ppozdrav:
 
danas zavrsavam za ovu godinu .cena je losa da me vise ne zanima .moj drug napravio malu hladnjacu od oko 25 tona verujte mi da ima sad cenu oko 2,8e pa ja mu i zavidim na tome ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
Da li neko zna koliko su isplative te mini hladnjace(kapaciteta 20ak tona), i koliko bi kostala izgradnja iste?
 
Za 3-4 dana završavam sa berbom. Moglo je i bolje, al nije loše posle onolikih kišetina. Konačnu cenu još ne znam. Čim budem znao javljam. Jel počinjete sa čišćenjem malinjaka (stari izdanci, trava).

@pasat
Napiši nešto o mini hladnjačama: Cena izgradnje? Kolike snage su potrebni kompresori za tu hladnjaču od 20-25t?

@kicca
Sve je to OK. Al Srbi da se slože :sta: malo teško.
Odakle su te maline (125g/3eura)? Sveže ili zamrznute? Stavi sliku pakovanja da se to vidi.


:ppozdrav:
 
@meeker
Sutra slikam trenutno stanje u marketima i kacim rec je o svezim malinama mislim da su iz Poljske bile pakovanje mala plasticna korpica sa poklopcem ja sam mislio da je 250gr medjutim jednom bas pogledam i vidim 125gr cena se u par navrata kretala tako od 2-3€
Ma kad dodje bas tesko vreme Srbi se sloze nekako a kada je poljoprivreda u pitanju mislim da je to /tesko/vreme doslo napominjem da se za prodaju u zapadnoevropskim trgovinskim lancima uveliko trazi EUROGAP sertifikat koji moze dobiti samo proizvodjac ili udruzenje proizvodjaca a nikako trgovac sto je dobro :ppozdrav: :ppozdrav:
 
CENA MALINE U BEOGRADU, 300 GRAMA PAKOVANJE, 189 DINARA, UVOZ IZ RADJEVINE I AZBUKOVICE.
Post je spojen: [time]1280088257[/time]
_________________________________________________
ZEMLJAK DOBRA IDEJA ZA MINI HLADNJACU. IMAS U D.LJUBOVIDJI SRETENA SIMEUNOVIĆA STO JE NAPRAVIO HLADNJACU OD 100 TONA. JA SAM U GRAČANICI ORGANIZOVAO RODJAKE I KOMSIJE DA PODIGNEMO PROIZVODNJU MALINE NA 50 TONA. OVE GODINE ZBOG KISE SVI SU PROIZVODJACI LOSE PROSLI U LJUBOVIJI. MALINOMAFIJA U LJUBOVIJI KOJU PREDVODE ZLATKO I BAĆAN GODINAMA DRŽE MONOPOL I USPEŠNO PREVAROM SA PREDUMIŠLJAJEM PLJAČKAJU NAROD AZBUKOVICE. U POSLEDNJIH 20 GODINA NAJJEFTINIJA JE MALINA U LJUBOVIJI. IZA MALINOMAFIJE UVEK JE STAJALA VLAST. PRE SEDAM GODINA PREKO VEZA POKUSAO SAM DA OTKUPLJUJEM MALINU U AZBUKOVICI I DA ISTU IZVOZIM. MALINA JE NA SLOBODNOM IZVOZU ALI SU MI ZA DOZVOLE I PAPIRE U MINISTARSTVU TRAŽILI 30 % ODKUPLJENE KOLIČINE MALINE. ODREKAO SAM SE SVOJE ZARADE, NAPUCAO CENU SA 45 NA 67 DINARA I TO NA ALIM GRMU GDE JE GODIŠNJA PROIZVODNJA BILA PREKO 300 TONA. DA BI IZBEGAO KOMPLIKACIJE SA VLASTI , ODKUPLJENU MALINU SAM USTUPIO BEZ IKAKVE ZARADE. ČAK SAM DOBIJAO I PRETEĆE PORUKE. USPEŠNA BORBA PROTIV MALINOMAFIJE JESTE IZGRADNJA MINI HLADNJAČA. SAD PRIPREMAM NOVCE ZA IZGRADNJU MINI HLADNJAČE KAPACITETA 60 TONA. OBEREMO MALINU I USKLADIŠTIMO NA +3 STEPENA I ONDA JE PRODAJEMO ONOME KO NAJBOLJE PLATI. POZDRAV!
 
@ banomil
Nemoj da se deres, nije ovde niko gluv... ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan:: (velika slova..)
Post je spojen: [time]1280089140[/time]
_________________________________________________
Sto se tice teksta potpuno si u pravu...
 
A I VI U OSEČINI NISTE NIŠTA U BOLJOJ SITUACIJI. JEL KOD VAS ODKUPLJUJE ONAJ MAFIJAŠ NEŠIĆ?
 
Pre dva meseca sam pricao sa poznanikom koji je proizvodjac maline i koji je resio da uzme stvar u svoje ruke i resi probleme sa hladnjacarima , njegov prosecan prinos je oko 20 tona pa se za hladnjacu te velicine i interesovao , dobio je ponudu od 5 firmi koje se bave time i necete verovati koliki je tu raspon cena - naj niza ponuda je bila 68 000 e , a naj visa 105 000 e ! Tako da i tu ima lupanja klempi - Srbija ova nasa je cudo u svakom pogledu !!!
 
Nikako da ukapiram o kojim hladnjacama se ovde prica kada je o malini rec posto kod mene nema maline ali ima hladnjaca :D
- minusne hladnjace /sumnjam da su u pitanju
-ULO kontrolisana atmosfera to je dobro i naravno skupo
-obicne hladnjace za voce;znaci prostorija ozidana uradjena izolacija stirodorom,panelna vrata,isparivaci i spoljna jedinica
Ako je ova treca u pitanju znam da je moj drug pre 3god radio za 70t jabuke kostala ukupno sa sve zgradom nekih 28.000€ moze da spusti temperaturu do +1 e sad neznam kolko malina moze da se cuva u ovim uslovima ali mislim dovoljno da bi pronasli odgovarajuceg kupca :ppozdrav:
 
Za malinu se koriste hladnjače koje najčešće imaju dve komore. Prva komora (ili tunel) služi da zaledi malinu i u njoj je temperatura -36 stepeni. U drugom delu se čuva zaleđena malina i tu je -18. Snaga kompresora zavisi od kapaciteta i količine robe koju treba da zaledite u roku od 24h. To se kreće oko 7KW po toni maline.
Mnogi koji imaju male hladnjače imaju samo jednu prostoriju u kojoj tokom sezone zaleđavaju malinu na -36 pa kad sezona prođe onda smanje temperaturu na -18.
Što se raspona cena za izgradnju hladnjače tiče, one zavise od opreme koja se ugrađuje...
 
jedna glupa konstatacija nije skupo ako mozete da je priustite jer to je 35centi po kilogramu cuvane robe pretpostavljam da bi se ta razlika u ceni ostvarila vec prve godine e sad samo treba 2ha malinjaka ili par domacina koji bi se udruzili ::svaka cast::
 
Izvinjavam se drugu pasat-u al ja mislim da je neko od nas ovde napravio zbrku , hladnjaca kamion od 25 tona ne moze da kosta 8 000 e , a kamoli objekat , cena jednog kvadrata hladnjace ne moze da bude ispod 600-700 e , a ako neko ima na prodaju hladnjacu od 25 t za 8 000 e izbaci br. telefona na forum prodace se za dan , neko od nasih clanova je pre neki dan rekao da hladnjacari vec imaju sigurnu cenu od 2.8 e sto cini 1.3 e razlike u odnosu na cenu koju placaju , e sad ako to pomnozimo sa 25 000 to bi bilo 32 500 e ! Znaci ta hladnjaca od 8 000 bi se vec u prvoj godini cetvorostruko otplatila , bez ljutnje ali to je nemoguce !!
 
Ovi hladnjačari su velike barabe. :zli: Lepo mi kažu da su mi pare za malinu prebacili u agro banku gde su mi oni sami otvorili račun. Odem u banku nema ni računa ni para, vratim se do njih, oni kažu mi smo uplatili, ja opet u banku, i nema računa, tetka mi radi u banci pola sata je listala i ništa.... Kakve su to barabe i lopovi... Sutra cu da raspravim sa njima pa makar mi bilo zadnje. :udri: :udri: :udri:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh